Išsiplėtusiomis kojų venomis skundžiasi kas 3–5 nėščia ir neseniai pagimdžiusi moteris. Nėštumo metu didėjantis kūno svoris, apie 20 proc. padidėjęs kraujo tūris bei dėl hormonų poveikio sumažėjęs kraujagyslių elastingumas ypač padidina riziką susirgti venų ligomis!
Kodėl plečiasi venos
Beveik kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus turi išsišokusių venų mazgelių. Manoma, kad venų varikoze serga penktadalis suaugusiųjų, o moterys serga 3 kartus dažniau nei vyrai. Ligą paaštrina nėštumai, ypač jei tarpai tarp nėštumų nedideli. Rizika didėja kas kartą besilaukiant. Dažniausiai kojų venos išsiplečia po antrojo ir trečiojo nėštumų. Mat po pirmojo gimdymo venų sienelės nespėja atgauti elastingumo.
Nėštumo metu gimda spaudžia dubens venas ir sunkina kraujo grįžimą į širdį. Todėl kraujotaka venose sulėtėja, ir daugiau veninio kraujo susikaupia apatinėje kūno dalyje. Nėščios moters organizme vyrauja moteriški hormonai, kurie sumažina venų sienelių elastingumą, todėl jos greičiau plečiasi. Kai kraujas venose stovi, jos pradeda plėstis, ilgėti, iškyla į paodį, pasidaro ryškiai matomos.
Nors kojose vyksta sudėtingi procesai, moteris jaučia sunkumą kojose, greitą kojų nuovargį, antroje dienos pusėje gali patinti pėdos ir čiurnos. Tik vėliau tampa matomi melsvi venų žemėlapiai ar mazgai.
Skauda, kai prasideda venų uždegimas. Tuomet kojos gali tinti, raudonuoti, kyla temperatūra.
Didesnė rizika, kad nėštumo metu venos plėsis, jei:
Iki nėštumo buvo venų varikozė.
Venų ligomis serga tėvai, seneliai.
Greitai didėja kūno masė.
Nėščioji ilgai stovi ar sėdi.
Jei moteris iki nėštumo sirgo varikozine venų liga, ji turi būti itin atidi, nes nėštumo metu liga paūmėja, gali komplikuotis paviršinių venų tromboflebitu arba giliųjų venų tromboze. Tokia moteris nuo pat nėštumo pradžios, o ypač nuo 3 mėnesio turėtų mūvėti kompresines kojines, kurios sumažina diskomfortą kojose, gerina nėščiosios ir vaisiaus kraujotaką, sumažina venų varikozės progresavimą bei galimas jos komplikacijas. Gimdymo metu ir 6 savaites po gimdymo rekomenduojama mūvėti kompresines kojines, siekiant maksimaliai apsaugoti moterį nuo pavojingų komplikacijų.
Jei norite apsaugoti kojas
Venkite statiškų padėčių, daugiau judėkite – vaikščiojimas, plaukymas, lengva mankšta gerina kraujo cirkuliaciją kojose. Pusvalandis ėjimo per dieną jau gerokai sumažina venų problemas.
Reguliariai pamasažuokite blauzdas nestipria vėsia vandens čiurkšle, pradedant nuo kojų pirštų ir kylant į viršų kelių link.
Kasdien pavaikščiokite basa, geriausia – ant pirštų galų.
Venkite karštos vonios ir pirties, nes karštis plečia venų sieneles.
Dažniau pailsinkite kojas, esant galimybei laikykite jas pakeltas horizontalioje padėtyje ar kiek aukščiau (apie 10 cm).
Rinkitės patogią avalynę. Kasdien avėkite batus su 5 cm pakulne, o aukštakulnius – tik per šventes.
Atsisakykite ankštų kelnių, veržiančių drabužių.
Nesėdėkite užsikėlusi koją ant kojos.
Mūvėkite tinkamai parinktas profilaktines kompresines kojines. Šios kojinės, fiziologiškai taisyklingai apspausdamos kojas (didžiausias apspaudimas ties čiurna, kuris laipsniškai mažėja klubų link), gerina kraujo apytaką kojose, mažina kojų nuovargį ir tinimą bei saugo nuo venų išsiplėtimo.
Kojų plaukus depiliuokite skusdama, o ne karštu vašku. Dažnas depiliavimas plonina odą.
Stenkitės per nėštumą nepriaugti daugiau nei 10–12 kg. Priaugus daug svorio padidėja kraujo spaudimas pilve, ir veninis kraujas teka sunkiau.
Stenkitės, kad nekietėtų viduriai. Tuštinantis padidėja spaudimas pilvo srityje, dėl to veninis kraujas stumiamas žemyn.
Pajutę dažną kojų nuovargį, tinimą, mėšlungį ar pastebėję paryškėjusį kraujagyslių tinklą, nevenkite pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar kraujagyslių chirurgu.
Kaip išsigydyti venas, jei jos nėštumo metu išsiplėtė?
Išsiplėtusias venas gydo kraujagyslių chirurgai.
Dažniausiai išsiplėtusios venos gydomos atliekant operaciją.
Klasikinė venų operacija (flebektomija) atliekama pritaikius spinalinę nejautrą, šalinant didžiosios arba mažosios poodinės venos kamieną, per kirkšnies arba pakinklio pjūvį specialaus zondo pagalba.
Varikoziniai mazgai šalinami atskirai atliekant mažus pjūvelius blauzdoje. Po tokios operacijos kitą dieną pacientas jau vaikšto ir išleidžiamas į namus, o po savaitės gali vėl būti darbingas, jei darbas nesusijęs su sunkiu fiziniu krūviu.
Atliekant operaciją endoveniniu lazeriu nedaromi įprastiniai chirurginiai pjūviai. Stebint ultragarsu įvedamas šviesolaidis (praduriant odą), venos sienelė paveikiama lazerio šviesos energija, dėl to sukeliamas venos spindžio susitraukimas ir užakimas. Operacija neskausminga, nelieka randų, yra mažesnis pooperacinis skausmas ir mėlynės, greitesnis gijimas. Pooperacinis laikotarpis trunka vos kelias valandas, po operacijos pacientai gali grįžti prie įprastinės veiklos.
Venų kojose yra daug, todėl, pašalinus vieną ar kelias sergančias, kraujotaka ne pablogėja, o pagerėja. Išsiplėtusios venos gali būti gydomos ir vaistais, didinančiais venų tonusą. Išsiplėtusiose venos nėra tik kosmetinis defektas – jose gali susidaryti kraujo krešulių, gali prasidėti venų uždegimas tromboflebitas.
Negydomos venos plečiasi vis labiau.
Jei išsiplėtęs tik smulkiųjų venų tinklas (per kojos odą šviečia mėlynas žemėlapis) operacijos nereikia.
Tuomet į smulkiąsias venas suleidžiama specialaus tirpalo, ir po kurio laiko jos išnyksta. Ši procedūra, vadinama skleroterapija, yra labai populiari.
Vaikų venos
„Turiu 4 metų sūnų, jo vienoje kojytėje išsiplėtusi vena. Esu labai sutrikusi, apie vaiku venų varikozę informacijos beveik nėra. Kokio reikia gydymo, ar būtina mūvėti kompresinę kojinę? Kaip su ta kojine vystosi kojytė? Kada daromos operacijos? Ar vaikui skauda tą kojytę?“
Pirmiausia reikia, kad vaiką apžiūrėtų kraujagyslių chirurgas, atliktų venų ultragarso tyrimą, išsiaiškintų, ar pažeistas venos kamienas, ar šoninė jo šaka. Vaikutis tikrai gali nešioti individualiai jam pagamintą kompresinę kojinę kaip gydomąją priemonę, ji netrukdys kojytei augti ir vystytis. Jei yra didelis venų nepakankamumas, venų operacijos atliekamos nuo 16–17 metų.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai