Prie visų kitų grūdinimo ir sveikatos stiprinimo būdų, kuriuos pavasarį prisimena dauguma mamų, nepamirškite ir aromaterapijos – sparčiai populiarėjančios, ilgą istoriją turinčios, ypač malonios ir veiksmingos, kvepiančios sveikatos priežiūros!
Aromaterapeutė Giedrė Veličkienė, www.samoningosmamos.lt
Pavasarinės kvapų permainos
Leiskite pasveikinti atvykus į pavasarį! Kovą tų, kurie praktikuoja aromaterapiją, namuose kvepia ne įgrisusiais arbatmedžiais ir eukaliptais, o citrusais, čiobreliais ir spygliuočiais!
Stipraus aromato ir poveikio antibakteriniai ir antivirusiniai eteriniai aliejai pavasarį areną užleidžia švelnesniems, mažiau agresyviems ir švelniai imunitetą kutenantiems eteriniams aliejams.
Aromaterapija tinka vaikams
Aromaterapijos ir eterinių aliejų gydomosios savybės ištirtos ir patvirtintos moksliškai, o aromaterapinių priemonių efektyvumu galite lengvai ir greitai įsitikinti pačios. Vienintelis šių priemonių trūkumas – jų neužtenka panaudoti retkarčiais. Jas reikia naudoti labai sąžiningai, nes tai nėra stebuklinga piliulė, kuri akimirksniu pašalina vieną ar kitą simptomą. Tačiau naudoti šias priemones lengva ir malonu – stebuklingi aromatai užburia, o kasdieniai ritualai itin patinka mažiesiems!
Eteriniai aliejai nėra priskiriami vaistų kategorijai, tačiau įrodyta, jog šios lakios, iš augalų žiedynų, lapų, šaknų ar kitų dalių išgautos, itin koncentruotos kvapiosios medžiagos pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis, antigrybelinėmis ir imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis.
Daugybę metų eteriniai aliejai naudojami ne tik patalpoms kvėpinti, tačiau ir siekiant tam tikrų terapinių savybių. Sakyti, kad eteriniai aliejai gydo, – negalima, nes jų veikimo principas kiek kitoks. Aromaterapija – tai švelni šoko terapija imuninei sistemai, natūralių organizmo gynybinių galių sužadinimas, kuris skatina mūsų kūną sveikti patį. Procedūros su eteriniais aliejais itin naudingos dažnai sergantiems, silpnos imuninės sistemos žmonėms.
Stebuklinga apsauga darželinukams ir mokinukams
Norėdami apsaugoti po žiemos paliegusį ar tiesiog dažnai sergantį vaiką nuo užkrečiamų peršalimo ligų, kasdien praktikuokite tarp mamų labai populiarų metodą „Angeliukai ant petukų“. Prieš išleisdami vaiką į kolektyvą, užlašinkite po lašelį gryno eterinio aliejaus ant mažylio drabužėlių (megztuko ar palaidinės) pečių juostoje. Eteriniai aliejai nuo kūno šilumos pamažu garuos ir visą dieną saugos jūsų stebuklą nuo svetimų bacilų. Gryni, kokybiški eteriniai aliejai nepalieka dėmių ant drabužėlių, neblukina spalvų, tad galite drąsiai praktikuoti šį metodą tiek ant spalvotų, tiek ant baltų drabužių. Beje, šis metodas tinka ir patiems mažiausiems šeimos nariams: jei keliaujate su kūdikių į viešas vietas, būtinai užlašinkite lašelį eterinių aliejų ant marliuko, žaisliuko, autokėdutės ar vežimėlio audinio – sukursite kvepiantį apsauginį šydą.
Tinkamiausi eteriniai aliejai palaikomajai pavasario aromaterapijai ir švelniems imuniteto pakutenimams:
Rozalinų aliejus (viržinių mirtenių) – tai pati švelniausia, mažiems vaikams tinkama klasikinio arbatmedžio (Tea Tree) rūšis, kuri pasižymi tomis pačiomis antibakterinėmis, antivirusinėmis ir imuninę sistemą stimuliuojančiomis savybėmis, kaip ir stipraus, intensyvaus aromato, visiems iki skausmo pažįstamas arbatmedis. Viržinės mirtenės maloniai kvepia, nedirgina kvėpavimo takų, garinama elektriniame eterinių aliejų garintuve labai puikiai valo orą, lengvina kvėpavimą, atkemša nosį. Dėl sudėtyje esančios natūralios cheminės medžiagos linalolio, šis eterinis aliejus raminamai veikia nervų sistemą ir gerina miegą. Tai tobulas eterinis aliejus peršalimo profilaktikai, nes tinka visai šeimai, net ir pirmųjų mėnesių kūdikiams, jautrius kvėpavimo takus turintiems vaikams ir nėštukėms.
Čiobrelių aliejus (linalolio tipo) – tai švelnioji, kūdikiams ir vaikams tinkama čiobrelio rūšis, kuri kur kas draugiškesnė odai ir jautriems kvėpavimo takams, nei įprastas čiobrelių eterinis aliejus. Čiobrelis itin naudingas dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo sistemos ligomis: literatūroje teigiama, kad šis aliejus valo ir stiprina kvėpavimo takus, maža to, čiobrelis nuo seno vertinamas, kaip imuninę sistemą žadinantis preparatas. Garinimui elektriniame eterinių aliejų garintuve linalolio tipo čiobrelių eterinį aliejų galite prie vyresnių, nei 6 mėnesių kūdikėlių, naudoti aromatinėms vonioms ir įtrynimams, ne anksčiau nei mažylis atšvęs pirmąjį gimtadienį.
Citrinų aliejus – nuostabaus, kibirkščiuojančio aromato eterinis aliejus literatūroje aprašomas kaip ypatinga imunitetą žadinanti priemonė. Teigiama, jog citrinų eterinis aliejus skatina kraujodarą, todėl ypač tinka nusilpusiems, paliegusiems, mažakraujyste sergantiems žmonėms. Pagrindiniai naudojimo būdai: garinimas, pėdų įtrynimai ir aromatinės vonios (nerekomenduojama, jei turite labai jautrią odą).
Pušų, kėnių aliejai – spygliuočiai nuo seniausių laikų žinomi, kaip nuostabūs kvėpavimo takų antiseptikai. Dažnai sergantiesiems kvėpavimo sistemos ligomis rekomenduojami pasivaikščiojimai pušyne, kur oras lengvesnis, švaresnis ir prisotintas fitoncidų: natūralių, spygliuočių medžių išskiriamų, į eterinius aliejus panašių medžiagų. Spygliuočių eteriniai aliejai dažnai tinka net ir jautriems, alergiškiems žmonėms, mažiems vaikams, tad nors vienas mišku kvepiančio aliejaus buteliukas būtinai privalo „gyventi“ jūsų alternatyvios sveikatos priežiūros vaistinėlėje.
RECEPTAS
Aliejų mišinys pavasariniams imuniteto pakutenimams
50 ml augalinio aliejaus (rinkitės kuo lengvesnį, greitai susigeriantį, nes vaikams nepatinka riebumo, lipnumo pojūtis, kurį palieka dauguma aliejų. Idealiai tiktų vynuogių kauliukų, kamelijų aliejai).
6 lašeliai viržinių mirtenių (rozalinų) eterinio aliejaus
2 lašeliai čiobrelių eterinio aliejaus
2 lašeliai citrinų eterinio aliejaus
Mišiniu energingai įtrinkite visą vaiko kūną po maudynių vonioje ar duše, kol oda dar lengvai drėgna. Tokią procedūrą atlikite kasdien, tris savaites, po to darykite savaitės pertrauką ir kartokite iš naujo. Tai nuostabi palaikomoji aromaterapija po žiemos nusilpusiems vaikučiams.
Tinka nuo 12 mėnesių amžiaus.
„Mamos žurnalas“