Nubrozdintos kojos, subraižytos vaiko rankos, iki kraujo nukasytas uodo įkandimas – įprasti vaizdeliai vasarą. Jei nesutriksite ir suteiksite tinkamą pagalbą, žaizdos gis greičiau ir lengviau.
Apdairios mamos namų vaistinėlėse visuomet turi dezinfekuojančių medžiagų ir pleistrų, ne viena pleistriukų nuolatos nešiojasi rankinėse.
Pagrindinės vaikų žaizdos
Jei vaikas įsidrėskė, žaizdą nuplaukite švariu vandeniu. Nusausintą įdrėkstą vietą užklijuokite pleistriuku. Jei įdrėskimas gilus, užterštas medžio atplaišomis ar žemėmis, stipriai kraujuoja, tuoj kreipkitės į gydytoją. Galbūt net teks suleisti vaistų nuo stabligės.
Kai vaikas nusibrozdina, kraujo pasirodo nedaug, jis primena rasojimą. Nubrozdinimą nuplaukite švariu vandeniu ir uždėkite sterilų tvarstį. Kapiliarinis kraujavimas per kelias minutes baigsis. Tada nubrozdinimą užklijuokite pleistriuku, kad į žaizdą nepatektų dulkių.
Jei vaikas dūkdamas įsikando liežuvį ar vidinę skruosto dalį, duokite jam čiulpti ledo gabaliuką. Jei burnoje labai kraujuoja ar žaizda didesnė nei 1 cm, vežkite į ligoninę. Jei įkando gyvūnas, aptvarkę žaizdą, vaiką vežkite į ligoninę. Tikriausiai teks skiepyti nuo pasiutligės.
Kaip sutvarkyti gilią žaizdą
Sunku be emocijų reaguoti pamačius kraujuojančią, sužeistą vaiko koją ar ranką, tačiau gydytojai primygtinai prašo – nepameskite galvos ir parodykite vaikui, kad nieko baisaus neatsitiko. Jei žaizda negili, aplink žaizdą nuvalykite vandenilio peroksidu ar kitu dezinfekuojančiu skysčiu (svarbu, kad dezinfekuojančio skysčio nepatektų į pačią žaizdą), aptvarstykite steriliu bintu. Nepilkite ant žaizdos jodo ar spirito.
Jei žaizda gili ir žiojėja (žaizdos kraštai prasiskyrę), patariama važiuoti į artimiausią gydymo įstaigą, kur žaizdą susiūs. Susiūti reikia per pirmas 6 valandas nuo traumos, bet ne vėliau.
Ar žaizda kvėpuos, jei ją užklijuosime pleistru?
Išplautą, nuskausmintą ir susiūtą žaizdą reikia klijuoti pleistru. Mamos klausia, ar užklijuota pleistru žaizda gis? Galbūt negaudama oro ji ims šlapiuoti, pūliuoti? Juk nuo vaikystės mums teigiama, kad gyjanti žaizda turi „kvėpuoti“.
Traumatologai nori nuraminti, kad šiuolaikiniai pleistrai gerokai skiriasi nuo senųjų. Dabar gaminami „kvėpuojantys“ pleistrai, kurie yra pralaidūs orui. Pleistrų šiais laikais yra įvairiausių – net tokių, kurie sugeria žaizdos sekretą. Pleistras – tarsi barjeras, apsaugantis gyjančią žaizdą nuo išorinės infekcijos, bet kartu ir leidžiantis žaizdai kvėpuoti. Kartais, jei žaizda yra atviroje vietoje, kurios neliečia drabužiai (pavyzdžiui, ant veido ar plaukuotos galvos dalies), galima pleistro ir neklijuoti. Tačiau tuomet žaizdą reikia labai saugoti, neliesti nešvariomis rankomis, stengtis nesuprakaituoti, nebūti dulkėtoje aplinkoje ir t.t. Taip žaizdą tausoti galėtų suaugę žmonės, bet vaikams juk nepasakysi – neliesk, neprakaituok. Todėl vaikų žaizdas gydytojai pataria klijuoti pleistrais, nepaisant to, kokioje vietoje jos yra.
Konsultavo gydytoja ortopedė traumatologė Vitalija Pačekajūtė
„Mamos žurnalas“