Apie vasarą tykančius pavojus mums tiek daug kalbama, kad beveik viskas jau atrodo girdėta. Todėl su kūdikių priežiūros specialiste sutarėme – nekartosime jau atsibodusių dalykų.
Kūdikių priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė, www.samoningosmamos.lt
Vaikas – vasaros piligrimas
Vasara – kraštutinumų metas. Jos taip laukiame, kad paskui viską darome padidintu greičiu. Keletas šiltų savaičių, o mes turime spėti viską! Nebeliko vienos vietos, kurioje praleistume visą vasarą (kaip kadaise – trys mėnesiai kaime pas močiutę). Statistinis vaikas per vasarą pabūna daugumoje vietų, kuriose tik galima semtis malonumų: miške, kaime, sode, sodyboje, pajūryje, prie ežero, užsienio kurorte, miesto parke. Visos šios vietos labai panašios savo „medicinine rizika“. Uodų rasite ir saulėtame pajūryje, o nuo saulės nudegti galite ir miške. Todėl praktiškiausia sukomplektuoti vieną vasaros vaistinėlę ir ją vežiotis su savimi visur – ar tai bus kaimo glūduma, ar Turkijos „viskas įskaičiuota“.
O gal gyventi ramiai, sėdėti namie, tada ir vaistinėlės nereikės? „Jokiu būdu! Vasarą važiuokite ir eikite kur tik įmanoma, ištisai būkite lauke, gaudykite vitaminą D, grūdinkitės ir darykite viską, kas tik įmanoma, kad per vasarą sukautumėte sveikatos atsargas visiems metams“, – sako Giedrė Veličkienė.
Aukso viduriuko principas
Komplektuojant vasaros vaistinėlę, svarbiausia išlaikyti pusiausvyrą. Nereikia prisipirkti daugybės vaistų ir priemonių, nes „nežinia, kas gali nutikti“, bet negalima į viską žiūrėti ir hipiškai, neva „jei reikės, tai ir nusipirksiu pakelėje“. Vaistinėlė – tai kaip draudimas, kuriuo verčiau nepasinaudoti, tad didžiausias linkėjimas, kad vaistų neprireiktų. Tada kitą vasarą reikės pakeisti nebegaliojančias priemones, o negendančios toliau „atostogaus“ kartu su jumis.
Pasak Giedrės Veličkienės, verčiau pirkti mažiau tikrų vaistų, o daugiau tokių priemonių, kurios yra pagalbinės, – dezinfekuojančios, nuo uodų, saulės, iššutimų ar pan.
Vaistinėlė pagal vaiką
Į vasaros vaistinėlę, be universalių priemonių (pleistrų, kremų, purškalų), reikia įdėti konkrečiam vaikui skirtų priemonių. Kiekviena mama žino savo vaiko Achilo kulniuką. Vienas pradeda viduriuoti, regis, nuo oro, kitam į ausytes vis „pripučia“ vėjas, trečią pykina automobilyje, kitam nuo menkiausio temperatūrų pokyčio skauda gerklytę. Logiška, kad į vaistinėlę įsidėsite priemonių nuo šių įprastų vaiko negalavimų, juolab kad imunitetas per atostogas visada šiek tiek „nukrenta“, ir ligos išlenda.
Jeigu vaikas niekada nesirgo ausų uždegimu, labai maža tikimybė, kad kelionėje jis susirgs. O tam, kurio niekada nėra supykinę automobilyje, vargu ar reikia pirkti specialių vaistų nuo jūros ligos.
Didesnis dėmesys – alergiškiems
Dabar nealergiškų vaikų likę mažuma. Alergiškas vaikas nepalyginamai jautresnis visoms permainoms ir nepatogumams. Jo oda greičiau ir audringiau sureaguoja į saulę, vandenį, vėją, o ką kalbėti apie žolę, žiedadulkes ar vabzdžių įgėlimus. Namuose vaikas gali jaustis puikiai, o sodyboje (ar net viešbutyje!), kur teks permiegoti ant svetimos pagalvės, jis gali pasijusti tikras ligonis. Giedrė Veličkienė prisiminė, kaip jos broliai, nuvažiavę į sodą, ryte atsikeldavo užtinę, raudonomis akimis ir užsikimšusiomis nosimis. Tokiems jautruoliams verta su savimi vežtis namų pagalves, išbandyti unikalų fototerapinį (gydantį šviesa) prietaisiuką nuo šienligės. Mat vasarą mes ne tik prisiuostome žiedadulkių, bet ir už visus metus atsimiegame svetimose lovose bei susiduriame su svetimais pelėsiais, grybų sporomis, erkutėmis, dulkėmis, naminiais gyvūnais.
