Padėkite, vaikui slenka plaukai

slenka plaukai

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

„Turiu 10 metų dukrą ir 2 metų sūnų. Nuo mažens dukros Modestos plaukai buvo labai stiprūs, gražūs ir garbanoti. Visi dukros plaukus gyrė ir norėdavo juos paliesti. Kartais dukra dėl to pykdavo, o aš žmonių prašydavau – tik negirkite plaukų“, – laiške rašė Laura. Taigi – istorija apie gražius mergaitės plaukus, kurios išklausyti važiavome į vieną Aukštaitijos miestą. Lauros prašymu, vardai ir vietovardžiai pakeisti, kad Modestai netektų išgyventi patyčių.

Pasakoja mama Laura.

Šokas – dukra nusikirpo plaukus!

Jau žinote, kad nuo mažens mano dukros plaukai buvo nuostabiai vešlūs. Jais labai didžiavausi, Modestos plaukai užaugo žemiau juosmens. Plaukai garbanojosi, tad darželyje ir mokykloje ją dažnai pavadindavo „garbane“. Dukra dėl to pyko, nes svajojo apie tiesius plaukus.

Prieš 2 metus mums nutiko labai keistas dalykas. Modestai buvo 8-eri, aš laukiausi sūnelio. Buvo vasara, dukra baigė pirmą klasę, aš – aštuntą mėnesį nėščia. Modesta paprašė pinigų ir pasakė, kad su drauge eis į kirpyklą. Ji argumentavo, kad ilgi plaukai vasarą labai nepatogu, kad atėjo laikas juos patrumpinti. Nesusimąsčiusi daviau pinigų ir dukra išėjo į kirpyklą. Kai ji grįžo, netekau žado. Tai, ką pamačiau, mane sukrėtė, pribloškė. Maniau, kad Modestai plaukučius tik patrumpins, o išvydau visiškai trumpai nukirptą galvą su plačiais kirpčiukais (prieš tai jų nebuvo). Mergaitė buvo apkirpta gražiai, jai ta trumpa šukuosena visai tiko, bet nė neįsivaizduoju, kas atsitiko mano galvoje. Tas vaizdas taip šokiravo, kad pradėjau isteriškai raudoti, gedėti tų plaukų. Šaukiau Modestai: „Eik iš čia, nenoriu tavęs akyse matyti” ir verkiau, verkiau. Dabar save pateisinu, nes juk buvau nėštumo pabaigoje, gal kiek išsiderinusiais nervais. Bet grįžęs iš darbo vyras irgi buvo pritrenktas, kad Modesta neteko palukų. Jis kaltino mane, kodėl leidau nenuovokiam vaikui kirptis, aš raudojau dar labiau, atrodė, kad iš to susijaudinimo net pagimdysiu.

Manau, tos mano nemotyvuotos ašaros užtraukė Dievo rūstybę. Kodėl tada taip susikrimtau, juk pačiai Modestai kirpimas patiko, ji buvo savimi patenkinta ir laiminga? Negaliu sau atleisti, kad taip be reikalo nervinausi ir verkiau, nes, matyt, Dievas viską mato ir tolesne istorija norėjo man pasakyti: „Negink manęs į medį, neverk dėl smulkmenų, gyvenime būna rimtesnių bėdų, kai tikrai reikia raudoti“.

