Tas nejaukus žodis „hemorojus“

viduriuoja

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Hemorojumi ir išsiplėtusiomis kojų venomis skundžiasi kas 3-5 nėščia ir neseniai pagimdžiusi moteris. Kas bendro tarp hemorojaus ir išsiplėtusių venų?

Hemorojus – tai irgi venų išsiplėtimas, tik šį kartą išsiplečia ne kojų, o tiesiosios žarnos venos. Plečiantis venoms, kaip ir kojose, taip ir išeinamojoje angoje, vyksta lėtiniai procesai: iš pradžių atsiranda veninės kraujotakos nepakankamumas, audiniai paburksta (nes sutrikus kraujotakai juose kaupiasi skysčiai), tada odos paviršiuje gali atsirasti ir veninių mazgų. Taigi pagrindinė hemorojaus atsiradimo priežastis – varikozinis venų išsiplėtimas.

Venos, hemorojus ir nėštumas

Manoma, kad venos plečiasi dėl genetinių priežasčių, nes gali būti paveldėtas venų vožtuvų ir venų sienelių silpnumas. Daug lemia ir išorinės priežastys – gyvenimo būdas, amžius, profesijos, kitų ligų įtakos. Paveldimumas – labai svarbi ligos priežastis. Net 60 proc. ligonių, sergančių venų varikoze, giminaičiai irgi serga šia liga.

Labiausiai venos plečiasi ir hemorojus atsiranda būtent nėštumo metu.

Kojos. Nėštumo metu gaminasi tam tikrų hormonų, kurių veikiamos venos atsipalaiduoja, praranda standumą. Be to, didėjanti gimda pradeda spausti klubų venas, į kurias suteka kojų veninis kraujas. Kraujui tekėti tampa vis sunkiau, todėl jis užsilaiko kojų venose. Venų sienelės tiesiog neištveria spaudimo, jos ima plėstis. Sutrinka ir venų vožtuvų funkcija, vožtuvas tampa nesandarus. Venos vis plečiasi, vystosi kojų venų varikozė. Paviršinės kojų venas su giliosiomis jungia jungiamosios venos. Jų vožtuvai leidžia kraujui tekėti tik viena kryptimi – iš paviršiaus gilyn. Pagaliau padidėjusio spaudimo neištveria ir jungiamosios venos. Kojas pradeda skaudėti, atsiranda sunkumas, jos pabrinksta, labai greitai pavargsta. Naktį moteris jaučia, lyg kojomis bėgiotų skruzdės, kojas traukia mėšlungis.

Hemorojus. Įsivaizduokite, kas vyksta mažajame dubenyje, kai vaisius auga. Pirmoje nėštumo pusėje jokių pakitimų beveik nėra (todėl ir hemorojus beveik niekada tokiu metu neatsiranda). Vaisiui augant, kraujo tekėjimas iš mažojo dubens blogėja, didėjanti gimda spaudžia žarnyną, kraujagysles.

Maždaug nuo 7 nėštumo mėnesio moteris gali pajusti lengvą nepatogumą dėl hemorojaus, nes pilvo ertmėje padidėja slėgis, o tiesiojoje žarnoje susidaro kraujo sąstova, tad po tiesiosios žarnos gleivine gali susiformuoti hemorojinių mazgų. Moterys skundžiasi, kad išangė patinsta, parausta, niežti, tuštinantis labai skauda, kraujuoja. Praėjus ūmiam hemorojaus periodui, išorėje gali likti didesnių ar mažesnių hemorojaus mazgų.

Pastebėta, kad rizika susirgti hemorojumi didėja su kiekvienu gimdymu.

Ką daryti, kad nesiplėstų kojų venos, neatsirastų hemorojus?

  • Venkite ilgo stovėjimo. Jei galite, dažniau prigulkite, pakelkite kojas aukščiau, po kojomis pasidėkite pagalvėles.
  • Rinkitės patogią avalynę. Aukštakulnius pasidėkite ateičiai.
  • Nešiokite specialiai nėščiosioms skirtas kompresines kojines.
  • Kuo daugiau vaikščiokite, judėkite. Vaikštant susitraukinėja kojų raumenys, todėl kraujas geriau teka reikiama kryptimi.
  • Nesėdėkite užsikėlusi koją ant kojos. Taip sutrinka kraujotaka ne tik kojose, bet ir pilvo apačioje.
  • Kojoms naudokite šaltą dušą. Gerai kojas atgaivina ledukai su vaistažolėmis (šaldiklyje sušaldykite, pavyzdžiui, ramunėlių arbatos).
  • Kojų kraujo apytaką gerina įvairūs specialūs tepalai bei geliai. Jie nekenkia nėščiajai ar maitinančiai moteriai.
  • Prieš vartodamos geriamus vaistus nuo venų išsiplėtimo ar hemorojaus, pasitarkite su gydytoju.
  • Stenkitės, kad neužkietėtų viduriai.

Konsultavo kraujagyslių chirurgė, med. m. dr. Ilona Taluntienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


2 + šeši =

Kitos temos: