Atopinio dermatito taisyklės per karščius: ar tiesa, kad saulė gydo atopišką odą?

Dermatovenerologė Inga Kisielienė

Vaikų, kuriems nustatoma atopinio dermatito (AD) diagnozė, daugėja. Tai dažniausia odos problema, dėl kurios tėvai varsto gydytojų kabinetų duris.

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė primena atopinio dermatito taisykles vasarą.

Kaip atopišką odą veikia karštas oras? Ar tiesa, kad saulė gydo atopišką odą?

Vasaros metu daugelio žmonių, turinčių sausą, atopišką odą, odos būklė pagerėja dėl antiuždegiminio saulės spindulių poveikio. Tačiau karštis skatina prakaitavimą, o prakaitas gali sudirginti odą, ypač tose srityse, kur oda trinasi (raukšlės, drabužių kraštas). Karštomis dienomis patariama dėvėti neaptemptus, o laisvus, natūralaus pluošto (lininius, šilkinius, medvilninius) rūbus.

Reikia nepamiršti ir tiesioginio saulės poveikio – nudegimo. Nudegimai gali paskatinti egzemos paūmėjimą, todėl būnant lauke reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, tarp 12–16 valandos leisti laiką pavėsyje, odą pridengti drabužiais, o atviras vietas patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Reikia nepamiršti ir galvos apdangalų bei akinių nuo saulės. Apibendrinant, sergantiems atopiniu dermatitu buvimo saulėje rekomendacijos tokios pat, kaip ir kitiems žmonėms.

Kaip odą veikia jūros vanduo, baseinas?

Jei liga paūmėjusi, nuo maudynių rekomenduojama susilaikyti – jūros vanduo gali graužti išbertas vietas, be to, dėl vandenyje esančių mikroorganizmų didėja infekcijos tikimybė. Tačiau, jei oda neišberta ar bėrimai nežymūs (nėra nuokasų), sergantys atopiniu dermatitu žmonės gali maudytis tiek jūroje, tiek kituose natūraliuose vandens telkiniuose, ežeruose, upėse. Maudynės baseine irgi nedraudžiamos. Kai kuriems chloras, naudojamas baseino vandens dezinfekcijai, sausina odą, gali ją sudirginti. Jeigu vaikui patinka maudynės, baseiną lankyti tikrai galima, tik rekomenduojama trumpinti maudynių baseine laiką, dažniau tepti drėkinamuoju kremu.

Po visų maudynių (jūroje, baseine, ežere) odą iš karto patariama nuprausti po tekančiu vandeniu su sausai odai skirtu muilu ar prausikliu ir sutepti drėkinančiu kremu.

Ar reikia naudoti emolientus vasaros metu? Kokį rinktis?

Vasarą atopiška oda tampa drėgnesnė, sumažėja ar išnyksta žiemos metu varginęs sausumas, tempimas, pleiskanojimas. Tada kyla klausimas, ar būtina toliau tepti drėkinamuosius kremus? Atsakymas – taip. Drėkinamuosius kremus reikia naudoti ir vasaros metu. Kremus rekomenduojama tepti 1–2 kartus per dieną. Šiltuoju metu galima rinktis emolientus, turinčius daugiau drėkinamųjų medžiagų ir mažiau riebalų (kremus, losjonus). Jie būna lengvesnės tekstūros, greičiau susigeria, nepalieka riebios plėvelės jausmo ant odos. Jei kyla klausimas, kuriuo paros metu – ryte ar vakare – geriau tepti, rekomenduočiau tai daryti vakare, nes tuo metu oda sausesnė. Odą reikia patepti ir kaskart išlipus iš vonios ar dušo ir nusišluosčius.

Kokie apsauginiai kremai nuo saulės tinka atopiškai odai?

vasara

Pixabay.com

Sergant atopiniu dermatitu galima naudoti apsauginius kremus nuo 1 metų. Vaikams iki 1 metų nerekomenduojama būti tiesioginiuose saulės spinduliuose. SPF dydį rekomenduojama rinktis pagal amžių ir pagal tai, ir kokioje geografinėje zonoje atostogaujate. Vaikams rinkitės ne mažesnį nei 50 SPF kremą/losjoną, suaugusiems – ne mažesnį nei 30 SPF. Turintiems alergišką odą rekomenduojama rinkti preparatus su vadinamamaisiais fizikiniais filtrais, cinko oksidu ir titano oksidu. Jie rečiau sukelia alergines reakcijas. Žinoma, reikia nepamiršti apsauginį kremą nuo saulės užtepti, likus 30 minučių prieš einant į lauką, pertepti kas 3–4 valandas, o vakare nuplauti nuo odos ir ją sutepti drėkinančiu kremu. Norint įsitikinti, ar naujai įsigytas apsauginis kremas nuo saulės nesudirgins odos ir nepaūmins bėrimų, iš pradžių patepkite nedidelę odos dalį ir dieną pastebėkite, ar neatsirado bėrimas. Jei apsauginio kremo nuo saulės liko nuo praėjusios vasaros, įsitikinkite, kad jo galiojimo laikas nepasibaigęs, nes gali pasikeisti jo sudėtinės medžiagos.

Kaip derinti drėkinamo kremo ir apsauginio kremo nuo saulės tepimą. Kurį tepti pirmiau?

Atostogų metu, jei oda nėra sausa, dienos metu gali užtekti tik apsauginio kremo nuo saulės. Tačiau, jei oda sausa, pirmu sluoksniu rekomenduojama užtepti drėkinamo kremo, o ant viršaus – apsauginį kremą nuo saulės.

Kaip atopinė oda reaguoja į vabzdžių įgėlimus?

Atopiška oda į vabzdžių įkandimus gali reaguoti daug stipriau, atsiranda ryškesnių, labiau niežtinčių bėrimų. Juos nukasius, didesnė bakterinės infekcijos tikimybė, nes sergančių atopiniu dermatitu apsauginės odos savybės silpnesnės. Būnat lauke galima naudoti repelentus, tik rekomenduojama juos tepti ant neišbertos odos, naudojant pirmą kartą pabandyti ant nedidelio odos ploto, siekiant įsitikinti, kad priemonė nedirgina ar nesukelia alerginių reakcijų.

Ačiū už patarimus.

Neila Ramoškienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 6 = vienas

Kitos temos: