Vasara vaikų šventėms dovanoja didžiulę pramogų įvairovę – juk galima švęsti lauke! Vaikai gryname ore nevaržomai džiaugiasi judriais žaidimais, o mums, tėvams, tai puiki proga iškraustyti gimtadienį iš namų – jokių rūpesčių ir baimių, kad vaikų gimtadienis nukels namų stogą ar išves iš proto kaimynus. Ir nereikia manyti, kad gimtadienis gamtoje – tik turintiems savo privatų žemės lopinėlį, – anaiptol, puikiausią šventę galime surengti parke, miške, paupyje ar tiesiog daugiabučio kieme.
Patarimais dalinasi tinklalapio apie idėjas vaikų gimtadieniams gimtadieniomuge.lt kūrėja Alvilė Rimaitė
Ką verta žinoti renkantis vietą?
Visų pirma patarčiau numatomą gimtadienio vietą gamtoje apžiūrėti ir įsitikinti, kad ji saugi gimtadienio publikai. Tarkime, į vaizdingąją Pūčkorių atodangą ar prie sraunių Vilnelės krantų susikviesti mažiausius nebūtų protinga, tuo tarpu jau einantiems į mokyklą – tai puikūs variantai šventei. Venkime vietų arti kelio, vandens telkinių kaimynystę rinkimės tik tuo atveju, kai esame tikri, jog visus vaikus galėsime apsaugoti.
Įsitikinę vietos saugumu, privažiavimo patogumu, suplanuokime tokius dalykus: kur paruošime vaišių stalą, kokia veikla užimsime mažuosius, ar bus kur pasislėpti, jei užklups lietus.
Jei švenčiame daugiabučio kieme, atūžus stipriai liūčiai, visuomet galėsime pasislėpti namuose. Kitais atvejais gelbsti stacionarios parkuose ar pasivaikščiojimo takuose suręstos pavėsinės. Jei planuojame švęsti ten, kur užuovėjos nuo lietaus nėra, pasiimkime nešiojamą pavėsinę ar bent plėvelę nuo lietaus. Pastarosios tvirtinimui reikalingi medžiai, tad universalesnis variantas – nešiojama pavėsinė – ją galime išsinuomoti, pasiskolinti iš draugų arba nusipirkti.
Nešiojamoje ar stacionarioje pavėsinėje galėsime patiekti ir vaišes – ant sulankstomų staliukų ar tiesiog iškylos staltiesių. Švęsdami miško aikštelėje, jei lietus nelyja, vaišes galime išradingai patiekti išdėliodami ant aplinkui augančių kelmų, žemai augančių išsiraizgiusių storesnių medžių šakų, o aukščiau esančias šakas panaudokime pakabinti krepšeliams su vaišėmis.
Gimtadienio žaidimai
Pramogos – svarbiausia vaikiškos šventės dalis, vaikams rūpinti kur kas daugiau nei vaišės, ir švenčiant gamtoje galinti būti be galo įvairi. Siūlyčiau pasiruošti bent kelias smagias veiklas, kurių vienos būtų aktyvesnės, kitos ramesnės – kad mažieji galėtų ir smagiai pasiausti, ir grįžti į ramesnes vėžes.
Estafetės – jos gali būti kviečiamos bene į visas vaikiškas šventes gamtoje – tik pasitelkime fantaziją ir sugalvokime įvairesnių: lenktynės su šaukštais gabenant kankorėžius; šokinėjimas maišuose; jei švenčiate teminį burtininkų gimtadienį, vaikus galite pakviesti pastraksėti viena koja kibire, kita ant žemės, rankose laikant šluotą.
Lobio paieškos – mažesniems jas surenkime paprastas, su aiškiomis užuominomis, vyresniems vaikams patiks kaip reikiant išplėstos, orientacines žaidynes primenančios paieškos.
Namelio statybos. Ar pamenate iš savos vaikystės, kaip tai smagu? Jei švenčiame sode, namuką galime suręsti iš pledų ir kėdžių, atokesniame gamtos kampelyje tiks žabai bei rimtesni pagaliai. Vaikams pramoga bus ne tik paties namuko statymas – jame galima bus žaisti ramesnes gimtadienio veiklas, įkurti kūrybines dirbtuves.
Žygis ar ekskursija – visą vaikišką gimtadienį galime organizuoti kaip žygį gamtoje: mokyti stovyklauti, žygiuoti, pažinti ir saugoti gamtą. O jei šventei pasirinkome kuo nors įdomų gamtos kampelį ir patys daug apie jį žinome, – pakvieskime vaikus į juos sudominsiančią ekskursiją.
Darbeliai iš akmenukų, kankorėžių, smėlio – labiausiai jie patinka 2–4 metų pypliukams, juk tai amžius, kai taip ir vilioja tyrinėti aplinkinį pasaulį. Paversti kankorėžius ančiuku, iš akmenukų sudėlioti mėgstamo automobilio ženkliuką, nulipdyti smėlio vėžlį – taip smagu pajausti, kad iš pažįstamų dalykų gali sukurti ką nors visai kito.
Laivelių plukdymas – jei švenčiame šalia nedidelio upelio, galime pakviesti vaikus surengti laivų lenktynes: iš popieriaus išlankstytų, žaislinių plastikinių ar pačių pagamintų iš medžio tošies ir spalvingos medžiagos atraižos.
Paslapčių darymas – iš mūsų vaikystės atkeliavusi, šiuoliakinius vaikus ne mažiau nei mus kerinti pramoga: gėlių žiedai ar spalvingas popierėlis, vietoje stiklo – plastikinio butelio atraiža tvarkingai apkirptais kraštais. Tik pasibaigus šventei, nepalikime gamtoje šio gėrio – išsivežkime kartu su kitomis šiukšlėmis.
Milžiniški muilo burbulai – viena smagiausių ir efektyviausių pramogų,švenčiant gamtoje. Į ją su didžiausiu malonumu pasineria tiek įvairaus amžiaus vaikai, tiek suaugusieji. Net ir patiems mažiausiems burbuliuoti sekasi puikiai. Kad skraidintume didžiulius burbulus nebūtina samdyti animatoriaus – galima tiesiog išsinuomoti specialias lazdeles ir įsigyti reikiamo skysčio.
Dauguma vaikų mėgsta piešti ir visiems vaikams nepaprastai patinka išmėginti ką nors naujo, tad sujunkime tai į vieną ir pakvieskime mažuosius piešti kitaip: spalvoti pagaliukus arba medžio lapus – tam tinka paprastas guašas; tekstiliniais flomasteriais išmarginti akmenukus; iš didelių popieriaus lakštų pasigaminti medžius juosiančius molbertus.
Piešimas rankomis – terliojimosi poreikis aršiausiai būna apnikęs vaikus iki 4–5 metų, todėl ir pramogą siūlyčiau šiai amžiaus grupei. Ko reikės? Kuo didesnio formato popieriaus lapų ir, žinoma, piešti rankomis tinkamų dažų. Galite juos nusipirkti, o galite patys, smarkiai nenuvargdami, pasigaminti.
4–6 spalvoms pasigaminti reikės:
- 1 stiklinės vandens
- 1/4 stiklinės kukurūzų miltų
- 4–6 skirtingų spalvų maistinių dažų
- 4–6 indelių su dangteliais dažams laikyti
Kaip pagaminti dažus piešti rankomis?
Nuolat maišydami į kukurūzų miltus supilame vandenį ir užverdame ant didelės ugnies. Retkarčiais pamaišome, kol masė sutirštės. Ataušiname iki kambario temperatūros ir išpilstome į indelius, į kiekvieną įmaišydami skirtingos spalvos maistinių dažų. Dažus galima pasigaminti, likus kelioms dienoms iki šventės – jiems nieko nenutiks. Šiais dažais mažyliai gali piešti tiesiog pamirkę į juos pirštukus – produktai saugūs ir nusiplauna nesudėtingai.
Kuo vaišintis švenčiant gamtoje?
Gimtadieniui lauke patarčiau rinktis tokias vaišes, kurias patogu paimti tiesiai į rankas. Čia tiesiog nepakeičiami įvairūs gardumynai ant pagaliukų – daug jų receptų rasite mano tinklaraštyje gimtadieniomuge.lt, tortą galime keisti keksiukais su spalvingais popierėliais arba patogiai susiraikančiu ir nelinkusiu trupėti pyragu.
Užkandžiams puikiai tinka nesaldūs pyragai ir pyragėliai su daržovėmis, mėsa ar žuvimi, lavašo suktinukai, užkandžiai tešlos ar lavašo krepšeliuose. Jei yra laužavietė, vaikams galime surengti bulvių kepimo žarijose pramogą, iškepti kepsnelių ar mėsos vėrinukų su daržovėmis.
Pyragas su M&M’s ir šokolado gabaliukais
12–14 valgytojų reikės:
- 170 g kambario temperatūros sviesto
- 150 g rudojo cukraus
- 1 didelio kambario temperatūros kiaušinio
- 1 kiaušinio kambario temperatūros trynio
- 320 g miltų
- 2 šaukštelių kepimo miltelių
- 1/4 šaukštelio druskos
- 1 šaukštelio maltos vanilės (nebūtinai)
- 100–150 g pieniško arba kitokio mėgstamo šokolado, galima su įdaru ir kelių skirtingų rūšių
- 100–120 g M&M’s saldainių
1. Įkaitiname orkaitę iki 175 laipsnių. Maždaug 22 cm skersmens apvalią pyrago ar torto formą lengvai patepame riebalais.
2. Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir druska.
3. Sviestą plakame elektriniu plakikliu apie 2 minutes, kol taps minkštas ir purus. Suberiame cukrų ir dar plakame apie 1 minutę. Įmušame kiaušinį ir kiaušinio trynį, suberiame maltą vanilę ir vėl išplakame.
4. Į sviesto-cukraus-kiaušinių masę suberiame miltų mišinį, išmaišome šaukštu ir išminkome rankomis.
5. Šokoladą sulaužome netaisyklingais gabalėliais, sumaišome su M&M’s. 2–3 šaukštus šio mišinio atsidedame pyrago viršui papuošti, o likusius įmaišome į tešlą – tai geriausia daryti gumine mentele.
6. Sukrečiame pyrago tešlą į paruoštą formą, išlyginame paviršių ir ant jo suberiame atsidėtus šokolado gabaliukus ir M&M’s. Švelniai įspaudžiame juos pyrago paviršiuje, tačiau nepersistengiame, kad nenugrimztų.
7. Pyragą kepame karštoje orkaitėje 25–35 minutes kol švelniai paruduos.
Praėjus pirmoms 15 minučių kepimo, pyragą apdengiame folijos lakštu, kad paviršius pernelyg neapskrustų. Iškeptą atvėsiname ant grotelių.
Kuo papuošti gimtadienį lauke?
Gamta savaime nuostabi, tad siūlau rinktis tik kelis puošybos elementus: balionų puokštes ant medžių, lauko gėles pakabinamuose miniatiūriniuose stiklo buteliukuose, spalvingas medžiagines ar popierines girliandas. Originalių dekoracijų galime pasigaminti ir iš kankorėžių, vėjo prilaužytų pušų šakelių, akmenukų, kriauklelių.
Švęsdami gamtoje, atminkime, kad mes čia tik svečiai – mokykime vaikus pagarbos mus supančiam pasauliui, pasirūpinkime, kad šventės vieta liktų dar švaresnė nei atėję radome.