Grūdinimas – tai organizmo pratinimas ir išmokymas reaguoti į šaltį ir fizinį krūvį. Grūdinantis didėja organizmo atsparumas infekcijoms ir temperatūrų svyravimui. Tad grūdinti vaikai mažiau serga ūmiomis infekcinėmis ligomis. Kalbamės su doc. A.Vingru.
Kada geriausia pradėti grūdinti?
Bet kuriuo metų laiku, tačiau pastebėta, kad pradėjus grūdinti šiltuoju metų laiku, rezultatai geresni. Išnešiotus, sveikus, gerai priaugančius svorio kūdikius galima pradėti grūdinti nuo 2-3 mėnesių.
Kaip pradėti grūdinti tokį mažą kūdikėlį?
Taisyklinga vaikučio priežiūra jau ir yra grūdinimas. Tarkime, jei jo kambario temperatūra pirmus 3 mėnesius yra 22°C, 4-6 mėnesiais – 21°C, o antrąjį gyvenimo pusmetį – 18-20°C, mažylis jau grūdinamas. Grūdina kasdieniniai pasivaikščiojimai lauke, oro vonios (kai vaikas kambaryje išrengiamas nuogas), masažas ir mankšta. Grūdina ir… teisinga apranga. O juk tėvai taip nori vaikutį apmuturiuoti kuo šilčiau.
Tad kaip rengti kūdikį, kad jis neperkaistų, nesušaltų ir grūdintųsi?
Kūdikiui vienodai kenkia ir perkaisti, ir atvėsti. Jei kambaryje 20-22°C, kūdikiui visiškai pakaks plonų medvilninių marškinėlių, kiek storesnės medvilnės trikotažo palaidinukės ir šliaužtinukų. Miegantį reikėtų užkloti lengva medvilnine antklode. Plonos medvilninės kepuraitės kambaryje reikės tik 2-3 savaites po gimimo (jei kambario temperatūra ne aukštesnė nei 20-22°C). Svarbiausia, kad drabužėliai nevaržytų vaiko judesių, tad nepateisinamas joks vystymas.
Kada laikas pradėti kūdikį mankštinti, masažuoti?
Jau nuo 8-9 savaičių. Tuo pat metu vaikas bus grūdinamas ir oro voniomis, juk masažuosite jį nuogutį. Mankštinkite ir masažuokite kartą per dieną prieš maitinimą. Kaip tai daryti, turi pamokyti apylinkės slaugytoja.
Papasakokite išsamiau apie oro vonias? Kiek laiko galima kūdikį laikyti visiškai nuogą?
Oro vonios – pirmoji ir švelniausia grūdinimo procedūra. Pirmoji, nes juk dar gimdykloje nuogas naujagimis pridedamas mamai prie krūties, o tuo metu jo kūnelį grūdina gimdyklos oras. Oro vonias mažylis patiria kasdien, juk reikia jį perrengti, nuprausti, išrengti maudymui. Oro vonių metu į vaikučio organizmą iš oro patenka deguonies, todėl gerėja centrinės nervų sistemos veikla, miegas, apetitas.
Jei kambaryje temperatūra 20-22°C, galite pradėti oro vonias (beje, vasarą tai idealu daryti lauke, užuovėjoje). Prieš oro vonią gerai išvėdinkite kambarį, kad jame atsirastų kuo daugiau deguonies. Kas 3-4 paras oro temperatūrą mažinkite vienu laipsniu, kol vaikutis spardysis jau 18°C temperatūros ore. Pirmųjų procedūrų trukmė turėtų būti vos 2-3 minutės. Kas 4-5 paras šį laiką pailginkite dviem minutėmis. 6 mėnesių kūdikis gali nuogas pabūti ir 15 minučių, o vyresnis – ir visą pusvalandį. Oro vonias atlikite 2-3 kartus per dieną. Vadinasi, 6-12 mėnesių kūdikis nuogutėlis gali būti net 1,5 valandos per dieną (sudėjus visus tris „nuogus“ pusvalandžius).
Oro vonios efektyviausios ryte arba vakare, po žindymo praėjus valandai. Nuogai išrengto vaikučio nepalikite gulėti, jį vartykite, glostykite.
Ar oro vonios nors kiek efektyvios vyresniems nei metų vaikams?
Žinoma! Kuo ilgiau vaikas pabėgios nuogas, tuo jam geriau. Vaikams iki 3 metų oro temperatūrą palaipsniui galite sumažinti iki 15-16°C, o 4-7 metų vaikams – net iki 12-13°C. Darželinio amžiaus vaikas kažin ar norės nuogas vaikštinėti po kambarius, tad oro vonias suderinkite su kita nauda – mankšta. Jei nerandate laiko pasimankštinti ryte, visai tiks ir vakaras, kai grįžtate iš darbo. Pirmomis grūdinimo dienomis išrenkite vaiką iki apatinių kelnaičių ir berankovių marškinėlių, užmaukite medvilnines kojinaites, šlepetes. Po 2 savaičių užteks tik kelnaičių. Tegu pagal muziką kilnoja rankas ir kojas. Bus ir linksma, ir naudinga.
Papasakokite apie grūdinimą aptrynimais.
Per mėnesį kūdikis pripranta prie oro vonių, masažo ir mankštos. Tada jau galima pradėti grūdinti aptrynimais. Pirmą kartą aptrinkite ne jaunesnį nei 3 mėnesių kūdikį, o jei ši procedūra vaikui patiks, po mėnesio jau galėsite išbandyti ir apipylimus. Aptrynimus darykite po oro vonių.
Dauguma kūdikių oro vonias priima kaip natūralų, savaime suprantamą dalyką, o aptrynimai jiems ne visada patinka. Tad svarbu neišgąsdinti. Iš pradžių užsimaukite sausą švelnią (pavyzdžiui, flanelės) pirštinę ir lengvai spustelėdamos paglostykite vaiko rankas ir kojas, krūtinę, pilvą, nugarą. Po kelių dienų, kai kūdikis pripras prie glostymo, trinkite kiek stipriau, kad oda lengvai paraustų. Tik nespauskite ir neskubėkite, juk kūdikio oda labai pažeidžiama.
Tada jau galite pirštinę ar minkšto audinio gabaliuką sudrėkinti vandeniu. Reikia nugręžti taip, kad nevarvėtų vanduo. Rankytes aptrinkite judesiu nuo pirštukų peties link, o kojas – nuo pėdučių klubo link. Po to aptrinkite krūtinę, pilvą, nugarą. Visas kūno dalis tuoj po aptrynimo nusausinkite lengvai spausdamos ir masažuodamos.
Procedūros trukmė – 2-4 minutės. Iš pradžių vandens temperatūra turi būti 37°C, vėliau kas 3-4 dienas temperatūrą mažinkite vis po vieną laipsnį, kol ji liks tik 26-28°C.
Jei pradedate aptryninėti 1-3 metų vaiką, pradinė vandens temperatūra gali būti 35-36°C, vėliau palaipsniui ją galima sumažinti iki 24-26°C.
3-4 metų vaikams pradinė aptrynimų vandens temperatūra turi būti 32°C.
5-6 metų vaikams – 30°C.
6-7 metų vaikams – 28°C.
Pamažu temperatūrą mažinant po vieną laipsnį, vyresnius vaikus galėsite aptrinti tik 20-22°C temperatūros vandeniu.
Kambaryje, kuriame vaiką aptrinate, neturėtų būti šalta. Geriausia temperatūra – 20-22°C. Po procedūros vaiką šiltai aprenkite.
Kada vaiko negalima grūdinti?
Jokių grūdinimo procedūrų negalima atlikti, kai:
vaikas neteko apetito, tapo vangus ar neramus;
pradėjo viduriuoti, vemti;
vaiką išbėrė;
pradėjo sloguoti ar kosėti;
kilstelėjo temperatūra.
Žodžiu, vaiko negalima grūdinti, kai jis negaluoja ar įtariate, jog gali netrukus susirgti.
