Mano vaikams (dukrai – 2 metai 9 mėn., sūnui – 10 mėn.) dažnai miegant prakaituoja galvos. Plaukučiai būna tokie šlapi, kad, atrodo, vaikas ką tik išsimaudęs, nors visas kūnelis nebūna suprakaitavęs.
Miegamuosius vėdiname dažnai. Patalynė ir vaikų drabužėliai iš medvilnės. Dukra kasdien išgeria šaukštelį žuvų taukų, o sūnui vis dar duodame vitamino D (2-3 lašiukus kasdien). Vaikų galvos suprakaituoja ne kasdien, bet gana dažnai. Ir nesvarbu, ar tai būtų pietų miegelio metu, ar naktį. Ar tai normalu? Ką daryti?
Pagarbiai, Milda
Prakaituoti normalu
Prakaitą išskiria prakaito liaukos, išsidėsčiusios visame kūne. Prakaitavimas kūnui padeda apsiginti nuo šilumos pertekliaus.
Kūdikių ir mažų vaikų medžiagų apykaita greitesnė, taigi jų organizmas (vykstant medžiagų apykaitai) pagamina daugiau šilumos – greičiau išsiskiria prakaitas. Pakilus aplinkos temperatūrai ir susijaudinus prakaituojama labiau.
Labiausiai prakaituoja tos kūno vietos, kurios tarpusavyje liečiasi, t.y. odos raukšlės. Labiau prakaituoja turintys viršsvorio vaikai, nes kūnas per riebalų sluoksnį sunkiau aplinkai atiduoda šilumos perteklių.
Prakaituojantys kūdikiai
Kai naujagimiui ar kūdikiui per šilta, atsiranda prakaitinė – daugybė mažų pūslyčių, pripildytų skaidraus skysčio, kurios dažniausiai susitelkia ant pilvo, krūtinės, liemens. Kad neišbertų, kūdikio neperkaitinkite. Neguldykite jo ant pagalvių, palaikykite normalią 18-20°C kambario temperatūrą, kasdien maudykite, išvystyto neskubėkite suvystyti – oro vonios ne tik grūdina, bet ir normalizuoja prakaito liaukų veiklą.
Prakaitavimo ypatumai
Prakaitavimą reguliuoja simpatinė ir parasimpatinė nervų sistemos. Jautrios, labilios sistemos, greitai susijaudinantys bet kurio amžiaus asmenys prakaituoja gausiau ir greičiau. Prakaituodamas kūnas atiduoda perteklinę šiluma, t.y. perdaug aprengto mažylio kūnas nuo šilumos pertekliaus ginasi prakaitavimu. Karščiuojantis vaikas prakaituodamas atiduoda šilumą į aplinką – sumažėja jo temperatūra, jis pasijaučia geriau. Vasarą prakaituojama dažniau ir gausiau – tai normalu. Labiau prakaituoja odos raukšlės, delnai. Prakaitavimas padidėja ir fizinio krūvio metu – taip organizmas į aplinka atiduoda šilumą, kuri pasigamina raumenims dirbant.
Prakaitavimas ir aplinkos temperatūra
Karštoje aplinkojebet kurio amžiaus mažylis prakaituoja daugiau. Prakaitavimas – tai gynimasis nuo perkaitimo. Mūsų klimatinėje zonoje per parą išprakaituojama apie 250 ml-5 litrus prakaito. Prakaitavimas priklauso ir nuo išgerto skysčių kiekio – kuo daugiau geriama – tuo daugiau prakaituojama. Gausiai prakaituojant vasarą netenkama daug skysčių, druskų, todėl gali sutrikti širdies ir kitų organų veikla, varginti mėšlungis.
Prakaito kvapas
Kiekvieno žmogaus prakaito kvapas skirtingas, turi specifinį „atspalvį“. Prakaituojant pasišalina druskos ir kitos medžiagos, todėl prakaito kvapas nėra malonus. Prakaituojant nuo odos atsiskiria nebegyvos odos dalys, iš organizmo išsiskiria įvairios medžiagos. Su prakaitu pasišalina ir kai kurie vaistai – tai irgi prakaitui suteikia specifinį kvapą.
Normalus prakaito kvapas yra silpnai rūgštus, nes prakaitas formuoja ir padeda išlaikyti reikalingą odos paviršiaus rūgštingumą. Prakaitas nėra grynas vanduo. Jis susideda iš 98 proc. vandens, sausųjų medžiagų, šlapalo, šlapimo rūgšties, amoniako, pieno ir riebiųjų rūgščių. Jame yra baltyminių medžiagų, kurioms irstant išsiskiria specifinis kvapas – kiekvieno asmens skirtingas. Kai kūdikiui prasideda rachitas – vienas iš požymių yra užuodžiamas rūgštus prakaito kvapas. Jei prakaituoja tik kuri nors viena vieta, pavyzdžiui, viena ranka, arba, priešingai, visas kūnas ir prakaitas būna labai gausus, rūgštaus kvapo, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Brendimo amžiuje (mergaitėms 11-12 gyvenimo metais, berniukams 13-14 gyvenimo metais) pakinta prakaito kvapas – tai vienas iš brendimo pranašų. Bręstantys paaugliai turi kruopščiai laikytis higienos – neužmiršti dažnai praustis ir keisti apatinius drabužius.
Atsiradęs anksčiau nebūtas, specifinis prakaito kvapas – tai signalas, kad dėl vaiko sveikatos būklės dera pasikonsultuoti su gydytoju.
Kai vaikai žaisdami judriuosius žaidimus gausiai prakaituoja, atsitiktinai palaižius suprakaitavusias vietas galima pajausti sūrumą, nes su prakaitu išsiskiria ir natrio chloridas (druska). Sūrus prakaitas būna sergant reta liga, pavadinta cistine fibroze.
Kaip suprasti, kad prakaituoja per daug
Kol kas nėra nustatyta mato – kiek kiekvienas individas, nepriklausomai nuo amžiaus, per parą turi išprakaituoti. Jeigu vaikas, nežaisdamas judrių žaidimų, esant normaliai aplinkos temperatūrai (18-21°C), būdamas normaliai aprengtas, gausiai prakaituoja, nuolat yra šlapias, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Gausiau prakaituojama:
Padidėjusi aplinkos temperatūra, fizinis krūvis, judrūs žaidimai, stresas, baimė, jaudinimasis, skausmas, teigiamos-neigiamos emocijos, džiaugsmas yra veiksniai, stiprinantys prakaitavimą. Tokio prakaitavimo pagrindinės vietos būna padai, delnai, pažastys, rečiau – veidas, kaktos, krūtinės, tarpumenčio sritys. Bet kurio amžiaus vaikas, suaugęs žmogus, persirgęs ūmine liga, gali keletą savaičių gausiau, nei įprasta, prakaituoti. Po kelių savaičių prakaitavimas turi mažėti. Prakaitavimas yra kai kurių lėtinių ligų požymis. Daugiau prakaituojama, kai nusilpsta imuninė sistema, pavartojus antibiotikų. Kartais atsiradęs stiprus prakaitavimas gali būti vienas iš rachito, plaučių, kraujo, skydliaukės ligų požymių. Prakaito išskyrimas padidėja, jis įgauna nemalonų kvapą susirgus Fokso Fordaiso liga, bromhidroze, chromhidroze, „atvirkštiniais“ spuogais.
Šiomis ligomis gali susirgti suaugusieji, tarp vaikų jos itin retos. Pagal vieną simptomą – prakaitavimą – liga nėra diagnozuojama. Susirgus kokia nors liga, visuomet šalia prakaitavimo aptinkami ir kiti anksčiau nebuvę, nepastebėti negalavimai, nesveikatos požymiai. Kai pastebėjote, kad vaikas „be priežasties“ pradėjo gausiau pakaituoti, būtinai pasikonsultuokite su jo gydytoju. Jis, įvertinęs būklę ir priklausomai nuo jos atlikęs tyrimus, spręs, ką daryti.
Prakaitavimas ir rachitas
Prakaitavimas – tai vienas iš rachito pradinių požymių. Mama Milisenta duoda abiems savo vaikams profilaktines vitamino D dozes, ir jie dėl rachito tikrai daugiau prakaituoti negali. Kaip minėjau, rachito prakaitas dažniausiai būna „rūgštus“. Mamai derėtų dėl prakaitavimo pasikonsultuoti su vaikų gydytoju. Jis įvertins vaiko būklę, spręs, ar reikia skirti kokius nors tyrimus ir konkrečiai kokius. Gydytojas nuspręs, ar reikia vaikui kokio nors gydytojo specialisto konsultacijos. Kol kas nesukurtas standartas, kuris apibrėžtų, kad esant gausesniam prakaitavimui būtina atlikti konkrečius tyrimus.
Optimali temperatūra
Optimali patalpos temperatūra – 18-21°C, drėgmė – 50 proc. Vaikai turi būti rengiami gerai prakaitą sugeriančiais, natūralaus pluošto, lengvais, nevaržančiais judesių drabužėliais. Kambaryje vaikas turi būti „lengvai“ apengtas – su apatiniais drabužėliais ir marškinėliais, kelnaitėmis. Vaikų medžiagų apykaita greitesnė, todėl jiems nešalta, kai suaugusiam žmogui tampa lyg ir vėsoka. Kai vaikas žaidžia nejudriai, galima papildomai apvilkti megztuku. Jokių kepurių kūdikiams kambaryje nereikia.
Kova su prakaitu
Sumažinti gausų prakaitavimą – hiperhidrozę – padeda asmens higiena ir tinkama mityba:
Kelis kartus per dieną prauskitės po šiltu dušu (šaltas vanduo skatina dar didesnį prakaitavimą).
Gerkite natūralaus negazuoto mineralinio vandens, žaliosios arbatos (suprantama – vaikams arbatos nedaug).
Nevalgykite riebaus, aštraus maisto. Neverskite vaiko kuo daugiau suvalgyti. Duokite valgyti kuo daugiau įvairių šviežių vaisių, daržovių, uogų. Mėsą pakeiskite žuvimi, tačiau nerūkyta.
Pasitaiko, kad vaikus vargina kojų prakaitavimas. Viena priežasčių – uždara avalynė (pvz., nuolat dėvima abejotinos kokybės sportinio tipo avalynė) ir daug sintetinio pluošto turinčios kojinės. Kojinės turėtų būti medvilninės, o dar geriau – be kojinių, o avalynė – natūralios minkštos odos ir pralaidi orui. Ir tokia, kad netrintų kojų, ne per didelė ir ne „išaugtinė“. Vasarą – gryname ore, o kitais metų laikais – kambaryje sveikiausia avėti atviras basutes. Suaugusieji vaikams turi parodyti pavyzdį, kad kojinės keičiamos kasdien.
Ką daryti, kai vaikas visai neprakaituoja
Visai neprakaituojančių nėra, tik vienas prakaituoja daugiau, kitas – mažiau, esant net tai pačiai kambario temperatūrai ir žaidžiant tą patį judrųjį žaidimą. Visa tai – normalu.
Patarė docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
Mano vaikui prakaituoja delnai nebežinau net ko griebtis… Kas keisčiausia, kad tai vyksta nuolat. Nei man, nei vyrui nėra nieko panašaus. Kur turėčiau kreiptis?
Iš patirties, jeigu vaikas linkęs prakaituoti, labai didelį dėmesį skirkite į vaiko aprangą, patalynę ar kitus audinius, kur vaikas prisilietęs prakaituoja. Mano vaikas laaabai prakaituodavo, kol nepradėjome ieškoti kaip su tuom kovoti. Tiesiog tik reikia paieškoti. PVZ. http://www.raigrawool.lt pagalvės arba automobilių kėdučių įdėklai. Išbandyta praktikoje. Pasidomėkite atsiliepimais, verta ir tikrai nenusivilsite.
Siaubas, kas per atvirkstiniai spuogai, gal akne, kiek daug cianaujienu parasyta 🙁
Vienareikšmiškai rekomenduoju Raigrawool įdėklą į autokodute nuo prakaito! Turiu dvynukus, abu sausuteliai. Labai malonus aptarnavimas, moteris žino savo darbą ir žino įvairių autokėdučių išmatavimus…