Maži pliki lopinėliai

Gimė sūnelis, atsirado naujų rūpesčių, visas dėmesys atiteko mažyliui. Natūralu, kad greitai pripratome prie naujos Modestos šukuosenos – ne ji mums tada rūpėjo. Su trumpais plaukais mergaitei buvo lengviau tvarkytis, jie ne taip veldavosi, lengviau buvo trinkti ir šukuoti. Ji plaukučius tvarkėsi jau be mano pagalbos. Atėjo ruduo, Modesta pradėjo lankyti antrą klasę. Kartą ji pakvietė mane pažiūrėti, ar gerai susirišo į dvi kaseles. Priėjusi arčiau pamačiau galvos odoje žirnio dydžio pliką lopinėlį be plaukų. Mane kaip elektra nutvilkė negera nuojauta. Staigiai išleidau dukros plaukus ir pradėjau pedantiškai juos kedenti ieškodama, ar nėra daugiau plikų lopinėlių. Jų buvo, ir nemažai. Pakviečiau pažiūrėti mamą, bet ji tik numojo ranka, kad neišsigalvočiau. Vis dėlto motiniška nuojauta man sakė, kad čia nieko gero, įsiregistravome pas dermatologą.

Plaukų vis mažiau

Odos gydytoja vos apžiūrėjusi Modestos galvą pasakė, kad mūsų laukia ilgas gydymas. Ji skyrė įvairiausių skystimėlių, miltelių, vitaminų. Vaistinėje prisipirkome visą maišą vaistų ir pradėjome galvos odą tepti rytą-vakarą. Nors gydytojos nurodymus vykdėme pedantiškai, Modestos plaukai pradėjo slinkti kuokštais. Nebeleidau dukrai prisiliesti prie plaukų, pati juo atsargiai šukuodavau, kad nė vieno neišpeščiau, stengdavausi juos kuo laisviau surišti. Bet kur tau, užtekdavo tik prisiliesti, ir rankose likdavo sruoga.

O kaip jie slinko, kai trinkdavome galvą, atrodė, krenta gabalais. Pamažu išpliko didžiuliai lopiniai virš ausų ir didelis apvalus lopas ant pakaušio. O juk Modesta lankė mokyklą, reikėjo tuos nuplikusius lopus kažkaip slėpti… Tad kiekvieną rytą darydavau jai maskuojančią šukuoseną. Ataugusius kirpčiukus šukuodavau atgal, kad jie uždengtų nuplikusį pakaušį, o ant lopinių virš ausų užšukuodavau perskirtus plaukus ir susegiodavau daugybe segtukų. Prigrasydavau Modestą, kad per pamokas neliestų galvos, nebėgiotų, nešokinėtų, neduok Dieve, iškris koks segtukas, atsivers nuplikęs lopas… Bijojau, kad mergaitę užjuoks. Modestos plikimas tapo didžiausia mūsų šeimos bėda ir paslaptimi.

Toliau – milteliai ir skystimėliai

Kadangi gydymas nepadėjo, vėl nuėjome pas tą pačią gydytoją. Ji skyrė naujų miltelių ir skystimėlių, daugiau B grupės vitaminų. Nors buvo skirtas gydymas, visur ieškojau informacijos apie plaukų stiprinimą. Gatvėje pradėjau matyti žmonių plaukus – kurio reti, kurio nuplikę… Mane užkabindavo bet kur parašytas žodis „plaukai“. Jei pamatydavau, iškart pirkdavau laikraštį ar žurnalą ir ieškodavau naujų patarimų. Sužinojau, kad plaukus stiprina duonos užpilas, ką gi – sumirkydavau duoną, nukošdavau ir trinkdavau tuo skysčiu Modestai plaukus. Perskaičiau, kad padės svogūnų sultys – pirmyn, spausdavau dvokiančias sultis ir trindavau jomis dukros galvos odą. Nugirdau, kad plaukų augimą skatina ricinos aliejus, nedelsdama jo pirkau ir tryniau. Tepiau dukros galvą apynių, ajerų nuovirais. Kadangi maitinau sūnų krūtimi, pritraukdavau ir dukrai po stiklinę pieno, maniau – gal jis padės. Kad ir kaip nėrėmės iš kailio, Modestai niekas nepadėjo. Plaukai nenumaldomai krito.

O kiek vargo pati mergaitė! Visą vasarą ji nenusirišo skaros, pripirkau nertų kepuraičių. Vienplaukės jos beveik niekas ir nematydavo. Tai, žinoma, kėlė aplinkinių įtarimus. Ne kartą Modesta išgirsdavo: „Nusirišk tą skarą“, „Kodėl neparodai plaukų“ ir t.t. Dabar galiu didžiuotis, kad išsaugojome Modestos paslaptį – apie mūsų bėda žinojo tik mano mama ir gydytojai. Labai norėdavosi išsipasakoti draugėms, bet sulaikydavau save, kad informacija išplis, o paskui kentės Modesta.

Privati medicina

Suvokiau, kad nuo tų duonos užpilų ir lašiukų nieko gero nebebus. Modestos kraujo tyrimai buvo labai geri, pediatrė tik kraipė galvą ir sakė, kad „nėra prie ko prisikabinti“. Endokrinologai ištyrė Modestos skydliaukę, bet irgi nieko blogo nerado.

Kartą laikraštyje pamačiau skelbimą, kad privačioje klinikoje gydo nuo plaukų slinkimo. Nulėkiau, bet išgąsdino kaina – 600 litų. Slinko dienos, slinko ir plaukai. Pradėjau galvoti apie peruką, bet iškart apsiverkdavau. O jei koks vaikas užkabins ir perukas nukris? O jei persikreips, nusmuks? Neliko nieko kito, kaip krapštyti tuos 600 litų ir kreiptis į privačias gydymo įstaigas.

Buvo žiema, nuo slinkimo pradžios praėję 4 mėnesiai. Mudvi pravėrėme privačios klinikos duris. Čia Modestą gydė labai brangiais ispaniškais tirpalais, darė galvos masažus. Gydytojai ir sesutės buvo nepaprastai malonūs, kaskart vaišindavo mane kava ir arbata, Modesta irgi jautėsi apšokinėta, kaip karalaitė. Nebuvo gaila tų 600 litų, tik gaila, kad ir šis gydymas beveik nepadėjo. Kurso pabaigoje per mikroskopą mums parodė rezultatus, pasak gydytojų, jie buvo ne tokie, kokių tikėtasi – plikose vietose kalėsi keli vargani pūkeliai. Tiesa, čia išgirdau raminančių istorijų apie kitus vaikus, kuriems irgi slinko plaukai. Pavyzdžiui, vienam berniukui nepadėjo joks gydymas, bet liga iškart baigėsi pakeitus mokyklą. Gimė viltis, kad ir mes surasime kažkokį kelią ir pavyks Modestą išgydyti. Beje, gydytoja paklausė, ar šalia mūsų namų nėra degalinės. Atsakiau, kad yra ir ne viena, o dvi. Gydytoja užsiminė, kad Modestos organizme gali kauptis sunkieji metalai ir tai gali būti plaukų slinkimo priežastis.

Alternatyvi medicina

Be optimistinių pasveikimo istorijų, vis dažniau išgirsdavau ir baisių, beviltiškų, kai vaikams nuslinkdavo visi kūno plaukai, net blakstienos ir antakiai, o jokios priežasties gydytojai nerasdavo ir išgydyti nepavykdavo. Kadangi niekas nebežinojo, kaip Modestą gydyti, poliklinikos gydytoja pasiūlė išbandyti alternatyviąją mediciną. Prisipažinsiu, į rekomenduotą Natūralios medicinos centrą ėjau jau beveik praradusi paskutines viltis. Čia gana greitai už 100 litų atliko paprastą tyrimą. Nukirpo kelias Modestos plaukų sruogeles, išsiuntė jas į Maskvą ir po 2 savaičių jau turėjo atsakymą, kad mano dukrai labai trūksta seleno, kiek mažiau – kalio ir chromo. Beje, sakė, kad kartais į Maskvą nebėra ko siųsti, ateina pacientai visiškai be plaukų.

