Odos gydytojai žino, kad įsibėgėjus rudeniui pacientų padaugės. Kodėl?
Kaltas ruduo
Dermatitų paūmėjimus sukelia įvairūs veiksniai – tiek aplinkos, tiek vidiniai (stresas, įvairios ligos). Ir nors labiau svarbios vidinės priežastys, aplinkos įtaka paūmėjimams irgi pastebima.
Kodėl ruduo? Reikėtų pradėti nuo to, kad sumažėja saulės spindulių. Saulė odos būklę gerina, mažina uždegiminius procesus odoje, saulės terapija net taikoma odos ligoms gydyti. Todėl probleminės odos būklės vasarą pagerėja, o kartais bėrimai visai išnyksta. Tuo tarpu šaltuoju metų laiku netenkame vieno iš odą gydančių veiksnių (saulės) ir gauname papildomų veiksnių, kurie odą veikia neigiamai, sukeldami joje uždegiminius procesus, – tai šaltis, vėjas, temperatūrų kaita, sausas kambario oras. Nuo šių veiksnių oda labiau linkusi sausėti, netenka daugiau vandens, paūmėja įvairios kilmės dermatitai.
Ką oda pasako
Tėvai, kurių vaikų oda probleminė, žino šią sezonų kaitos tendenciją, stebi odos siunčiamus signalus. Pirmieji dermatito požymiai gali būti paprastas tam tikrų odos vietų paraudimas, šerpetojimas, pleiskanojimas, paburkimas ir visa tai lydintis niežulys. Rausvos, sausos ir niežtinčios dėmelės gali formuotis įvairiose kūno vietose: ant rankų, alkūnių, kaklo, kelių, pėdų, galvos odos, veido ar ausų, kitaip sakant, ant viso kūno. Vaikas pradeda kasytis uždegimo pažeistas vietas, taip sukelia dar didesnius odos pažeidimus, kurie gali komplikuotis infekuotomis egzemomis.
Pastebėjus pirmuosius galimus dermatito požymius, labai svarbu nedelsti ir sustabdyti ligos progresavimą.
Jei vaiko oda sausa, atopiška, jeigu uždegimai vis paūmėja, tėvai žino priežiūros algoritmą – kad odą reikia aktyviau prižiūrėti, naudoti maitinančias ir antiuždegimiškai veikiančias odos priežiūros priemones (emolientus). Beje, reikia žinoti ir tai, kad ir visiškai sveika vaiko oda rudenį reikalauja didesnės priežiūros.
Atmintinė, kurią išmoks ir vaikas
Sezoniniai odos priežiūros patarimai nėra „raketų mokslas“, reikia laikytis tam tikros rutinos, ir oda adaptuosis:
*Prasidėjus šildymo sezonui, neleiskite kambario orui išsausėti. Kai sausėja aplinkos oras, savaime sausėja ir oda. Geriausiai kambario orą drėkina ne aparatai, o paprasčiausias kambarių vėdinimas.
*Po ranka turėkite emolientą – bekvapę, saugią odos priežiūros priemonę, kuria profilaktiškai tepsite vaiko odą, geriausia po kiekvienų maudynių. Emolientas neturės reikiamo poveikio, jeigu ištepę vaiko kūną iškart mausite pižamą ar kitus drabužius, – reikia leisti kremui įsigerti.
*Jei lauke labai vėjuota, žvarbu, apsaugokite atviras vaiko odos vietas apsauginiu tepalu, nepamirškite ir rankų odos, ją reikia patepti taip pat, nors ir bus maunamos pirštinės.
*Jei pastebėjote vaiko odoje pleiskanojimą ar paraudimų, – vadinasi, prasidėjo odos uždegimas, neleiskite jam įsisiūbuoti, iškart pradėkite tepti odą tausojančiais ir atkuriamaisiais kremais. Medikai uždegimo pažeistai odai prižiūrėti ir uždegiminiams procesams joje valdyti rekomenduoja kremą, skirtą sausos ir uždegiminės odos priežiūrai bei atkūrimui. Jame esantys lipidai maitina odą ir atkuria jos elastingumą (elastinga oda mažiau pažeidžiama), o molekulinis deguonis, išsiskyręs kremą patepus ant odos, slopina uždegimą (raudonis, pleiskanojimas ir niežulys išnyksta) ir atkuria odos ląsteles. Naudojant tokią priemonę, odos uždegimas nuslopsta ir nebesivysto toliau.