Važiuojant į įvairias šalis reikia paskiepyti ne tik vaiką, bet ir pasiskiepyti suaugusiesiems. Nuo kokių konkrečių ligų būtina pasiskiepyti visiems (suaugusiesiems ir vaikams), pasako kelionę organizuojanti agentūra. Turizmo įstatymas įpareigoja kelionių agentūras išvykstančius informuoti apie tai, kokiomis ligomis galima užsikrėsti vienoje ar kitoje šalyje.
Kelionės turi būti planuojamos prieš 6 savaites ir anksčiau. Mat imunitetas atitinkamoms ligoms įgyjamas per 4-6 savaites po pasiskiepijimo.
Skiepai prieš išvažiuojant yra skirstomi į:
Privalomus, kai nuo atitinkamos ligos nepasiskiepijus pilietis neįleidžiamas į šalį arba neišleidžiamas iš jos oro uosto.
Rekomenduotinus, kai yra didelė rizika užsikrėsti ir susirgti.
Rekomenduotinus, atsižvelgiant į riziką, kai toje šalyje ilgai užtrunkama arba keliaujama atitinkamas metų laiku.
Pasiskiepyti reikia vykstant į šias šalis: Airiją, Alžyrą, Australiją, Bahamų salas, Bangladešą, Beniną, Birmą, Bisau Gvinėją, Braziliją, Burkiną Fasą, Centrinės Afrikos Respubliką, Čilę, Dominiką, Dramblio Kaulo krantą, Egiptą, Filipinus, Ganą, Graikiją, Haitį, Indiją, Ispaniją, Italiją, Izraelį, Jungtinius Arabų Emyratus (JAE), Kambodžą, Kamerūną, Keniją, Kiprą, Kongą, Kongo Demokratinę Respubliką, Kroatiją, Kubą, Liberiją, Malaiziją, Maldyvus, Malį, Maroką, Mauricijų, Meksiką, Naująją Zelandiją, Nigeriją, Peru, Pietų Afrikos Respubliką, Portugaliją, Ruandą, Seišelius, Singapūrą, Somalį, Šri Lanką, Tailandą, Togą, Tunisą, Turkiją, Ugandą, Urugvajų, Venesuelą, Zimbabvę, Žaliojo Kyšulio Salas.
Pasiskiepijus išduodamas Tarptautinis skiepų pažymėjimas, kurį privaloma pateikti įvažiuojant į atitinkamą šalį.
Pagrindinės ligos
Vykstant į Beniną, Burkiną Fasą, Centrinės Afrikos Respubliką, Dramblio Kaulo Krantą, Ganą, Kamerūną, Kongą, Kongo Demokratinę Respubliką, Liberiją, Malį, Ruandą, Togą privaloma pasiskiepyti nuo geltonojo drugio ligos.
Nuo vidurių šiltinės rekomenduotina pasiskiepyti vykstant į visas valstybes, išvardintas pirmame klausime, išskyrus Airiją, Australiją, Ispaniją, Italiją, Kiprą, Naująją Zelandiją, Portugaliją.
Užsikrėsti vidurių šiltine didelė rizika Indijoje, Afrikoje, kai kuriose Pietų Amerikos šalyse.
Tokiomis infekcijomis, kaip kepenų uždegimu (pvz., hepatitu B ir hepatitu A), difterija, stablige, poliomielitu, pasiutlige, meningokokine infekcija galima užsikrėsti bet kurioje iš išvardintų pirmame klausime valstybių, nebūtinai egzotiškuose kraštuose.
Nuo keliautojų viduriavimo (diarėjos), maliarijos, įvairių kvėpavimo takų infekcijų ir parazitinių žarnyno ligų dar nėra sukurta skiepų. Todėl vykstant į valstybes (Afrikos ir Azijos) kuriose galima užsikrėsti maliarija, reikia profilaktiškai vartoti vaistus, saugotis tenykščių uodų (moskitų) įkandimo.
Visuose pietų valstybėse nepaisant asmens higienos ir nekreipiant dėmesio į tai, kas valgoma, yra didelė rizika užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis: cholera, vidurių šiltine, keliautojų viduriavimu (diarėja), salmonelioze, šigelioze (dizenterija), hepatitu A (nuo jo dera pasiskiepyti).
Nuo keliautojų viduriavimo (diarėjos), salmoneliozės, šigeliozės skiepai dar nesukurti. Save ir klientus gerbianti kelionių agentūra turėtų keliautoją perspėti, ar tuo metų laiku, kai vykstama į atitinkamą valstybę, ten nėra padaugėję sergančių gripu – jei taip, dera pasiskiepyti ir nuo gripo.
Gydytojai imunologai, dirbantys poliklinikose bei Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centre papildomus skiepus priderina prie privalomųjų skiepų kalendoriaus. Kad taip įvyktų, būtina prieš 8-9 savaites kreiptis į minėtas įstaigas.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“