Tada tyrimams siunčia nagus. Selenas iš organizmo išstumia sunkiuosius metalus. Kai jo pritrūksta, tie metalai kaupiasi organizme. Nors Modesta išgėrė daugybę paprastų polivitaminų, kurių sudėtyje buvo seleno, to nepakako. Iš Maskvos buvo atsiųsta specialių seleno papildų. Gydymo kursas – 8 mėnesiai, jis vis dar tęsiasi.

Ligos dėl dėmesio trūkumo

Natūralios medicinos centre mano sielą gydė nuostabi gydytoja, su kuria galėdavau kalbėtis po valandą ir daugiau. Gydytoja išsiklausinėjo apie mūsų šeimą ir pasakė, kad Modestos liga galėjo prasidėti dėl to, jog mergaitei trūko mano dėmesio. Gimus sūnui, mano dėmesys atiteko jam, o Modesta liko lyg ir už borto. Tada, pati to nesuprasdama, mergaitė pradėjo dėmesio reikalauti sirgdama. Iš tiesų, pabandžiau prisiminti, kiek Modestai nutiko visokių bėdų po brolio gimimo! Sirgo plaučių uždegimu, ėjo – griuvo, susitrenkė ranką, užkliuvo – nusibrozdino koją, net pūsdama balioną ji sugebėjo susižeisti lūpą.

Gydytoja man net parodė knygą, kur pakomentuota kiekvienos ligos prasmė. Plaučių uždegimas – nusivylimas gyvenimu, neviltis.

Nauji tamsesni plaukai

Vos Modesta pradėjo gerti seleną, plaukai nustojo slinkę, o išgėrus pirmąją dėžutę, staiga pradėjo dygti nauji vešlūs kiek tamsesni nei buvo plaukai. Tai atrodė kaip stebuklas – juk nuplikusios vietos atrodė lygutėlės, tarsi aliejumi išteptos (kaip atrodo pagyvenusių vyrų plikės). Seleną Modesta geria jau pusę metų, gers ir toliau. Kai baigsime gydymo kursą, reikės retkarčiais vėl atlikti tyrimus, žiūrėti, ar netrūksta seleno. Dabar Modesta drąsiai šukuojasi pati, naujieji plaukai pamažu lyginasi su senaisiais.

Auksiniai plaukai

Nebandžiau skaičiuoti, kiek pinigų kainavo dukros plaukų gelbėjimas. Aišku, kad sumos – ne šimtai, o tūkstančiai. Juk sau pirkdavau šampūną už 3 litus, o Modestai – už 20. Kiek kainavo vitaminai, ženšenio ampulės, brangūs kraujo tyrimai, maišai vaistų…Visa tai jau nebesvarbu, kiekviena mama atiduos paskutinius pinigus, kad tik padėtų savo vaikui. Tik gaila, kad tiek ilgai klaidžiojau, kol suradau teisingą gydymo kelią…

Komentaras apie plaukų slinkimą

Turėti „gerus“ plaukus – Dievo dovana. Ne veltui taip dažnai klausiate, ką daryti, kai po nėštumo slenka plaukai arba kaip sustiprinti gležnus vaiko plaukus. Tai, kas atsitiko Modestai, nėra paprastas plaukų slinkimas. Bet pirmiausia pakalbėkime apie tai, kas rūpi daugumai – kodėl plaukai slenka ir kaip tą slinkimą pažaboti.

Žmogus turi apie 100 000 galvos plaukų. Brunetai jų turi daugiau už blondinus. Kiekvienam dar mamos įsčiose susiformuoja tiek plaukų maišelių, kiek jų turėsime visą gyvenimą. Plaukas gyvena 5-7 metus. Jis, kaip ir žmogus, auga, pasiekia tam tikrą ilgį, pagyvena, pasensta ir miršta (iškrenta). Gyvas plaukas iškristi negali, nebent jį išrautume. Iškrenta tik mirę plaukai. Nė vienas plaukas nėra amžinas, anksčiau ar vėliau žmogus jo netenka. Galvos plaukai nėra bendraamžiai ir neiškrenta visi kartu. Normalu, jei kasdien iškrenta apie 50-100 mirusių plaukų.

Kartais gali atrodyti, kad plaukai krenta kuokštais, pavyzdžiui, retai trenkantis galvą. Iš tiesų tuomet netenkama tik 150 plaukų, bet kai jie šlapi, iškrenta visi kartu per kelias plovimo minutes, atrodo baisokai. Taip pat atrodys, jei plaukus šukuosime labai retai.

Plaukai labiau krenta dėl hormoninių pakitimų, stresų, nuovargio, sunkių ligų, chemikalų, gydymo chemoterapija ir spinduliais, nėštumo ir dietų. Svarbus ir genetinis paveldimumas, kraujo cirkuliacijos sutrikimai, padidinta riebalinių liaukų veikla, chroniškos ar laikinos nervų ligos, metų laikų kaita, net aplinkos užterštumas. Dėl šių priežasčių per trumpą laiką gali iškristi net 50 proc. visų galvos plaukų, bet po pusmečio jie vėl atauga (dažnai stipresni nei buvę). Laikinai nuplikus plaukų maišeliai ir svogūnėliai lieka sveiki. Tai netikras, laikinas nuplikimas, kuris pridaro nemalonumų trumpam.

Vitaminas B. Įrodyta, kad tiesiogiai plaukus ir nagus veikia vitaminas B, kurio yra pupelėse, žirniuose, bulvėse, kepenėlėse, kukurūzuose, lašišoje, kiaušinio trynyje. Šio vitamino reikia stengtis gauti ne tik su maistu. Reikėtų naudoti vitaminu B5 praturtintus šampūnus ir balzamus. Ne veltui mūsų proseneliai plaukus trindavo kiaušinio tryniu, kuriame gausui vitamino B6.

Pilnavertis maistas. Tie, kurių plaukai linkę slinkti, turi ypač pasirūpinti savo mityba, kad racione netruktų geležies ir baltymų. Patariama valgyti daugiau žuvies. Kenkia vitamino A perteklius ir staigus svorio metimas. Įrodyta, kad metant svorį netenkama labai daug plaukų.

Plaukų apsauga. Reikia saugoti ir pačius plaukus – nekaitinti jų saunoje ar saulėje, nešaldyti, neleisti skylinėti ir lūžinėti. Plaukas padengtas tarsi apsauginėmis čerpėmis. Nuo karščio ar šalčio jos pradeda raitytis. Geri plaukų šampūnai ir balzamai tarsi sulopo tas čerpes.

Šukos. Slenkančius plaukus šukuokite retomis bukomis šukomis 2 kartus per dieną, kasdien 5-10 minučių pirštų galiukais švelniai pamasažuokite galvos odą.

Liaudiškos priemonės. Joms reikia laiko ir kantrybės, tad beveik 100 procentų, kad mažai kas jomis pasinaudos. Plaukų svogūnėlius stiprina rūgpienio ir kefyro kompresai, svogūnų sultys, arbatos maišelių kompresai.

Greito veikimo plaukų slinkimą stabdančios priemonės. Esant laikinam fiziologiniam plaukų slinkimui, kosmetinėmis priemonėmis galima jį sustabdyti ir atstatyti pažeistas plaukų gyvybines funkcijas.

Modestos atvejis

Modestai plaukai jau ne slinko, o krito. Plaukų iškritimas vadinamas alopecija. Modestai buvo lizdinė arba židininė alopecija, kai plaukai iškrenta lopiniais. Šios ligos priežastys iki šiol nėra aiškios. Kai taip atsitinka, laukia ilgas tyrimų maratonas.

Gydytojas turi atmesti daugybę ligos priežasčių, kad surastų tikrąją ir ją pašalintų. Pirmiausia tiriama, ar nėra grybelinės infekcijos. Atliekami bendrieji ir specifiniai kraujo tyrimai. Plikimas gali prasidėti dėl įvairiausių priežasčių: nervinių arba hormoninių sutrikimų, autoimuninių ligų, toksoplazmozės. Manoma, kad kai organizmas patiria didelį stresą (po sunkios ligos, apsinuodijimo, sukrėtimo, virusinės infekcijos), gali prasidėti alopecija. Patraukus plaukus, jie slenka kuokštais, o išplikusioje vietoje oda būna lygi.

Kai surandama ligos priežastis, laukia ilgas gydymas. Skiriami B grupės vitaminai, cinko preparatai, įvairūs kiti papildai, kartais prireikia hormoninių vaistų.

Tėvams, kurių vaikai turi tokią bėdą, kaip Modestos, reikėtų ieškoti tikrai patyrusio odos gydytojo. Patartina kreiptis ir į medikus, kurie tiria dėl lėtinių apsinuodijimų sunkiaisiais metalais (tai irgi gali sukelti plikimą).

Žinutė iš interneto

Dermatologas iš Floridos Garry Gewirtzman 23 metus gydo ir tiria streso sukeltas odos problemas. Jis teigia, kad stresas nebūna ligos priežastimi, o tik sudėtine dalimi. ,,Jei Jūsų niekada nevargino rožiniai spuogai, net ir didžiausias stresas jos nesukels. Jei nesate apsikrėtęs herpio virusu, stresas neiškels pūslelių. Stresas yra tik problemą paaštrinantis faktorius, o ne odos problemų sukėlėjas”, – sako gydytojas. Jis išskiria 10 dažniausių odos problemų, kurias stresas paaštrina: rožiniai spuogai (ant veido), žvynelinė, alopecija, egzema, padidėjęs prakaitavimas, digėlinė, pleiskanos, paprasti spuogai ir paraudimai, pūslelinė, niežėjimas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

5 komentarai kategorijoje “Padėkite, vaikui slenka plaukai”

 1. Jolanta
  2015/12/07 at 04:38 #

  Si straipsni skaiciau keleta kartu…pati isgyvenu lygiai tokia pacia situacija…dukrytei 7 metai…spalio menesi jai iskrito antakiai…jos auksiniai plaukai dengiantys uzpakaliuka…nukirpau kirpciukus,ji sviesiaplauke ir perdaug nekrenta jie i akis…bet…pries pora savaiciu pradejo slinkti plaukai… isvaiksciojau nuo infektologo, dermatologo, endokrinologo….iki homeopates…po kol kas atsakymo kas vyksta su mano mergaite neturiu…Ieskau internete Modestos mamytes mineta NATURALIOS MEDICINOS CENTRA LAMPEDZIUOSE, bet nepavyksta jo rasti…Prasau pagalbos!!!! Koks jo adresas? Is anksto dekoju uz atsakyma, Jolanta

 2. Raimonda
  2018/03/06 at 17:32 #

  Aciu uz issamu straipsni. Dziaugiuosi, kad pagaliau issiaiskinote slinkimo priezasti ir galite dziaugtis rezultatais. Labai idomu butu suzinoti, kiek mg seleno gali vartoti 10- 13 metu mergaites?

 3. Aurelija
  2018/05/07 at 11:05 #

  Seleno jei duosite po 100mcg, nepadauginsite tikrai.Tik pirkite kuris yra organinis, Pharma Nord firmos, visi kiti menka isisavinima turi.

 4. Barbara
  2018/07/22 at 22:16 #

  Sveiki, irgi turim tokia beda. Prieš pora savaičiu dukrai pradejo žiauriai slinkti plaukai. Tyrimai geri, bet nezinom ka daryt, 8 metai. Gal patartumet ka daryt? Ji pas mane yea labai jautri, gali nepasakyt bet laikis savyje.

Palikite atsiliepimą


aštuoni + = 9

Kitos temos: