
Ir ilgai lauktas pavasaris turi savo sezoninių ligų. Pavyzdžiui, vitaminų trūkumas, pavasarinis išsekimas ir vidurių užkietėjimas dėl „pavasarinės”“ mitybos. Kokia ji? Mažai daržovių, uogų ir vaisių.
Ką daryti, jei vaikui dėl užkietėjusių vidurių tuštinantis atsiranda kraujingų įtrūkimų išangėje?
Išangės įplėša – tai dažna vaikų negausių kraujavimų priežastis. Ji atsiranda, kai užkietėja vaikų viduriai, išmatos tampa labai kietos konsistencijos, kurios ir įplėšia išeinamosios žarnos gleivinę. Įtrūkimų gali atsirasti ir dėl įgimto išangės susiaurėjimo, dažno viduriavimo, sergant spalinėmis, tačiau tai pasitaiko rečiau.
Jei išangė įplyšo dėl užkietėjusių vidurių, gali užsisukti savotiškas užburtas ratas – viduriai kietėja dar labiau. Kodėl? Įplyšus gleivinei, tuštinimasis pasidaro labai skausmingas, dėl to vaikas dar labiau bijo tuštintis, o viduriai dar stipriau užkietėja.
Diagnozė nustatoma gerai apžiūrėjus išangę.
Jeigu išangė įplyšo ir kraujuoja dėl vidurių užkietėjimo, būtina sureguliuoti mitybą, skirti vaikui vidurius laisvinančių medikamentų. Pasitarkite su gydytoju, kuris skirs vietiškai gydančių tepalų. Tepalo, turinčio antibiotikų, reikia tuomet, kai įplyšimo vietose prisideda infekcija, supūliuoja.
Ką daryti, jei užkietėja krūtimi maitinamo kūdikio viduriai?
Kūdikiai, maitinami motinos pienu, paprastai tuštinasi 1-6 kartus per parą, išmatos yra skystesnės nei maitinamų mišiniais vaikučių. Kūdikių vidurių užkietėjimą gali lemti organinės kilmės priežastys (storosios žarnos įgimtos anomalijos, tiesiosios žarnos ir išangės sklaidos sutrikimai). Tokias priežastis dažniausiai reikia šalinti chirurginiu būdu, ir kuo greičiau. Jeigu lėtinis vidurių užkietėjimas būna organinės kilmės ir nustatomas per vėlai, gali atsirasti negrįžtamų žarnyno pakitimų, be to, sudėtingiau gydyti.
Jei krūtimi žindomo kūdikio viduriai užkietėję, reikėtų pasitarti su vaikų chirurgu. Jeigu nėra įgimtos patologijos, o tik funkcinio pobūdžio vidurių užkietėjimas, būtina skirti gydymą vaistais. Geriau tiktų geriamieji vaistai, juos reikėtų vartoti kelis mėnesius, kol tuštinimasis taps normalus.
Jei kūdikis jau primaitinamas, pirmiausia būtina parinkti individualų gydymą dieta, skirti maisto produktų, skystinančių vidurius bei aktyvinančių žarnyno peristaltiką. Tai galėtų padaryti vaikų gastroenterologas. Jeigu tai nepadeda, reikėtų skirti ilgalaikį gydymą vaistais, kol žarnyno veikla taps normali.
Vaiko išmatos gali būti ir skystesnės, ir kietesnės (tai priklauso nuo maitinimo pobūdžio). Tačiau kūdikis turi pasituštinti bent 1 kartą per parą. Jeigu jis tuštinasi 1-2 kartus per savaitę – tai jau vidurių užkietėjimas.
Kodėl kai kurie naujagimiai retai tuštinasi? Ar normalu, jei 1 mėnesio kūdikis nesituština 3 paras?
Kai vaikas iki 4 metų tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę – tai jau vidurių užkietėjimas. Svarbu ne tik tuštinimosi dažnumas. Jei vaikas tuštinasi skausmingai, išmatos susilaiko, vidurių užkietėjimas gali būti ir vaikui, kuris tuštinasi ir dažniau kaip 3 kartus per savaitę.
Kad kūdikis nesituština 3 paras – nėra gerai. Naujagimių reto tuštinimosi priežastys dažnai yra tokios pat, kaip ir vyresnių vaikų. Visada reikėtų pagalvoti apie įgimtus žarnyno sklaidos trūkumus, kurie ir pasireiškia vidurių užkietėjimu.
Jei krūtimi maitinamas kūdikis tuštinasi retai, gal tai rodo, kad motinai trūksta pieno?
Jeigu kūdikėlis normaliai auga ir vystosi, gerai priauga svorio, tai pieno nėra per mažai. Reikėtų ieškoti kitų priežasčių, kodėl jis rečiau tuštinasi. Jei kūdikiui daugiau nei 6 mėnesiai, būtina sureguliuoti maitinimą, skirti maisto produktų, laisvinančių vidurius. Jei nepadės, yra vaistų nuo vidurių užkietėjimo, kurie tinka ir labai mažiems vaikams.
Konsultavo pediatrė Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“