Ką daryti, jei vaikas nukentėjo nuo naminio gyvūno?
Vaikui gali įkąsti ne tik šuo, bet ir katė, žiurkė, žiurkėnas, kiaulė ir t.t.
Bet kokia gyvūno padaryta žaizda, jei ji kraujuoja, turėtų būti apžiūrėta gydytojo. Traumatologijos punktai poliklinikose dirba visą parą, todėl kreiptis reikia kuo skubiau, nelaukiant kitos dienos ar ryto. Jei sužalotas vaiko veidas, vilniečiams kreiptis reikėtų į Žalgirio klinikos priėmimo punktą, jei įkąsta į ranką, į koją, nugarą – į traumatologijos punktus. Kai žaizda smarkiai kraujuoja, o gydymo įstaigos nepavyks pasiekti per 3-5 minutes, reikia uždėti sterilų tvarstį arba bent švarų rankšluostį, ant jo – ledo pūslę arba paprasčiausių šaldiklyje laikomų ledo gabaliukų ir važiuoti pas gydytojus. Jokių tepalų ir vaistų ant žaizdos dėti nereikia, kaip ir klijuoti pleistrų.
Vaiko artimieji, ištikus nelaimei, turėtų pasidalyti į dvi komandas.
Vieni veža vaiką pas gydytoją, kiti (giminaičiai, kaimynai, tėtis) stengiasi sugauti ir uždaryti sužeidusį gyvūną. Tai labai svarbu prognozuojant galimos ligos eigą. Jei gyvūnas buvo užsikrėtęs pasiutlige ar kita liga, atvykę rabiologai gyvūną izoliuos, stebės, atliks tikslius tyrimus. Tai apsaugos vaiką nuo nereikalingų skiepų.
Sudėtingiau, jei gyvūnas iškando ausies, skruosto, lūpos gabalą. Kuo arčiau galvos smegenų įkandimas, tuo sunkesne pasiutligės forma žmogus gali susirgti. Maži vaikai privalomai skiepijami nuo pasiutligės. Imunitetas laikosi iki 15 metų. Vyresniame amžiuje reikėtų skiepytis iš naujo.
Iškąsto gabalėlio paprastai ištraukti iš įniršusio gyvūno nasrų nebepavyksta. Tačiau jei yra galimybė rasti audinio gabalėlių, juos reikia sudėti į švarų polietileninį maišelį, apdėti ledu ir kuo skubiau vežti kartu su traumuotu vaiku. Nukąstos ausies ar kito organo gabaliuko jokiu būdu nereikia merkti į vandenį ar spiritą.
Gyvūnų kąstinė žaizda linkusi pūliuoti, sunkiai gyja. Šuns ar katės burnoje yra daugybę mikroorganizmų, seilės labai užterštos. Paprastai sugijusios žaizdos vietoje lieka randai. Jei žaizda gili, iškąstas gabalas audinio, gali prireikti plastinės operacijos. Tokia korekcija daroma sugijus žaizdai, po pusmečio.
Atsakė burnos chirurgė Aušra Šaikuvienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai