Maudymasis vonioje nėštumo metu yra apipintas įvairiausių nuomonių ir plintančia neteisinga informacija dar nuo mūsų mamų ir močiučių laikų.
Gydytoja akušerė-ginekologė Greta Balčiūnienė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos
Dažnai galima išgirsti nuomonę, kad maudytis nesaugu, nes vanduo per makštį gali patekti į vaisiaus vandenis. Tai NETIESA, nes vaisius yra gerai apsaugotas vaisiaus vandenų pūslės. Maudytis vonioje nėštumo metu tikrai galima, nes tai padeda atsipalaiduoti, ypač jei vargina nugaros ar sąnarių skausmai. Tačiau, kaip ir daugeliu klausimu nėštumo metu, svarbu atkreipti dėmesį į kai kurias detales, kurios maudymąsi vonioje padarys maksimaliai saugų.
Pirma. Maudykitės ne karštame, o šiltame vandenyje – ne šiltesniame nei 37–38ᵒ C.
Maudytis šiltesniame vandenyje nerekomenduojama, nes Amerikos akušerių ir ginekologų draugija pateikia duomenis, kurie rodo, kad pabuvus 10–20 minučių 40ᵒC vandenyje, o karštesniame – dar greičiau, kūno temperatūra pakyla virš 39ᵒC.
Tokia aukšta kūno temperatūra nėštumo metu gali sukelti šalutinių poveikių:
Gali atsirasti bendras silpnumas, galvos svaigimas, galima net nualpti.
Išsiplečia kraujagyslės, todėl sumažėja kraujo spaudimas, taip sumažindamas vaisiui tiekiamo deguonies ir svarbių maistinių medžiagų kiekį.
Pirmomis nėštumo savaitėmis itin karštas vanduo gali sukelti vaisiaus apsigimimus.
Dėl tų pačių priežasčių nėštumo metu nerekomenduojama lankytis karštose pirtyse ir sūkurinėse voniose.
Antra. Vonios aliejų, druskų, putų nenaudokite per dažnai, nes tai turi įtakos makšties florai. Pasikeitus makšties pH ir natūralios floros pusiausvyrai, susidaro puikios sąlygos patogeniniams organizmams daugintis, dėl to gali padažnėti makšties uždegimai. Visa tai negalioja Epsom druskai, nes tai natūralus magnio ir sulfatų junginys, kas gali padėti atsipalaiduoti ir yra saugus nėštumo metu.
Trečia. Kontrastinis dušas padeda atsipalaiduoti ir nėštumo metu nėra draudžiamas, tačiau jei niekada to nedarėte, nėštumas nėra pats geriausias metas pradėti save grūdinti, nes tai gali sukelti organizmui papildomo streso. Tad, jei nesate kontrastinio dušo mėgėja, apsiribokite kontrastiniu dušu kojoms, tai padės sumažinti kojų tinimą, nuovargį, skausmą bei pagerins kraujotaką.
Ketvirta. Maudymuisi susiruoškite saugiai: būkite atsargios, kad nepaslystumėte, – ant plytelių dėvėkite šlepetes ar naudokite specialius kilimėlius. Jei nėštumo pabaigoje sunkiau išlipti iš vonios, paprašykite vyro pagalbos – nerizikuokite lipti pati, jei nesijaučiate saugi.
Penkta. Esant komplikuotam nėštumui (kraujavimui nėštumo metu, gresiančiam persileidimui ar priešlaikiniam gimdymui), rekomenduojama atsisakyti maudymosi vonioje.
„Mamos žurnalas“