
Pavasaris – pats ligų sezono įkarštis! Peršalimą veja gripas, o pastarąjį – žarnyno infekcijos. Šiuo jautriu laikotarpiu prisiminkite aromaterapiją – ilgą istoriją turinčią, be proto malonią ir veiksmingą, kvepiančią sveikatos priežiūrą! Aromatų terapija itin tinkama mažiems vaikams, tad kodėl neišbandžius jos jau dabar?
Giedrė Veličkienė, aromáma įkūrėja, www.aromama.lt
Ar tai saugu ir patikima
Aromaterapijos ir eterinių aliejų gydomosios savybės ištirtos ir patvirtintos moksliškai, o aromaterapinių priemonių efektyvumu galite lengvai ir greitai įsitikinti pačios. Vienintelis šių priemonių trūkumas – jų neužtenka nusipirkti ir panaudoti retkarčiais. Jas reikia naudoti labai sąžiningai, nes tai nėra stebuklinga piliulė, kuri akimirksniu pašalina vieną ar kitą simptomą. Tačiau naudoti šias priemones lengva ir malonu – stebuklingi aromatai užburia visus šeimus narius, o kasdieniai ritualai itin patinka mažiesiems!
Eteriniai aliejai nėra priskiriami vaistų kategorijai, tačiau įrodyta, jog šios lakios, iš augalų žiedynų, lapų, šaknų ar kitų dalių išgautos, itin koncentruotos kvapiosios medžiagos pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis, priešgrybelinėmis ir imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis.
Daugybę metų eteriniai aliejai yra naudojami ne tik patalpoms kvėpinti, tačiau ir siekiant tam tikrų terapinių savybių. Sakyti, kad eteriniai aliejai gydo – negalima, nes jų veikimo principas kiek kitoks.
Aromaterapija – tai švelni šoko terapija žmogaus imuninei sistemai, natūralių organizmo gynybinių galių sužadinimas, kuris paskatina mūsų kūną sveikti patį. Procedūros su eteriniais aliejais itin naudingos dažnai sergantiems, silpnos imuninės sistemos žmonėms.
Šiek tiek teorijos pradžiai:
- Žinokite, kur pirkti. Norint pajusti sveikatinančią eterinių aliejų naudą labai svarbu naudoti tik aukštos kokybės, ekologiškus eterinius aliejus. Tokių eterinių aliejų neįsigysite turguose, kosmetikos parduotuvėse, dažnai net ir vaistinėse. Tikrųjų, aromaterapinėms procedūroms ir sveikatinimui skirtų eterinių aliejų ieškokite specializuotuose aromaterapijos salonuose ar ekologiškų prekių parduotuvėlėse. Kokybiški eteriniai aliejai būna supilstyti į tamsaus stiklo buteliukus, etiketėje būtinai bus nurodytas lotyniškas augalo pavadinimas, aliejaus kilmės šalis, galiojimo data, saugumo frazės. Pirkite tik 100 proc. grynus, augaliniu aliejumi neskiestus eterinius aliejus – tokius drąsiai galėsite naudoti elektriniuose garintuvuose, įtrynimams, kvapnioms vonioms ruošti, o esant reikalui prasiskiesti ir naudoti masažams.
- Žinokite, kiek mokėti. Nepatyrusius vartotojus bandoma apgauti, kad tik brangūs eteriniai aliejai gali turėti terapinių savybių. Tai nėra tiesa, tad nesileiskite apgaunami skambių marketinginių frazių „itin tyras“, „neskiestas“, „terapinės klasės“. Dažnai tokiomis frazėmis manipuliuoja tinklinio marketingo kompanijų atstovai, kuriems svarbu parduoti savo produktą kuo brangiau. Kasdienio naudojimo, kokybiški, aromaterapinėms procedūroms skirti eteriniai aliejai mūsų šalyje kainuoja nuo 4 iki 15 eurų už 5 ml. Yra ir gerokai brangesnių aliejų, tačiau tai būna rūšiniai, profesionaliam naudojimu skirti produktai.
- Žinokite, kaip dozuoti. Aromaterapijoje galioja principas „Mažiau yra daugiau“, tad negalvokite, kad įlašinus tris kartus daugiau, nei rekomenduojama, bus pasiekiamas tris kartus geresnis efektas. Negalvokite, kad eteriniai aliejai yra tiesiog nekalti kvepaliukai, atseit įkvėpiau, iškvėpiau ir viskas. Tai itin koncentruotos, augalinės cheminės medžiagos, patenkančios į mūsų kraujo ir limfos sistemas. Eterinių aliejų metabolizmas (apykaita, perdirbimas) vyksta kepenyse, tad gerokai padauginus eterinių aliejų galite pakenkti šiam gyvybiškai svarbiam organui.
- Žinokite saugumo taisykles. Būtina žinoti, kad eterinių aliejų negalima naudoti grynų ant odos – galite sudirginti ar nudeginti. Vienintėlė kūno vieta, kur galima naudoti grynus eterinius aliejus – tai kojų padai. Čia oda yra stora ir mažiausiai jautri, o eterinių aliejų molekulės per padų odą į organizmo kraujotaką patenka itin greitai, per 5–7 min. Tiesa, yra kelios išimtys: esant reikalui ant odos grynus galima naudoti levandų, arbatmedžio, pelargonių eterinius aliejus. Kada gali būti tas „reikalas“? Pavyzdžiui nudegus pirštą, galite užlašinti ant jo gryno levandų eterinio aliejaus. Šis greit nugaruos ir ištrauks iš nudegusios vietos karštį. Jei suskubsite šią aromaterapinę pagalbą sau suteikti greitai, tikėtina, kad meatsiras pūslių. Pajutus pirmuosius lūpų pūslelinės požymius skubėkite užtepti niežtinčią vietą grynu arbatmedžio eteriniu aliejumi, nes priešvirusinės šio aliejaus savybės greitai nudžiovins kylančias pūsleles.
- Žinokite, kam tinka. Ar eteriniai aliejai tinka alergiškiems žmonėms? Ne visais atvejais, tačiau daugumai alergiškų žmonių tinka vienokie ar kitokie eteriniai aliejai. Reikėtų pradėti nuo pačių paprasčiausių, ramiausių eterinių aliejų (levandų, ramunėlių, rozalinų, mandarinų) ir naudoti juos labai saikingai, stebint organizmo reakcijas. Dauguma alergiškų žmonių atranda sau tinkamus eterinius aliejus ir sėkmingai juos naudoja sveikatos gerinimui. Pavyzdžiui dulkėms, žiedadulkėms alergiški žmonės kuo puikiausiai toleruoja levandų, ramunėlių, citrinų ir eukaliptų eterinių aliejų mišinį, kuris puikiai numalšina alergijos simptomus, atkemša nosį ir palengvina kvėpavimą.
Ką galite nuveikti su kvepiančiais lašeliais?

Eterinių aliejų garinimas. Tai bene švelniausias ir maloniausias būdas susipažinti su aromaterapija!
Garinkite eterinius aliejus gyvenamosiose patalpose, kad išvalytumėte orą nuo patogeninių mikroorganizmų ir apsaugotumėte šeimos narius nuo užkrečiamų infekcijų.
Eterinius aliejus geriausiai garinti elektriniame eterinių aliejų garintuve, taip maksimaliai saugomos terapinės aliejų savybės. Garinimas keraminėje aroma lempoje taip pat galimas, tik stebėkite, kad temperatūra vandens/aliejų talpoje neviršytų 60ºC, nes viršijus šią temperatūrą žūva terapinės aliejų savybės, o kaisdami, smilkdami eteriniai aliejai skyla į sveikatai pavojingus junginius.
Aromaterapinės vonios. Antras švelnus būdas pajusti terapinę eterinių aliejų naudą yra kvapnios maudynės aromatinėse voniose. Maudantis vonioje su eteriniais aliejais aromaterapija veikia dvejopai: per uoslę ir per odą. Tokios vonios ne tik stimuliuoja imunitetą, bet ir gerina bendrą savijautą, lengvina kvėpavimą, gerina atsikosėjimą, atkemša nosį. Tik reikia atsiminti vieną dalyką: eteriniai aliejai netirpsta vandenyje, todėl įlašinus juos grynus į vandenį, jie gali dirginti jautrią odą, tad rekomenduojame eterinius aliejus praskiesti druska, pienu arba augaliniu aliejumi.
Padų įtrynimai. Greitas ir efektyvus būdas suaktyvinti imuninę sistemą – aromaterapiniai pėdų įtrynimai. Lašeliu gryno, neskiesto eterinio aliejaus įtrinkite kojų padus, apaukite medvilnines ar vilnones kojines ir guldykite mažylį miegoti.
Tokios procedūros tinkamos ne tik tada, kai matote, kad mažylis jau serga, bet ir tada, kai jaučiate, kad imunitetas „ant ribos“. Po ligos ar antibiotikų vartojimo, galite netgi padaryti tokį tęstinį pėdų įtrynimų ritualą, kuris „pakutens“ imuninę sistemą ir padės organizmui atsigauti. Tiesiog trinkite eterinius aliejus vaikučiui į pėdas tris savaites iš eilės, po to darykite savaitės pertrauką. Mamų patikrinta – veikia!
Apsauginis metodas darželinukams ir mokinukams. Norėdami apsaugoti po žiemos paliegusį ar tiesiog dažnai sergantį darželinuką ar mokinuką nuo užkrečiamų peršalimo ligų, kasdien praktikuokite metodą „angeliukai ant petukų“.
Prieš išleidžiant vaiką į kolektyvą, užlašinkite po lašelį gryno eterinio aliejaus ant mažylio drabužėlių (megztuko ar palaidinės) pečių juostoje. Eteriniai aliejai nuo kūno šilumos pamažu garuos ir visą dieną saugos jūsų stebuklą nuo svetimų bacilų. Gryni, kokybiški eteriniai aliejai nepalieka dėmių ant drabužėlių, neblukina spalvų, tad galite drąsiai praktikuoti šį metodą tiek ant spalvotų, tiek ant baltų drabužių. Beje, šis metodas tinka ir patiems mažiausiems šeimos nariams: jei keliaujate su kūdikių į viešas vietas, užlašinkite lašelį eterinių aliejų ant marliuko, žaisliuko, autokėdutės ar vežimėlio audinio – sukursite kvepiantį apsauginį šydą.

RECEPTAS
Imuninę sistemą žadinantis aliejų mišinys
50 ml augalinio aliejaus (rinkitės kuo lengvesnį, greitai susigeriantį, nes vaikams nepatinka riebumo, lipnumo pojūtis, kurį palieka dauguma aliejų. Idealiai tiktų vynuogių kauliukų, kamelijų aliejai).
6 lašeliai rozalinų eterinio aliejaus
2 lašeliai čiobrelių eterinio aliejaus
2 lašeliai citrinų eterinio aliejaus
Mišiniu energingai įtrinkite visą vaiko kūną po maudynių vonioje ar duše, kol oda dar lengvai drėgna. Tokią procedūrą darykite kasdien, tris savaites, po to darykite savaitės pertrauką ir kartokite iš naujo. Tai nuostabi palaikomoji aromaterapija norintiems nutraukti užburtą ratą, kuris vadinasi „dvi dienos darželyje, dvi savaitės namuose“. Tinka nuo 12 mėnesių.
Vaikams tinkamiausi eteriniai aliejai švelniems imuniteto „pakutenimams“ ligų sezono įkarštyje:
Rozalinų (viržinių mirtenių) – tai pati švelniausia, mažiems vaikams tinkama klasikinio arbatmedžio (Tea Tree) rūšis, kuri pasižymi tomis pačiomis antibakterinėmis, priešvirusinėmis ir imuninę sistemą stimuliuojančiomis savybėmis, kaip ir stipraus, intensyvaus aromato, visiems iki skausmo pažįstamas, arbatmedis. Rozalina maloniai kvepia, nedirgina kvėpavimo takų, garinama elektriniame eterinių aliejų garintuve labai puikiai valo orą, lengvina kvėpavimą, atkemša nosį.
Dėl sudėtyje esančios natūralios cheminės medžiagos linalolio, šis eterinis aliejus raminančiai veikia nervų sistemą ir gerina miegą. Tai tobulas eterinis aliejus peršalimo profilaktikai, nes tinka visai šeimai, netgi pirmųjų mėnesių kūdikiams, jautrius kvėpavimo takus turintiems vaikams ir nėštukėms.

Čiobrelių (linalolio tipo) – tai švelnioji, kūdikiams ir vaikams tinkama čiobrelio rūšis, kuri yra gerokai draugiškesnė odai ir jautriems kvėpavimo takams, nei įprastas čiobrelių eterinis aliejus. Čiobrelis itin naudingas dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo sistemos ligomis: literatūroje teigiama, kad šis aliejus valo ir stiprina kvėpavimo takus, mažo to, čiobrelis nuo seno vertinamas, kaip imuninę sistemą žadinantis preparatas. Garinimui elektriniame eterinių aliejų garintuve linalolio tipo čiobrelių eterinį aliejų galite prie vyresnių, nei 6 mėnesių kūdikėlių, naudoti aroma vonioms ir įtrynimams, ne anksčiau nei mažylis atvęs pirmąjį gimtadienį.
Citrinų – nuostabaus, kibikščiuojančio aromato eterinis aliejus literatūroje aprašomas kaip super imunitetą žadinanti priemonė. Teigiama, jog citrinų eterinis aliejus skatina kraujodarą, todėl ypač tinka nusilpusiems, paliegusiems, mažakraujyste sergantiems žmonėms. Pagrindiniai naudojimo būdai: garinimas, pėdų įtrynimai ir aroma vonios (nerekomenduojama, jei turite labai jautrią odą).
Pušų – spygliuočiai nuo seniausių laikų žinomi, kaip nuostabūs kvėpavimo takų antiseptikai. Dažnai sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis rekomenduojami pasivaikščiojimai pušyne, kur oras lengvesnis, švaresnis ir prisotintas fitoncidų – natūralių, spygliuočių medžių išskiriamų, į eterinius aliejus panašių medžiagų. Spygliuočių eteriniai aliejai dažnai tinka net ir jautriems, alergiškiems žmonėms, mažiems vaikams, tad nors vienas mišku kvepiančio aliejaus buteliukas būtinai privalo gyventi jūsų alternatyvios sveikatos priežiūros vaistinėlėje.
„Mamos žurnalas“