Kaip ir kiti kūno skysčiai, prakaitas gali daug „pasakyti“ apie žmogaus sveikatą. Apie tai kalbamės su docentu Algimantu Vingru.
Pakomentuokite įvairaus amžiaus vaikų prakaitavimo ypatumus.
Prakaitavimas yra normalus reiškinys, jis kūnui padeda apsiginti nuo šilumos pertekliaus. Prakaitą išskiria prakaito liaukos, išsidėsčiusios visame kūne. Pakilus aplinkos temperatūrai ir susijaudinus prakaituojama labiau.
Prakaitavimo ypatumai nepriklauso nuo vaiko amžiaus. Prakaitavimą reguliuoja simpatinė ir parasimpatinė nervų sistemos. Kitais žodžiais tariant, jautrios, labilios sistemos, greitai susijaudinantys bet kurio amžiaus žmonės prakaituoja gausiau ir greičiau. Prakaituodamas kūnas atiduoda perteklinę šilumą – per šiltai aprengto mažylio kūnas nuo šilumos pertekliaus ginasi prakaitavimu. Karščiuojantis vaikas prakaituodamas irgi atiduoda šilumą į aplinką – sumažėja temperatūra, jis pasijaučia geriau.
Prakaituojant pasišalina druskos ir kitos medžiagos, todėl prakaito kvapas yra nemalonus. Kiekvieno žmogaus prakaito kvapas skirtingas. Vasarą prakaituojama dažniau ir gausiau – tai normalu.
Prakaitavimas padidėja ir fizinio krūvio metu – taip organizmas į aplinką atiduoda šilumą, kuri pasigamina raumenims dirbant.
Labiau prakaituoja turintys viršsvorio vaikai, nes kūnas per riebalų sluoksnį sunkiau aplinkai atiduoda šilumos perteklių.
Gal paskaičiuota, kiek vaikas per dieną išprakaituoja?
Išprakaitavimas priklauso nuo aplinkos temperatūros – kuo aplinkoje šilčiau, tuo daugiau išprakaituojama. Mūsų klimatinėje zonoje per parą išprakaituojama 250 ml-5 l, o stipriai sportuojant ir esant aukštai aplinkos temperatūrai iki 8-10 l per parą. Prakaitavimas priklauso ir nuo išgerto skysčių kiekio: kuo daugiau geriama, tuo daugiau prakaituojama. Gerti būtina, nes kitaip organizmas neapsigins nuo perkaitimo. Gausiai prakaituojant vasarą netenkama daug skysčių, druskų, todėl gali sutrikti širdies ir kitų organų veikla, varginti mėšlungis. Dera gerti natūralius mineralinius negazuotus vandenis.
Ar gausus prakaitavimas gali būti tiesiog paveldėta ypatybė?
Taip – vieni žmonės prakaituoja daugiau, kiti mažiau ir visi vienodai gerai jaučiasi. Sveiko bet kurio amžiaus žmogaus prakaitas gaminasi nuolat ir išsiskiria prakaitavimo metu. Su prakaitu iš organizmo pasišalina dalis šalintinų medžiagų – tai palengvina inkstų darbą.
Kaip suprasti, kad vaikas prakaituoja per daug?
Kol kas nėra nustatyta mato, kiek žmogus per parą turi išprakaituoti. Jeigu vaikas, nežaisdamas judrių žaidimų, esant normaliai aplinkos temperatūrai (18-21°C), būdamas normaliai aprengtas, gausiai prakaituoja, nuolat yra „šlapias“, būtina pasikonsultuoti su vaiko gydytoju.
Kokios situacijos sukelia gausesnį prakaitavimą – stresas, baimė?
Padidėjusi aplinkos temperatūra, fizinis krūvis, judrūs žaidimai, stresas, baimė, jaudinimasis, skausmas, teigiamos ir neigiamos emocijos, džiaugsmas yra veiksniai, kurie sustiprina prakaitavimą. Tokio prakaitavimo pagrindinės vietos būna padai, delnai, pažastys, rečiau – veidas, kaktos, krūtinės, tarpumenčio sritys. Bet kurio amžiaus žmogus, persirgęs ūmine liga gali, keletą savaičių prakaituoti gausiau. Po kelių savaičių prakaitavimas turi mažėti.
Mamos žino, kad prakaitavimas yra rachito palydovas. Tačiau juk yra ir daugiau ligų, kurių vienas iš požymių yra pagausėjęs prakaitavimas. Pakomentuokite jas.
Prakaitavimas yra kai kurių lėtinių ligų požymis. Pagal vieną simptomą – prakaitavimą – liga nėra diagnozuojama. Kai pastebėjote, kad vaikas „be priežasties“ pradėjo gausiau pakaituoti, būtinai pasikonsultuokite su jo gydytoju. Daugiau prakaituojama, kai nusilpsta imuninė sistema (pvz., sergant lėtinėmis ligomis), pavartojus antibiotikų. Kartais atsiradęs stiprus prakaitavimas gali būti vienas iš rachito, plaučių, kraujo, skydliaukės ligų požymių. Prakaito išskyrimas padidėja, prakaitas įgauna nemalonų kvapą susirgus Fokso Fordaiso liga, bromhidroze, chromhidroze, „atvirkštiniais“ spuogais. Šiomis ligomis gali susirgti suaugusieji, vaikai jomis serga itin retai.
Kai kūdikiui per šilta jis gali susirgti prakaitine. Labiausiai prakaituojančių vietų odoje atsiranda daug smulkių raudonų spuogelių. Išberia todėl, kad mažyliai per daug šiltai aprengti arba būna pernelyg šiltose patalpose.
Dažniausia iš būklių, susijusių su prakaitavimu, yra karščiavimas ir vaistų nuo skausmo vartojimas (daugelis iš jų daugiau ar mažiau irgi skatina prakaitavimą).
Ar paaštrėjęs prakaito kvapas gali rodyti ligą?
Vien pagal prakaito kvapą jokia liga nėra nustatoma – turi būti aptinkami ir kiti ligos požymiai. Anksčiau nebūto, specifinio prakaito kvapo atsiradimas yra signalas, kad dėl vaiko sveikatos būklės dera pasikonsultuoti su jo gydytoju.
Kokia temperatūra bute yra optimali, kad vaikas neprakaituotų? Kaip rengti vaikus, kad jie neprakaituotų?
Optimali temperatūra – 18-21°C, drėgmė – 50 proc. Kuo judresnis vaikas – tuo geriau. Kuo daugiau judės – tuo didesnė galimybė, kad jis prakaituos. Bet kurio amžiaus vaikai turi būti rengiami gerai prakaitą sugeriančiais, natūralaus pluošto, lengvais, nevaržančiais judesių drabužėliais. Kambaryje vaikas turi būti apengtas kuo lengviau. Vaikų medžiagų apykaita yra greitesnė, todėl jiems nešalta, kai suaugusiam tampa lyg ir nejauku, vėsoka. Kai vaikas žaidžia nejudriai, galima papildomai apvilkti megztuku. Jokių kepurių kūdikiams ir bet kurio amžiaus vaikams kambaryje nereikia dėti.
Kokios kūno vietos labiausiai prakaituoja?
Tos kurios tarpusavyje liečiasi – odos raukšlės. Vasarą vaikų ir suaugusių žmonių pažastys, nugara, kojos ir kitos kūno vietos nuo gausaus prakaitavimo būna šlapios.
Sumažinti perdėm gausų prakaitavimą – hiperhidrozę – padeda asmens higiena ir tinkama mityba. Jei norite mažiau prakaituoti, reikia:
kelis kartus per dieną praustis po vėsiu dušu
gerti natūralaus negazuoto mineralinio vandens, žalios arbatos
nevalgyti riebaus, aštraus maisto
neversti vaiko kuo daugiau suvalgyti
valgyti kuo daugiau įvairių šviežių vaisių, daržovių, uogų (ledai su vaisiais, džemais, uogienėmis, uogomis ar konservuoti juolab džiovinti vaisiai, nėra šviežių vaisių pakaitalas)
mėsą pakeisti žuvimi – virta, kepta, tačiau nerūkyta.
Jei vaikas visai neprakaituoja, gal irgi negerai?
Visai neprakaituojančių nėra, tik vienas prakaituoja labiau, kitas – mažiau, esant net tai pačiai kambario temperatūrai ir vaikams žaidžiant tą patį judrų žaidimą. Visa tai yra normalu.
„Mamos žurnalas“