Kaip per 3 mėnesius užgrūdinti vaiką, kad jis pamirštų ligas

grūdina

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Trys vasaros mėnesiai – puikus metas, kai savo vaikus galime pradėti grūdinti. Pasiruoškime teoriškai, o paskui kibkime į praktines pratybas. Apie grūdinimo pradžiamokslį kalbamės su docentu Algimantu Vingru.

Teisinga priežiūra – irgi grūdinimas

Grūdinimas tai organizmo pratinimas prie skirtingų temperatūrų, mokymas tinkamai reaguoti į šaltį ir fizinį krūvį. Grūdinantis didėja organizmo atsparumas peršalimo ligoms, kurios dar vadinamos temperatūrų skirtumo ligomis.

Taisyklinga vaikučio priežiūra jau ir yra grūdinimas. Tarkime, jei jo kambario temperatūra pirmus 3 mėnesius yra 22°C, 4-6 mėnesiais – 21°C, o antrąjį gyvenimo pusmetį – 18-20°C, mažylis jau grūdinamas. Grūdina kasdieniai pasivaikščiojimai lauke, oro vonios (kai vaikas kambaryje išrengiamas nuogas), masažas ir mankšta. Grūdina ir… tinkama apranga. O juk dalis tėvų ir senelių taip nori vaikutį apmuturiuoti kuo šilčiau. Tai klaida.

Kūdikiui vienodai kenkia ir perkaisti, ir atvėsti. Jei kambaryje 20-22°C, kūdikiui visiškai pakaks plonų medvilninių marškinėlių, kiek storesnės medvilnės trikotažo palaidinukės ir šliaužtinukų. Miegantį reikėtų užkloti lengva medvilnine antklode. Plonos medvilninės kepuraitės kambaryje reikės tik 2-3 savaites po gimimo (jei kambario temperatūra ne aukštesnė nei 20-22°C). Svarbiausia, kad drabužėliai nevaržytų vaiko judesių, tad nepateisinamas joks vystymas į „pagaliuką“.

Kada ir kaip pradėti

Atėjus šiltajam metų sezonui, grūdinti galima pradėti 2-3 mėn. sveikus, išnešiotus, gerai priaugančius svorio kūdikius ir bet kurio amžiaus vaikus. Pradėti grūdinti galima bet kuriuo metų laiku, tačiau pastebėta, kad pradėjus grūdinti šiltuoju metų laiku, rezultatai geresni.

Grūdinimo būdai tai oro vonios, vandens procedūros, masažas, mankšta. Grūdinant būtina paisyti laipsniškumo: pradedama nuo paprasčiausios procedūros, tada stebima vaikučio reakcija. Jei reakcija gera, procedūrą galima ilginti, paįvairinti, padaryti sudėtingesne, pvz., prie oro vonių ir masažo prijungti vandens procedūras, mankštą.

Oro vonios

Oro vonios pirmoji ir švelniausia grūdinimo procedūra. Pirmoji, nes juk dar gimdykloje nuogas naujagimis pridedamas mamai prie krūties, o tuo metu jo kūnelį grūdina gimdyklos oras. Oro vonias mažylis patiria kasdien, juk reikia jį perrengti, nuprausti, išrengti maudymui. Oro vonių metu į vaikučio organizmą iš oro patenka deguonies, todėl gerėja centrinės nervų sistemos veikla, miegas, apetitas.

Jei kambaryje temperatūra 20-22°C, galite pradėti oro vonias (beje, vasarą tai idealu daryti lauke, užuovėjoje, išsklaidytoje saulės šviesoje, tik ne giliame šešėlyje). Prieš oro vonią gerai išvėdinkite kambarį, kad jame atsirastų kuo daugiau deguonies. Kas 3-4 paras oro temperatūrą mažinkite vienu laipsniu, kol vaikutis spardysis jau 18°C temperatūros ore. Pirmųjų procedūrų trukmė turėtų būti vos 2-3 minutės. Kas 4-5 paras šį laiką pailginkite dviem minutėmis. 6 mėnesių kūdikis gali nuogas pabūti ir 15 minučių, o vyresnis – ir visą pusvalandį. Oro vonias atlikite 2-3 kartus per dieną. Vadinasi, 6-12 mėnesių kūdikis nuogutėlis gali būti net 1,5 valandos per dieną (sudėjus visus tris „nuogus“ pusvalandžius).

Oro vonios daugiausia naudos duoda ryte arba vakare, po žindymo praėjus valandai. Nuogai išrengto vaikučio nepalikite gulėti, jį vartykite, glostykite.

Oro vonios naudingos ir vyresniems nei vienerių metų vaikams. Kuo ilgiau vaikas pabėgios pusnuogis, tuo jam geriau. Vaikams iki 3 metų oro temperatūrą palaipsniui galite sumažinti iki 15-16°C, o 4-7 metų vaikams – net iki 12-13°C. Vyresnis, 4-7 m. vaikas kažin ar norės nuogas vaikštinėti po kambarius, tad oro vonias suderinkite su kita nauda – mankšta. Jei nerandate laiko pasimankštinti ryte, visai tiks ir vakaras, kai grįžtate iš darbo. Pirmomis grūdinimo dienomis išrenkite vaiką iki apatinių kelnaičių ir berankovių marškinėlių, užmaukite medvilnines kojinaites, šlepetes. Po 2 savaičių užteks tik kelnaičių. Tegu pagal muziką kilnoja rankas ir kojas. Bus ir linksma, ir naudinga.

Aptrynimai

Per 1-2 mėn. kūdikis pripranta prie oro vonių, masažo ir mankštos. Tada jau galima pradėti grūdinti aptrynimais. Pirmą kartą aptrinkite ne jaunesnį nei 3 mėnesių kūdikį, o jei ši procedūra jam patiks, po mėnesio jau galėsite išbandyti ir apipylimus. Aptrynimus darykite po oro vonių.

Dauguma kūdikių oro vonias priima kaip natūralų, savaime suprantamą dalyką, o aptrynimai jiems ne visada patinka. Tad svarbu neišgąsdinti. Iš pradžių užsimaukite sausą švelnią (pavyzdžiui, flanelės) pirštinę ir lengvai spustelėdamos paglostykite vaiko rankas ir kojas, krūtinę, pilvą, nugarą. Po kelių dienų, kai kūdikis pripras prie glostymo, trinkite kiek stipriau, kad oda lengvai paraustų. Tik nespauskite ir neskubėkite, nes kūdikio oda labai pažeidžiama.

Tada jau galite pirštinę ar minkšto audinio gabaliuką sudrėkinti virintu vandeniu. Reikia nugręžti taip, kad nevarvėtų vanduo. Rankytes trinkite nuo pirštukų peties link, o kojas – nuo pėdučių klubo link. Po to trinkite krūtinę, pilvą, nugarą. Visas kūno dalis tuoj po aptrynimo nusausinkite kūdikiui skirtu kilpiniu rankšluosčiu lengvai spausdamos ir masažuodamos. Procedūros trukmė – 2-4 minutės. Iš pradžių vandens temperatūra turi būti 37°C, vėliau kas 3-4 dienas temperatūrą mažinkite vis po vieną laipsnį, kol ji liks tik 26-28°C.

Jei pradedate aptrinti 1-3 metų vaiką, pradinė vandens temperatūra gali būti 35-36°C, vėliau palaipsniui ją galima sumažinti iki 24-26°C, o jei vaikui patinka ir iki 22 – 20°C.

3-4 metų vaikams pradinė trynimų vandens temperatūra turi būti 32°C.

5-6 metų vaikams – 30°C.

6-7 metų vaikams – 28°C.

Pamažu temperatūrą mažinant po vieną laipsnį, vyresnius vaikus galėsite aptrinti tik 20-22°C temperatūros vandeniu.

Kambaryje, kuriame vaiką aptrinate, neturėtų būti šalta. Geriausia temperatūra – 20-22°C. Po procedūros vaiką šiltai aprenkite.

Kojų vonelės

Kai vaikas gerai sėdi, vaikšto, nebijo vandens, grūdinimui tiks paprastos ir kontrastinės kojų vonelės. Jas atlikite tik tuomet, kai vaikas jau pripratęs prie aptrynimų. Metų sulaukusį mažylį pasodinkite vonioje ant suoliuko taip, kad kojytės remtųsi į medines groteles. Kojas nuo keliukų kelis kartus apipilkite 30°C vandeniu. Vandens temperatūrą kas 4-5 dienas mažinkite iki 20°C. Jei vaikui jau 2 metai, temperatūrą galite sumažinti net iki 17-18°C. Iš pradžių procedūros trukmė tik 15 sekundžių, vėliau – 30-40 sekundžių. Patalpoje turėtų būti 19-21°C temperatūra. Po procedūros kojas apšluostykite trindamos, kad paraustų, tada šiltai apaukite. Vasarą tokias kojų voneles dera atlikti lauke.

Kontrastinės kojų vonelės

Ši procedūra grūdina dar labiau nei kojų apipylimai. Į vieną dubenį įpilkite 37-38°C vandens, o į kitą – 3-4°C vėsesnio. Vanduo turi apsemti vaiko blauzdas iki vidurio. Iš pradžių vaikas turi įlipti į dubenį su šiltu vandeniu ir patrypčioti 1-2 minutes, tada trumpam (5-15 sekundžių) įlipti į dubenį su vėsesniu vandeniu. 7 dienas, kol vaikas pripras, vandens temperatūros nekeiskite. Tuomet vėsaus vandens temperatūrą kas 5-7 dienas galima mažinti po 1 laipsnį, kol ji bus tik 18-20°C. Po šios procedūros vaiko kojas nušluostykite trindami, kad paraustų, ir šiltai apaukite. Kontrastines voneles kojoms darykite po dienos miego arba 17-19 valandomis, nes tuomet vaikas aktyviausias. Prieš procedūrą patikrinkite, ar vaiko kojos šiltos.

Jei šaltos – paprašykite pabėgioti, kad sušiltų.

Maudymas – puikus grūdinimas

Maudymas labai naudinga, efektyvi grūdinimo procedūra. Kūdikio, mažo vaiko maudymas irgi yra grūdinimas, juk jis iš jo kūno temperatūros vonios patenka į orą, kurio temperatūra yra žemesnė (iš 36°C patenka į 22°C temperatūrą). Vasarą, gryname ore sudarykite sąlygas mažyliams iki valiai pasitaškyti saulės įšildytame vandenyje. Kai 1-4 metų vaikas žaidžia plastmasiniame baseinėlyje, nesvarbu kiek jame būtų vandens, nepalikite be priežiūros. Po maudymosi ežere, upės užutėkyje ar jūroje paskatinkite vaiką pabėgioti, pažaisti su kamuoliu. Jei matote, kad išlipus iš vandens vaiko oda pašiurpo, jį apšluostykite kilpiniu rankšluosčiu.

Jei leidžia sąlygos, džiaugtis vandeniu leiskite kuo dažniau – tuomet grūdinimasis bus efektyvesnis. Suprantama, leisti išbūti vandenyje iki pamėlynavimo nedera. Kai yra galimybė, po lietaus leiskite palakstyti basai po žolę – tai irgi grūdina. Tinka ir ryto rasa, bet tuo metu dar vaikai miegodami auga…

Kūno apipylimai

Tai stipri grūdinimo procedūra. Ji tiks tik tada, kai vaikas jau tvirtai stovi – tad ne anksčiau nei 11-12 mėnesiais. Apipylimus pradėkite tik tuomet, kai vaikais įpratęs prie kojų apipylimų.

Vaiką pasodinkite arba pastatykite vonioje. Vandens purkštuvą laikykite 20-30 cm nuo vaiko kūno. Stiprią vandens čiurkšlę pirmiausia nukreipkite į nugarą, vėliau – į krūtinę, pilvą, po to – į kairį, dar vėliau – į dešinį petį. Po procedūros vaiką trindami nusausinkite ir šiltai aprenkite. Procedūros trukmė – nuo 30 sekundžių iki 2-3 minučių. Kuo vaikas mažesnis, tuo apipylimai trumpesni.

Vaikus iki metų pradėkite apipylinėti 36-37°C.

1-3 m. vaikams procedūras pradėkite nuo 34°C vandens. Jo temperatūrą pamažu sumažinkite iki 24-25°C.

4-7 m. vaikams iš pradžių tiks 33°C vanduo, jo temperatūrą pamažu sumažinkite iki 22-24°C.

Per apipylimus stebėkite vaiko reakciją. Normalu, kai procedūros pradžioje oda pablykšta, o po to staiga parausta. Jei po apipylimo oda nerausta, vaiką aptrinkite. Pagal odos reakciją galite spręsti, kaip greitai mažinti vandens temperatūrą. Jei oda po pablyškimo neparausta, vadinasi, organizmas dar nespėjo prisitaikyti prie vandens temperatūros mažinimo. Tuomet vandens temperatūrą mažinkite dar lėčiau – po vieną laipsnį kas 7 dienas. Jei vaikas po apipylimų tampa irzlus, neramus, šios procedūros atsisakykite, palaukite, kol mažylis paaugs.

Stipriausia grūdinimo procedūra – dušas. Jis tiks tik tada, jei vaikas toleruoja viso kūno apipylimus. Dušu pradėkite grūdinti 1,5-2 metų vaiką.

Vandens temperatūros kaita ir procedūros trukmė – tokia pati, kaip ir apipylimų.

Sėkmingo grūdinimo pagrindai

* Grūdinti pradėkite tik sveiką kūdikį ar vaiką ir nuolatos stebėkite, kaip jis jaučiasi. Grūdinti neskubėkite – procedūrų trukmė, papildymas priklauso nuo kiekvieno vaiko individualios reakcijos.

* Temperatūrą keiskite pamažu ir nuosekliai.

* Ne visas procedūras pradėkite taikyti iš karto, o įveskite jas vieną po kitos. Kai mažylis pripras prie aptrynimų, pradėkite taikyti kojų apipylimus, tada, kai pripras, pamėginkite kontrastines kojų voneles. Ilgainiui pradėkite apipylimus ir tik tada grūdinkite dušu.

* Grūdinimo procedūras atlikite kasdien, geriausia – tuo pačiu metu. Procedūrų staigus nutraukimas suklaidina organizmą, ir jis nebežino kaip į jas reaguoti. Jei dėl ligos ar paprasčiausios išvykos pas senelę negrūdinote vaiko bent 3 paras iš eilės, visas grūdinimo procedūras reikia pradėti iš naujo (nuo pradinės trukmės ir temperatūros).

* Vaiką grūdinkite tik tuomet, kai jis pats to norės, o ne prievarta.

* Po ligos vėl pradėkite grūdinti tik pasitarę su gydytoju.

* Pradėkite grūdinti vasarą, o rudenį procedūrų jokiu būdu nenutraukite.

* Liūdna, bet grūdinant įgytas organizmo atsparumas procedūras nutraukus išnyksta per 2-3 mėnesius.

Kada vaiko negalima grūdinti?

Jokių grūdinimo procedūrų negalima atlikti, kai:

* Vaikas neteko apetito, tapo vangus ar neramus.

* Pradėjo viduriuoti, vemti.

* Vaiką išbėrė.

* Pradėjo sloguoti ar kosėti.

* Kilstelėjo temperatūra.

Žodžiu, vaiko negalima grūdinti, kai jis negaluoja ar įtariate, jog gali netrukus susirgti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 2 = septyni

Kitos temos: