
Vaikų odos nudegimai atrodo labiau vasaros problema, daug rašome apie tai, kaip mažuosius saugoti nuo saulės. Tačiau kodėl tada vaikų nudegimų skyriai užsipildo būtent rudenį ir žiemą?
Dažniausios situacijos
Jeigu teko traukiant pyragą iš orkaitės nudegti vidinę rankos pusę, kur oda yra ploniausia, prisimenate, kaip greitai atsirado pažeidimas, kaip jį skaudėjo ir kaip ilgai jis gijo. Nors sąlytis su karšta skarda ar orkaitės sienele truko vos sekundės dalį, paskui nudegusią vietą teko gydyti kelias savaites. Vidinę rankos pusę ir riešo odą paminėjome ne veltui – ją nudegę tėvai gali įsivaizduoti, ką jaučia prie karščio prisilietęs vaikas, nes vaikų oda yra labai plona. Vaikas gali nudegti tokiose situacijose, apie kurias nė nepagalvotume – prisilietęs prie elektrinio šildytuvo, įkaitusių židinio įrankių, iš židinio iššokusios žarijos ar žiežirbos, įjungto lygintuvo, karšto puodo.
Dažniausi buityje – apsiplikymai karštu skysčiu, kuris mums gali atrodyti visai nekarštas. Įprasta vaikus nuplikinanti trijulė yra kava, arbata ir sriuba.
1–2 metai – saugumas kaip niekad svarbus
Dažniausiai nusipliko ir nudega vaikai, kurie neseniai išmoko vaikščioti ir dar neturi savisaugos instinkto, nebijo liestis prie karštų dalykų. Penkiamečio nepriversite liestis prie karšto lygintuvo, o dvimetis nė nesvarstys.
Dėl mažų vaikų smalsumo ir ribotos koordinacijos tėvams patariama visus karštus objektus nustumti kuo toliau nuo spintelės ar stalo krašto, kad vaikas nepasiektų. Tai galioja ir puodams ant viryklės – patariama kaisti tik tolesnes kaitlentės vietas, ir nesvarbu, kad kaitlentė indukcinė ir jos paviršius neįkaista – vaikas gali pajudinti puodą, iš kurio ištiškęs skystis nudegins.
Kitas patarimas – kol vaikas ūgtelės, atsisakyti staltiesių. Gydytojai gali papasakoti daug istorijų, kaip nusiplikė vaikas, tiesiog timptelėjęs staltiesės kraštą. Akimirksniu išsiliejo arbata ir nuplikė.
Pati dažniausia situacija, kai mama vienoje rankoje laiko vaiką, o kitoje – arbatos ar kavos puoduką. Reikia kūdikiui tik taukštelėti per puoduką, ir karštas skystis nupliko veiduką, kaklą, pilvą. Nors kava ar arbata, tėvų akimis, jau būna pravėsusi, nes ją juk galima gerti, vaikutis gali patirti net 2–3 laipsnio nudegimą.
Dėmesio! Pastaruosius 15 metų virtuvinių nudegimų vis daugėja, nes populiaru būstuose sujungti svetainę su virtuve, ir vaikui prieinamos erdvės išsiplečia, galima sakyti, mažylis nuolatos „gyvena“ virtuvėje.
Nudegimų skyriuose gydytojai neturėtų darbo, jeigu tėvai laikytųsi šių patarimų. Deja, dažniausiai tėvai teisinasi – visas taisykles žinojau, bet netikėjau, kad taip nutiks mums.
Jei nudegimas didelis
Pirmiausia – nudegimas nudegimui nelygu.
Jeigu matote, kad vaikas rimtai nukentėjo, pirmiausia susitvardykite, kvieskite gydytoją, o kol jis atvyks, nudegusią vietą vėsinkite. Tai darykite kuo švelniau, nekiškite vaiko po stipria ledinio vandens srove. Galima šaldyti nuplikytą vietą ją panardinus į šaltą vandenį. Šalto vandens voneles kas kelias minutes reikia keisti arba į tą pačią vonelę pripilti vis naujo šalto vandens, nes kai į šaltą vandenį pamerki nuplikytą vietą, vanduo labai greitai sušyla. Jei nudegusios kūno dalies negalite panardinti į šaltą vandenį, ant jos uždėkite švarios nepūkuotos medžiagos skiautę, suvilgytą kuo šaltesniame vandenyje ir nugręžtą. Kas kelias minutes šaltus kompresus keiskite, kol aprims skausmas. Negalima tiesiai ant nudegusios odos dėti ledo – patį ledą reikia įvynioti į medžiagą, kad nebūtų tiesioginio kontakto.
Kai vaikas pateks į medikų rankas, jie ir pasakys, ką daryti toliau.
Jei nudegimas nedidelis
Jeigu pažeidimas nėra didelis, matote, kad gydytojo pagalbos nereikia, iš pradžių 10–15 minučių vėsinkite pažeistą vietą, galite duoti vienkartinę nuskausminamųjų dozę (ji priklauso nuo vaiko svorio ir amžiaus). Skausmą malšina beveik visi vaikiški vaistai nuo temperatūros, tai bus parašyta ant pakuotės.
Sumažėjus skausmui, vaikas aprimsta, mažiau verkia ir blaškosi. Tada galite pasirūpinti pažeista vieta ir odą patepti hidrokoloidiniu geliu su sidabru, kuris skirtas paviršiniams nudegimams, nusiplikymams ir kitiems trauminiams odos pažeidimams. Gelis su sidabru dezinfekuoja, stimuliuoja gijimą, skatina odos audinių regeneraciją, mažina rando susidarymo tikimybę. Užtepus gelį ant pažeistos vietos, jeigu ji nešlapiuoja, tvarstis ar pleistras nebūtinas.
Pabaigoje – truputis humoro. Visais laikais buvo įprasta vaikams žaizdas „papūsti“, kad neskaudėtų. Nudegus odą, vėsinimo ypač reikia, be to, žaizdos pūtimas vaiką gydo psichologiškai. Tad kasdien keletą kartų vaikučiui pažeistą vietą papūskite.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
Susiję straipsniai