Per iškylų sezoną nuotaiką gadina įvairūs parazitai. Vienus vilioja mūsų maistas, kitus – mūsų kraujas. KAIP APSIGINTI IR APGINTI VAIKUS?
Kas minta mūsų krauju?
Kraujasiurbiai plačiai paplitę visame pasaulyje. Kraujasiurbių patelėms reikalingas žinduolių kraujas, kaip baltymų šaltinis, kad galėtų padėti kiaušinius.
Mus vasaromis dažniausiai puola uodai, erkės, akliai, blusos, blakės.
Uodai, gyvenantys Lietuvoje, dažniausiai sukelia tik nemalonumą – įkąstą vietą niežti, gali atsirasti nežymus alerginis poveikis.
Erkės perneša Laimo ligą ir erkinį encefalitą.
Blusų įkandimas sukelia alerginį paraudimą, jos platina įvairias gyvūnų ligas.
Blakės neplatina ligų, tačiau jų įkandimai nemalonūs.
Visi šie nariuotakojai retais atvejais gali tapti tiuliaremijos priežastimi.
Kaip mus susiranda kraujasiurbiai?
Juos privilioja iškvėpiamas anglies dvideginis, prakaito kvapas (uodės užuodžia žmogų net už 60 metrų), taip pat tamsios spalvos judantys objektai. Dėl specifinio kvapo kraujasiurbiai labai mėgsta ir vaikus, be to, vaikų ir oda plonesnė.
Kaip apsiginti?
Išvengti įkandimo padeda įvairios priemonės, atbaidančios šiuos kenkėjus. Tokių priemonių galima įsigyti parduotuvėse ir vaistinėse. Koks jų poveikis, kokios veikliosios medžiagos naudojamos ar tai saugu?
Galima išskirti šias priemones pagal veikimo pobūdį – purškiamos ant odos ar ant drabužių, arba skirtos patalpoms ir tam tikram plotui aplinkoje. Tai žvakės, smilkalai, į elektros lizdą kišami prietaisai, lipnios juostos.
Pasidomėkime šiomis priemonėmis plačiau.
ĮVAIRŪS PURŠKALAI
Ant drabužių ir odos purškiamose priemonėse nuo erkių ir uodų kaip veiklioji medžiaga dažniausiai naudojamas DEET (dietiltoluamidas). Jis veiksmingiausiai apsaugo nuo vabzdžių. Priemonės su DEET laikomos veiksmingomis 6–8 valandas.
Daugiausia susirūpinimo kelia įtariamas šios medžiagos poveikis centrinei nervų sistemai, nes per odą ši medžiaga patenka į kraują. Jei kartu naudojamos tokios medžiagos kaip etilo, izopropilo alkoholis, purškalas tampa ypač toksiškas. Jis kenkia vandens augmenijai ir žuvims. Šios medžiagos poveikis iki galo neištirtas, todėl tiksliai pasakyti, koks kiekis visiškai nekenksmingas, neįmanoma.
Purškaluose naudojamos ir šios cheminės medžiagos:
Piretrinas (veikia apie 4,5 val.) – toksiškas katėms ir žuvims. Yra mokslinių straipsnių, kurie teigia, kad nesaugu vartoti preparatus su piretrinu besilaukiančioms moterims (ypač trečiojo trimestro metu) dėl galimo kūdikio smegenų vystimosi pakenkimo ir sunkiai nustatomos saugios koncentracijos.
Citronelos aliejus (veikia apie 4,5 val.) – Didžiojoje Britanijoje ir Kanadoje draudžiama šią medžiagą naudoti repelentuose dėl poveikio sveikatai ir aplinkai tyrimų trūkumo.
Geraniolis (veikia apie 3 val.) – įtrauktas į oficialius alergenų sąrašus.
Tymolis (veikia apie 3 val.) – iš išvardintų medžiagų turi mažiausią neigiamą poveikį.
Jei vėjuota ar smarkiau prakaituojama, – purškalai veikia trumpiau nei nurodoma instrukcijoje. Dėl skirtingo prakaito kvapo vienus purškalai apsaugo geriau nei kitus. Reikėtų pastebėti, kad repelentai mažomis dozėmis veikia atvirkščiai – pritraukia vabzdžius, todėl baigiantis jų galiojimo laikui patariama nusiplauti priemonės likučius arba išsipurkšti pakartotinai.
SAUGANČIOS APYRANKĖS
Pastebėta, kad vabzdžiai nemėgsta B1 vitamino kvapo, todėl neseniai atsirado apyrankių, kurias nešiojant išsiskiria šis vitaminas. Pavojaus žmogaus sveikatai tokios apyrankės nekelia, tačiau jų poveikis gana trumpalaikis – viena apyrankė nubaido uodus iki 2 savaičių ir yra gana brangi.
Kaip naudotis šiomis apyrankėmis? Išimkite apyrankę iš apsauginės pakuotės ir užsekite ją ant pageidaujamos vietos. Tai gali būti rankos riešas, čiurna ar, jei esate patalpoje, pakabinkite apyrankę arčiau praviro lango.
Tokias apyrankes galima naudoti ir vaikams, tačiau turite laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų.
Jei norite apyrankę užsegti mažiems vaikams, stenkitės ją tvirtinti taip, kad mažylis negalėtų jos paragauti. Galima tokią apyrankę uždėti ant kojytės (kulkšnies) arba vežimėlio rankenos.
NAMŲ REPELENTAI
Žvakėse, smilkaluose ir į elektros lizdą kišamuose prietaisuose dažniausiai naudojami sintetiniai kvapai.
Tam, kad jų veikimas būtų stipresnis, juose gali būti naudojami ir ftalatai. Tai cheminės medžiagos, siejamos su vėžinėmis ligomis ir endokrininės sistemos trikdymu. Todėl siūlyčiau rinktis tik natūralių eterinių aliejų pagrindu pagamintas žvakes ar kitus intensyvų kvapą skleidžiančius prietaisus.
Į elektros lizdą kišamuose prietaisuose naudojamas permetrinas. Trūksta šios medžiagos tyrimų, todėl nerekomenduojama jo naudoti besilaukiančioms ir maitinančioms mamoms. Pastebėtas šalutinis poveikis – odos, kvėpavimo takų dirginimas.
Dar viena alternatyva – lipnios juostos, dar vadinamos gaudyklėmis. Tokios juostelės būna pateptos klijais, kurių kvapas pritraukia uodus, mašalus ir vabzdžius, ir jie prilimpa.
NATŪRALIOS PRIEMONĖS
Daugumą vabzdžių atbaido šių augalų eteriniai aliejai, jų mišiniai:
Cirtinos, citrinžolės (ypač nepatinka erkėms), eukalipto, ricinos, gvazdikėlių, snapučio, pušies, cinamono (beje, jei cinamonu apibarstysite paklodę, ant kurios sudedate maistą lauke, skruzdės nelips), rozmarino, kedro, ciberžolės, pipirmėčių (ypač nepatinka mažoms drozofila musytėms, kurios sukiojasi aplink maistą), verbenos, levandos, baziliko, kmynų, česnako (ypač nepatinka blusoms), svogūnų (šio kvapo ypač nemėgsta sraigės), pelargonijų (ypač nepatinka uodams).
Reikia paminėti, kad natūralių medžiagų pagrindu pagamintos priemonės veikia gerokai trumpiau – 15–30 min., todėl teks dažniau apsipurkšti. Kita vertus, galite būti ramūs, kad nebus ilgalaikio neigiamo poveikio sveikatai.
Galite išvirti nuovirą iš išvardintų augalų ir padėti keliose stiklinėse aplink stalą, kur sėdite lauke.
Galite sutrinti kelis išvardintus augalus ir patepti vidines riešo puses, kaklą, kai einate į mišką.
Galite apibarstyti prieskoniais plotą, kuriame būnate, kad neliptų vabalai.
Svarbu:
Reikia atkreipti dėmesį, kad dauguma sintetinių medžiagų linkusios trikdyti vabzdžių orientaciją. Pavyzdžiui, siekiame apsisaugoti nuo uodų, o paklaidiname bitę.
Renkantis repelentus, reikia atkreipti dėmesį į veikliąją medžiagą, gamintojo nurodytą veikimo laiką ir specialius perspėjimus (pvz., ar tinka vaikams, ar galima purkšti ant odos). Daugelio sintetinių repelentų negalima naudoti kūdikiams ir mažiems vaikams.
Kuo daugiau natūralių sudedamųjų dalių priemonėse nuo kraujasiurbių, tuo geriau. Jei nesuprantate, kokia medžiaga naudota sudėtyje, arba nenurodyta sudėtis, nepirkite.
Atkreipkite dėmesį, kad net ir natūralūs eteriniai aliejai gali sukelti nepageidaujamų alerginių reakcijų, astmos priepuolius jautriems žmonėms ir vaikams
Kūdikiams iki 6 mėn. visas priemones purkškite ant vežimėlio, drabužių, o ne ant odos.
Kambariams apsaugoti nuo vabzdžių uždenkite orlaides smulkiu tinkleliu, marle.
Esant prie laužo, į ugnį galima įpilti garuojančių medžiagų – dervų, kurių turi kankorėžiai, kadagio spygliai, įvairūs smaluoti augalai.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai