Prasidėjus gripo sezonui, pasipila klausimai apie šią puikiai pažįstamą, o kartu ir vis dar paslaptingą ligą. Kalbamės su vaikų ligų gydytojų dr. Algimantu Vingru.
Gydytojai sako, spauda rašo, televizija skelbia – gripas pavojinga liga. Tai kodėl valstybė nesaugo savo brangiausio turto – vaikų – ir neapmoka gripo skiepų kaštų?
2018 metų rudenį ir 2019 metų pirmą ketvirtį trivalente (trijų gripo virusų padermių) vakcina nemokamai skiepijami vaikai iki 18 metų, kurie serga lėtinėmis inkstų ligomis, onkologinėmis ligomis, cukriniu diabetu, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, bronchų astma bei lėtinėmis plaučių ligomis. Taip pat vaikai, kuriems diagnozuotos metabolinės (medžiagų apykaitos) ligos, imunodeficitinė būklė.
Kitiems vaikams kompensuoti skiepų kaštų valstybė neišgali.
Buvo skelbiama, kad 2018–2019 metų gripo sezonui valstybinė ligonių kasa nupirko neefektyvią gripo vakciną. Jei tai tiesa, kodėl taip atsitiko?
Valstybė nemokamai skiepija dideles grupes žmonių, todėl kasmet perka gripo vakciną. Kai 2017–2018 metų gripo sezonui už valstybės pinigus buvo nupirkta trivalentė vakcina ir ja paskiepyti asmenys sirgo gripu, buvo pastebėta, kad vakcina nepakankamai efektyvi, nes joje nebuvo komponento prieš vieną iš gripo viruso padermių, kuri 2017–2018 metais susargdino daug žmonių. Todėl Lietuvos infektologų draugija 2018 m. gegužės mėnesį parašė raštą atsakingų institucijų vadovams ir sveikatos politikams, kuriame pabrėžė, kad laikas Lietuvai pereiti prie veiksmingesnės – keturvalentės – vakcinos, atsižvelgti į naujausias gripo skiepijimo tendencijas ir esamą epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir Europoje.
2018 m. valstybinė ligonių kasa (VLK) paskelbė konkursą gripo vakcinos pirkimui 2018–2019 metų sezonui. Anot VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Linos Reinartienės, konkurse pasiūlymus pateikė trys tiekėjai: du iš jų siūlė keturvalentę ir vienas trivalentę gripo vakciną. Lietuvoje ir vėl konkursą laimėjo trivalentės vakcinos gamintojas, nes keturvalentė vakcina brangesnė, tad ją pirkti „neekonomiška“. Deja, kol kas niekas nepaskaičiavo, kiek kainuos susirgusiųjų tuo gripo viruso tipu, kuris neįeina į trivalentės vakcinos sudėtį, gydymas.
Kurią vakciną rinktis rekomenduojate žmonėms, kurie skiepysis nuo gripo savo lėšomis?
Ketrurvalentę, nes ji saugo nuo keturių virusų tipų, yra gerai toleruojama ir saugi vaikams bei nėščiosioms.
Ar verta skiepyti vaiką nuo gripo? Ar tiesa, kad ir paskiepytas vaikas gripu gali sirgti kelis kartus per sezoną?
Skiepai nuo gripo nepasaugo nuo kitų virusų sukeltų ūminių kvėpavimo takų ligų. Ir paskiepytas vaikas gali susirgti gripu 1–2 kartus per sezoną, nes nė viena vakcina 100 proc. neapsaugo nuo ligos, tik kur kas sumažina riziką susirgti gripu.
Paskiepyti žmonės gali susirgti gripu, kurį sukelia skirtingos padermės gripo virusai, nuo kurių vakcina neapsaugo. Be to, skiepai nuo gripo pradeda veikti tik po maždaug 14 dienų, todėl žmonės, užsikrėtę prieš skiepijimą (prieš 1–3 dienas) arba netrukus po imunizacijos, gali susirgti.
Skaitytoja dalinasi, kad vaikas po skiepo susirgo. Kyla klausimas, ar vakcina buvo saugi?
Tuojau po paskiepijimo vaikas galėjo susirgti, jei buvo jau užsikrėtęs vienu iš ūmines kvėpavimo takų ligas sukeliančių virusų, ir ligos požymių atsiradimas sutapo su skiepu. Lietuvoje pastaraisiais metais gripo vakcinos yra inaktyvuotos, t.y. vakciną sudaro negyvi virusai arba virusų dalelės, negalinčios sukelti ligos. Vakcinos gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį, kuris būdingas ir sergant gripu, – raumenų skausmą arba karščiavimą, bet šie simptomai paprastai švelnesni ir trunka daug trumpiau.
Kodėl rekomenduojama skiepytis nuo gripo kiekvienais metais?
Taip daroma todėl, kad kiekvienais metais gripą gali sukelti skirtingos jo virusų atmainos. PSO nuolat stebi gripo virusų kaitą ir kasmet prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį. Sveikatos apsaugos ekspertai nesiryžta garantuoti, kad gripo vakcinoje esantys gripo viruso tipai atitiks tuos, kurie cirkuliuos aplinkoje. Kiekvienų metų vakcina yra gaminama remiantis moksliniais tyrimais ir mokslininkų ekspertų rekomendacijomis.
Kada geriausia skiepytis nuo gripo?
Gripo sezono pradžios negalima nuspėti, tačiau tradiciškai jo pradžia laikoma vėlyvas ruduo, o pabaiga – kovo ar balandžio mėnesiai. Imunitetas po skiepų susiformuoja per 2–3 savaites. Imuniteto susiformavimo laikas nepriklauso nuo to, kiek vakcinoje yra gripo viruso padermių (trivalentėje vakcinoje yra trys gripo viruso tipai, o keturvalentėje – keturi). Tad skiepytis verta prieš galimą gripo epidemijos pradžią.
Deja, gripo vakcina pasiskiepijęs žmogus yra saugus tik vieną gripo sezoną – vienerius metus.
Ar reikalingas pasiruošimas skiepijimui nuo gripo?
Kaip ir nuo kitų užkrečiamųjų ligų, taip ir nuo gripo skiepijami tik sveiki vaikai: nekarščiuojantys, nekosintys, neviduriuojantys.
Vakcinos įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas, paraudimas. Svarbiausia nepažeisti, netrinti, nešlapinti ar kitaip nesudirginti skiepų dūrio vietos. Po skiepo vaikas gali būti dirglesnis, netekti apetito, karščiuoti. Daugiausia reakcijų gali atsirasti per pirmąsias 3 dienas po skiepijimo. Jos savaime praeina per 1–3 dienas.
Kokio amžiaus vaikai skiepijami nuo gripo?
Keturvalente vakcina nuo gripo, kurį sukelia du gripo A viruso potipiai ir du gripo B viruso tipai, gali būti pradėti skiepyti kūdikiai nuo 6 mėnesių. Anksčiau neskiepytiems jaunesniems kaip 9 metų vaikams antroji 0,5 ml dozė turi būti skiriama praėjus bent 4 savaičių laikotarpiui.
Ką daryti, kad mažas vaikas nesusirgtų gripu? Visi šeimos nariai (vyresni vaikai ir suaugusieji) ir dažnai šeimą lankantys asmenys, pvz., seneliai turi pasiskiepyti nuo gripo ir griežtai paisyti asmens higienos. Taip dera padaryti, kad gripo sukėlėjas nebūtų parneštas į namus.
Ar skiepas nepakenks nėščiai moteriai?
Skiepai nuo sezoninio gripo saugūs ir veiksmingi bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Dėl aktyvaus motinos antikūnų perdavimo per placentą skiepai nuo gripo veiksmingai apsaugo kūdikius pirmaisiais šešiais jų gyvenimo mėnesiais. Nėščios moterys labiau rizikuoja sunkiai susirgti gripu, gresia didesnis gripo komplikacijų pavojus. 2018–2019 metų gripo sezonui valstybė nėščiosioms kompensuoja tik trivalentės vakcinos kaštus.
Keturvalentė gripo vakcina tinkama ir žindymo metu.
Kada nerekomenduotina skiepytis nuo gripo?
Jei vaikui buvo nustatyta alergija kiaušiniui, vištienai, neomicinui (antibiotikui, kuris dabar labai retai naudojamas) ir jautrumas formaldehidui, oktoksinoliui, skiepytis nerekomenduotina, tačiau būtina pasitarti su gydytoju, nes dera kruopščiai įvertinti kiekvieną individualią situaciją.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
Saugu skiepytis neščiosioms? Mano sesė po gripo skiepo prarado vaikelį:( Sakysit sutapimas. Kitą dieną po skiepo vaikutis mirė įščiose:( Netikiu skiepais!
Nesiskiepyti niekada!