Kaip vaikus apginti nuo vabalų, jei purškalai yra toksiški?

Laura Stance

Cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė

Pasirodo vis daugiau mamos trikdančios informacijos, kad uodų purškalai yra toksiški. Vadinasi, turime grįžti į prosenelių laikus, vaikus tepti svogūnais? Tikrai ne, tik pirkdami priemones turime žinoti – jos yra 2 rūšių. Konsultuoja cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Kodėl uodai mėgsta vaikus?

Uodus privilioja iškvėpiamas anglies dvideginis, prakaito kvapas (uodės užuodžia žmogų net už 60 metrų), taip pat tamsios spalvos judantys objektai.

Dėl specifinio kvapo kraujasiurbiai labai mėgsta ir vaikus, be to, vaikų ir oda plonesnė.

Repelentai ir atbaidančios priemonės

Yra dviejų rūšių priemonės nuo uodų ir kitų vabalų.

Žodynas teigia, kad repelentai yra chemikalai, atbaidantys vabzdžius, erkes, žinduolius, paukščius. Būtent apie tokius – cheminius nuodus – ir kalbama straipsniuose apie purškalų toksiškumą. Kitą kategoriją priemonių nuo vabalų galime vadinti tiesiog „klaidintojais“, nes jie paprasčiausiai užmaskuoja kūno kvapą ir suklaidina uodus. Cheminės priemonės veiksmingesnės, poveikis išlieka 6–8 valandas. Natūralios priemonės veikia trumpiau, jas reikia dažniau papurkšti, bet jos nekenkia.

Kuo blogi cheminiai purškalai

Ant drabužių ir odos purškiamose priemonėse nuo erkių ir uodų kaip veiklioji medžiaga dažniausiai naudojamas DEET (dietiltoluamidas). Jis veiksmingiausiai apsaugo nuo vabzdžių. Priemonės su DEET laikomos veiksmingomis 6–8 valandas.

Daugiausia susirūpinimo kelia įtariamas šios medžiagos poveikis centrinei nervų sistemai, nes per odą ši medžiaga patenka į kraują. Jei kartu naudojamos tokios medžiagos kaip etilo, izopropilo alkoholis, purškalas tampa ypač toksiškas.

Jis kenkia vandens augmenijai ir žuvims. Šios medžiagos poveikis iki galo neištirtas, todėl tiksliai pasakyti, koks kiekis visiškai nekenksmingas, neįmanoma.

Purškaluose naudojamos ir šios cheminės medžiagos:

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Piretrinas (veikia apie 4,5 val.) – toksiškas katėms ir žuvims. Yra mokslinių straipsnių, kurie teigia, kad nesaugu vartoti preparatus su piretrinu besilaukiančioms moterims (ypač trečiojo trimestro metu) dėl galimo kūdikio smegenų vystimosi pakenkimo ir sunkiai nustatomos saugios koncentracijos.

Citronelos aliejus (veikia apie 4,5 val.) – Didžiojoje Britanijoje ir Kanadoje draudžiama šią medžiagą naudoti repelentuose dėl poveikio sveikatai ir aplinkai tyrimų trūkumo.

Geraniolis (veikia apie 3 val.) – įtrauktas į oficialius alergenų sąrašus.

Tymolis (veikia apie 3 val.) – iš išvardintų medžiagų turi mažiausią neigiamą poveikį.

Jei vėjuota ar smarkiau prakaituojama, – purškalai veikia trumpiau nei nurodoma instrukcijoje. Dėl skirtingo prakaito kvapo vienus purškalai apsaugo geriau nei kitus. Reikėtų pastebėti, kad repelentai mažomis dozėmis veikia atvirkščiai – pritraukia vabzdžius, todėl baigiantis jų galiojimo laikui patariama nusiplauti priemonės likučius arba išsipurkšti pakartotinai.

Išeitis – natūralios priemonės

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Daugumą vabzdžių atbaido šių augalų eteriniai aliejai, jų mišiniai:

Cirtinos, citrinžolės (ypač nepatinka erkėms), eukalipto, ricinos, gvazdikėlių, snapučio, pušies, cinamono (beje, jei cinamonu apibarstysite paklodę, ant kurios sudedate maistą lauke, skruzdės nelips), rozmarino, kedro, ciberžolės, pipirmėčių (ypač nepatinka mažoms drozofila musytėms, kurios sukiojasi aplink maistą), verbenos, levandos, baziliko, kmynų, česnako (ypač nepatinka blusoms), svogūnų (šio kvapo ypač nemėgsta sraigės), pelargonijų (ypač nepatinka uodams).

Reikia paminėti, kad natūralių medžiagų pagrindu pagamintos priemonės veikia gerokai trumpiau – iki 2 val., todėl teks dažniau apsipurkšti. Kita vertus, galite būti ramūs, kad nebus ilgalaikio neigiamo poveikio sveikatai.

Galite išvirti nuovirą iš išvardintų augalų ir padėti keliose stiklinėse aplink stalą, kur sėdite lauke.

Galite sutrinti kelis išvardintus augalus ir patepti vidines riešo puses, kaklą, kai einate į mišką.

Galite apibarstyti prieskoniais plotą, kuriame būnate, kad neliptų vabalai.

Svarbu:

Reikia atkreipti dėmesį, kad dauguma sintetinių medžiagų linkusios trikdyti vabzdžių orientaciją. Pavyzdžiui, siekiame apsisaugoti nuo uodų, o paklaidiname bitę.

Renkantis repelentus, reikia atkreipti dėmesį į veikliąją medžiagą, gamintojo nurodytą veikimo laiką ir specialius perspėjimus (pvz., ar tinka vaikams, ar galima purkšti ant odos). Daugelio sintetinių repelentų negalima naudoti kūdikiams ir mažiems vaikams.

Kuo daugiau natūralių sudedamųjų dalių priemonėse nuo kraujasiurbių, tuo geriau. Jei nesuprantate, kokia medžiaga naudota sudėtyje, arba nenurodyta sudėtis, nepirkite.

Kambariams apsaugoti nuo vabzdžių uždenkite orlaides smulkiu tinkleliu, marle.

Esant prie laužo, į ugnį galima įpilti garuojančių medžiagų – dervų, kurių turi kankorėžiai, kadagio spygliai, įvairūs smaluoti augalai.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni + 4 =

Kitos temos: