Vasara – mažųjų tarzanų metas, kai galima laipioti po medžius, šokinėti per tvoras, slėptis palapinėse ir žaisti piratais. Įprasti tokių žaidimų palydovai – nubrozdinti keliai ir subraižytos rankos. Jei nesutriksite ir suteiksite tinkamą pagalbą, žaizdos gis daug lengviau.
Įdrėskė šaka
Kartais švelnią vaiko odą įdreskia aštresnė medžio šaka ar kokia ražiena. Pasirodo kraujo, aplink įdrėkstą vietą parausta.
Pagalba. Įdrėskimą nuplaukite švariu vandeniu ir muilu. Jei kraujas vos sunkiasi, jo nestabdykite, nes kraujas valo žaizdą. Jei vaikas būna namuose, įdrėskimą palikite atvirą, nes taip geriau gyja. Jei susiruošėte į lauką, įdrėkstą vietą užklijuokite pleistriuku. Jei įdrėskimas gilus, užterštas medžio atplaišomis ar žemėmis, stipriai kraujuoja, tuoj kreipkitės į gydytoją. Galbūt net teks suleisti vaistų nuo stabligės.
Nusibrozdino kelius
Kai vaikas nusibrozdina, sužalojamos pačios smulkiausios kraujagyslės – kapiliarai. Kraujo pasirodo nedaug, jis primena rasojimą. Kapiliarinis kraujavimas nepavojingas, nes kraujas greitai nustoja tekėti. Ant žaizdos greitai susidaro šašas. Jis po kelių dienų nukrenta.
Pagalba. Nubrozdinimą nuplaukite švariu vandeniu ir uždėkite sterilų tvarstį. Kapiliarinis kraujavimas per kelias minutes baigsis. Jei vaikas neina į lauką, nubrozdintą vietą palikite atvirą, nes žaizda geriau gis. Kai vaikas susiruošė žaisti, nubrozdinimą apriškite ar užklijuokite pleistriuku, kad į žaizdą nepatektų dulkių.
Įsipjovė su stiklu
Vasarą vaikai bėgioja basi, o ant šukės kartais mėtosi net paplūdimio smėliuke. Kai vaikas įsipjauna, pažeidžiami gilesni odos sluoksniai, tad kraujuoja labiau.
Pagalba. Odą aplink žaizdą nuvalykite vandenilio peroksidu ar kitu dezinfekuojančiu skysčiu. Stebėkite, kad dezinfekuojančio skysčio nepatektų į pačią žaizdą. Tuomet aptvarstykite steriliu bintu. Jei žaizda didelė, skubėkite į polikliniką ar ligoninę. Gydytojas žaizdą išvalys, jei reikia – susiūs, suleis vaistų nuo stabligės.
Įkando šuo
Bėgiodamas ir šokinėdamas vaikas gali įsikąsti sau liežuvį ar vidinę skruosto pusę. Bežaisdamas gali būti apkandžiotas supykusių bendraamžių. Kieme vaikas neapsaugotas ir nuo šunų įkandimo. Įkandimas – nemaloni ir klastinga trauma, nes įkandęs žaidimų draugas žaizdą užkrečia bakterijomis, o gyvūnas gali vaiką susargdinti stablige ar pasiutlige. Gyvūnų įkandimo žaizdos gyja sunkiai, neretai ir supūliuoja.
Pagalba. Jei vaikas dūkdamas įsikando liežuvį ar vidinę skruosto dalį, duokite jam čiulpti ledo gabaliuką. Jei burnoje labai kraujuoja ar žaizda didesnė nei 1 cm, vežkite į ligoninę. Kai įkanda draugas ar gyvūnas, žaizdą nuplaukite tekančiu vandeniu su muilu, nesistenkite tuoj pat sustabdyti kraujavimo, nes kraujas valo žaizdą. Vaiką nuraminkite. Jei įkando gyvūnas, aptvarkę žaizdą, vaiką vežkite į ligoninę. Tikriausiai teks skiepyti nuo pasiutligės.
Nusitrynė kulnai
Vasarą vaikai daug juda, bėgioja, jų pėdos prakaituoja, todėl daug greičiau atsiranda nutrynimų ant kojų pirštų ir kulnų. Nutrinta vieta patinsta, paraustą, ją niežti, skauda. Jei batas trina toliau, susidaro pūslė, pilna skaidraus arba gelsvoko skysčio. Kai pūslė pratrūksta, atsiranda skausminga šlapiuojanti žaizdelė. Į ją gali patekti infekcija. Kad kojyčių nenutrintų, maukite vaikui medvilnines kojines, jas dažnai keiskite, išmokykite vaiką kasdien plautis kojas, parinkite vaikui kokybišką avalynę.
Pagalba. Jei žaizdelės dar nėra, sudirgintą odą patepkite dezinfekuojančiu tepalu arba užklijuokite pleistriuku. Jei jau yra žaizdelė, ją plaukite ramunėlių nuoviru ar švelniu kalio permanganato tirpalu. Palikite atvirą, kad gytų.
Nusvilo saulėje
Vaiko odelė nepaprastai švelni, būnant kaitrioje saulėje ji gali nudegti per kelias minutes. Žinokite, kad saulėje greičiau nudega strazdanoti, šviesiaplaukiai, turintys daug pigmentinių dėmių vaikai. Nebūkite su vaiku saulėje, kai ji kaitriausia – tarp 11 ir 15 valandos.
Pagalba. Nudegusiam saulėje vaikui duokite atsigerti. Jei saulėje nudegė nedideli plotai, ant jų uždėkite šaltus kompresus (šaltame vandenyje suvilgytos švarios medžiagos skiautes). Kompresą laikykite, kol jis sušils, – 10-15 minučių. Nudegimams gydyti tinka įvairios liaudiškos priemonės: krakmolo tyrė, tarkuotų morkų tyrė, virtų bulvių tyrė. Jei nudegimai stiprūs, skubiai vaiką parodykite gydytojui.
Jei vaikas nusidegino prie laužo ar imdamas karštą daiktą, nudegusios vietos netepkite jokiais riebiais aliejiniais tepalais, o stenkitės atšaldyti.
Tėvai turėtų:
Prisiminti, kada vaikas paskutinį kartą buvo skiepytas nuo stabligės ir pasiutligės. Galbūt to klaus gydytojas, kai nuvešite jam sužeistą vaiką.
Turėti namuose, vežiotis automobilyje, neštis į iškylą elementarią vaistinėlę: dezinfekuojančio skysčio, binto.
Nepilti ant žaizdos jodo ar spirito. Pirmiausia reikia žaizdą nuplauti (vandeniu arba dezinfekuojančiu kalio permanganato ar furacilino tirpalu).
Neskubėti tepti žaizdų riebiais tepalais. Jie užklijuoja žaizdą, neleidžia jai kvėpuoti ir gyti.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“