Sutikite – gyvenimas tikrai prašviesėtų ir pailgėtų, jei vieną dieną neliktų varginančių namų ruošos darbų. Rodos, tvarkai, valai, kuopi, o namuose kasdien vis tas pats – kalnas dulkių ir migruojantys daiktai, kurie stebuklingai atsiduria pačiose matomiausiose kambario vietose.
Apie vaikų žaislus net ir kalbėti neverta – jie pasižymi ypatingomis magiškomis savybėmis kauptis, slėptis, riedėti, kristi, skraidyti visomis vaikų judėjimo kryptimis. O kad mums kas nors duotų krikštamotės Fėjos lazdelę! Tačiau kol jos nėra, teks pasikliauti savo rankomis, išmintimi ir kantrybe. Tad nuo ko pradėti?
Daiktai, kurių gal dar prireiks
Laimingos tos, kurios neserga šia liga ir namuose darydamos „generalinę“ tvarką nepadeda atgal jau trejus metus nenaudojamų daiktų, manydamos, kad „gal vieną dieną dar prireiks“ arba „na kaip čia išmesi ar atiduosi – juk dovanota“! Jeigu saugosite visas jums dovanotas atminimo dovanas ir kolekcionuosite vietų, kuriose lankėtės, atvirukus bei suvenyrus, greitai gyvensite tikrame sandėlyje. O kur dar „šiaip rakandai“, kurie jau amžius nenaudojami, bet dar „visai nauji“. Taigi pradėti reikėtų nuo tvirtos dėžės abejotino reikalingumo daiktams. Jei būsite sąžininga ir gerai peržiūrėsite visas tolimiausias spintų ir spintelių kerteles, jose tikrai atsiras daugiau erdvės, vadinasi bus lengviau ir tvarką palaikyti. Kad neskaudėtų širdies – nereikalingus daiktus galite atiduoti labdarai.
Apribokite daiktų, kurie apkrauna jūsų namus skaičių. Pavyzdžiui, pasilikite tik du paskutinius mėgstamo žurnalo numerius. Jeigu negalite atsisakyti įvairiausių dėžių bei dėželių daiktams pergabenti ar dovanoms pakuoti, pasilikite jų tik keletą. Keturių įvairių dydžių dėžučių, sudėtų viena į kitą, turėtų visiškai pakakti. Konkretaus daiktų skaičiaus taisyklė ypač naudinga, jeigu turite polinkį pirkti rankines, kaklaraiščius arba batus.
Nustatykite maksimalų kiekvienos rūšies daiktų skaičių, pavyzdžiui, septynis, o kitus atiduokite labdarai ir nepirkite naujų tol, kol nesumanysite atiduoti senų.
Reikėtų paminėti ir kitą ligą, kuri neatsiejama nuo prieš tai minėtos – tai „nereikalingų daiktų pirkimo“ sindromas. Prieš pirkdami kokį nors daiktą, pabandykite jo reikalingumą priskirti vienai iš šių kategorijų: *mirtinai reikia; *reikia; *galbūt reikia. Pirmu atveju daiktą žinoma tikrai pirksite.
Antru atveju grįžkite į parduotuvę po poros savaičių, jei jis dar bus reikalingas – pirkite. (Pažymėtina, kad būtent šios kategorijos daiktai dažniausiai tampa „o gal dar prisireiks“ kategorijos daiktais ir taip sukuriamas „ciklas cikle“). Paskutiniu atveju, geriau nešvaistykite savo lėšų nenaudingiems pirkiniams. Tai tik akimirkos užgaida.
Namuose esantys daiktai būtinai turi teikti vienokią ar kitokią naudą!
Kiekvienam savo vieta
Jei jau išvalėme namus nuo nereikalingų daiktų, galima imtis likusiųjų tvarkos. Pirmoji taisyklė – dažniausiai naudojamus daiktus dėkite patogiausiai prieinamose vietose. Rečiau naudojamus – šiek tiek tolėliau, o gana retai naudojamus daiktus dėkite į sunkiau pasiekiamas vietas – juk vieną kartą per savaitę ant kedės palypėti visai nesunku, o va kiekvieną dieną ir dar po kelis kartus tikrai pabosta. Tuomet daiktas „apsigyvena“ kažkur kitur, arba labai ilgai neranda gyvenamosios vietos nuolat migruodamas. Antroji taisyklė – daiktus grąžinkite į savo vietas iškart jais pasinaudojusi! Net jei kiti šeimos nariai taip nedarys, bent jau jūs sumažinsite chaosą nepalikinėdama paskui save daiktų. Blogiausiu atveju įsigykite kokią nors pintą dėžę, į kurią visa šeima galėtų dėti daiktus, kai neturi laiko jų padėti į vietą. Daug lengviau sutvarkyti vieną dėžę, nei blaškytis po visus namus.
Dar vienas puikus sprendimas tvarkai namuose palaikyti – dėželės ar stalčiukai su pavadinimais smulkiems daiktams: siuvimo reikmenys, važtai/ vinys ir kiti vyro smulkučiai, kanceliariniai daiktai (sąvaržėlės, lipni juostelė, pieštukai) ir pan. Laikydami juos visus vienoje vietoje ne tik lengviau juos rasite, bet ir nesimėtys visuose spintelių ar stalčių kampučiuose.
Tvarkydami namus pasitelkite kūrybą. Nenaudojamas antklodes galima įkišti į dekoratyvinių pagalvėlių užvalkalus, jos puikiai papuoš interjerą.
Patalynę galite laikyti pintose uždengiamose dėžėse po lova, tam taip pat idealiai tinka funkcionalūs minkšti kampai su patalynės dėžėmis.
Kambarinėms gėlėms įsigykite stovą – palangių valymas užims kur kas mažiau laiko. Virtuvinės spintelės (po praustuvu) durelių vidinėje pusėje pakabinkite tinklelį – ten patogu laikyti svogūnus ir česnakus. Pasitelkite fantaziją.

Darbo grafikai
Kad nepasiklystumėte tarp darbų ir kuo praktiškiau panaudotumėte tam skirtą laiką – pasidarykite darbų grafikus. Visų pirma darbus susiskirstykite į pusmetinius, mėnesinius, savaitinius ir dieninius. Tuomet, atsižvelgdamos į kitus planus sudarykite buities darbų grafiką.
Pavyzdys:
KASDIENINIAI DARBAI
- Nuvalyti dulkes
- Išplauti grindis
- Sudėti į vietas išsimėčiusius daiktus
- Sutvarkyti vonią ir virtuvę
SAVAITĖS DARBAI
Pirmadienis:
- Drabužių skalbimas
- Kruopštus vonios valymas
- Sunkiau prieinamų lentynų valymas
Antradienis:
- Drabužių lyginimas
- Virtuvės įrankių valymas actu
Trečiadienis:
- Kruopštus vonios valymas
- Palangių valymas
- Drabužių skalbimas
Ketvirtadienis:
- Drabužių lyginimas
- Sunkiau prieinamų lentynų valymas
Penktadienis:
- Kruopštus vonios valymas
- Palangių valymas
Šeštadienis:
- Langų valymas
- Patalynės keitimas
- Sunkiau prieinamų lentynų valymas
MĖNESIO DARBAI
1 savaitė. Šaldytuvo valymas
2 savaitė. Drabužių spintų peržiūra ir tvarkymas
3 savaitė. Virtuvės spintelių peržiūra ir tvarkymas
4 savaitė. Visų likusių spintų ir spintelių tvarkymas
PUSMEČIO DARBAI
- Namų vaistinėlės peržiūra ir tvarkymas
- Užuolaidų skalbimas
Kai atliekate dienos darbus, imkitės savaitės darbų, o laisvesnę dieną – mėnesio ar net pusmečio darbų
Vertėtų pridėti atskirą grafiko dalį su pavadinimu skubūs darbai! Ten surašykite darbus, kurie atsirado neplanuotai ar dėl užimtumo buvo neatlikti.
Štai dar keli patarimai, kurie pravers praktiškai šeimininkei:
- Kasdienius darbus pasistenkite atlikti iki pusryčių – tuomet diena bus ilgesnė ir turėsite daugiau laiko kitiems darbams, poilsiui ar pabuvimui su vaiku.
- Kartą per savaitę atlikite didįjį tvarkymą: iškratykite patalynę, nuvalykite langus, dulkes sunkiau prieinamose vietose ir t. t.
- Valymo priemones: šepečius, šluotas, mazgotes, skudurus dulkėms valyti visada laikykite švarius ir tvarkingai sudėtus vienoje vietoje.
- Dulkes valykite tik minkštu arba specialiai tam pirktu skudurėliu.
- Klodamos lovą, plačiai atverkite langus, kad dulkės nesikauptų ant sienų ir baldų, o išskristų lauk. Šluodamos kambarį taip pat atverkite langą.
- Nereikalingų daiktų kaupimas jau tapo tikra XXI amžiaus liga. Tai dėl vis didėjančios pasiūlos ir atitinkamai augančio žmonių vartotojiškumo.
- Dauguma žmonių kenčia nuo nereikalingų daiktų pertekliaus, tačiau jiems stinga laiko ir jėgų ką nors daryti. Padėkime sau ir savo namams. Išsikuopkime, sutvarkykime, įleiskime gurkšnį gaivaus oro ir pasidžiaukime švariais namais. Juk tvarka ir švara namuose tiesiogiai sąlygoja mūsų nuotaiką, miegą, savijautą ir sveikatą. Tad pasiraitykime rankoves ir pirmyn!
Lina Jankauskaitė
Na man nors vienas namų ruošos darbas nukrenta nuo galvos – skalbimas. Kadangi skalbiu rūbus skalbykloje. O skalbinių paėmimas iš namų dar ir sutaupo laiko, nes nereikia niekur vežti ir vėl važiuoti atsiimti skalbinius. Dėl to tikrai esu patenkinta. Ir šiaip stengiuosi neapsikrauti savęs namų tvarkymu kasdien, nes yra dar ir kitų darbų, o be to geriau laisvą minutę skiriu vaikui. Tai daug svarbiau, nei blizgantys namai.
Man labai sunku daiktams suteikti vietas, po savaitės jie jau vėl būna kas kur. Dėl dulkių valymo labai pasiteisino visada turėti popierines serveteles po ranka, kai reikia ką greitai pavalyti ir t.t. nelieka nešvarumų.