Norėjau paprašyti informacijos apie odos ligą, vadinamą „moliusku“. Internete informacijos daug, o kuri teisinga, neaišku. Tepu specialiai pagamintu spiritiniu skysčiu jau daugiau nei pusę metų, o gumbeliai neišnyksta. Girdėjau, kad tai labai dažna ir užkrečiama liga, ypač tarp vaikų, kai nusilpsta imunitetas.
Tai poksovirusų (viridų) sukeliama užkrečiama virusinė odos liga. Sukėlėjas slepiasi namų dulkėse, o į odą patenka per mažiausius (mikroskopinius) įdrėskimus. Sukėlėjas odoje prigyja, kai sumažėjęs organizmo atsparumas.
Organizmo atsparumui padidėjus, kartais moliuskai išnyksta savaime. 1–5 metų vaikai moliuskais užsikrečia nuo užkrėstų daiktų, pavyzdžiui, žaislų. Vyresniems didesnė tikimybė užsikrėsti tiesioginio kontakto metu (t.y. žmogus nuo žmogaus), naudojantis svetimais rankšluosčiais (kiekvienas šeimos narys turi turėti savo rankšluosčius, drabužius, avalynę). Suaugusieji dažniausiai užsikrečia proziškiau – lytiniu keliu. Inkubacinis, slaptasis ligos periodas užtrunka nuo 2 savaičių iki kelių mėnesių, o kartais dar ilgiau. Tai priklauso nuo užsikrėtusiojo organizmo atsparumo – gebėjimo slopinti į odą patekusio viruso gyvybingumą. Ligai būdinga nuo 1 iki 5–10 mm skersmens balkšvai perlamutrinės papulės (mazgeliai), iškilusios virš odos su centre esančiu įdubimu. Apvalūs mazgeliai dažniausiai būna išsidėstę grupėmis bet kurioje kūno vietoje. Papulių (mazgelių) neniežti, tik parausta, padidėja, kai supūliuoja, kai į jas patenka infekcija. Mazgelių spaudinėjimas moliuskų nepadeda atsikratyti. Po tokių veiksmų jų gali atsirasti dar daugiau.
Moliuskus bandoma gydyti įvairiais dezinfekuojamaisiais tirpalais, tačiau daugelio jų efektas mažas. Iš jų aktyviausias yra InfectoDell (5 proc. kalio hidroksido) tirpalas. Nepakankamai efektyvus gydymo būdas yra suardyti moliusko kapsulę ir ištraukti moliuską su kojyte žaizdai kraujuojant. Jeigu į žaizdą pakliūva infekcija – ji supūliuoja, po to lieka randas. Randai susidaro dar ir tada, kai tyčia ar ne moliuskas įdrėskiamas, spaudžiamas plyšta. Dar vienas iš gydymo būdų – šaldymas azotu – vaikams mažai parankus. Vieną kartą išsigydžius nereiškia, kad žmogus niekada nebeužsikrės ir nereikės pakartoti gydymo. Šaldymo azotu, gydymo lazeriu valstybė nekompensuoja. Gydant lazeriu suaugusiesiems ir vyresniems vaikams užtenka vietinės nejautros. Jei bėrimo elementų daug ir pacientas yra mažas vaikas, procedūrą galima atlikti ir su bendrąja nejautra. Moliusko profilaktika – stiprinti organizmo imunitetą, paisyti asmens higienos.
Atsakė doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai