Į skaitytojų atsiųstus klausimus apie kojų venas atsako kraujagyslių chirurgė, med. m. dr. Ilona Taluntienė
Jau kelis mėnesius jaučiu, tarytum mano kojose teka ne kraujas, o šampanas – tarsi venose sproginėtų šampano burbuliukai ar vaikščiotų vabaliukai. Tas jausmas nėra nemalonus, bet baugina – o gal tai kokie besusidarantys krešuliai?
Dažnai moterys skundžiasi panašiais skausmais. Jie gali atsirasti dėl pradėjusių plėstis venų, dėl atsiradusio uždegimo jose ir dėl besiformuojančių trombų. Tokie skausmai kojose gali būti ir dėl arterijų ligų, dėl stuburo ar kitų neurologinių problemų. Kiekvienu atveju reikėtų pasitarti su gydytoju angiochirurgu (kraujagyslių chirurgu). Jei jis neras veninės arba arterinės kraujotakos sutrikimų, patars jums neurologo ar kito specialisto konsultaciją.
Vakarais kojų čiurnos būna patinusios. Atliko šlapimo tyrimus, jie geri. Ar kojos gali tinti dėl to, kad plečiasi venos?
Dauguma moterų, ypač nutukusių, besilaukiančių vaikelio, dirbančių stovimą ar sunkų fizinį darbą, skundžiasi, kad vakarais jų kojos patinsta, tampa sunkios, švininės. Tai rodo, kad yra veninio kraujo nutekėjimo problemų, kad prasideda venų liga, nors plika akimi išsiplėtusių venų dar nematyti. Todėl reikėtų susirūpinti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgą konsultacijai.
Kaip „plečiasi venos“ – ar tai įmanoma pajusti, kankina skausmas, ar tiesiog vieną rytą pamatai išsišokusius mėlynus guzus?
Klausiu dėl to, kad po gimdymo akivaizdžiai paryškėjo kojų kraujagyslių tinklas: prieš gimdymą jų beveik nebuvo matyti, o dabar kojos panašios į žemėlapį.
Liga progresuoja palaipsniui, nepastebimai.
Pradėjus venoms plėstis, dažnai moterys skundžiasi kojų skausmu, sunkumu jose. Paskutinėmis venų išsiplėtimo stadijomis skausmai kojose dažniausiai pranyksta. Tai susiję su inervacijos ypatumais. Todėl dauguma moterų kreipiasi į kraujagyslių chirurgą pavėluotai. Na, o nėštumas ir gimdymas ypač provokuoja venų varikozę.
Per nėštumą kojas traukdavo mėšlungis, tai atrodė normalu. Bet taip yra ir dabar, kai po gimdymo praėjo 2 metai. Magnio papildai nelabai padeda, gal patartumėte maisto produktus, kuriuose daugiau magnio, o gal kojas tepti specialiais tepalai?
Magnis būtinas nervų ląstelėms, širdies veiklai, medžiagų apykaitai ir kt. Jei jo nepakaks, tapsite jautresnė, vargins kojų mėšlungis.
Geriausias magnio šaltinis yra grūdų produktai – duona, kruopos, sėlenos, žirniai, pupelės. Beje, perdirbant grūdus, netenkama 80 proc. viso magnio kiekio. Magnio daugiausia augaliniuose produktuose, ypač žaliuose, nes jis yra chlorofilo sudedamoji dalis. Jo daug petražolėse, krapuose, špinatuose, rūgštynėse, kituose žalialapiuose augaluose, juodojoje arbatoje, džiovintuose grybuose, kakavoje, krabuose, krevetėse, jūros kopūstuose, moliūguose, bananuose, džiovintuose vaisiuose. Magnio yra ir geriamajame vandenyje. Pasisavinti magnį padeda vitaminas B6. Be abejonės, savo kojoms padėti galite ir naudodamos heparininius tepalus. Kojas tepti reikia 3-4 kartus per dieną. Konkretų tepalą patars kraujagyslių chirurgas.
Geriu kontraceptinius vaistus. Informaciniame lapelyje bauginančiai parašyta, kad geriant kontraceptikus gali išsivystyti venų trombozė, tromboflebitas, trombai gali užkimšti kraujagysles ir galima net mirti. Ar čia yra tiesios? Baugu, nes neseniai pajutau kojose kažkokį keistą trūkčiojimą, tvinkčiojimą.
Yra grupė moterų bei merginų, kurioms geriamieji kontraceptikai netinka. Jų negali vartoti moterys, kurioms yra kraujo krešumo sutrikimų ar rizika jiems atsirasti, nėštumas, krūties ar gimdos vėžys, kraujavimas iš makšties dėl nenustatytos priežasties, sunkus kepenų funkcijos sutrikimas.
Daug rūkančioms moterims, ypač vyresnėms nei 35 metų, kai kurie nepageidaujami kontraceptikų poveikio simptomai gali pasireikšti dažniau, todėl jos apie tokį įprotį turi pasakyti gydytojui, o dar geriau – jo atsisakyti.
Ar po gimdymo išsiplėtusios venos po to susitrauks? Ar būtinai reikės operacijos?
Išsiplėtusios kojų venos negali pačios susitraukti, nes pakinta jų sienelių struktūra, venų vožtuvai tampa nesandarūs, sutrinka kraujotaka venose.
Savijautai pagerinti, simptomams palengvinti galima dėvėti specialias elastines kojines, kojas tepti heparininias tepalais, atlikinėti specialius pratimus. Nuo venų išsiplėtimo laipsnio priklauso, ar reikės operacijos, ar galima bus atlikti skleroterapijos procedūrą. Tai patars kraujagyslių chirurgas. Pažymėtina, kad operacija ligoninėje atliekama per 1 dieną. Todėl moterys, turinčios namuose mažų vaikų, gali nenuogąstauti, kad jų atžalos ilgai bus paliktos be priežiūros.
Kaip atpažinti venų uždegimą? Mano kojose nematyti mėlynų mazgelių, bet labai skauda blauzdas. Kur kreiptis dėl konsultacijos? Kaip atliekami tyrimai? Ar angiochirurgas tik pasižiūri ir pamaigo, ar tiria kokiu nors aparatu?
Paviršinių venų uždegimą dažniausiai lydi paraudimas, patinimas ir skausmingumas. Jei šių simptomų nėra, tai labai tikėtina, kad paviršinių venų uždegimo jums nėra.
Prieš pradedant gydyti lėtinį venų nepakankamumą, svarbiausia nustatyti jo priežastį. Pagrindinis tyrimo būdas – ultragarso aparatais. Vertinga ir flebografija (venų kontrastinis tyrimas). Labai retai tenka atlikti ir arterijų nuotrauką (arteriografiją).
„Mamos žurnalas“