Vaikų masažas – tai ne vien tik prisilietimas prie mažo kūnelio, tai kur kas daugiau. Šiuos kelis specialistės patartus masažo pratimus galite drąsiai atlikti namuose.
Pataria trenerė-kineziterapeutė Silvija Urvikytė, Vaikų sporto centras „Strakaliukas“
Pilvuko masažas, esant pilvo diegliukams
Kūdikį pamaitinus reikėtų luktelėti 15–30 min. ir tada jau galima masažuoti pilvą. Dešinę ranką judinkite labai švelniai, pirma glostykite, tada galite pereiti į lengvą paspaudimą, kad paskatintumėte pilvo raumenų susitraukimus. Judesius darykite kaip apverstą U raidę: nuo kairės pusės kilkite į viršų ir dešine puse leiskitės žemyn. Galima masažuoti tik tiesia linija dešinėje pilvo pusėje leidžiantis žemyn. Masažuokite apie 5 min., stebėkite kūdikio reakciją.
Pėdučių ir delniukų masažas
Pėdose ir delnuose yra daug svarbių taškų, todėl pėdučių ir delniukų masažas labai naudingas kūdikiui. Atminkite, iki 4 mėnesių normalu, jei delniukus kūdikis dar laiko suspaustus į kumštukus, tačiau nuo 4 mėnesių ši būsena turi išnykti.
Kūdikiui gulint ant nugarytės, paimkite pėdutę arba delniuką (pirmiau siūlome pradėti nuo pėdutės) ir švelniai masažuokite nykščiu nuo kulno pirštų link, nuo delno apačios pirštukų link, galime piešti skaičių 8.
Nugarytės paglostymai
Paguldykite kūdikį ant pilvo, pirmaisiais mėnesiais padėkite po krūtine iš rankšluosčio suskutą volelį.
Glostykite nugarytę aukštyn iki kaklo ir atgal iki sėdmenų. Rankas judinkite pakaitomis: viena kyla tuo, o kita leidžiasi. Glostant nugarą, neturi susidaryti odos raukšlelių. Taip pat galite sukti ratus aplink mentes. Masažuodami venkite liesti ar spausti stuburą.
Važiavimas dviračiu
Dviratuko mynimas yra vienas iš klasikinių pratimų. Jaunos mamytės dažnai išgirsta siūlymą jį atlikti, ypač, jei vaikučiui pučia pilvuką. Šis pratimas padeda pašalinti dujas, taip pat stiprina kojytes, kelius, klubus ir pilvo raumenukus. Reguliariai atliekant didėja kūdikio lankstumas ir judesių diapazonas.
Paguldykite kūdikį ant nugaros ir pakėlę kojytes švelniai judinkite jas ratu, lyg minant dviračio pedalus.
Atliekant pratimą, šypsokitės mažyliui, dainuokite ar džiuginkite jį patinkančiais garsais. Darykite judesį 3–5 kartus, padarykite pertraukėlę ir pakartokite. Tęskite mankštelę tol, kol vaikučiui tai patiks, kol jis šypsosis, spardysis ir žiūrės į akis.
Svorių kilnojimas
Pratimai, kai mažylis skatinamas pasiimti žaisliuką ar kitą daiktą, stiprina gebėjimą sugriebti, gerina rankų bei akių koordinaciją ir padeda vystyti pečių, rankų ir plaštakų raumenis. Šį pratimą galima atlikti nuo maždaug 3–4 mėnesių, kai kūdikis pradeda domėtis daiktais, juos atpažinti.
Naudokite namuose turimus daiktus – barškučius, žaisliukus, kitus spalvingus, skirtingų formų nesunkius, saugius daiktus. Priešais kūdikį (sėdintį ar gulintį ant pilvuko, priklausomai nuo amžiaus) išdėliokite keletą daiktų ir paskatinkite paimti vieną, padėti, paimti, apžiūrėti kitą. Kelis kartus parodykite, ką daryti. Mažyliai greitai supranta žaidimą ir noriai kilnoja „svarmenis“. Ypač, jei jie skleidžia garsą, šviesą, juda ar kitaip linksmina mažylį.
Eglės Gelažiūtės piešiniai
„Mamos žurnalas“