Pamenu, kartą žaidžiau su draugais krepšinį. Po maždaug valandos intensyvaus žaidimo, koją sutraukė mėšlungis. Žinoma, jausmas ne koks, o ir žaidimui tąkart teko pasakyti „ate…“. Kitą dieną jaučiausi puikiai, tačiau po savaitės nuėjus žaisti ir pažaidus gerą valandą – vėl tas pats. Mano komandos draugas tuomet palingavo galva – „Trūksta magnio.“
Tiek jis tepasakė, bet mane privertė susimąstyti. Mano mityboje trūko ne tik magnio. Trūko ir daugiau įvairiausių mineralų, kadangi įvairiapuse ir subalansuota mityba tikrai nesidomėjau ir man tas nerūpėjo. Dažniausias maistas mano racione būdavo močiutės gaminti kotletai su bulvėmis, bandelės, sumuštiniai, karbonadai (kepsniai). Žinoma, koks čia dar magnis ir apskritai, kam jo reikia. Pasirodo reikia… Sportavimas tik prisidėjo prie šio mineralo praradimo, nes sportuojant prakaituojama, o magnis ir kiti vertingi mineralai pasišalina iš organizmo ir per prakaitą. Todėl sportuojant visada patartina vartoti daug skysčių, kuriuose yra mineralų. Pamenu, man gydytoja liepė vartoti Vytauto mineralinį vandenį.
Nusipirkęs paskaičiau etiketę – iš tiesų yra ne tik magnio, bet ir kalcio, natrio. Netikite? Nusipirkite ir pamatysite. Ir tai ne reklamos akcija.
Taigi, mėšlungis ne vienintelis magnio trūkumo simptomas. Jis yra populiariausias signalas, kad stinga šio mineralo. Be raumenų spazmų dar gali pasireikšti vokų trūkčiojimas. Kaip žinia žmogaus kūne magnį galima rasti raumenyse, kauluose ir tik 1% kraujyje. Daugiausia jo yra raumenyse ir todėl trūkumo požymiai dažniausiai gali pasireikšti per raumenų spazmus ir mėšlungį. Jeigu spazmai kartojasi – verta susirūpinti ir pasipildyti magnio atsargas savo organizme.
Be to, magnio trūkumas gali sukelti širdies raumens susitraukimų sutrikimus, kuomet atsiranda širdies permušimai, netolygus pulsas. Tokiu atveju tereikia nueiti į artimiausią vaistinę ir įsigyti magnio papildų, kad ir magne b6. Jei magnis sunkiai absorbuojamas žarnyne (taip gali nutikti dėl ligų ar kitų priežasčių) – nusipirkite magnio aliejaus, kurio irgi nesunkiai galima įsigyti (kad ir internetinėse parduotuvėse). Magnio aliejus žymiai greičiau absorbuojamas (mineralas įsisavinamas per odą), tuo tarpu vartojant per žarnyną, reikia ilgiau palaukti, kol atsiras teigiamos permainos. Jei netyčia viršysite rekomenduojamą magnio dozę – nieko baisaus, magnio perteklius dažniausiai pasišalina per viduriavimą.
Nuovargis, silpnumas, nervingumas taip pat gali būti magnio trūkumo simptomai. Daugelis linkę savo nuovargį nurašyti dideliems darbo krūviams, stresinėms situacijoms, sunkumams šeimoje ir darbe, galų gale ne vienas girdėjome sakant „,ai, matyt stinga vitaminų“. Deja, tokie simptomai atsiranda ne tik kai trūksta vitaminų.
Galvos skausmai, migrena taip pat gali atsirasti dėl per mažo magnio kiekio organizme. Kraujagyslėms spazmuojant pablogėja kraujo apytaka, tuomet atsiranda skausmas. Ypač tą jaučia nėščiosios, kurioms ne tik patartina, bet ir būtina vartoti magnio ir kitus papildus – juk reikia aprūpinti naudingomis medžiagomis ne vieną, o du organizmus, save ir mažylį. O jei naudingų medžiagų trūksta, kenčia ne tik mama – pavojus gresia ir vaikui. Žinoma, papildus nėštumo metu geriausia vartoti pasitarus su savo šeimos gydytoju.
Stresas irgi vienas iš magnio stokos rodiklių. Magnis veikia kaip streso slopintojas – jis stiprina organizmo atsparumą stresinėms situacijoms, tačiau įdomu tai, kad pats stresas irgi mažina magnio kiekį. Streso metu išsiskiria adrenalinas, kuris išstumia magnį. Magnio stoka mažina atsparumą stresui, žmogus tampa nervingas, iš pusiausvyros išmuša netgi nereikšmingi dalykai. Užsitęsęs stresas toliau mažina magnio atsargas ir taip gaunasi uždaras ratas kuomet pasekmė skatina priežastį. Geriausia išeitis iš šio užburto rato – vartoti daugiau magnio ir vengti (kiek įmanoma) stresą sukeliančių veiksnių.