Kiekvieną vasarą skaitytojų prašymu grįžtame prie amžinos temos – erkių. Jūsų atsiųstus klausimus perdavėme docentu Algimantu Vingru.
Kodėl vieniems žmonės erkės įsisiurbia ir įsisiurbia, o kitiems – niekada?
Erkių pilna miškuose, krūmuose, paupių krūmynuose, parkuose. Natūralu, kad tie, kurie daugiau laiko praleidžia gamtoje, labiau rizikuoja „pasigauti“ erkių. Neretai ant odos pakliuvusi erkė ropoja ieškodama minkštesnės odos.
Ropojimo žmogus irgi nejaučiau, nes erkės yra labai mažos – iki 1-2 mm. Kai erkė prisisiurbia kraujo, pati nukrinta.
Užsikrėsti erkių sukeliamomis ligomis galima visoje Lietuvos teritorijoje. Erkinio encefalito virusų labiausiai yra užsikrėtusios erkės vidurio ir šiaurės Lietuvoje. Erkės ligų sukėlėjus perduoda savo palikuonims. Tai dar viena iš priežasčių, kodėl ligų sukėlėjais užkrėstų erkių daugėja Lietuvos gamtoje.
Kaip atskirti erkinį encefalitą nuo kitų ligų?
Ligos simptomai po erkės įkandimo atsiranda praėjus 1-2 savaitėms. Jie primena gripą: kamuoja galvos, raumenų, akių obuolių skausmai, pakyla temperatūra (daugiau nei 38°C), maudžia kūną, atsiranda bendras silpnumas, nuovargis, vaikas tampa nejudrus. Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, sunku sukinėti galvą. Atsiradus minėtiems požymiams dera nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Erkinis encefalitas yra labai pavojingas, nes nėra tokio gydymo, kuris veiktų jo sukėlėją – virusą. Organizmui pačiam, be vaistų, tenka kovoti su ligos sukėlėju. Apie trečdalis susirgusiųjų pasveiksta per 2-4 mėnesius, kitas trečdalis – tik per metus, o dar kitiems ilgai išlieka atminties, dėmesio sutrikimai, stiprūs galvos skausmai. Pasveikimo greitis priklauso nuo organizmo imuninės sistemos sugebėjimo kovoti su ligų sukėlėjais, ne tik su erkinio encefalito.
Vienintelė patikima apsauga nuo erkinio encefalito yra skiepai, o nuo Laimo ligos skiepų nėra. Svarbiausiai laiku paskiepyti tuos vaikus, su kuriais dažnai būnama miškinguose vietovėse, prie ežerų, upių. Dera pasiskiepyti ir suaugusiesiems, mėgstantiems grybauti, uogauti, žvejams, miško darbininkams ir visiems, kurie mėgsta praleisti laisvalaikį gamtoje. Nuo erkinio encefalito skiepijami vaikai nuo vienerių metų.
Kokie yra Laimo ligos požymiai?
Ūminėje stadijojedažniausia ji pasireiškia odos paraudimu ten, kur buvo įkąsta erkės. Paraudimas būna įvairios formos ir dydžio (nuo kelių iki dešimčių centimetrų). Jis dažniausiai aptinkamas pakinklio, šlaunų, blauzdų, pilvo ar rankų srityje.
Paraudimo centras dažniausiai būna pašviesėjęs, kraštas ryškesnis ir pamažu plečiasi. Gali būti ir kitų požymių: sąnarių uždegimas, įvairūs neurologiniai požymiai, karščiavimas, raumenų skausmai.
Laimo liga yra klastinga – ji gali vystytis ir be minėtų ūminės stadijos požymių, o nustatoma tik praėjus 6 mėn. po įkandimo, lėtinėje stadijoje, kai atsiranda odos, sąnarių, nervų sistemos pakenkimas. Tik 30-40 proc. ligonių prisimena, kad buvo įkandusi erkė.
Laimo liga gydoma antibiotikais.
Kokie tyrimai atliekami įsisiurbus erkei ir kas juos daro?
Abiejų ligų sukėlėjus galime surasti, ištyrę gyvą erkę. Tačiau beveik neįmanoma atnešti gyvos erkės į laboratoriją. Jeigu žinome, kad šiltuoju metų laiku vis dėlto erkė galėjo būti įsisiurbusi, tuomet lieka tirti save. Tiriamas žmogaus kraujas, kuriame ieškoma antikūnų.
