
Pavasarį namus tvarkome iš esmės. Tai daryti galima sukandus dantis, o galima ir niūniuojant linksmą dainelę. Svarbiausia gerai darbus suplanuoti ir pasitelkti namų valymo pagalbininkus – švaros priemones ir prietaisus.
Pirmiausia – keli praktiniai patarimai:
- Namų valymui rinkitės tokias buitinės chemijos priemones, kurios nesukelia alergijos nė vienam šeimos nariui, o dar geriau – valykite visai be chemijos (tai ypač aktualu mūsų skaitytojoms, nes namuose ropoja ir ant grindų žaidžia kūdikiai). Sakote, neįmanoma? Vieną kartą investavę į modernų langų valytuvą, galėsite nebepirkti langų valiklio. Lygiai taip pat – kokybiška šluostė grindis puikiai išvalys be jokios valymo priemonės.
- Generalinio tvarkymosi laiką sutrumpins plaunantis dulkių siurblys su keičiamais antgaliais. Juo galima plauti langus, valyti baldus ir net siurbti dulkes nuo lubų.
- Įmagnetintos dulkių šluostės ar mikropluošto skudurėliai leidžia nenaudoti jokių ploviklių ir miltelių – pakanka paviršių patrinti sausa ar drėgna šluoste.
Didysis darbas – langai
Langų valymas – būtinas pavasarinis darbas, kurį moterys atidėlioja, nes jis atsakingas ir nelengvas (ypač naujos statybos namuose ir butuose, kur langai didžiuliai). Jeigu labai sunku susiruošti, prisiminkite savo mamas ir močiutes, kaip jos valydavo langus. Paklauskite – prisiminimai liesis, ir jie bus panašūs į siaubo filmą. Langus reikėdavo išmontuoti (atsukti varžtus, kad dvigubi lango rėmai atsidarytų), tada nuvalyti stiklus iš visų pusių, vėl susukti varžtus. Moterys apsistatydavo kibirais ir skudurais, o procesą pabaigdavo stiklus trindamos laikraščiais.
Dabar langų valymas lengvėja bene kasmet, nes sukuriama įvairiausių patobulinimų: langų valytuvai su teleskopiniais kotais, kuriais galima nuvalyti aukščiausias ir sunkiausiai prieinamas langų vietas, valytuvai, kurie patys susiurbia vandens perteklių ir t.t. Langų valymo srityje tiek naujovių, kad jas galima pavadinti langų revoliucija.
Pasitelkus šias naujoves langą galima nuvalyti… per minutę.
Keli patarimai valantiems langus:
Pasirinkite tinkamą dieną. Geriausia, kai nelyja, o saulė slepiasi už mažo debesėlio, nes kai saulė plieskia į langus, nepamatysite likusių nenuvalytų ruoželių. Netinka labai vėjuota ir, žinoma, šalta diena.
Geriausia, kai su langų valymu sutampa užuolaidų skalbimas, tada jas nuimkite ir laisvai valykite langus.
Jei naudojate modernius langų valymo prietaisus, tai valiklio net nereikės. Bet turėkite kempinių ar šluosčių nuvalyti lango rėmams iš vidaus ir išorės.
Langą valyti pradėkite nuo išorinės palangės, tada laukia lango rėmai ir tik tada stiklai.
Mažiausiai valymo linijų liks, jei langus valysite iki tol, kol jie liks visiškai sausi. Kaip jau minėjome, močiutės naudojo laikraščius – jie gerai sugerdavo drėgmę, dabar to nebereikia, nes galite naudoti langų valymo šluostes, kurios specialiai gaminamos taip, kad sugertų daugiau drėgmės. Idealiai vandenį pašalins langų valytuvai-siurbliai. Visas vanduo iškart susiurbiamas į 100 ml talpos bakelį, todėl langas bei palangė neapsitaško purvinu vandeniu, o stiklinis paviršius tampa visiškai sausas ir be valymo dryžių. Įkrauto akumuliatoriaus pakanka pusei valandos, per tiek laiko galima nuvalyti keletą langų.
Atidžiai valykite stiklų kampus, nes ten dažniausiai kaupiasi nešvarumai. Valymui sunkiai prieinamuose kampukuose gali pasitarnauti… senas dantų šepetukas.

Užuolaidos irgi laukia eilėje
Dienines miegamųjų kambarių užuolaidas patariama skalbti bent jau du kartus per metus. Jeigu svetainė sujungta su virtuve, užuolaidoms dviejų kartų nepakaks, jas reikia skalbti 3–4 kartus. Riebalų dulkės, nuo kurių niekaip nepasislėpsi, labai greitai nusėda ant virtuvės zonos užuolaidų, įsigeria į audinį. Jei skalbiame retai, audinys nebeatgaus ankstesnių spalvų, vis rudės ir pilkės.
Naktines užuolaidas reikėtų skalbti mažiausiai kartą per metus. Kol jos kabo, atrodo švarios, tačiau jei pamatytumėte vandenį, kuriame jos skalbiamos, nustebtumėte – jis būtų pilkas ar net juodas. Labiausiai susitepa naktinių užuolaidų šonai ir kampai – tos vietos, už kurių paėmę atitraukiame ir užtraukiame.
Skalbiant užuolaidas negalima pamiršti karnizų, laikiklių, žiedų. Juos reikia nuplauti arba dulkes nusiurbti siurbliu.
Prieš skalbiant užuolaidas reikia išpurtyti, kad į skalbyklę kartu nesukištumėte ir puskilogramio dulkių. Skalbiant skabykle užuolaidas patariama įdėti į tinklinį maišelį (specialių maišelių drabužiams skalbti yra pirkti prekybos centruose). Mat jei skabyklėje bus nors mažiausia metalo šerpeta, ji gali sudraskyti ploną užuolaidos audinį, ištraukyti siūlus. Skalbiant maišelyje ne taip susipainioja kabliukai, nesusivelia drapiravimo virvelės.
Paprastai užuolaidų apačioje įsiuvami švino gabalėliai, kad užuolaidos gražiau kristų. Skalbiant skalbykle, juos būtina išimti. Mat švino gabalėliai gali sudaužyti skalbyklės durelių stiklą.
Jokiu būdu negalima užuolaidų skalbti nustačius normalią skalbimo, gręžimo bei džiovinimo programas. Taip iškalbtų užuolaidų išlyginti praktiškai nebeįmanoma, nebent paskui 10 kartų perskalbsite užuolaidas iš naujo.

O dabar su šluota iš kambario į kambarį
Svetainė. Minkštus baldus irgi reikia valyti. Pirmiausia atitraukite juos nuo sienų, išplaukite sunkiai pasiekiamas vietas už jų, jei įmanoma nuimti baldų apvalkalus, išskalbkite juos. Jei neįmanoma nuimti, nors išsiurbkite. Nepamirškite nusiurbti dulkių nuo naktinių užuolaidų, sienų, net lubų. Kai valote namų langus, nepamirškite ir veidrodžių bei baldų rankenėlių. Gera proga perplauti seniai naudojamas taures, vazas, saldainines.
Miegamasis. Apsukite čiužinius kita puse – taip ne tik išvengsite išgulėtų vietų, bet ir pagerinsite oro cirkuliaciją. Jei įmanoma, išskalbkite čiužinio užvalkalą, lovos užtiesalus. Pagalves ir antklodes palaikykite balkone, ypač, jei diena saulėta.
Tamsus kambariukas ir drabužinės. Išaugtus vaiko drabužius ir batus (taip pat žaislus ir nebeskaitomas knygas) sudėkite atidavimui. Šaltojo sezono drabužius ir batus, kurie tiks ir po metų, švarius sudėkite į maišus ar dėžes ir paslėpkite iki kitos žemos. Tai bus proga kai ką nunešti į valyklą ar batų taisyklą, o kai ką išmesti.
Vonios kambarys. Pirmas žingsnis – atsikratyti šlamšto, nes čia jis kaupiasi itin sparčiai. Seni šampūnų ir kremų buteliukai, pasenusi kosmetika, du kartus panaudotas, bet nepatikęs prausiklis ir t.t. Šie daiktai rikiuojasi ant vonios krašto ar lentynose, kaupia dulkes.
Vonia iškart „atsigaus“, jei pakeisite dušo užuolaidą ar vonios kilimuką. Tai nedidelės investicijos, o rezultatas labai geras.
Didžiausias darbas vonioje – nušveisti dušo kabinos sieneles. Dušo kabinos valymą palengvins langų/stiklo valytuvas su patogia rankenėle (trumpa arba ilga). Jeigu įsigijote modernių langų valytuvą, kurio kotas sukiojasi, ilgėja ir trumpėja, jis tiks ir dušo kabinų sienelėms valyti.
Virtuvė. Čia galioja tas pats šlamšto atsikratymo dėsnis – peržiūrėkite stalčius ir spinteles, paaiškės, kad galybės daiktų net nenaudojate (ir neketinate naudoti). Peržiūrėkite prieskonių galiojimo laiką, kuris yra ribotas. Išvalykite šaldytuvą ir jo kamerą, taip pat – gartraukį. Jei spintelės nesiliečia su lubomis, nuvalykite jų viršų.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai