Neramu, kai vaiko pagalvė nuolat šlapia, kai pabėgiojęs kelias minutes jau braukia ranka išrasojusią kaktą. Kalbamės su docentu Algimantu Vingru.
Prakaito liaukos
Prakaitą gamina odos prakaito liaukos, kurių yra net 2,3-2,5 mln. Daugiausia prakaito liaukų – 450-500 viename kvadratiniame centimetre – yra delnuose, pažastyse, paduose, kaktoje, skruostuose. Dėl to įvairios kūno dalys prakaituoja nevienodai gausiai.
Kodėl prakaituojame
Prakaitavimas – natūralus kūno temperatūros reguliavimo būdas ir organizmo atsakas į aukštą aplinkos temperatūrą, fizinį krūvį bei nervinę būseną (juk susijaudinęs vaikas ar suaugęs žmogus prakaituoja labiau). Prakaitavimas padeda reguliuoti ne tik šilumos perteklių. Su juo iš organizmo pašalinamas ne tik vanduo, bet ir dalis kenksmingų medžiagų, taip palengvėja inkstų darbas.
Prakaituojant pašalinamos kai kurios druskos (dėl to prakaitas yra sūrus), kai kurie vaistai.
Vaikai jautriau už suaugusiuosius reaguoja į aplinkos dirgiklius, nuolat juda, dėl to jie labiau ir prakaituoja.
Natūralu, kad vieni vaikai ar suaugę žmonės prakaituoja labiau, kiti – mažiau. Išgėrus daugiau skysčių, prakaituojama labiau. Šiluma irgi skatina prakaitavimą. Daugiau prakaituoja jautrūs, greitai susijaudinantys žmonės. Kartais prakaitavimas (kai jis nėra susijęs su per šilta aplinka, fiziniu darbu) yra vienas iš kai kurių ligų simptomų.
Prakaito kvapas
Kiekvieno vaiko, suaugusiojo prakaito kvapas yra savitas ir priklauso nuo išsiskiriančių medžiagų bei bakterijų, kurios gyvena ant odos. Bakterijos skaido su prakaitu išsiskiriančias medžiagas. Dėl to prakaitas įgauna savitą, kiekvienam būdingą kvapą, kuris aplinkiniams dažniausiai yra nemalonus.
Kai vaikas labai prakaituoja:
pabandykite atsiminti aplinkybes, situaciją, po kurios vaikas pradėjo labiau prakaituoti, gal prakaitavimas atsirado ar neišnyko persirgus kokia nors liga;
prisiminkite, kokie neįprasti, nauji, anksčiau nepastebėti požymiai atsirado kartu su padidėjusiu prakaitavimu;
prisiminkite, kokiose situacijose vaikas labiau prakaituoja, pvz., po judrių žaidimų ar užmigęs;
prakaituojančio vaiko drabužius nuolat keiskite. Jie turi būti laisvi, nevaržyti jo judesių, pasiūti iš natūralaus pluošto – medvilnės, lino.
Prakaituoja miegodamas
Kodėl 7 metų vaikas gausiai prakaituoja, labiausiai – tik užmigęs?
Priežastys gali būti šios:
per šilta aplinka, kurioje vaikas miega;
per šiltai aprengtas, apklotas;
per dvi valandas iki miego vaikas išgėrė nemažai skysčių;
vaikas atsigulė susijaudinęs, bijo būti vienas ar tamsos;
vaikas sapnuose išgyvena, prisimena nemalonius praėjusių dienų įspūdžius.
Daugelis vaikų, persirgę ūmine liga, dar yra linkę kelias savaites gausiai prakaituoti. Dažnai sergantys taip pat daugiau prakaituoja už retai sergančius bendraamžius.
Jeigu pašalinus visas minėtas prakaitavimo priežastis, jis nemažėja ir jei nestebima kitų negalavimo ir ligų požymių (pakilusi temperatūra, nepastovi nuotaika, kosulys, bendras silpnumas) jaudintis neverta – toks prakaitavimas nėra ligos požymis.
Jeigu vaikas nuolat gausiai prakaituoja, pravartu padaryti kraujo tyrimą, patikrinti, ar nėra mažakraujystės, ypač jei vaikas išrankus valgytojas. Gausiai prakaituojant iš organizmo pašalinama daugiau geležies.
Padūksta – šlapias nors gręžk
8 metų sūnus nuo kūdikystės labai prakaituoja. Anksčiau net pagalvės peršlapdavo. Vos šiek tiek padūksta – šlapias nors gręžk. Gal tai kokios ligos požymis?
Jei vaikas labai prakaituoja nuo kūdikystės, reikėtų pasidomėti, gal vienas ar keli jo artimiausi giminės (4 seneliai ir tėvai) irgi linkę prakaituoti? Kiekvienas iš mūsų iš savo senelių, tėvų paveldime daug savybių, taigi ir polinkį daugiau ar mažiau prakaituoti. Tikiuosi, kad per 8 gyvenimo metus Jūsų sūnų ne kartą apžiūrėjo daugiau negu vienas vaikų gydytojas. Jeigu prakaitavimo priežastis būtų kokia nors liga, tai per 8 metus ji būtų pastebėta.
Viena iš prakaitavimo priežasčių, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus, yra padidėjęs svoris, kai vaikas sveria iki 10 proc. (apie 2-10 kg) daugiau nei amžiaus normos vidurkis. O gal Jūsų vaikas greitai susijaudina, yra jautrus. Tokie vaikai, nepriklausomai nuo amžiaus, irgi gausiai prakaituoja.
Tuomet, kai prakaitavimas esti ligos ar negalavimo požymis, visuomet pastebimi ir kiti nenormalūs, neįprasti reiškiniai: vaikas kažkuo skundžiasi, pakinta jo elgesys. Vienas vienintelis prakaitavimas dar nėra ligos požymis.
Šlapi padai ir delnai
2,5 mėnesio dukrai dažnai prakaituoja delniukai ir pėdutės. Ką tai galėtų reikšti?
Daugiausia prakaito liaukų yra delnuose ir paduose. Jeigu kūdikiui pastebimas delniukų, pėdučių prakaitavimas, būtinai reikia stebėti, ar mažylį maitinant neprakaituoja jo skruostai, kakta ar nosis, ar kūdikis netrina pakaušio į vystyklą, padėtą po galva, ar pakaušis nenuplikęs. Būtina atkreipti dėmesį, koks prakaito kvapas. Jeigu aptikote minėtų vietų prakaitavimą, ir prakaito kvapas rūgštokas, kreipkitės į gydytoją, nes toks prakaitavimas – vienas rachito požymių. Vien tik delnų ir pėdų prakaitavimas nėra rachito požymis.
Nuo plaukų net varva
7 metų sūnus labai prakaituoja. Nuo mažiausio fizinio krūvio būna kaip gręžiamas. Prakaituoja nugara, o ypač galva, nuo plaukų net varva. Ar tai dėl kokios ligos?
Vaikai prakaituoja nuo mažiausio fizinio krūvio, kai turi viršsvorio, yra per šiltai aprengti arba greitai susijaudina. Žaisdami vaikai, ypač jei jaunesni žaidžia su vyresniais, stengiasi nuo jų neatsilikti, jaudinasi, žaidimui atiduoda visas fizines ir dvasines jėgas ir dėl to gausiai prakaituoja, ir ypač, jei mėgėjai daug gerti. Prakaitavimas, ypač padidėjęs, skatina poreikį daugiau gerti, ir todėl vėl labiau prakaituojama.
Labiau prakaituoja ir tie vaikai, kurie yra netreniruoti, būdami vieni mėgsta lėtus užsiėmimus.
Susitikus keliems bendraamžiams dažniausiai prasideda judrūs žaidimai, kurie iš netreniruoto vaiko pareikalauja daugiau jėgų, ir dėl to jis prakaituoja labiau, greičiau pavargsta.
Jeigu gausus prakaitavimas atsirado ir nepraeina per keletą savaičių persirgus uždegimine liga, pasikonsultuokite su vaiko gydytoju.
Prakaitavimas ir tuberkuliozė
5 m. dukrytė užmigusi labai suprakaituoja. Taip būna ir vasarą, ir žiemą. Mes jos neklojame šiltai, namie nėra karšta. Gal tai ligos požymiai? Mūsų gydytoja aiškino, kad gali būti tuberkuliozė, bet tyrimų neatliko.
Gausus prakaitavimas, ypač naktį, kai kada yra lėtinių, užsitęsusių ligų, tarp jų ir tuberkuliozės, vienas iš simptomų. Tikriausiai dukros gydytoja nedarė tyrimų todėl, kad neaptiko kitų ligos simptomų. Jokia liga nėra nustatoma aptikus vieną simptomą, visuomet jų esti daugiau. Gydytojas, įvertinęs kelis simptomus, sprendžia, ar reikia skirti tyrimus, kurie patvirtina arba paneigia įtariamos ligos diagnozę. Jei tik pastebėjote kokių nors papildomų simptomų ar kilo kitų abejonių, būtinai dar kartą kreipkitės į gydytoją.
Kai prakaituoja kojos
Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų kojos paprastai prakaituoja dėl ankštos, nesivėdinančios avalynės (ypač sportinės ar guminės), sintetinio pluošto kojinių, nepakankamos kojų higienos.
Kojų prakaito dvokimą sukelia bakterijos, skaidančios medžiagas, kurios išsiskiria su prakaitu, prisidėjusi grybelinė infekcija. Dažnai šis tvaikas primena sugedusio sūrio kvapą.
Prakaituojant kojų oda greitai užsikrečia grybelinėmis ligomis. Oda pakinta, sluoksniuojasi, lupasi, atsiranda pūslyčių, žaizdelių, nemalonus kvapas. Pirmiausiai pažeidžiami tarpupirščiai. Pastebėjus šiuos požymius būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes galima užkrėsti kitus šeimos narius.
Aukite vaiką avalyne, kuri leidžia odai kvėpuoti.
Venkite avalynės iš neakytų medžiagų, kurios itin sulaiko avalynėje drėgmę.
Dažniau keiskite avalynę. Kasdien nešiojama ta pati avalynė nesuspėja gerai išdžiūti. Kai kojos dvokia itin stipriai, pradeda trūkinėti, avalynę keiskite 2 kartus per dieną;
Kojines keiskite 2-3 kartus per dieną. Geriausiai tinka kojinės pagamintos iš medvilnės – jos leidžia kojų odai kvėpuoti;
Kojas plaukite 2-3 kartus per dieną. Nuplautas nusausinkite, neskubėkite apauti, jei leidžia aplinkos temperatūra, tegul vaikas pabūna kuo ilgiau basas.
Vartokite dezodorantus. Juose yra medžiagų, mažinančių prakaitavimą, panaikinančių prakaito kvapą. Jie vartojami po to, kai kojos nuplautos ir nusausintos.
Po nuplovimo kojas galima pakaitomis 5 min. pamirkyti vėsiame (kambario temperatūros) ramunėlių, dilgėlių arba vaistinio šalavijo antpile.
Rinkitės tik natūralaus pluošto audinius, rekomenduoju liną. Turiu vaikui nupirkusi Raigrawool pagalvę, skirtumas kaip diena ir naktis nuo medvilninių ar kitų pagalvių.