Po gimdymo išsiplėtė venos

vaikas

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Žodis mamoms:

Šitas vaikas man kainavo du dantis. Jie tiesiog nuskilo, kai nėščia valgiau riešutus.

***

Maniškis iš manęs atėmė pusę plaukų. Po gimdymo jie slinko kuokštais, tad prikimšau nemažą plaukų pagalvėlę. Padovanosiu vaikui, kai užaugs. Tegul žino, kiek grožio pagrobė iš mamos.

***

Mano pilvo oda po nėštumo tapo panaši į sueižėjusią žemę. Strijos neleidžia nė pasvajoti apie atskirą maudymosi kostiumėlį.

***

O mano vaikas pavogė gražiąsias mano kojas. Per nėštumą išsiplėtė venos. Dabar gerai jaučiuosi tik žiemą, kai mūviu storas juodas pėdkelnes.

Nejau gamta taip negailestingai žaidžia savo žaidimą? Ar tapusi  motina moteris turi susitaikyti su matronos išvaizda? Su chirurgu Sauliumi Špokevičiumi kalbamės apie jaunų mamų mazguotas kojas.

Kodėl daugybei moterų per nėštumą plečiasi venos?

Pas beveik kiekvieną vyresnio amžiaus žmogų galima rasti išsišokusių venų mazgelių. Manoma, kad venų varikoze serga penktadalis suaugusiųjų. Net antikinių skulptūrų kojose matomi venų mazgai. Tikriausiai išsiplėtusios venos pradėjo žmogų kamuoti tada, kai jis pradėjo vaikščioti stačias, ir kraujas į širdį iš apatinės kūno dalies pradėjo keliauti vertikaliai. Venų varikoze moterys serga 3 kartus dažniau nei vyrai.

Ligą paaštrina nėštumai, ypač jei tarpai tarp nėštumų nedideli. Rizika didėja su kiekvienu nėštumu. Dažniausiai kojų venos išsiplečia po antrojo ir trečiojo nėštumų. Mat po pirmojo gimdymo venų sienelės nespėja atgauti elastingumo.

Nėštumo metu gimda spaudžia dubens venas ir sunkina kraujo grįžimą į širdį. Todėl kraujotaka venose sulėtėja, ir daugiau veninio kraujo susikaupia apatinėje kūno dalyje. Nėščios moters organizme vyrauja moteriški hormonai, kurie sumažina venų sienelių elastingumą, todėl jos greičiau plečiasi. Kai kraujas venose stovi, jos pradeda plėstis, ilgėti, iškyla į paodį, pasidaro ryškiai matomos.

Ar plečiantis venoms skauda?

Šis procesas nėra skausmingas. Dažniausiai moteris nieko nejaučia, nebent sunkumą kojose, greitą kojų nuovargį. Antroje dienos pusėje gali patinti pėdos ir čiurnos. Tik vėliau ,,išlenda” melsvi venų žemėlapiai ar mazgai. Skauda, kai prasideda venų uždegimas. Tuomet kojos gali tinti, raudonuoti, kyla temperatūra.

Ar padės elastinės kojinės?

Taip. Elastinės kojinės būna daugiau ar mažiau spaudžiančios (nuo 20 iki 70 mm Hg). Jų galite įsigyti vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse. Prieš pirkdamos pasitarkite su gydytoju. Populiariausios yra 20-40 mm Hg elastinės kojinės. Elastines kojines užsimaukite ryte, dar prieš atsikeldamos iš lovos, o nusimaukite vakare.

Kaip išsigydyti venas, jei jos nėštumo metu išsiplėtė?

Išsiplėtusias venas gydo kraujagyslių, bendrojo profilio, lazerio arba plastiniai chirurgai, dermatologai. Dažnai išsiplėtusios venos šalinamos operuojant. Ši operacija – viena dažniausių. Populiari operacijos metodika, kai išsiplėtusi vena pro mažus pjūvelius ištraukiama. Tą pačią dieną moteris gali stotis ir eiti. Venų kojose yra daug, todėl pašalinus vieną ar kelias sergančias, kraujotaka ne pablogėja, o pagerėja. Išsiplėtusios venos gali būti gydomos ir vaistais, didinančiais venų tonusą.

Ką daryti, jei po nėštumo ant kojų atsirado ne venų mazgai, o šviečiantis mėlynas kraujagyslių žemėlapis?

Jei išsiplėtęs tik smulkiųjų venų tinklas (per kojos odą šviečia mėlynas „žemėlapis“) operacijos nereikia. Tuomet į smulkiąsias venas suleidžiama specialaus tirpalo, ir po kurio laiko jos išnyksta. Ši procedūra, vadinama skleroterapija, yra labai populiari.

Jei venos per nėštumą plėtėsi mamai, plėsis ir dukrai?

Jei tėvus kamavo ši bėda, veikiausiai anksčiau ar vėliau susirgsite ir Jūs. Venų varikozė paveldima autosominiu dominantiniu keliu. Tačiau žinodama, kad venos plėtėsi mamai, Jūs galite imtis daugybės apsisaugojimo priemonių ir ligą stipriai nutolinti. Beje, rizikos grupei priklauso aukštaūgės, plokščiapadės ir sergančios hemorojumi moterys.

Galbūt daug patogiau visą gyvenimą mūvėti storas pėdkelnes, nei ryžtis venų operacijai?

Išsiplėtusiose venose gali susidaryti kraujo krešulių. Dėl kraujo sąstovio gali prasidėti venų uždegimas tromboflebitas (sakoma, kad venos užsidegė). Išsiplėtus venoms kojos tinsta, blogai gyja žaizdos, kaulų lūžiai. Negydomos venos plečiasi vis labiau. Tačiau kartais išsiplėtusios venos savaime susitraukia po uždegimo – paprasčiausiai užsikemša ir nunyksta.

Ką daryti, kad venos nesiplėstų?

Laikykitės kelių taisyklių:

* Jei dirbate sėdimą darbą, kai niekas nemato pasėdėkite susikėlusi kojas ant stalo.

* Kelis kartus per dieną pagulėkite aukštyn iškeltomis kojomis (žinoma, ne paskutinėmis nėštumo dienomis).

* Nusipirkite elastines kojines ir mūvėkite jas nors tomis dienomis, kai tenka ilgiau pasėdėti.

* Kasdien bent pusvalandį eikite pėsčia. Miegokite po kojomis pasidėjusi nedidelę 10 cm pagalvėlę.

* Kasdien avėkite batus su 5 cm pakulne, o aukštakulnius – tik per šventes.

* Venkite ankštų drabužių, ypač visokių diržų ir gumų, nes jie sunkina kraujo kelionę venomis.

* Kojų plaukus depiliuokite skusdama, o ne karštu vašku. Dažnas depiliavimas plonina odą.

* Kuo dažniau vaikščiokite basa, kad ir po kambarį. Geriausia – ant pirštų galų.

* Stenkitės, kad nekietėtų viduriai. Tuštinantis padidėja spaudimas pilvo srityje, dėl to veninis kraujas stumiamas žemyn.

* Stenkitės per nėštumą nepriaugti daugiau nei 10-12 kg. Priaugus daug svorio padidėja kraujo spaudimas pilve, ir veninis kraujas nuteka sunkiau.

* Venkite karščio – jis plečia venų sieneles.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


3 − vienas =

Kitos temos: