Dvi mamos, Patricija ir Vilija, sukūrė unikalų projektą Lietuvoje tiek mažiems, tiek dideliems. Jos veda edukacijas apie tvarką, kurią, auginant vaikus, palaikyti yra nemažas iššūkis. Apie iniciatyvą pasakoja Vilija.
Mano vaikai tvarkosi
Ilgą laiką dirbau namų tvarkytoja, auginu tris vaikus. Kaip niekas kitas, aš gerai žinau, ką reiškia buitis, nes susidūriau su ja ir iš šono, ir iš vidaus. Puikiai žinau, kokia ji gali būti varginanti ir sunki.
Dabar vaikai ūgtelėję, sūnui 16 metų, dukroms po 9-erius, ir namuose jau ganėtinai ramu ir tvarkinga, bet buvo etapas, kai norėdavosi bėgti miškan ir parėkti iš nežinojimo, nuo ko pradėti. Nuo indų ar nuo skalbinių, nuo patalų ar grindų? Atrodė, kad namų ruošos darbai niekada nesibaigs. Todėl labai anksti į buities darbus pradėjau įtraukti vaikus. Ir man pavyko! Sūnaus kambario netvarkiau jau septynerius metus, nes jis puikiai tai atlieka pats. Tiek jis, tiek mergaitės geba gerai sutvarkyti namus. Ar visada nori? Ne, bet čia jau kitas klausimas.
Tvarkymosi įgūdžiai reikalingi visą gyvenimą
Kaip jau minėjau, dirbau namų tvarkytoja. Susipažinau su būriu šeimų, susidraugavau su daug nuostabių vaikų ir pastebėjau vieną tendenciją, kuri vyravo beveik visose šeimose. Tėvai nori, kad vaikai tvarkytųsi, pyksta, jei jie to nedaro, tačiau skiria per mažai laiko tam mokyti, nes juk „greičiau bus pasidaryti pačiam“. Ir iš tiesų greičiau, jei žiūrėsime dabartiniu momentu, bet jei pažiūrėtume kelerius metus į priekį? Manau, visi sutiktume, jog tai labai svarbus socialinis įgūdis, reikalingas ne tik namuose, bet ir mokykloje, universitete, darbe, suaugus ir kuriant santykius bei naują šeimą.
Galiu išmokyti vaikus tvarkytis
Besimokydama pedagogikos supratau, jog vaikams svarbu ne tik išmokti, kaip teisingai tvarkytis, bet ir suprasti, kodėl jie tai daro, kokia to prasmė, kokia iš to nauda pačiam vaikui. Taip gimė mintis, kad galėčiau pamokyti vaikus, kaip tai daryti, kartu ir palengvindama buitį tėvams.
Kuo ilgiau laikiau savyje tą idėją, tuo ji labiau plėtėsi. Pradėjau kurti edukaciją apie tvarką ir supratau, kad per tai galima nueiti kur kas giliau. Tada į mano gyvenimą grįžo vaikystės draugė Patricija. Su Patricija kartu studijavome, vėliau keliai išsiskyrė. Per tuos dešimt metų Patricija ėjo savęs pažinimo keliu, dalinosi su žmonėmis mindfulness (sąmoningumo ugdymo) praktikomis, meditacijomis, ji veda Lila – gyvenimo žaidimą, ritualus moterims, emocijų paleidimą per šokį, kakavos ceremonijas ir dar begalę kitų užsiėmimų bei renginių, dalyvauja festivaliuose. Patricija augina 1,5 metų Saulę.
Taip ir gimė mūsų „Magiškos tvarkos vakarėlis“.
Mūsų tikslas – linksmai ir pozityviai pateikti informaciją vaikams, kad jie grįžę namo išmokytų tėvus atpažinti ir paleisti savo vidinius drakonus. Smagiai įsijungus muziką su džiaugsmu tvarkytų savo namus. Skamba neįtikėtinai? O mes sakome, kad tik reikia žinoti, kaip tai daryti, todėl duosime jums 6 patarimus, kaip skatinti vaikus tvarkytis jų neverčiant, o suteikiant pozityvią emociją.
6 patarimai, kaip skatinti vaikus tvarkytis:
- Parodykite, kad tvarka suteikia džiaugsmą, o ne kančią. Vaikai nuskaito jūsų veiduose esančią emociją per 7 sekundes, todėl nusiteikite linksmai, įjunkite vaikų mėgstamą muziką, leiskite išsidažyti veidus, o gal net apsivilkti Elzos suknelę ar Betmeno kostiumą. Tik tada eikite daryti tvarkos, nes saviraiška vaikams labai svarbi ir reikalinga.
- Leiskite vaikams tvarkytis taip, kaip moka jie, jokiu būdu nepertvarkykite to, ką jie sutvarkė, verčiau parodykite, kaip tai padarėte jūs. Pavyzdžiui, jei kartu lankstote skalbinius, pagirkite, kaip gražiai sulankstė ir paklauskite, gal norėtų išmokti ir taip, kaip lankstote jūs, nes kritika menkina savivertę, o geras pavyzdys –puikus įrankis mokyti.
- Parodykite vaikams, kad tvarkymasis gali būti atpalaiduojanti ir raminanti bei maloni meditacija. Atliekant namų ruošos darbus (plaunant indus, rūšiuojant skalbinius), įjunkite vaikams meditacinės muzikos, garsinę pasaką ar tiesiog gamtos garsus, nes tai leis atsipalaiduoti ir nurimti, o kartu bus atlikti ir namų ruošos darbai.
- Padarykite vaikams darbų sąrašą ir pabrėžkite malonumą atlikus darbą jį išbraukti ar užspalvinti. Galite sukurti savo spalvinimo knygelę ir atlikus darbelius nuspalvinti, vaikus tai motyvuoja.
- Darykite tvarką namuose kartu. Neverskite vaiko „eiti tvarkytis“, o mėgaukitės procesu kartu. Šiuo laikotarpiu, kai visi skubame, lekiame ir matomės tik po porą valandų per parą, išnaudokite tvarkymosi laiką bendravimui, buvimui kartu. Kol gaminate vakarienę, mažasis gali kuo puikiausiai sutvarkyti įrankių stalčių, ar prie stalo rūšiuoti susikaupusią krūvą kojinių.
- Įtraukite kvėpavimo, susikaupimo pratimus, domėkitės sąmoningo stebėjimo ugdymu. Tai visapusiška pagalba tiek mūsų, tiek vaikų psichikai. Švarios mintys, ramybė viduje kelia nuotaiką, daug maloniau priimame iššūkius, galime susitelkti ir atlikti užduotį.
Kaip gi suderinti šluotą su meditacija?
Mūsų išorė atspindi mūsų vidų ir atvirkščiai – mūsų mintims daro įtaką aplinka. Todėl svarbu ugdyti savyje vidinę ir išorinę tvarką. Ateikite į mūsų vakarėlį ir sužinosite daugiau, kaip keisti įprotį, įsitikinimus ir įgauti įgūdžių gyventi tvarkingai ir kartu atsipalaidavus bei džiaugsme!
Tiek mažiems, tiek dideliems naudinga edukacija dalinamės privačiuose renginiuose, stovyklose, festivaliuose, seminaruose, gimtadienio šventėse, darželiuose, mokyklose.
Susiję straipsniai