Kai cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės paprašėme parašyti straipsnį apie skalbimo priemones, ji atsiduso: „Idealiausia tiek dėl ekologijos, tiek dėl ekonomijos būtų skalbimas be skalbimo priemonių. Ar tai įmanoma? Taip, nes pagrindinę skalbimo funkciją atlieka vanduo, tik tokiu atveju reikia skalbti vos susipurvinus. Jei technologijos leidžia skalbti švariai be skalbimo priemonių, – puiku, visi nuo to tik laimėsime (žinoma, išskyrus skalbimo priemonių ir jų pakuočių gamintojus)“.

Skaitykite, ką augindami vaikus turėtume žinoti apie skalbimo priemones.
Konsultuoja cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.
Sudėtis – it klaidus miškas
Pažvelgus į skalbimo priemonių sudėtį, akys apraibsta nuo pavadinimų gausos.
Etiketėse rasite beveik visą Mendelejevo lentelę, kurios vardinimas yra beprasmis (prisiminti neįmanoma, o su lapeliu į parduotuvę neisite…)
Kas labiausiai kenkia vaikams (iš sudėtinių skalbiklio dalių)?
Kvapai. Dažniausiai alergizuoja kvapiosios, spalvą suteikiančios medžiagos, konservantai. Jie dirgina odą, gali kauptis organizme ar trikdyti endokrininę sistemą. Todėl vaikų drabužiams ar daiktams rekomenduojama pirkti bekvapes skalbimo priemones, bespalves ir su natūraliais konservantais. Etiketėse kvapniosios medžiagos vadinamos parfum, fragrance, scent.
Skalbiklių etiketėse privalu tik nurodyti 26 alergenus (Amyl Cinnamal, Amylcinnamyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Anise Alcohol, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamal, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Evernia Furfuracea Extract (tree moss extract), Evernia Prunastri Extract (oak moss extract), Farnesol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Methyl-2-Octynoate). Jų reikėtų vengti jau alergiškiems vaikams, o kūdikiams nerekomenduojama naudoti gaminių su šiomis medžiagomis, nes jų naudojimas skatina alergijos atsiradimą
Balikliai. Audinį balina chloro junginiai, vandenilio peroksidas, karbonatai, perboratai. Šios medžiagos yra toksiškos ir gali sukelti vėžinius, reprodukcinius sutrikimus. Tyrimai rodo, kad jos silpnina imunitetą, pažeidžia nervų sistemą, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia inkstus ir kepenis. Reaguodami su kitomis medžiagomis gali sudaryti nuodingus junginius.
Kondicionieriai, minkštikliai minkština audinius, suteikia jiems purumo. Šios medžiagos yra toksiškos ir gali sukelti vėžinius, reprodukcinius sutrikimus ar kitaip pakenkti organizmui.

Dažantys priedai. Skalbikliuose, skirtuose spalvotiems audiniams, yra dažančių priedų, kurie gali alergizuoti, todėl į kūdikiams skirtas priemones nėra dedami. Norint paryškinti spalvą, patariama drabužius pernakt pamirkyti sūriame vandenyje (5 litrams vandens – ½ puodelio druskos). Drabužiai ilgiau išlaikys gražią spalvą, jeigu bus skalbiami išvertus į blogąją pusę šaltame vandenyje, kartu su panašios spalvos drabužiais arba į skalavimo skysčiui skirtą skyrelį bus įpilta ½ puodelio acto.
Tad vaikams netiks: skalbilkiai baltiems audiniams, skalbikliai spalvotiems audiniams, skalbikliai su minkštikliais ir kvapais.
Jautriam žmogui alergiją gali sukelti bet kuri medžiaga, esanti skalbiklių sudėtyje. Štai, pvz., skalbimo milteliai dulka, dirgina kvėpavimo takus, skatina odos paraudimą, dažniau gali sukelti niežulį. Be to, skalbiant žemesnėje temperatūroje ir parinkus netinkamą jų dozę, dažnai lieka miltelių pėdsakų ant skalbinių, kurie ir vėliau, juos dėvint, dirgina odą, „naikina“ odos apsauginį sluoksnį, oda sausėja.
Skalbiant visiškai natūraliomis priemonėmis, tokiomis kaip ūkinio muilo drožlės ar iš augalinių medžiagų pagaminta ūkinio muilo atmaina – Marselio muilu, muilo riešutais, nekenkiama aplinkai ir yra mažesnė tikimybė kilti alergijoms. Ideali metodika, vis labiau populiarėjant pasaulyje, – skalbimas be skalbiklių, naudojant vandens jonizavimo įrenginius.
Dažnai ekologiškos priemonės būna daugiau koncentruotos, todėl jų pakanka daugiau skalbimų. Taip pat kaip natūralias priemones patartina naudoti actą ar valgomąją sodą. Tie, kurie bandė skalbti natūraliomis priemonėmis, gali drąsiai sakyti, kad akį rėžiančio baltumo pasiekti tikrai nepavyks. Skalbimo priemonėse esantys priedai užmaskuoja dėmes, o natūralūs skalbikliai įsisenėjusių dėmių nepašalina. Skalbiant vaikų drabužius ir patalynę svarbiausia nenaudoti net įtarimą dėl galimo neigiamo poveikio keliančių medžiagų. Be to, ir audinys susidėvi daug greičiau, jei naudojamos agresyvios skalbimo priemonės.
Patirtis rodo, kad neretai pakanka pilti 2/3 gamintojo rekomenduojamos skalbimo priemonės kiekio. Jei skalbiklio pilama daugiau, skalbiniai švaresni nebus, tačiau juos reikės papildomai skalauti.
Renkantis priemonę, kuri nepažymėta ekoženklu, svarbu atkreipti dėmesį:
- kad priemonėje būtų kuo mažiau nebūtinų priedų – kvapų, minkštiklių, baliklių, dažų ir pan.
- fosfatų kiekis neturėtų viršyti 5 proc.
- kuo didesnė biodegradacija (90–95 proc.) – dažniausiai gamintojas tuo giriasi ant pakuotės.
- kad nebūtų chloro junginių.
- rinktis koncentruotą priemonę.
Kuo veiksmingesnė priemonė, tuo ji agresyvesnė, tuo atsargiau ir atsakingiau ją reikia naudoti!
Dažniausi klausimai apie skalbiklius:

Spalvotos priemaišos. Šie dažai suteikia tik malonesnį vaizdą pirkėjo akiai, naudojami kaip marketingo priemonė, skalbinių skalbimui neturi jokio teigiamo poveikio, dažniausiai sunkiai skyla aplinkoje.
Skystis ar milteliai. Skalbimo milteliai dulka, dirgina kvėpavimo takus, skatina odos paraudimą, dažniau gali sukelti niežulį. Taip pat skalbimo milteliai, skalbiant žemesnėje temperatūroje ir tinkamai neparinkus tinkamos jų dozės, dažnai palieka pėdsakus ant drabužių, kurie vėliau dirgina odą, pašalina apsauginę riebalų plėvelę nuo odos ir oda sausėja.
Dozavimas. Priemones reikia dozuoti pagal gamintojo rekomendacijas, atkreipiant dėmesį į skalbinių kiekį, užterštumą ir vandens kietumą. Kartais pakanka pilti 2/3 gamintojo rekomenduojamos skalbimo priemonės kiekio – nuo to, kad skalbiklio bus daugiau, skalbiniai nebus geriau išskalbiami, tačiau juos reikės papildomai skalauti.
Natūralios, nenatūralios. Skalbimo priemonės gamybai gali būti naudojamos natūralios medžiagos (gyvulinės ar augalinės kilmės riebalų pagrindu pagamintas muilas, eteriniai aliejai) arba sintetinės.
Svarbu žinoti, kad „natūralia“ gamintojai gali pavadinti priemonę, jei nors viena sudedamoji dalis yra natūrali medžiaga, tuo tarpu kitos sudedamosios dalys gali būti ir leistini pavojingų cheminių medžiagų kiekiai.
Dermatologų patikrinta. Iš dalies tai reklamos triukas, pirmiausiai dėl to, kad teisės aktais nėra nustatyta visuotinai priimtų standartų, pagal kuriuos toks patikrinimas turėtų būti atliekamas.
Natūralios – neefektyvios? Reikėtų lyginti ne pakuotės, o vieno skalbimo kainą, norint įvertinti priemonės brangumą. Dažnai ekologiškos priemonės būna labiau koncentruotos, todėl jų pakanka daugiau skalbimų.
Maža ar didelė pakuotė. Tiek taupumo sumetimais, tiek aplinkos apsaugos požiūriu geriau rinktis didesnę pakuotę. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kaip rekomenduojama dozuoti skalbimo priemonę ir neapsirikti, – mažesnėse pakuotėse kartais parduodamos labiau koncentruotos priemonės, kurių pakanka didesniam skalbimų skaičiui.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai