Vasarą viskas atrodo lengviau – mažiau drabužių, mažiau ligų, mažiau rūpesčių. Atostogos prabėgs palaimingai, jei pasirūpinsite keliomis smulkmenomis. Pataria vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
JEI ATSITIKO BĖDA
Įkando gyvatė
Lietuvoje yra tik viena nuodingų gyvačių rūšis – paprastoji angis (Vipera berus). Dažniausia įkandimo vieta – galūnės, žemiau alkūnių ar kelių.
Pirmoji pagalba:
Nuraminkite vaiką, nuimkite viską, kas gali veržti tinimo metu.
Duokite vaistų nuo skausmo.
Pažeistą galūnę imobilizuokite, laikykite žemiau širdies lygio. Venkite bet kokio fizinio aktyvumo, galūnės pakėlimo, nes tai padidina sisteminę nuodų absorbciją.
Aukščiau įkandimo vietos turi būti uždėta plati spaudžiamoji juosta (galite panaudoti skarelę, pėdkelnes, marškinių rankovę, tik nesusukite jų į virvę) taip, kad lengvai lystų pirštas tarp juostos ir odos paviršiaus, kad sumažinti nuodų absorbciją.
Kuo skubiau vežkite į ligoninę.
Įgėlė vapsva ar bitė
Organizmo reakcija į vapsvos ar bitės įgėlimą gali būti normali ir alerginė. Kartais vienu metu įgelia iškart keletas vabzdžių, tuomet organizmo reakcija, be abejo, bus audringesnė. Bitės įgėlimo požymiai: aštrus skausmas, paraudimas ir patinimas įgėlimo vietoje, kūno odos niežėjimas, įgėlimo vietoje likęs geluonis (nebūtinai). Sunkesniu atveju gali pasireikšti dusulys, veido tinimas, dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujo spaudimas.
Veiksmai įgėlus bitei:
Kuo skubiau pašalinkite likusį geluonį jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, o nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės puse. Jei suspausite geluonį, po oda pateks dar daugiau nuodų.
Nuo pažeistos galūnės reikia nuimti visas apyrankes, laikrodukus, žiedus, atlaisvinti užveržtas rankoves ir pašalinti viską, kas gali trikdyti kraujotaką.
Ant įgėlimo vietos uždėkite šaltą kompresą, tai sumažins skausmą ir tinimą.
Duokite išgerti antihistamininių (antialerginių) vaistų ir šalto vandens.
Jeigu pasireiškia labai stipri organizmo reakcija, ryškėja anafilaksinio šoko požymiai, nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą, brangi kiekviena sekundė.
Tuomet, jei vaikas pradeda dusti, nuraminkite, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti, duokite gerti šalto vandens. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą.
Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą. Jei vaikas netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).
Jei vaikas susižeidė
Nuvalykite žaizdą, jei ji nešvari. Gana dažnai mamos, pamačiusios žaizdą, iš karto puola „gydyti“ tepalais, net jeigu žaizda žemėta, aplipusi nešvarumais. Jeigu vaikas susižeidė pargriuvęs, žaizda visada bus nešvari, ją pirmiausia reikia nuvalyti fiziologiniu tirpalu arba nuplauti tekančiu vandeniu.
Su žaizda elkitės švelniai. Vaikui susižeidus, tokios dezinfekuojančios priemonės kaip jodas, briliantinė žaluma ar spiritinis žolelių antpilas tinka dezinfekuoti tik žaizdų kraštams, bet ne atvirai žaizdai, nes jos degina žaizdą, todėl ligoniukui suteikia dar daugiau skausmo. Po žaizdos plovimo ir dezinfekavimo, patartina ją patepti gijimą skatinančiu hidrokoloidiniu geliu su sidabru.
Atsargiai su liaudiškomis priemonėmis! Jei vykstate į gamtą ar kur nors toliau nuo namų, pasiimkite būtiniausių priemonių pirmajai pagalbai susižeidus suteikti: sterilaus binto, fiziologinio tirpalo buteliuką, dezinfekuojančios priemonės ir hidrokoloidinio gelio su sidabru žaizdoms gydyti. Ištikus nelaimei, ne laikas ieškoti gysločio lapų, kurie kartais ne tiek padeda, kiek pakenkia.
Nebūtina visų žaizdų tvarstyti. Dabar medicina laikosi tokio požiūrio, kad žaizda, kaip ir augalas, geriausiai gyja tada, kai pakanka oro ir drėgmės. Tad jeigu žaizda nekraujuoja ir netrukdo, ją galima palikti netvarstytą ir neužklijuotą pleistru. Pakanka ją nudezinfekavus ir nusausinus, patepti žaizdas gydančiu hidrokoloidiniu geliu su sidabru.
Vasaros pirkinių krepšelis
Atšilus orui traukiame į parduotuves pirkti sau ir vaikams drabužėlių, maudymosi kostiumėlių, kepuraičių, kremų nuo saulės, smėlio žaislų. Daug ką jau įsigijote, o jei ko dar ne, pasinaudokite šiais patarimais. Taigi, ką pasiimti važiuojant atostogauti į kaimą, prie ežero, prie jūros Lietuvoje, užsienyje?
Rekomenduočiau turėti pasiruošus „vasaros krepšelį“, kuris visada pravers, kad ir kur važiuotumėte atostogauti.
Vasaros krepšelis
Kepuraitė nuo saulės.
Akinukai nuo saulės.
Kremas nuo saulės.
Apsauginės priemonės nuo kraujasiurbių vabzdžių.
Kelioninė vaistinėlė.
Lengvai išplaunama kelioninė gertuvė.
O dabar smulkiau apie kiekvieną krepšelio „narį“.
Kepuraitė nuo saulės. Geriausia su snapeliu ir medžiagėle, uždengiančia kaklo odą ir sprandą nuo saulės spindulių (medžiagos skiautę galite prisiūti prie turimos kepurėlės su snapeliu patys).
Akinukai nuo saulės. Jie turi būti kokybiški, su apsauga nuo UV spindulių (ne visi akiniai nuo saulės turi UV apsaugą. UV spinduliai kenkia akims, dėl jų žalingo poveikio gali pablogėti vaiko rega). Jei jūsų vaikas nešioja akinukus dėl regos problemų nuolat, rekomenduočiau išsirinkti optikoje nebrangų rėmelį ir pasigaminti akinukus nuo saulės su dioptrijomis ir apsauga nuo UV spindulių.
Kremas nuo saulės. Geriausi yra kremai su mineraliniais filtrais, jie patikimai apsaugo odą nuo UVA ir UVB tipo spindulių bei nekenkia odai.Daugelis cheminius UV filtrus sudarančių kremų skatina odą nepalankiai veikiančių laisvųjų radikalų atsiradimą, gali pagreitinti vėžinių ląstelių dalijimąsi. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis, cheminiai filtrai apgamus veikia kaip kancerogenas, gali net paskatinti jų supiktybėjimą.
Pavojinga yra ir turinti labai stiprią apsaugą (SPF 50 ir daugiau) kosmetika. Tokiuose preparatuose yra cheminių filtrų mišinys, gausiai išsitepus tokiu kremu ant odos patenka net keli gramai sveikatai pavojingų medžiagų, kurios rezorbuojasi per odą, kaupiasi organizme ir kenkia sveikatai. Taigi stipriausios apsaugos kremą geriausia naudoti tik greičiausiai nudegančioms kūno vietoms – veidui, pečiams.Jei jūsų vaiko oda itin šviesi, strazdanota, su gausiais apgamais, naudokite kremus su ne mažesne kaip 25 SPF apsauga.
Geriausia tokį vaikutį aprengti neprigludusiais šviesiais plono audinio drabužiais.Saulės voniomis mėgaukitės ne vidurdienį, o rytą iki 10 valandos arba po pietų nuo 15 valandos, kada saulės aktyvumas mažesnis. Nepamirškite, kad saulėje kur kas greičiau nudegama, kai pučia vėjas (pvz., prie jūros). Dar labiau tai pagreitina druska, pasilikusi ant odos po maudynių sūriame jūros vandenyje, todėl po kiekvieno išsimaudymo, jei esate prie jūros, turite apsiprausti gėlu vandeniu pajūrio duše bei pakartotinai ištepti odą apsauginiu kremu. Nepamirškite patepti ir ausis. Lūpas tepkite paprastu higieniniu lūpų pieštuku.
Apsauginės priemonės nuo erkių, uodų, kraujasiurbių vabzdžių. Važiuojant į kaimą, mišką prie ežero, svarbu apsirūpinti vaikams skirtomis priemonėmis nuo vabzdžių. Šias priemones reikia purkšti ne ant odos, o ant drabužių, negalima purkšti arti akių ar kvėpavimo takų.
Žinoma, pagrindinė apsauga nuo erkių platinamų ligų – skiepai nuo erkinio encefalito. Jei ir pasiskiepijote, vis tiek laikykitės saugumo – einantis į mišką vaikas turi būti apautas batukais su aukštesniu aulu, tvirtai apgaubiančiu čiurną. Ant galvos turi būti užmauta kepuraitė arba užrišta skarelė. Kelnės ir marškinėliai turėtų būti plono šviesaus audeklo, su ilgomis klešnėmis ir rankovėmis. Grįžus iš miško, reikia iškart nurengti visus drabužėlius, su kuriais vaikas buvo miške, apžiūrėti kūnelį ir drabužius, iššukuoti plaukus tankiomis šukomis, nuprausti vaiką po dušu.
Kelioninė vaistinėlė.
Kelioninėje vaistinėlėje rekomenduočiau visuomet turėti:
Nedidelį buteliuką dezinfekuojančio gelio rankoms.
Žirklutes.
Higieninį pieštuką lūpoms.
Amoniako 10% tirpalo buteliuką.
Nedidelių sterilių tvarstukų, sterilios vatos, mikroporinio pleistro rulonėlį.
Vandenilio peroksido buteliuką paviršiniams nubrozdinimams.
Gelį nudegimams.
Gelį žaizdoms.
Termometrą.
Vaistų nuo temperatūros ir skausmo.
Vaistų pilvo negalavimams gydyti.
Vaistų nuo alergijos.
Tepalą, palengvinantį vabzdžių įgėlimo simptomus.
Specialų pincetuką erkėms ištraukti (galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje)
Vaistinėlę galite papildyti savo nuožiūra, pagal savo vaiko individualius poreikius: lašiukai akims, lašai nuo slogos, odos priežiūros priemonės ir t.t.
„Mamos žurnalas“