Jais mūsų organizmas ginasi nuo „užpuolikų“ – ligos sukėlėjų. Paprastai antikūnai organizme atsiranda praėjus 2-3 savaitėms po infekuotos erkės įkandimo, todėl anksčiau tirti kraują nereikėtų. Norėdami įsitikinti, ar tikrai nesate užsikrėtęs, turite išsitirti M klasės antikūnus prieš Laimo ligos arba erkinio encefalito sukėlėją (arba imunoglobulinus M, IgM). Jie kraujyje pasirodo po 2 savaičių po įkandimo ir pirmieji iš karto puola kovoti su įsibrovėliais.
Persirgus erkiniu encefalitu atsparumas išlieka visam gyvenimui. O persirgus Laimo liga mūsų organizmas „neišmoksta“ kitą kartą apsiginti nuo jos, todėl galima susirgti ir vėl.
Bet kuriuo atveju, įsisiurbus erkei ir įtariant tai, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją arba važiuoti tiesiai į artimiausią laboratoriją.
Ką daryti įkandus erkei?
Ją ištraukti pincetu arba specialiu traukikliu. Instrumentu suimkite ją kuo arčiau galvutės ir odos, pasukite prieš laikrodžio rodyklę ir patraukite. Erkę taip pat galima ištraukti ir žirklutėmis bukais galais. Kai traukiate žirklutėmis, erkės kūną suimkite kuo arčiau odos – ją atsargiai traukite statmenai odos paviršiui. Ištraukus erkę, prisisiurbimo vietą atidžiai apžiūrėkite, ar neliko jokių atitrūkusių dalių. Ką daryti su atitrūkusiomis erkės dalimis, kol kas vieningos nuomonės nėra: vieni tvirtina, kad jas galima palikti, nes ilgainiui jos išstumiamos. Stengiantis išrankioti erkės dalis pažeidžiami audiniai ir padidėja vietinės bakterinės infekcijos rizika. Kiti specialistai teigia, jog paliktas erkių dalis būtina kruopščiai pašalinti, nes jos gali lemti Laimo ligos sukėlėjų sukeliamą uždegiminį procesą. Specialisto pagalbos traukiant erkę gali prireikti tik ypatingais atvejais, kai erkė yra įsisiurbusi į tas vietas, kurios sunkiai prieinamos, abejojama, ar pavyks ištraukti, arba erkė yra įsisiurbusi į jautrią vietą , pvz., į antakį.
Įkandimo vietą ištraukę erkę sutepkite dezinfekuojančiu skysčių.
Prisisiurbusios erkės netepkite jokiais tepalais, aliejais ir pan. Visos šios priemonės nepalengvina erkės ištraukimo, o ją tik sudirgina – jos seilės greičiau patenka į įkąstojo organizmą.
Ar galima išvengti erkės įkandimo?
Apsisaugoti sunku. Pasinaudokite šiais patarimais:
Prie upės, ežero ar pamiškės sodyboje, miške vaiką apvilkite šviesiomis ilgomis kelnaitėmis, sukištomis į kojines ir batus su auliukais ir marškinėliais ilgomis rankovėmis, nes ant šviesų drabužių gerai matomos ropojančios erkės.
Būdami gamtoje kelis kartus apžiūrėkite vaiką, ar ant jo drabužėlių nėra erkių. Grįžę iš miško visą kūną atidžiai apžiūrėkite.
Jei gamtoje buvote kartu su naminiais gyvūnais, prieš juos įtupdydami į mašiną ar įsileisdami į butą iššukuokite tankiomis šukomis.
Naudokite chemines apsaugos priemones nuo erkių.
Naminiams gyvūnams dėkite antkaklius su pesticidais. Jokios žmogui skirtos cheminės priemonės nuo erkių naminiams gyvūnams netinka.
Kaip ilgai akylai stebėti įkąstąjį?
Laimo ligos slaptasis periodas – 3-60 dienų, vidutinė jo trukmė – 14-21 d., o erkinio encefalito vidutiniškai 1-2 savaitės.
Jeigu erkė buvo užsikrėtusi, po slaptojo periodo išryškėja ligos požymiai.
„Mamos žurnalas“