Svarbi detalė: jei dėl ligos ar paprasčiausios išvykos pas senelę negrūdinote vaiko bent 3 paras iš eilės, visas grūdinimo procedūras reikia pradėti iš naujo (nuo pradinės trukmės ir temperatūros).
Kokių dar yra grūdinimo procedūrų?
Kai vaikas gerai sėdi, vaikšto, nebijo vandens, grūdinimui tiks paprastos ir kontrastinės kojų vonelės. Jas atlikite tik tuomet, kai vaikas jau pripratęs prie aptrynimų. Metų sulaukusį mažylį pasodinkite vonioje ant suoliuko taip, kad kojytės remtųsi į medines groteles. Kojas nuo keliukų kelis kartus apipilkite 30°C vandeniu. Vandens temperatūrą kas 4-5 dienas mažinkite iki 20°C. Jei vaikui jau 2 metai, temperatūrą galite sumažinti net iki 17-18°C. Iš pradžių procedūros trukmė tik 15 sekundžių, vėliau – 30-40 sekundžių. Patalpoje turėtų būti 19-21°C. Po procedūros kojas apšluostykite trindamos, kad paraustų, tada šiltai apaukite. Vasarą tokias kojų voneles patogu atlikti lauke.
Mėgstantiems pasitaškyti vaikams labai patiks kontrastinės kojų vonelės. Ši procedūra grūdina dar labiau nei kojų apipylimai. Į vieną dubenį įpilkite 37-38°C vandens, o į kitą – 3-4°C vėsesnio. Vanduo turi apsemti vaiko kojas iki blauzdų vidurio. Iš pradžių vaikas turi įlipti į dubenį su šiltu vandeniu ir patrypčioti 1-2 minutes, tada trumpam (5-15 sekundžių) įlipti į dubenį su vėsesniu vandeniu. 7 dienas, kol vaikas pripras, vandens temperatūros nekeiskite. Tuomet vėsaus vandens temperatūrą kas 5-7 dienas galima mažinti po 1 laipsnį, kol ji bus tik 18-20°C. Po šios procedūros vaiko kojas nušluostykite trindamos, kad paraustų, ir šiltai apaukite. Kontrastines voneles kojoms darykite po dienos miego arba 17-19 valandomis, nes tuomet vaikas aktyviausias. Prieš procedūrą patikrinkite, ar vaiko kojos šiltos. Jei šaltos – paprašykite pabėgioti, kad sušiltų.
Ką manote apie viso kūno apipylimus?
Kūno apipylimai gana stipri grūdinimo procedūra. Ji tiks tik tada, kai vaikas jau tvirtai stovi – tad ne anksčiau nei 11-12 mėnesiais. Apipylimus pradėkite tik tuomet, kai vaikas įpratęs prie kojų apipylimų.
Vaiką pasodinkite arba pastatykite vonioje. Vandens purkštuvą laikykite 20-30 cm nuo vaiko kūno. Stiprią vandens čiurkšlę pirmiausia nukreipkite į nugarą, vėliau – į krūtinę, pilvą, po to – į kairį, dar vėliau – į dešinį petį. Po procedūros vaiką trindamos nusausinkite ir šiltai aprenkite. Procedūros trukmė – nuo 30 sekundžių iki 2-3 minučių. Kuo vaikas mažesnis, tuo apipylimai trumpesni.
Vaikus iki metų pradėkite apipylinėti 36°C temperatūros vandeniu. Vandens temperatūrą kas 3-5 dienas mažinkite po laipsnį, kol liks 28°C.
1-3 metų vaikams procedūras pradėkite nuo 34°C vandens. Jo temperatūrą pamažu sumažinkite iki 24-25°C.
4-7 metų vaikams iš pradžių tiks 33°C temperatūros vanduo, temperatūrą pamažu reikia sumažinti iki 22-24°C.
Per apipylimus stebėkite vaiko reakciją. Normalu, kai procedūros pradžioje oda pablykšta, o po to staiga parausta. Jei po apipylimo oda nerausta, vaiką aptrinkite. Pagal odos reakciją galite spręsti, kaip greitai mažinti vandens temperatūrą. Jei oda po pablyškimo neparausta, vadinasi, organizmas dar nespėjo prisitaikyti prie sumažėjusios vandens temperatūros. Tuomet vandens temperatūrą mažinkite dar lėčiau – po vieną laipsnį kas 7 dienas. Jei vaikas po apipylimų tampa irzlus, neramus, šios procedūros atsisakykite, palaukite, kol mažylis paaugs.
Stipriausia grūdinimo procedūra – dušas. Jis tiks tik tada, jei vaikas toleruoja viso kūno apipylimus. Dušu pradėkite grūdinti 1,5-2 metų vaiką. Vandens temperatūros kaita ir procedūros trukmė – tokia pati, kaip ir apipylimų.
Ar visi vaikai pasiduoda grūdinimui?
Jei norite, kad grūdinimas būtų sėkmingas:
Grūdinti pradėkite tik sveiką vaiką ir nuolatos stebėkite, kaip jis jaučiasi.
Temperatūrą keiskite pamažu ir nuosekliai.
Ne visas procedūras pradėkite taikyti iš karto, o įveskite jas vieną po kitos. Kai mažylis pripras prie aptrynimų, pradėkite taikyti kojų apipylimus, tada, kai pripras, pamėginkite kontrastines kojų voneles. Ilgainiui pradėkite apipylimus ir tik tada grūdinkite dušu.
Grūdinimo procedūras atlikite kasdien, geriausia – tuo pačiu metu.
Vaiką grūdinkite tik tuomet, kai jis pats to norės, o ne prievarta.
Po ligos vėl pradėkite grūdinti tik pasitarę su gydytoju.
Po pertraukos grūdinimą pradėkite nuo pradinio taško.
Pradėkite grūdinti vasarą, o rudenį procedūrų jokiu būdu nenutraukite.
Liūdna, bet grūdinant įgytas organizmo atsparumas, procedūras nutraukus, išnyksta per 2-3 mėnesius.
Ar tinka vaikutį išrengti nuogą saulės atokaitoje?
Nors saulutė gamina vitaminą D, kaitriuose jos spinduliuose su kūdikiu nepatarčiau būti. Juk kūdikio oda be galo švelni, greitai nudega. Kai vaikui jau sukako vieneri, atviroje saulėje jis gali pabūti per dieną po 5 minutes. Bet ir tuomet uždėkite plačiabrylę skrybėlę, kad saulės spinduliai nenudegintų akių. Prieš tai 3-5 dienas reikėtų su vaiku pabūti išsklaidytoje saulės šviesoje. Tai puikus grūdinimo būdas, nes vaiką stiprina ir oras, ir šviesa. Kai oro temperatūra ne žemesnė nei 19 laipsnių, nėra vėjo, galite išrengtą vaiką trumpam palaikyti išsklaidytoje saulės šviesoje. Pirmą kartą kūdikiui iki metų užteks 3 minučių, 1-3 metų vaikui – 5 minučių, 4-7 metų vaikui – 10 minučių. Kasdien procedūrą ilginkite 3-5 minutėmis, kol išrengtas vaikutis išsklaidytoje saulės šviesoje pabus visą pusvalandį ar net valandą. Pasitieskite ant žolės paklodę, leiskite vaikui ropinėti, žaisti, mažylį nešiokite, vartykite, kilnokite. Jei pučia nestiprus vėjas, pasistatykite iš paklodės širmą. Vaiką tuoj pat aprenkite, jei pakilo stiprus vėjas; mažylis prarado nuotaiką, nustojo žaisti; jo oda pablykšo, paraudo ar pašiurpo; vaikutį išpylė prakaitas.
Būti išsklaidytoje saulės šviesoje geriausia 10-12 arba 16-17 valandomis, tuomet saulė dar nėra kaitri. Po tokios procedūros labai tinka aptrynimai.
„Mamos žurnalas“