Į Jūsų atsiųstus klausimus atsako gydytoja Liucija Akstinienė.
Mano vaikas alergiškas pieno produktams, nežinau, ar skiepyti pagal privalomą kalendorių. Patarkite, ką daryti?
Dažnai mamos sako: „Aš neskiepysiu savo vaiko, nes jis alergiškas pieno produktams“. Tai nėra teisingas požiūris: vakcinų sudėtyje nėra pieno baltymų ar kitų pieno produktų sudėtinių dalių. Kūdikiai dažnai serga atopiniu dermatitu, neretai nustatomas jautrumas pieno baltymams, namų dulkėms, kviečiams, kiaušinio baltymui ir kitiems alergenams. Nereikia skiepyti ligos įkarščio metu, kūdikio sveikatos būklei pagerėjus, visos vakcinos gali ir turi būti įskiepijamos.
Ar tiesa, kad vakcinose yra kiaušinio baltymo, todėl alergiškiems kiaušiniui vaikams jos netinka?
Į kai kurių vakcinų sudėtį įeina kiaušinio baltymo, tik nereikia baimintis, kiaušinio baltymo yra tik pėdsakų! Tai visai nepavojinga, nėra pastebėta jokių povakcininių reakcijų arba jos labai nereikšmingos ir retai pasitaikančios Europoje ir pasaulyje. Vakcinų reikšmė neabejotina.
Informaciniuose puslapiuose apie skiepus rašoma, kad, esant ūmioms ligoms, neskiepijama. Papasakokite, kada neskiepijama – jei yra temperatūros, jei vaikas išbertas, viduriuoja? O jei kurį laiką kosėja?
Ūmios ligos metu vaikai ar suaugusieji negali būti skiepijami. Sergant bet kuria ūmia liga, pirmiausia reikia pasveikti.
Pasveikus galima skiepyti. Ligos pabaigą nustato gydytojas. Išbertas vaikas gali sirgti ir atopiniu dermatitu, tuo atveju gydoma, laukiama pagerėjimo, ir skiepai atliekami gydytojui leidus.
Ar skiepijama, jei vaikas kurį laiką vartoja kokius nors vaistus, pvz., antibiotikus?
Jei vaikas vartoja vienus ar kitus vaistus, reikia į tai atsižvelgti. Pavartojus antibiotikų, vaikui pasveikus, skiepyti galima nesibaiminant. Jei vaikas vartoja hormoninius vaistus, skiepijama pagal individualų planą, kurį sudaro gydytojas – imunoprofilaktikos specialistas.
Jei vaikutis nuo gimimo labai alergiškas, gal jam taikomas kitoks skiepų kalendorius?
Jei vaikas labai alergiškas, iš tiesų taikomas individualus skiepijimo planas. Jį planuoja šeimos gydytojas, esant reikalui – aukštesnio lygio specialistas.
Papasakokite, kaip vaikai po skiepų gali būti stebimi? Ar jie guldomi į stacionarą?
Galima paskiepytą vaiką stebėti. Tai gali būti atliekama Vaikų ligoninėje Vilniaus universiteto Santariškių klinikų filiale.
Atskiroje palatoje mažasis pacientas stebimas vaikų ligų gydytojo tiek laiko, kiek reikia. Pacientas turi kreiptis į šios ligoninės konsultacinę polikliniką, turėdamas šeimos gydytojo siuntimą, kad jį konsultuotų vaikų ligų gydytojas dėl imunoprofilaktikos. Siuntime nurodoma esama ligos eiga ar priežastis (buvusios reakcijos po ankstesnių skiepų ir kt.)
Ar po skiepų alergiškiems vaikams dažniau pasitaiko šalutinių poveikių ar net komplikacijų negu sveikiems vaikams?
Alergiškiems vaikams skiriamas išskirtinis dėmesys – tai yra svarbu. Vertinant stebėjimo duomenis, rezultatai yra teigiami – vaikai skiepijami sėkmingai.
Ką patartumėte apie papildomus, tėvelių finansuojamus skiepus – ar patartumėte alergišką vaiką skiepyti nuo vėjaraupių, gripo, erkinio encefalito, rotavirusinės infekcijos?
Papildomi skiepai yra labai reikalingi. Kiekvienam skiepijimo laikas parenkamas individuliai. Rekomenduoju tėvams pasigilinti apie galimybę mažylį apsaugoti nuo įvairių infekcinių susirgimų. Patarčiau skiepyti mažuosius nuo pneumokokinės infekcijos – pneumokokai gyvena nosiarykjėje, juos nešioja suaugę asmenys ir vaikai, kūdikiams ir mažiems vaikams jie sukelia ausų uždegimą, bronchitą, plaučių uždegimą ir kt. Šios ligos linkusios kartotis, o tai labai silpnina imunitetą ir skatina atsirasti naujas ligas. Būtina skiepyti nuo vėjaraupių (tai nėra vaikiška liga, kuria reikia persirgti… būna daug komplikacijų.)
Labai daug komplikacijų sukelia gripas, rotavirusinė infekcija, erkinio encefalito eiga irgi labai sunki.
Ar gali pats skiepas sukelti alergiją?
Teoriškai skiepas galėtų sukelti alerginę reakciją, bet praktiškai to dar nepastebėta.
Nuo kokio amžiaus patartumėte vaiką skiepyti nuo erkinio encefalito? Nuo gripo?
Erkinis encefalitas – labai sunki liga, lydima komplikacijų. Daug sunkių komplikacijų sukelia gripas. Nuo šių ligų rekomenduoju vaikus skiepyti nuo vienerių metų.
Ar alergiškiems vaikams skiriamos tos pačios vakcinos? O gal yra saugesnių, kurias tėvai galėtų įsigyti, šiek tiek primokėję?
Alergiškiems vaikams išskirtinių vakcinų nėra. Alergiški vaikai gerai toleruoja esamas vakcinas, jos saugiai kuriamos ir patikrintos daugybe klinikinių tyrimų.
Teko skaityti, kad kartais net ir paskiepijus nesusiformuoja imunitetas. Papasakokite apie tai plačiau, kodėl taip atsitinka? Kaip žinoti, ar susiformavo imunitetas, ar ne?
Imunitetas gali nesusiformuoti, bet tokie atvejai – išimtiniai. Dažniausiai tai atsitinka, kai sergama lėtinėmis imunodeficitinėmis ligomis, vartojant tam tikrus vaistus. Ar susiformavo atsparumas vienai ar kitai ligai, galima ištirti. Tai atliekama, kilus įtarimui dėl imuniteto susiformavimo, apie galimą tyrimą jus informuos šeimos gydytojas.
Paregngė Gimta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“