Kai į tolimiausią spintos stalčių sudedame pėdkelnes ir šiltas kojines, lyg naujoje šviesoje pamatome savo kojas. Vasarą jos atrodo tokios… vargšės.
Sunkios, patinusios, išsiplėtusiais kapiliarais. Kartais net nebetelpančios į vasarinius batelius. Ypač dėl patinusių ir nuvargusių kojų kenčia nėščios moterys.
Tikimės, kad keli naudingi patarimai padės jūsų pavargusioms kojoms.
Kodėl nėštumo metu kojos ypač kenčia?
Jaunystėje nesusimąstome apie išsiplėtusias venas. Tačiau beveik kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus kenčia dėl iššokusių venų mazgelių. Venų varikoze serga apie penktadalis suaugusiųjų. Net antikinių skulptūrų kojose matyti venų mazgai. Išsiplėtusios venos pradėjo žmogų kamuoti tada, kai jis pradėjo vaikščioti stačias, ir kraujas į širdį iš apatinės kūno dalies pradėjo keliauti vertikaliai. Venų varikoze moterys serga 3 kartus dažniau nei vyrai. Ligą paaštrina nėštumai, ypač jei tarpai tarp nėštumų nedideli. Rizika didėja su kiekvienu nėštumu. Dažniausiai kojų venos išsiplečia po antrojo ir trečiojo nėštumų. Mat po pirmojo gimdymo venų sienelės nespėja atgauti elastingumo.
Nėščios moters kraujyje gerokai padaugėja hormono progesterono ir estrogenų. Jie atpalaiduoja lygiuosius gimdos raumenis, nėštumo metu neleisdami gimdai susitraukinėti. Kojų venų sieneles taip pat sudaro lygieji raumenys, juos hormonai irgi atpalaiduoja. Dėl to daugiau kraujo susikaupia venose, sunkiau cirkuliuoti kraujui. Padidėjusi gimda spaudžia dubens venas kraujui sunkiau grįžti į širdį. Kai kraujas venose stovi, jos pradeda plėstis, ilgėti, iškyla į poodį, pasidaro aiškiai matomos.
Kaip suprasti, kad venos gali pradėti plėstis? Gal kojas labai skauda?
Šis procesas nėra skausmingas. Kojų nuovargis, sunkumo jausmas kojose, pėdų, čiurnų pabrinkimas rodo, kad jau prasidėjo kraujotakos sutrikimai kojose. Vėliau gali išryškėti melsvi venų žemėlapiai, atsirasti mazgelių.
Skauda, kai prasideda venų uždegimas. Tuomet kojos gali tinti, raudonuoti, kyla temperatūra.
Ar po gimdymo kojos vėl bus gražios?
Daliai moterų po gimdymo kojos vėl tampa lengvos ir gražios. Juk nustoja veikti nėštumo metu vyravę hormonai, todėl kojų pabrinkimai išnyksta, veninis tinklas tampa mažiau ryškus. Tačiau daliai moterų išsiplėtusios venos gali ir išlikti. Tai nėra vien estetinė problema. Išsiplėtusioje venoje gali prasidėti uždegimas, formuotis trombai, galintys sukelti rimtų komplikacijų. Todėl atsiradus veninės kraujotakos sutrikimo simptomams reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir nedelsiant imti rūpintis savo kojomis.
Ar visoms moterims gresia kojų bėdos?
Žinoma, ne. Tačiau daugumai – taip. Nemažai reikšmės turi paveldimumas. Nėštumo metu problemų dėl kojų venų dažniau patiria tos moterys, kurios panašių problemų turėjo jau prieš nėštumą ir tos, kurių nors vienas iš tėvų serga kojų venų varikoze (išsiplėtimu). Labiau rizikuoja ir ne pirmą kartą nėščios moterys. Rizika išsiplėsti kojų venoms didėja po kiekvieno nėštumo, ypač, jei tarpai tarp nėštumų nedideli. Venų sienelės nespėja atgauti tonuso, o jom jau tenka naujas krūvis. Kenkia didelis svorio prieaugis. Priaugus per daug svorio, padidėja spaudimas pilve, veninis kraujas sunkiau grįžta į širdį. Rizikos veiksnys yra ir vidurių užkietėjimas. Sunkiai tuštinantis padidėja spaudimas pilvo apačioje, ir veninė kraujotaka dar labiau sutrinka.
Kenkia ir netinkami rūbai ir batai – ankšti drabužiai bei netinkama avalynė (aukštakulniai ar bekulniai batai). Kojų priešas yra ir šiluma. Šiluma atpalaiduoja kraujagyslių sieneles, todėl dar daugiau kraujo susikaupia kojų venose. Todėl nėščioms moterims (ir toms, kurių venos linkusios plėstis) nepatariama degintis saulėje, kaitintis vonioje, pirtyje, depiliuoti kojas karštu vašku.
Kaip padėti kojoms?
Štai kelios gražių kojų taisyklės:
Kuo daugiau judėkite – vaikščiokite, plaukite.
Venkite padėčių, kurios apsunkina kraujotaką kojose: ilgo stovėjimo, sėdėjimo, ypač sukryžiavus kojas.
Atsisakykite ankštų kelnių, kojinių, veržiančių diržų.
Avėkite batus 4-5 cm aukščio pakulne.
Miegokite lovoje, kurios kojūgalis pakeltas maždaug 10 cm.
Venkite kaitinimosi saulėje, vonioje ar pirtyje.
Kad neužkietėtų viduriai, valgykite pakankamai skaidulų turinčio maisto – daržovių, vaisių, avižinių kruopų, sėlenų, rupios duonos.
Pagulėkite aukščiau pakėlusi kojas.
Kuo daugiau vaikščiokite basomis po smėlį, braidykite vandenyje.
Kojoms labai padeda pėdų masažas. Pamasažuokite kojas nuo čiurnų kildamos aukštyn.
Įsigykite elastines (70-140 denų) kojines. Jas apsimauti reikėtų iš pat ryto, dar neatsikėlus iš lovos.
Kasdien pamankštinkite kojas – ištiestais pirštų galais parašykite ore savo vardą ir pavardę.
Naudokite specialius kremus ir gelius, saugančius nuo venų išsiplėtimo, gaivinančius ir vėsinančius kojas.
Parengė gydytoja Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“