Niekada skalbimo mašina nesisuks dažniau, nei auginant mažą vaiką.
Kraitelio skalbimas
Laukiant vaikučio, susipirkti ir paruošti kraitelį patariama iš anksto. Perskaitę drabužėlių priežiūros instrukcijas, etiketes geriau nukarpykite, kad nedirgintų odelės. Be to, naujus kūdikio drabužėlius ir patalynę reikia išskalbti, kad neliktų jokių dažų dalelių, dulkių, mikroorganizmų, kurie galėjo ten patekti gaminant ar transportuojant. Reikia išskalbti ir draugių atiduotus išaugtus vaikų drabužėlius, kad „iš antrų rankų“ nebūtų perduodama kokio nors užkrato.
Pirkite drabužėlius, kurie nebijo skalbimo
Pirkdami pirmuosius drabužėlius ar vystyklus, atidžiai apžiūrėkite jų sudėtį ir naudojimo instrukciją. Gali būti, kad audinys neatsparus karštesnei skalbimo temperatūrai ar intensyvesniam gręžimo režimui. Nauji šliaužtinukai atrodys labai gražiai, tačiau bet kokią dėmę iš tokių drabužėlių pašalinti bus sunku, nes jų negalima nei trinti, nei virinti.
Naujagimio drabužėliams skirti skalbikliai
Visą kūdikiui skirtą tekstilę prieš naudojimą išskalbkite. Naujus drabužėlius pakaks skalbti lengvu skalbimo režimu, naudojant ekologiškas, bekvapes skalbimo priemones.
Kūdikio odelę gali sudirginti skalbimo priemonės, kurios turi spalvą (dažiklio dalelių gali likti net išskalavus), kvapą, kurių sudėtyje yra balinamųjų medžiagų. Rinkitės hipoalerginius, dermatologiškai patikrintus skalbiklius. Jie ženklinami kaip tinkantys kūdikiams arba žmonėms, turintiems jautrią, alergišką odą. Jei prekybos vietoje tokių priemonių ne viena, išstudijuokite etiketes, sužinokite sudedamąsias skalbiklio dalis. Rinkitės tokią priemonę, kurios sudėtis natūraliausia.
3 Dažniausi klausimai apie skalbiklius:
Skystis ar milteliai? Vienareikšmiškai – skystis arba kapsulės. Rinkitės ne birias, o skystas skalbimo priemones, nes jos geriau tirpsta vandenyje ir geriau išsiskalauja iš audinio. O milteliai dulka, dirgina kvėpavimo takus, skatina odos paraudimą, dažniau gali sukelti niežulį. Be to, skalbiant žemesnėje temperatūroje ir parinkus netinkamą jų dozę, dažnai lieka miltelių pėdsakų ant skalbinių, kurie ir vėliau, juos dėvint, dirgina odą, ardo odos apsauginį sluoksnį, oda sausėja.
Daugiau ar mažiau? Priemones reikia dozuoti pagal gamintojo rekomendacijas, atkreipiant dėmesį į skalbinių kiekį, užterštumą ir vandens kietumą. Kartais pakanka pilti 2/3 gamintojo rekomenduojamos skalbimo priemonės kiekio – nuo to, kad skalbiklio bus daugiau, skalbiniai nebus geriau išskalbiami, tačiau juos reikės papildomai skalauti. Idealus sprendimas – skalbimo kapsulės, kuriose gamintojas jau sudozavo skystą skalbiklį.
Maža ar didelė pakuotė? Tiek taupumo sumetimais, tiek aplinkos apsaugos požiūriu, geriau rinktis didesnę pakuotę. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kaip rekomenduojama dozuoti skalbimo priemonę ir neapsirikti, – mažesnėse pakuotėse kartais parduodamos labiau koncentruotos priemonės, kurių pakanka didesniam skalbimų skaičiui.
Kūdikio drabužėlius reikia surūšiuoti
Jau nuo pirmų savaičių pamatysite, kad mažas žmogutis skalbimo mašiną priverčia suktis net ne vieną kartą per dieną. Namų skalbykla pradeda dirbti visu pajėgumu! Todėl kūdikio drabužėlius rūšiuokite pagal spalvas ir audinio tipą. Juk galbūt kai kurie drabužėliai bus skalbiami tik rankomis, o kai kurie, labiau sutepti, reikalaus smarkesnio skalbimo režimo arba net prieš tai pamirkyti vandenyje su trupučiu skalbimo priemonės.
Jei naudojate daugkartinius vystyklus, juos rūšiuokite ir skalbkite atskirai nuo drabužėlių. Jei vis dėlto dedate viską kartu, daugkartinius vystyklus perskalaukite šiltame vandenyje ir tik tada dėkite į skalbimo mašiną. Supurvintų daugkartinių vystyklų nelaikykite ilgiau nei parą neskalbtų, nes tada dėmes bus kur kas sunkiau išskalbti.
Skalbimo mašina išskalbtus skalbinius perskalaukite dar kartą, nustatę papildomą skalavimo ciklą, o jei skalbiate rankomis, perskalaukite šiltame vandenyje vienu kartu daugiau, nei tai darote įprastai.

Virinti kūdikio drabužėlių nereikia
Galbūt močiutės ir patars, kad kartkartėmis kūdikio drabužėlius reikėtų išvirinti, tačiau jei vaikas naudoja tik savo drabužėlius ir neserga infekcinėmis ligomis, jo drabužėlius visiškai pakanka išskalbti 30–40 laipsnių temperatūroje. Naujagimio drabužėlių nepatariama džiovinti džiovyklėje ar valyti sausuoju cheminiu būdu.
Smulkius drabužėlius dėkite į skalbimo maišelį
Tikriausiai jau ir iki vaikučio gimimo smulkius skalbinius – kojines, apatinį trikotažą – skalbdavote specialiame tinkliniame maišelyje. Dabar šis maišelis puikiai tiks kūdikio pirštinytėms, kojinytėms, seilinukams skalbti. Taip smulkūs daikteliai nepasislėps tarp kitų drabužėlių, juos patogiau surūšiuosite ir padžiausite.
Lyginkite, jei norite. Bet tai nebūtina
Anksčiau būdavo populiaru visus kūdikio drabužėlius ir patalynę išlyginti, „išdezinfekuoti“, kad būtų sunaikinti mikrobai. Dabar dauguma gydytojų teigia, kad lyginimas – kaip dezinfekavimo priemonė – visiškai nereikalinga ar net kenksminga, nes neleidžia formuotis vaikučio mikrobiotai. Dezinfekuokite nebent tada, kai kūdikis viduriuoja ar serga kokia nors infekcine liga.
Lyginkite kūdikio drabužėlius nebent dėl estetinių sumetimų, jei jums gražiau ir maloniau, kai viskas spintoje sudėliota į nepriekaištingas krūveles, o ant marškinėlių ar kepurytės nematyti nė raukšlelės.
Kas labiausiai kenkia vaikams
Kvapai. Dažniausiai alergizuoja kvapiosios, spalvą suteikiančios medžiagos, balikliai, konservantai. Jie dirgina odą, gali kauptis organizme ar trikdyti endokrininę sistemą. Todėl vaikų drabužiams ar daiktams rekomenduojama pirkti bekvapes ir bespalves skalbimo priemones su natūraliais konservantais. Etiketėse kvapiosios medžiagos vadinamos parfum, fragrance, scent.
Balikliai. Audinį balina chloro junginiai, vandenilio peroksidas, karbonatai, perboratai. Šios medžiagos yra toksiškos ir gali sukelti vėžinius, reprodukcinius sutrikimus. Tyrimai rodo, kad jos silpnina imunitetą, pažeidžia nervų sistemą, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia inkstus ir kepenis. Reaguodamos su kitomis medžiagomis gali sudaryti nuodingus junginius.
Kondicionieriai, minkštikliai. Šios medžiagos gali būti toksiškos ir padidinti vėžinių ligų, reprodukcinių sutrikimų riziką ar kitaip pakenkti organizmui. Nors minkštikliai, kaip tyčia, labiausiai reklamuojami, pasirenkant adresatą, – kūdikius ir vaikus. Nes juk drabužėliai tada tampa švelnūs, minkšti, purūs.
Dažantys priedai. Skalbikliuose, skirtuose spalvotiems audiniams, yra dažančių priedų, kurie gali alergizuoti, todėl į kūdikiams skirtas priemones nėra dedami. Norint paryškinti spalvą, patariama drabužius pernakt pamirkyti sūriame vandenyje (5 litrams vandens – ½ puodelio druskos). Drabužiai ilgiau išlaikys gražią spalvą, jeigu bus skalbiami išvertus į blogąją pusę šaltame vandenyje, kartu su panašios spalvos drabužiais arba į skalavimo skysčiui skirtą skyrelį bus įpilta ½ puodelio acto.
Konservantai. Plačiausiai naudojami konservantai buitinėje chemijoje – izotiazolinonų junginiai. Šiuo metu santykinė izotiazolinono darinių reikšmė vartotojų odos jautrinimui drabužių skalbikliuose ir audinių minkštinimo priemonėse yra neaiški, o tyrimų trūksta. Tačiau logiška įtarti, kad drėgnuose drabužiuose likę izotiazolinonų likučiai išdžiūvę vis tiek gali sukelti odos pažeidimų arba nesmarkų niežulį, ypač labai jautriems asmenims. Tad alergiškiems žmonėms, o ypač vaikams, reikėtų rinktis produktus be izotiazolinonų.
Skalbikliai milteliais. Milteliai dulka, dirgina kvėpavimo takus, skatina odos paraudimą, dažniau gali sukelti niežulį. Be to, skalbiant žemesnėje temperatūroje ir parinkus netinkamą jų dozę, dažnai lieka miltelių pėdsakų ant skalbinių, kurie ir vėliau, juos dėvint, dirgina odą, ardo odos apsauginį sluoksnį, oda sausėja.
Susiję straipsniai