Vaikams, kurių oda sausa ir atopinė, vaistinėlėje būtina turėti priemonę, kurią naudoja paūmėjimu metu (net jei prieš atostogas pasiekta remisija). Mat atopinis dermatitas labai susijęs su vaikučio nervų sistema, o kelionės, permainos, pasikeitęs režimas gali sukelti ligos atsinaujinimą. Be to, vasarą oras sausas ir karštas, todėl oda netenka daug drėgmės ir net sveikiausio vaiko oda gali pradėti šiauštis (pleiskanoti, šerpetoti, rausti, niežėti).
Saulės paranoja
Atostogaujant Lietuvoje, ir ypač ne prie jūros, nėra reikalo paranojiškai vaikus saugoti nuo saulės, pakanka patepti kokosų ar kitu aliejumi, kuris turi nedidelį UV filtrą, bet netrukdo gamintis vitaminui D. Išvykus į šiltus kraštus, žinoma, prireiks kremo nuo saulės.
Užtat vasarą gana dažna bėda – iššutimai po sausklenėmis, nes dėl aplinkos šilumos po sauskelnėmis susidaro tikras šiltnamis. Be to, vasarą vaikai daugiau geria skysčių, dažniau šlapinasi. Ir suaugusieji vasarą patiria, koks didžiulis diskomfortas yra iššutimai. Dauguma apvalesnio sudėjimo suaugusiųjų, ypač moterų, žino, kaip nemalonu, kai iššunta šlaunys (nuo trynimosi viena į kitą), oda po krūtimis ar tarp krūtų, pilvo raukšlė, pažastys.
Traumos, kurios suteikia garbės
Yra posakis, kad vaikai gali būti arba purvini, arba laimingi. Tas pats pasakytina apie nedideles traumas – mėlynes, nubrozdinimus, nutrynimus.
Jeigu vaikas turi tokių traumų, vadinasi, jis judrus, sveikas, smalsus. Jei vaikas nejuda (ir nepatiria traumų), verta pagalvoti, gal jam mažakraujystė ar kita liga. Todėl vasaros vaistinėlėje reikia turėti ryšulėlį pleistrų, žaizdeles bei kitus odos pažeidimus gydančio preparato, puiki pagalbinė priemonė – sausas ledas, nes susitrenkus, pagriuvus pirma pagalbos priemonė yra šaltis, nes jis sutraukia kraujagysles, sumažina skausmą ir tinimą. Ypač greitai kraujosruvos atsiranda ant veido, nes čia kraujotaka labai gera. Iškart po sumušimo uždėjus leduko, mėlynės bus kur kas mažesnės.
Vasarą vaikai patiria bene 10 kartų daugiau smulkių traumų ne tik dėl to, kad daugiau juda, bet ir dėl to, kad jų neapsaugo šilti žieminiai drabužiai – kombinezonai, pirštinės.
Klasikinė vaistinėlė
Žirklutės
Higieninis pieštukas lūpoms.
Nedidelis binto ritinėlis, sterili vata, pleistriukai.
Vandenilio peroksidas paviršiniams nubrozdinimams.
Gelis žaizdoms.
Vaistai nuo temperatūros ir skausmo.
Vaistai pilvo negalavimams gydyti, gerosios bakterijos.
Vaistai nuo alergijos.
Priemonė nuo saulės.
Priemonė nuo uodų ir kitų vabalų.
Pavojai, apie kuriuos nepagalvotumėte
Daugiabučio kieme. Nustebsite, betdidžiausias pavojus tyko… smėlio dėžėse. Tyrimai liūdni – daugiabučių smėlio dėžėse randama toksoplazmozės bakterijų, toksokaro ir askaridžių kiaušinėlių. Tad jei nepavyksta patiems sužiūrėti smėlio švarumo (nedengiate dėžės), nuolatos trumpinkite vaiko nagus, neleiskite kišti žaislų į burną ir visada turėkite drėgnų servetėlių. Kai vaikas prisivalgė smėlio, reikia duoti daug gerti, o paskui stebėti bendrą savijautą, ar neužsikrėtė kirmėlėmis. Nors kirmėlės –greitai įveikiama problema, pakanka kelių dienų gydymo, emociškai jos labai stipriai paveikia. Viena mama pasakojo, kad vaikas išžiaukčiojo kirmėlę paryčiais, tada lyg niekur nieko užmigo, o tėvai nemiegojo ne tik tą, bet ir porą kitų naktų – dėl patirto šoko.
Prie upės, ežero, jūros. Nustebsite, betdidžiausias pavojus tyko… baseiniukuose, kuriuos tėvai pripila ant kranto, kad vaikutis nesušaltų maudydamasis atviruose telkiniuose. „Tėvai galvoja – baseiniuke vanduo juk šiltas, kūdikis jame idealiai jaučiasi“, – ir leidžia mažyliui mirkti pusę dienos. Tačiau juk tas vanduo – iš to paties ežero, gresia tomis pačiomis infekcijomis. Be to, kelias valandas mirkstantis kūdikis gali susirgti šlapimo takų, pūslės uždegimu. Baseine vaikas turi žaisti sotus ir atsigėręs, kad nesusigundytų gerti iš baseiniuko.
Užsienio kurorte. Nustebsite, betdidžiausias pavojus tyko… valgant „viskas įskaičiuota“. Nors patiekalai atrodys pažįstami, tačiau jų sudėtinės dalys bus visai kitokios, nei esame įpratę. Kitoje šalyje – kitokie vaisiai ir daržovės, kitokie prieskoniai ir padažai, net kitoks vanduo. Todėl vaikai intuityviai daugiausiai viešbučiuose suvalgo… makaronų ir skrudintų bulvyčių. Tėvai neturėtų kišti „paragauk to ar ano“, o leisti vaikui valgyti intuityviai.
Kaime ar sodyboje. Nustebsite, betdidžiausias pavojus tyko… agresyviose priemonėse nuo uodų. Kaime, miške sodybose uodų ir mašalų daug, natūralu, kad kyla didžiulis noras nuo jų apsaugoti vaikus. Tačiau cheminiai repelentai labiau kenkia ne vabalams, o žmonėms, ypač, jei mama papurškia į vežimuką, kad apsaugotų kūdikėlį.
Žinoma, svarbu apsirūpinti vaikams skirtomis priemonėmis nuo vabzdžių, tik jos turi būti ne cheminės, o eterinės. Repelento esmė – užmaskuoti kūno kvapą, kad uodai ir kiti vabalai neatpažintų. Uodus klaidina citrinžolės kvapas, todėl citrinžolių aliejumi sumirkytos žvakės nuo uodų, specialios apyrankės. Iš šio aliejaus galima pasidaryti purškalų, kurie tikrai nepakenks, vabalus atbaidys ir dar skaniai kvepės.
PAVYZDINĖ VAISTINĖLĖ
ZincoSkin
Tiksotropinė suspensija su cinko oksidu nuo iššutimų
„ZincoSkin®“ purškalas skirtas šuntančiai odai. Tai pagalba visai šeimai, ypač jei jos nariai turi antsvorio. Priemonė yra purškiama,
todėl ją paprasta naudoti. Sudėtis praturtinta aliejais, vitaminu E ir pantenoliu, todėl tinka ne tik iššutimų profilaktikai, bet ir jau esant pakitimams
iššutusioje odoje (pvz., paraudimams, šlapiavimui).
Ieškokite vaistinėse
***
InflaDerm
Kremas su molekuliniu deguonimi uždegimo pažeistai, jautriai, alergiškai odai
„InflaDerm®“ kremas skirtas įvairios kilmės odos uždegimams (pvz., atopiniam dermatitui, kontaktiniam dermatitui, maistinės alergijos reakcijoms odoje, saulės alergijai) ir kitoms dermatozėms, pasireiškiančioms odos uždegimu. Molekulinis deguonis slopina uždegimą odoje (raudonį, pleiskanojimus, niežulį, paburkimą, patinimą), o lipidai maitina odą ir atstato jos elastingumą
Kremo sudėtyje nėra hormonų, antibiotikų ir parabenų. Juo galima tepti visą kūną ir veidą, kremas skirtas visai šeimai, taip pat ir kūdikiams.
Ieškokite vaistinėse
***
ArgoSept
Hidrokoloidinis gelis su sidabru žaizdoms gydyti
„ArgoSept®“ gelis – nepakeičiama pagalba esant buitinėms žaizdoms (nubrozdinimams, įdrėskimams, įpjovimams, paviršiniams nudegimams, nusiplikinimams ir kt.) bei trofinėms opoms, praguloms ir infekuotoms žaizdoms.
Gelio sudėtyje esantis sidabras žudo žaizdose
esančią mikroflorą, o hidrokoloidinis gelis stimuliuoja gijimą bei skatina odos audinių regeneracinius procesus (rando susidarymo
prevencija). Užtepus gelį ant dezinfekuotos žaizdos (pvz., nubrozdinimo), jeigu ji nešlapiuoja, tvarsčio dėti nereikia.
Ieškokite vaistinėse
***
ISLA JUNIOR
Braškinė pagalba perštinčiai gerklytei
„Isla Junior“ – braškių skonio pastilės, skirtos užkimimui, perštėjimui ar skausmui malšinti, kvėpavimui per nosį lengvinti. Su islandinės kerpenos ekstraktu, papildytos vitaminu C, cinku ir vitaminu B5 (kalcio pantotenatu). Be cukraus, todėl draugiškos dantukams!
Be konservantų, dirbtinių dažiklių ir skonio stipriklių. Sulaukus išsvajotų atostogų taip norisi kojytes kuo ilgiau pamirkyti jūroje ar ežere, palakstyti prie vėjuotos jūros, tačiau dažnai šis malonumas turi nesmagias pasekmes – bėgančią nosį, perštinčią gerklytę… Peršalti vaikas gali ir nuo kurorto viešbutyje kondicionuojamo oro. Apdairu atostogų vaistinėlėje turėti švelnią priemonę gerklės skausmui malšinti.
Ieškokite vaistinėse
***
ACIDOLAC JUNIOR
Gerosios bakterijos
„Acidolac® Junior“ – produktas, sujungiantis probiotinių bakterijų Lactobacillus acidophilus ir Bifidobacterium lactis padermes ir fruktooligosacharidus (FOS). Nepamainomas pagalbininkas pasikeitus mitybai – atostogaujant ir keliaujant. Saugo, reguliuoja, ir dar koks skanus!
Vyresniems kaip 3 metų amžiaus vaikams ir suaugusiesiems patariama vartoti po 1 tabletę du kartus per parą. Maisto papilde nėra sacharozės, glitimo.
Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir suderinta mityba bei sveikas gyvenimo būdas.
Ieškokite vaistinėse
***
BIONETTE
Unikalus prietaisas šienligei gydyti
„Bionette“ – revoliucinis, elektroninis, alergiją švelninantis prietaisas, kuris efektyviai mažina alerginio rinito simptomus, padeda išvengti čiaudulio, slogos, galvos skausmo bei ašarojančių akių. Padės atostogaujantiems ne namuose, kai susiduriama su žiedadulkėmis, pelėsiais, grybų sporomis, dulkių erkėmis ir svetimais naminiais gyvūnais.
Patariama pradėti naudoti pajutus pirmuosius šienligės simptomus. Vienas gydymo seansas trunka 4,5 minutes, o prietaisą patariama naudoti 2–3 kartus per dieną.
Ieškokite vaistinėse ir e.parduotuvėje www.hifamed.lt
***
ICE POWER
Šaldanti priemonė pirmai pagalbai
ICE POWER gelis šaldo be šaldytuvo! Pirmosios pagalbos priemonė įvairiems atvejams: kelionėse, sode, iškylose su vaikais. Tinka naudoti kaip šaldančią priemonę esant sausgyslių, raumenų patempimui, minkštųjų audinių sumušimui, mėlynėms, sąnarių skausmams, vabzdžių įkandimo sukeltam patinimui ir niežuliui mažinti.
Rekomenduojama gydomą vietą kas 3–6 val. padengti matoma plona preparato plėvele. Nemasažuoti.
Ieškokite vaistinėse
***
UODĖ TAVĘS NEUŽUODĖ?!
ZYZLYS NUSKRIS!
Saugūs repelentai nuo vabzdžių
„Uodė Tavęs neužuodė?!“ – aliejinis repelentas vaikams nuo 3 metų ir visai šeimai. Fantastiškai kvepia ir veiksmingai atbaido visus zyziančius ir ropojančius padarus.
Galima naudoti ant odos.
„Zyzlys nuskris!“ – vandeninis repelentas su eteriniais aliejais, skirtas kūdikiams nuo 10 mėn. ir visai šeimai. Skirtas purkšti ant drabužių, vežimėlio. Gardžiai kvepia, bet labai nepatinka uodams!
Galima įsigyti www.samoningosmamos.lt
„Mamos žurnalas“