Atopinis dermatitas – degančių skruostukų liga

braskyte 6

Linos Petrauskienės nuotr.

Atopinis dermatitas – dažniausia vaikų odos liga.

Rodos, kas antro mažylio skruostai dega. Apie tai, kad atopinis dermatitas vargina daugybę vaikų, sako ir Jūsų atsiųsti klausimai.

Atopinis, nes keičia vietą

Žodis „dermatitas“ reiškia odos uždegimą. Žodis „atopinis“ sako, kad tas uždegimas neturi nuolatinės vietos. Jis vaikšto po visą kūną ir apsistoja, kur jam patinka. Pirmiausia ir dažniausiai liga pažeidžia vaiko skruostus. Jie parausta, pleiskanoja, gali atsirasti mažų raudonų taškelių.

Kūdikiams atopinis dermatitas pažeidžia odą aplink lūpas. Juk čia odą dirgina seilės, čiulptuko kraštai.

Vėliau pažeidimų atsiranda ant rankų ir  kojų lenkiamųjų paviršių, sprando odos, alkūnių, pakinkių.

Bėrimai susilieja salelėmis. Pažeista oda sustorėja, matyti jos „piešinys“.

Atopinis dermatitas dar vadinamas vaikų egzema. Šia liga vaikai paprastai suserga 1-2 gyvenimo mėnesį ar vėliau.

Labai niežti

Sergant atopiniu dermatitu odą labai niežti. Niežėjimas paūmėja, kai vaikas sušyla, sušlampa, yra pervargęs, taip pat – naktį. Vaikų kasymąsi mamos vadina košmaru. Jau kelių savaičių kūdikis tiksliai nagučiais suranda niežtinčią vietą ir ją drasko. Niežėjimas užeina priepuoliais. Atopiniu dermatitu sergantiems vaikams mamos siuva medvilnines pirštines ir mauna jas nakčiai. Kai kurios miega su vaiku ir visą naktį nepaleidžia jo rankyčių, kad tik jis nepradėtų draskytis. Kasymasis labai žaloja odą. Juk ji ir taip pažeista uždegimo, plona, sausa. Tad nuo mažo grybštelėjimo randasi kraujingų šašų, įdrėskimų, šlapiuojančių vietų.

Todėl lengvai kyla ir odos infekcijų.

Ar tai alergija

Sklando perdėta nuomonė, kad atopinis dermatitas – alerginė liga. Įtariama, kad vaiką išbėrė nuo karvės pieno, kiaušinių, pomidorų ar braškių. Iš tiesų atopinio dermatito priežastys iki šiol nežinomos.

Tik aišku, kad:

tai paveldima liga (jei sirgo tėvai, seneliai, vaikas irgi turės polinkį šiai ligai);

sergantys atopiniu dermatitu vaikai vėliau turi daugiau pavojaus susirgti tikrosiomis alerginėmis ligomis – šienlige ir astma;

šiam susirgimui gali turėti įtakos ir maistas.

Atopiniam dermatitui labai dažnai prisiuvama alerginio dermatito etiketė. Neįrodyta, kad atopinis dermatitas yra alerginė liga, tačiau šį odos uždegimą alergizuojantys veiksniai paspartina, dar labiau įjautrina odą.

Švelni globa

Jei Jūsų vaikas serga atopiniu dermatitu, reikėtų prieš Jus nulenkti galvą. Tokio mažylio odelę prižiūrėti tikrai sunku. Kiekvieno vaiko dermatitas vis kitoks, bet keli patarimai tiks visiems.

Nenaudokite įprasto muilo. Vaiko oda ir taip pažeista, plona, o muilas ją dar labiau sausina.

Atsisakykite vilnonių drabužėlių, nebent jie visai neliečia odos.

Nepirkite iš pažiūros minkšto ir švelnaus akrilano drabužėlių. Akrilanas – 100 proc. sintetika, ji labai erzina atopinio dermatito pažeistą odą.

Stebėkite, ar vaikui išimaudžius pažeistos vietos ryškėja? O gal jos ypač niežti pabuvus saulėje?

Kiekvienas vaikas turi savo rizikos faktorių, tad mama turėtų jį išsiaiškinti ir nuo jo vaiką saugoti.

Odą labiau niežės, kai vaikas bus pervargęs, nusidūkęs, suplukęs, per šiltai aprengtas ar užklotas.

Odą ramina druskos vonios, o štai vaistažolių vonios odą gali alergizuoti.

Sergantį atopiniu dermatitu vaiką reikia saugoti nuo įkvepiamų alergenų: dulkių, žiedadulkių, grybelių, pelėsių, aštrių kvapų.

Sergančiam atopiniu dermatitu vaikui vasarą patariama pabūti prie jūros, gauti pajūrio saulės vonių, maudytis jūroje.

Kaip gydyti

Į alergologus dažnai kreipiasi dietų nualinti vaikai. Juk pirmiausia išvydus raudonus vaiko skruostus kyla mintis: jis valgo netinkamą maistą. Tad iš meniu išbraukiama daugybė vertingų produktų, o odos uždegimas vis tiek kartojasi. Atopinis dermatitas gydomas geriamais vaistais ir gydomaisiais tepalais.

Dabar tepalų atopiniam dermatitui gydyti yra labai daug, tad mama vaistinėje sutrinka. Labiausiai tinkantį tepalą savo vaikui ji gali išrinkti nebent ieškojimų keliu (išbandė vieną, nepadėjo, nusipirko kitą). Tačiau tuomet vaiko oda tampa kaip bandomojo triušelio. Tad geriau konsultuotis su odos gydytoju.

Gera žinutė

Pastebėta, kad atopinis dermatitas paūmėja rudenį, o vasarą liga dažnai pasitraukia. Tai puikus laikas padėti savo vaikui: kartu galite sustiprinti odą taip, kad rudenį ji ryžtingai atsispirtų ligai. Reikia tik gerai suplanuoti atostogas ir apsirūpinti tinkama vaikiška odos priežiūros kosmetika.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Atopinis dermatitas – degančių skruostukų liga”

  1. Dziugas
    2015/01/30 at 14:46 #

    Tikrai labai nemaloni ir klastinga liga, kuri gali kankinti ir visa gyvenima, jei tinkamai jos nepriziuri. Labai daug info apie pacia liga ir kaip ja kontroliuoti radau tinklapyje http://www.atopinis.lt, rekomenduoju ir jums paziureti.

Palikite atsiliepimą


+ 7 = dvylika

Kitos temos: