Nėštumo metu moteris sulaukia komplimentų, kad atrodo atjaunėjusi, pražydusi. Tai lengva paaiškinti ne tik pakilia laukimo nuotaika, bet ir fiziologiškai, – per nėštumą moters kraujotaka suaktyvėja, kraujo tūris padidėja, o kur dar grožiui palankus hormonų fonas.
Po gimdymo komplimentų sumažėja… Kodėl oda, plaukai, nagai po gimdymo atrodo pavargę?
Apie odos būkles po gimdymo kalbamės su lazerinės ir estetinės dermatologijos centro „Pošiūno klinika“ gydytoja dermatovenerologe Nastasija Savickaja.
Odos permainos po gimdymo
Didžiausios įtakos odos pasikeitimams turi hormonai, vienų kiekiai laukiantis didėja, kitų mažėja, ir tai atsispindi odoje, naguose, plaukuose. Kai kurios odos būklės, pavyzdžiui, nėščiųjų dermatozės, pasireiškiančios dažniausiai labai niežtinčiais bėrimais, pasibaigia, tai įvyksta gana greitai – per kelias dienas po gimdymo. Tačiau išryškėja kitų pokyčių, kuriuos veikia vis tie patys hormonai.
Jeigu moteris turi lėtinių odos ligų, pavyzdžiui, aknę, seborėjinį dermatitą, veido rožinę, psoriazę, atopinį dermatitą, tai po gimdymo neįmanoma nuspėti, ar būklė paūmės, ar kaip tik pagerės. Galima tikėtis staigmenų. Lėtinių odos ligų gydymas po gimdymo komplikuotas, nes moteris paprastai žindo, ir galime skirti ne visus vaistus ar procedūras. Po žindymo galima grįžti prie įprastos terapijos.
Apžvelgsiu dažniausius su oda susijusius jaunų mamų negalavimus.
SPENELIAI. Mamos klausia: Ar spenelių grūdinimas nėštumo metu padeda išlaikyti juos sveikesnius? Ką daryti, jei spenelių oda sutrūkinėjo? Kokia turėtų būti spenelių priežiūra ir gydymo priemonės?
Keletą savaičių prieš gimdymą reikėtų spenelius paruošti žindymui – kasdien patepti lanolino turinčiais kremais, kad spenelių oda nebūtų išsausėjusi, sveika, stipri, be įtrūkimų. Labai rekomenduoju iki žindymo apie jį sužinoti kuo daugiau. Spenelių odos pažeidimų daugiausia būna dėl žindymo klaidų, o sunkiausias speneliams – pirmasis mėnuo. Jeigu žindymas sklandus, spenelių oda turėtų išlikti sveika. Jeigu speneliai neatlaiko, skirsta, kenčia, reikėtų kreiptis į žindymo specialistę, kuri nurodys klaidas ir patars, kokių reikia vaistų bei kremų.
Žindymo metu spenelio oda maceruojasi (išmirksta) ir yra fiziškai veikiama. Jai reikia padėti atsigauti. Lanolinas yra pirmo pasirinkimo priemonė speneliams. Juo tepant spenelius tarp maitinimų, atkuriamas odos elastingumas, mikrobiota, beje, tepalo nereikia nuplauti, tai natūrali ir nekenksminga vaikeliui priemonė. Kai spenelių oda užsigrūdina, galima niekuo nebetepti, o prie lanolino sugrįžti, kai vaikučiui būna augimo šuoliai ar dygsta dantys.
PLAUKAI. Mamos klausia: Kodėl jie slenka po gimdymo? Ar laukti, kol pasibaigs žindymas, ir tik tada bandyti plaukus stiprinti, ar galima tai daryti dar žindymo periodu? Kada laikas pirmoms procedūroms, gerinančioms plaukų būklę?
Po gimdymo visoms moterims pradeda slinkti plaukai. Tai labai gąsdina, moteris, nes atrodo, kad iškris visi. Pogimdyminis plaukų slinkimas irgi lemtas hormonų. Apie 80–90 proc. mūsų plaukų yra augimo fazėje, o 10–15 proc. – poilsio fazėje ir tik 1–2 proc. jų iškrenta. Tie 10–15 proc. dėl padidėjusio estrogeno kiekio nėštumo metu lieka vietoje, neišslenka laiku. Dėl to nėštumo metu, o ypač trečią trimestrą, plaukų akivaizdžiai pagausėja, jie atrodo stiprūs, gražūs ir gyvybingi. Kai po gimdymo estrogeno kiekis sugrįžta į normas, pradeda slinkti tie plaukai, kurie ir turėjo iškristi nėštumo metu, bet estrogenas juos sulaikė.
Plaukai labiausiai slenka nuo trečio iki šešto mėnesio po gimdymo, to nereikia išsigąsti. Normalu, kai per dieną iškrenta apie 100 plaukų, tai gali būti pilnas šepetys ar pilna kriauklė ir atrodyti bauginančiai, tačiau iki pirmojo vaiko gimtadienio slinkimas turėtų pasibaigti ir plaukų kiekis atsistatyti. Plaukai labiau slenka, kai organizmui trūksta mikro- ir makroelementų, o po gimdymo gana dažnai moteriai trūksta geležies, magnio, kalio, vario, seleno, cinko, bendro baltymo – viską pasiima vaikelis, tiek nėštumo metu per kraują, tiek žindant per pieną. Rekomenduojama po gimdymo ištirti, ar pakanka šių medžiagų, vartoti papildų, jeigu trūksta, nes šių elementų trūkumas tiesiogiai veikia, plaukų, nagų ir odos būklę.
Jeigu plaukų slinkimas nesustoja ir jaudina, galima pasinaudoti moderniomis pagalbos priemonėmis. Yra puikių procedūrų, padedančių pagerinti plaukų būklę: mezoterapija, plazmos terapija, užpildai plaukams. Nebūtina laukti, kol praeis metai. Visų šių terapijų principas panašus – gerųjų medžiagų (hialurono rūgščių, aminorūgščių, peptidų, vitaminų, antioksidantų ar savo kraujo atidalintos plazmos, praturtintos plazmocitais) įvedimas į galvos odą, galvos odos stimuliacija, skatinanti kraujotakos suaktyvėjimą bei plaukų folikulų stimuliaciją, plaukų augimą. Kadangi atlieku šias procedūras, matau, kad rezultatas tikrai yra.
Reikėtų ypač patausoti slenkančius plaukus, nešukuoti aštriomis šukomis, naudoti stiprinančius šampūnus ir kaukes, atsargiai plaukus džiovinti ar naudoti kitus karšto oro šukuosenų formavimosi priemones, kad oro srovė nebūtų per karšta, nesutraukti plaukų į uodegą su tampria gumyte, nerekomenduotini plaukų cheminiai sušukavimai, dažymas. Galima tam periodui apsikirpti trumpiau, nešioti laisvesnę šukuoseną, naudoti apimtį didinančius šampūnus.
KŪNO ODA. Mamos klausia: Kaip atkurti odos stangrumą? Ką daryti dėl atsiradusio odos pertekliaus? Ką daryti, jei atsirado strijų?
Kūno oda reikia rūpintis jau nėštumo metu. Geriausia strijų ir vėlesnio suglebimo prevencija – stengtis, kad oda būtų kuo elastingesnė. Tam reikia įmasažuoti į odą maitinamąsias ir drėkinamąsias priemones, jos veikia dvejopai: drėkina odą ir stimuliuoja kraujotaką, o tai pagerina medžiagų apykaitą, padeda odai atsigauti po nėštumo ir gimdymo. Kasdien reikėtų kremu pasitepti problemines vietas – pilvą, šlaunis, šonus. Yra kremų, skirtų specialiai strijų prevencijai, bet galima tepti ir įprastais kremais, aliejais. Po gimdymo strijų atsiranda daugumai, rekomenduojama tęsti kremų įmasažavimą, nešioti korsetus, kad odos perteklius mažiau kabėtų ir oda pati susitrauktų. Jeigu vis dėlto rezultatai netenkina, galima taikyti lazerinį strijų gydymą. Jo metu oda „nušlifuojama“, ji atsinaujina, strijų sumažėja, jos išblunka. Lazerines procedūras patariama atlikti kuo anksčiau, tačiau dėl laiko trūkumo, nes reikia rūpintis vaikeliu, jas galima atlikti ir vėliau – procedūros bus veiksmingos ir praėjus 6–12 mėnesių po gimdymo. Kelerius metus laukti nepatariama, nes kuo strijos „jaunesnės“, tuo lengviau pasiduoda gydymui. Gydant lazeriu, gali būti kombinuotai gydoma ir kremais nuo randų, nes strijos ir yra odos randai.
Kreiptis į plastikos chirurgus patariama, kai šeima nebeplanuoja vaikų. O štai lazerinės procedūros patariamos net tada, kai po kurio laiko planuojamas kitas nėštumas.
APGAMAI IR ODOS DĖMĖS. Mamos klausia: Ką daryti jei atsirado odos dėmių, matomas ryškus jų pagausėjimas ar net nauji apgamai ?
Ypač šviesesnės odos savininkės gali pastebėti, kad po gimdymo atsirado arba paryškėjo pigmentinės dėmės (melazmos). Be abejo, tam tikras pigmentinių dėmių rūšis irgi sukelia hormonų persitvarkymas. Išsigąsti nereikia, nes dalis pigmentinių dėmų išnyks savaime po gimdymo, o jei problema išlieka, galima jas panaikinti kosmetologinėmis, medicininėmis priemonėmis arba lazeriu. Pakitę ar naujai atsiradę apgamai gali būti ne tik estetikos klausimas, juos visada reikia stebėti, tiek esamus, tiek naujai atsiradusius. Gydytojo dermatolovenerologo apžiūra vizualiai ar dermatoskopu padės atsakyti į klausimą, ar esami bei naujai atsiradę apgamai kelia pavojų mamos sveikatai.
NAGAI. Mamos klausia: Kodėl po gimdymo nagai silpnėja, plonėja? Kokie patarimai stiprinant nagus?
Po gimdymo kuriam laikui susilpnėja nagai. Jie skyla, sluoksniuojasi. Pagrindinė priežastis – jau minėtų naudingųjų medžiagų stoka ir kur kas padažnėjęs rankų plovimas. Patarimai paprasti – rankų ir nagų kremas turi būti padėtas artimiausioje vietoje, o gal net kiekviename kambaryje. Tepkitės taip dažnai, kaip galite, ne tik tada, kai nusiplovėte rankas. Yra stipresnio poveikio kremų, kurie atkuria nago plokštelę. Naudokite stiprinančius lakus. Namų ruošos darbus atlikite su pirštinėmis, kad ir kaip nepatogu tai būtų. Gelinio lakavimo nepatariame, kol nagai nesutvirtės. Nagus reikėtų kirpti trumpai.
Neila Ramoškienė
Daugiau infotmacijos: https://posiunoklinika.lt/
US