Negimdinis nėštumas, arba – kaip Nojus išgelbėjo mano gyvenimą

negimdinis

Negimdinis nėštumas – reta, bet pavojinga patologija

Ne visada nėštumas susiklosto taip, kaip trokštame. Gavome laišką iš skaitytojos Almos, kuri vos liko gyva po negimdinio nėštumo.

Jautraus ir šilto laiško negalėjome trumpinti palikdami tik medicininę dalį.

Nojus išgelbėjo mano gyvenimą

Atsisėdu vakare su puodeliu karštos arbatos, švelnus vaisių kvapas pasklinda po prietemoje skendinčią virtuvę. Pripildo ne tik namus, bet ir širdį ramybės.

Užsimerkiu. Tam, kad prisiminčiau, kas buvo, pasvajočiau apie tai, kas bus ir padėkočiau Dievui, artimiesiems ir Savo žmogui už tai, ką turiu.

Man dar tik 23-eji. O gal jau 23-eji? Laikas bėga taip greit, kad atsigręžęs atgal nebespėji ištaisyti savo klaidų, o tik bejėgiškai stebi, kaip jos palieka gyvenime skaudamą žymę.

Tai, kas atsitiko mano gyvenime, galima pavadinti gamtos klaida. Iki šiol prisimenu dieną, kai gydytoja, galėjusi sušvelninti situaciją, irgi padarė klaidą. Dėl neteisingai nustatytos diagnozės galėjau sumokėti gyvybe. Vaikiuko netekau trūkus negimdiniam nėštumui.

Iš pradžių viskas klostėsi lyg ir neblogai. Studijavau, gyvenau su mylimu žmogumi, laukiausi kūdikio.

Gydytojai pasiguodžiau dėl skausmų, ji ištyrė ultragarsu ir nustatė, kad man kiaušidžių uždegimas. Skyrė vaistus. Juos gėriau ir toliau lankiau paskaitas. Tik savijauta vis blogėjo. Skausmas stiprėjo, kasdien alpdavau. Kai vieną dieną nukritau vonioje ir kūną pradėjo tampyti traukuliai, paskambinau tėvams, kad pasiimtų mane namo. Pati nuvažiavau į ligoninę. Tą vakarą namo negrįžau…

Gydytojai nustebo, kad dar vaikštau. Vidaus organai skendo kraujyje. Skubi operacija, reanimacija, kraujo perpylimas.

Pabudau ryte. Už lango taip gražiai snigo… Labai ilgai man niekas nepasakė, kad pašalino vieną kiaušintakį. Gydytojai „ramino”, kad galimybė pastoti liko. Tiesa, pastosiu sunkiai ir bėgant metams tikimybė vis mažės.

Buvo visko. Naktimis sapnuodavau mergytę. Siela sveiko labai sunkiai. Egzaminus laikiau apsvaigusi nuo migdomųjų. Ypač skaudino žmonių neišmanymas. Neišmanydami, kas nutiko, kai kurie pasmerkė mane. Jie manė, kad aš pasidariau abortą ar kažką panašaus. Lyg už šiaudo kabinausi už mylimo žmogaus. Bet… gal našta jam buvo per sunki? Netrukus jis mane paliko.

Maniau, kad išeisiu iš proto, blaškiausi, ieškodama, kuo užpildyti tuštumą širdyje.

Laimei, sutikau Savo žmogų. Viskas apsivertė. Per vienerius metus nuveikiau rekordiškai daug – puikiai apsigyniau diplomą, pačią gražiausią pavasario dieną ištekėjau, o per savo gimtadienį turėjau pagimdyti sūnų.

Gimdžiau gydytojo K. Kalvinsko globojama. Besikalbant, bejuokaujant gimė mano mažiukas. Verkiau kaip niekada gyvenime. Gydytojo dėka gimdymas mums su vyru tapo stebuklu.

Dabar mūsų Nojui – 3 mėnesiai. Esu laiminga, net kai jis verkia ir nemiega naktimis. O kai jis nusišypso, kaskart mano akys prisipildo ašarų. Nojus išgelbėjo mano pasaulį.

Ačiū, kad manęs išklausėte

Alma

Ginekologės Dalios Ulevičienės paprašėme papasakoti apie negimdinį nėštumą.

gimdo

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Ar negimdinis nėštumas – dažnas dalykas?

Negimdinis nėštumas pasitaiko apie 0,3-0,8 procentus visų nėštumų. Jis sudaro 1,5-3,0 procentus visų ginekologinių ligų. Taigi tai nėra dažna patologija. Tačiau jos pasekmės labai skaudžios. Negimdinio nėštumo atveju nėštumas vystosi ne gimdoje, o pakelyje į gimdą: kiaušidėje – 1,8 proc., pilvo ertmėje – 1,2 proc., kiaušintakyje – 97 proc. atvejų.

Kodėl kartais nėštumas įsitvirtina ne gimdoje?

Priežasčių labai daug. Kartais jos lieka neaiškios. Dažniau negimdinis nėštumas pasitaiko nėštumo nutraukimus turėjusioms moterims (30 proc. atvejų). Apie 25 procentai moterų sirgo dubens uždegimine liga (kiaušidžių uždegimu). Apie 20 procentų gydėsi dėl nevaisingumo. Kelis kartus padidėja rizika moterims, nešiojančioms spirales. Ši patologija dažnai pasitaiko esant lytinių organų infantiliškumui.

Ar moteris ir gydytojai gali negimdinį nėštumą nustatyti anksti?

Klinika dažniausiai aiški. Menstruacijos būna susilaikiusios kelias dienas, bet ne daugiau 2-4 savaičių.

Ligonė jaučiasi nėščia. Nėštumo testas teigiamas. Negimdinio nėštumo metu vargina maudžiančio pobūdžio skausmas pilvo apačioje, strėnose, kartais pasirodo kraujingų išskyrų. Tyrimo ultragarsu metu gimda yra padidėjusi, bet joje nematome gemalines pūslytės. Laboratorijoje atliktas nėštuminio hormono kiekis neatitinka nėštumo dydžio ir auga nepakankamai greitai. Nors atrodo ir viskas aišku, bet gana dažnai darom diagnostikos klaidų.

Kas būna, kai negimdinio nėštumo nenustato, ir jis tik didėja?

Dažniausiai apie 4-6 nėštumo savaitę staiga prasideda sąrėmių pobūdžio skausmai pilvo apačioje, ligonei pasidaro silpna, įvyksta šokas su ūmios anemijos reiškiniais. Gemalui kiaušintakyje vystytis sąlygos yra blogos. Kiaušintakis plyšta ir kraujas išsilieja į pilvo ertmę.

Kas daroma moteriai, jei dėl negimdinio nėštumo plyšta kiaušintakis?

Pacientei atliekama operacija, kurios metu stengiamasi išsaugoti kiaušintakį, užsiuvant plyšimo vietą ar atliekant plastinę operaciją. Po operacijos gali likti sąaugų mažajame dubenyje, blogiausiu atveju kiaušintakis pašalinamas. Pacientei gali būti perpilamas kraujas, ji būna nedarbinga, kol gyja.

Ar vėlesni nėštumai irgi gali būti nesėkmingi?

Jei operacija atlikta laiku ir be komplikacijų, vėlesni nėštumai būna sėkmingi. Moteriai pastojus būtina ją ištirti ultragarsu, kad diagnozė būtų anksti nustatyta. Žinoma, po negimdinio nėštumo operacijos pastoti šiek tiek sunkiau, ypač jei pašalintas kiaušintakis.

Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Laiku gydyti uždegimus, naudoti saugią kontracepciją, nenutraukti  nėštumo. Lengva man taip patarinėti, bet dažnai ši patologija būna netikėta.

Ar po negimdinio nėštumo gali grėsti nevaisingumas?

Taip, po negimdinio nėštumo viena iš pasekmių būna nevaisingumas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 1 = trys

Kitos temos: