Baugina informacija apie mirtinus širšių įgėlimus. Visur rašoma, kad įgėlus, jei žmogus alergiškas, reikia suleisti adrenalino. Kaip tai padaryti? Ar adrenalino ampulę galima laisvai nusipirkti? Kur leisi adrenaliną (į veną ar raumenis), kokį kiekį ir kiek laiko praėjus nuo įgėlimo? Vasarą gyvename sodyboje, vaikams 5 m., 3 m. ir 6 mėn.
Inga
Reikėtų kalbėti ne vien tik apie širšes, nes rašant tik apie jas susidarys nuomonė, kad kitų skraiduolių įkandimai yra nekalti kaip avinėlio pabučiavimas. Bitės negelia, kol iš neatsargumo ant jų neužminama ar kitaip nesujaudinamos, kol negresia pavojus aviliui. Kamanės, kaip ir bitės, yra „kultūringos“ – jos negelia, kol neskriaudžiamos. Širšės, vapsvos yra neprognozuojamos – jos gali įgelti be priežasties, ypač jei atsitiktinai priartėjama prie jų lizdo. Visos skraidančios skriaudėjos susijaudina, dažniausiai gelia, kai arti priskridusios prie vaiko ar suaugusiojo yra vaikomos, kai mosikuojama rankomis. Nesuerzintos, nevaikomos skriaudėjos beveik visuomet nuskrenda.
Normali reakcija į įgėlimą
Daugeliui vaikų ir suaugusiųjų įgėlimas sukelia laikiną diskomfortą, kuriam būdinga:
Staigus duriantis skausmas įgėlimo vietoje.
Paraudimas, kurį supa blyškios odos plotas arba raudona dėmė, primenanti pūkšlę.
Niežėjimas, perštėjimas, deginimas.
Patinimas (kartais didelis) ir skausmas sutinimo vietoje, veržimo jausmas.
Diskomforto požymiai išnyksta per 1-3 paras.
Kai įgelia daug bičių ar kelios širšės, vapsvos, be jau minėtų diskomforto požymių, atsiranda toksinė reakcija, kuriai būdinga:
Įvairaus intensyvumo galvos skausmas.
Bendras silpnumas, pereinantis į mieguistumą.
Stiprus įgeltų kūno dalių patinimas.
Temperatūros pakilimas.
Sąmonės netekimas ir traukuliai.
Pastebėjus toksinės reakcijos simptomus ligonį būtina skubiai vežti į ligoninę.
Nenormali reakcija į įgėlimą
JAV alergologų duomenimis, ji pasitaiko 1 iš 250 įgeltųjų, tiems, kurie yra alergiški vieno ar kito vabzdžio nuodams. Jai būdinga:
Plačiai išplitęs patinimas, bėrimas, panašus į įsidilginimą.
Niežėjimas įkandimo vietoje ir apie akis.
Dažnas sausas kosulys, balso plyšio raumenų susitraukimas – smaugimo jausmas.
Pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys.
Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai.
Galvos svaigimas, sukimasis, skausmas.
4 iš 1000 alergiškų žmonių reakcija būna labai sunki – anafilaksinė. Ji pavojinga gyvybei. Visame pasaulyje nuo anafilaksinio šoko po įgėlimų kasmet žūsta šimtai žmonių, Lietuvoje irgi kasmet pasitaiko po keletą mirčių nuo bičių, širšių, vapsvų įgėlimo atsiradusios anafilaksinės reakcijos.
Anafilaksinei reakcijai būdinga:
Staigiai blogėja įgeltojo būklė.
Greitėja pulsas, krinta kraujospūdis.
Oda blykšta – bala arba raudonuoja.
Sutrinka kalba – tampa neaiški, nerišli.
Prasideda pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
Krečia drebulys, pakyla temperatūra.
Oda pamėlynuoja.
Žmogus gali netekti sąmonės, nualpti.
Pirmoji pagalba yra adrenalino sušvirkštimas apie įgėlimo vietą (jei ji nežinoma – adrenalinas švirkščiamas į raumenis), vos tik pastebėti pirmieji anafilaksijos simptomai. Kiekviena minutė gali būti lemtinga gyvybei. Adrenalino ampulę fiziologiniam tirpalui atskiesti ir vienkartinį švirkštą nusipirksite vaistinėje. Adrenalino dozę nustato gydytojas alergologas, atsižvelgdamas į vaiko amžių. Kiekvienas alergija sergantis vaikas iš gydytojo alergologo turi gauti raštišką instrukciją, kaip elgtis atsiradus anafilaksinei reakcijai, kaip sušvirkšti adrenaliną.
Po adrenalino įšvirkštimo vaikas turi būti skubiai vežamas į ligoninę, nes anafilaksinė reakcija gali pasikartoti, gali neužtekti vienkartinės adrenalino dozės.
Kada nedelsiant kreiptis į gydytoją
Kai patinimas, sklindantis nuo įgėlimo vietos, labai išplinta, pvz., apima 2 rankos, kojos sąnarius.
Po įgėlimo į ranką, koją pradeda tinti veidas, gerklė (kimsta balsas).
Vabzdys įgėlė į veidą arti akies arba į liežuvį, kitą burnos vietą (kai per neatsargumą atsikandama obuolio, kriaušės ar kito vaisiaus su širše viduje).
Atsiradus anafilaksinės reakcijos simptomams.
Pastebėjus, kad įgėlimo vietos patinimas nemažėja per 1-2 paras (infekcijos patekimo tikimybė).
Atsiradus uždelstos reakcijos požymiams.
Keli patarimai, kaip išvengti vabzdžių
Daug kartų girdėjote ir gerai žinote, kad vabzdžius privilioja saldumynai, kvapai, gėlės, ryškūs drabužiai, kad negalima vaikščioti bičių takais. Širšes ir vapsvas vilioja ir maisto kvapai, ypač gendančio, todėl neleiskite vaikams žaisti šalia šiukšlių dėžių, lauko virtuvių. Alergiškiems vaikams neleiskite būti ten, kur formuojamos gyvatvorės, pjaunama žolė, šienaujama. Kai atrodo, kad įgėlimas yra neišvengiamas, nesistenkite rankų judesiais imituoti malūną. Lėtai, be panikos, nedarydami staigių judesių, atsitraukite, jei įmanoma – į patalpą, kurią galima uždaryti. Jei tai neįmanoma, gulkite ir užsidenkite galvą. Staigūs judesiai užpuolikes erzina, o užmuštos bitės, širšės, vapsvos kvapas iškviečia į kovą kitas gentaines. Dėl to niekada bičių take, netoli avilio nesistenkite su jomis energingai kovoti, nes visuomet pralaimėsite.
Jeigu vaikui įgėlė
Apžiūrėkite įgeltą vietą. Pastebėję geluonį, jį nagu ar buku peiliu ištraukite. Įgeltos vietos su geluonimi nespauskite, nes taip jo nepašalinsite, tik į organizmą įspausite papildomą dozę nuodų. Širšės, vapsvos, kamanės geluonies įkandimo vietoje nepalieka.
Duokite išgerti vaistų, slopinančių alerginę reakciją.
Įgeltą vietą nuplaukite vėsiu vandeniu su muilu, skausmui sumažinti ant įgeltos vietos uždėkite ledo ar vėsų kompresiuką. Įgeltą ranką ar koją pakelkite – taip sumažėja tinimas, tempimas, skausmas.
Atidžiai sekite vaiko būklę. Jeigu nelaimė ištiko iškyloje, grįžkite į namus. Greitai blogėjant vaiko būklei nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.
Kaip sužinoti, kokia bus reakcija?
Pirmą kartą įgėlus 1-2 vabzdžiams, toksinė arba alerginė reakcija neišsivysto. Alerginė ir jos pavojinga atmaina – anafilaksinė reakcija – išsivysto įgėlus pakartotinai. Alerginės reakcijos rizikos veiksniai:
Stipri vietinė reakcija po pirmojo įgėlimo (didelis išplitęs patinimas, pykinimas, silpnumas).
Alergija penicilinui ir kitiems vaistams.
Alerginės ligos – alerginė sloga, atopinis dermatitas, šienligė, bronchų astma, neurodermitas.
Į organizmą patekęs nuodo kiekis, pvz., bitės vasarą nešiojasi daugiau nuodų nei pavasarį ir rudenį.
Esant alergijai vieno vabzdžio nuodams, padidėja jautrumas kito nuodams, pvz., stipriai reaguojantys į uodų įkandimus žmonės yra jautresni bičių, vapsvų, širšių nuodams.
Polinkį alerginei reakcijai patikslinti padeda odos alerginiai mėginiai. Juos atlieka gydytojas alergologas.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“