Vėlyva motinystė – mitai ir tikrovė. Moterys, kurios svajoja susilaukti kūdikio vyresniame amžiuje, mintyse perkrato daugybę „už“ ir „prieš“. Pabandysime apžvelgti pagrindinius „vėlyvų mamų“ nuogąstavimus.
Kaip į nėštumą sureaguos mano kūnas?
Nėštumas – tai stresas, išbandymas organizmui. Jei glūdėjo nepastebimos ligos, per nėštumą jos gali „išlįsti“, o senosios – paaštrėti. Gimdant virš 35-erių padaugėja akušerinių sutrikimų, didėja chromosominių ligų rizika. Tačiau vyresnės nėščiosios yra atsargesnės, labiau domisi savo kūno pokyčiais ir moka save palepinti. Jos domisi literatūra apie kūdikio auginimą, stropiai lankosi moterų konsultacijoje ir nuoširdžiai vykdo gydytojų nurodymus. Vyresnes ir ginekologai akyliau prižiūri, kiekvienai vyresnei nei 35 metų nėščiajai patariama išsitirti Genetikos centre. Pagalvokite, kodėl vaikus, sergančius dauno sindromu, dažniausiai pagimdo jaunos moterys? Todėl, kad joms net į galvą neateina tirtis dėl tokių ligų.
Ar nebūsiu savo vaikui per sena, juk teoriškai galėčiau jam būti močiutė?
Vaiko būdas priklauso ne nuo tėvų amžiaus, o nuo to, kaip tėvai sugyvena, koks šeimos mikroklimatas ir koks tėvų polėkis.
Daugybė jaunų šeimų nekeliauja, nesilinksmina, neturi pomėgių. Tokioje šeimoje ir vaikas augs kaip senukas. Užtat kiek vyresnio amžiaus porų yra pašėlusių, linksmų, energingų. Gavę iš kūdikio gerą jaunystės impulsą, patys ilgiau būsite jaunatviški. Turėsite pagauti jam žiogą, laidyti aitvarus, važiuoti į zoologijos sodą, kopti į Gedimino pilį, šokti su Kalėdų Seneliu darželio ir mokyklos šventėse, gaminti ežiuko kaukę Rudenėlio šventei. Ir taip – mažiausiai 10 metų.
Ar vėlyvas vaikas neužaugs perlepintas, nesavarankiškas?
Nė vieno žmogaus tėvų meilė nepagadino. Įrodyta, kad jaunėliai vaikai auga daug ramesnio būdo, turi mažiau kompleksų. Daug drovesnis augs baugščios jaunos nepatyrusios mamos vaikas. Dauguma šeimų pirmąjį nėštumą ir gimdymą prisimena kaip stresą. Laukiasi, todėl skubinamos vestuvės. Naujagimį parsiveža į studentų bendrabučio kambariuką. Žindydama mama skaito konspektus, nes rytoj egzaminas. Pinigų užtenka tik tyrelėms, niekada nelieka kavai. Vėlyvesnis gimdymas – daug malonesnė patirtis. Vaikas dar iki gimimo auga ramioje atmosferoje, nes gerovė jau sukurta, karjera – padaryta.
Ar rasiu jėgų keltis naktį, tupėti prie smėlio dėžės, stumdyti vežimėlį?
20-metė mama tik ir galvoja, kaip ištrūkti į vakarėlį vaikelį palikus močiutei. 40-metė mama nuo vaiko nesprunka. Nesulyginamas jaunos ir vyresnės mamos pakantumas, tolerancija, ramybė. O jėgų atsiranda savaime – naktinį budrumą moteriai padovanoja hormonai.
Ar nebus gėda prieš vyresnįjį vaiką?
Jei amžiaus skirtumas tarp vaikų net 20 metų, tai vis tiek tai geriau, nei būti vienturčiu. Jaunėlis vyresniam vaikui prabudins nepatirtus jausmus – altruizmą, globėjiškumą, pasiaukojimą. Vienturtis retai turi šiuos bruožus, todėl jam kuriant savo šeimą labai sunku. Didelis amžiaus skirtumas tarp vaikų turi ir savo privalumų: vyresnėlio nekamuos pavydas, nekils karo dėl žaislų, nebus konkurencijos dėl tėvų meilės.
Ar vėlyvas vaikas augs toks pat protingas, kaip ir vyresnieji? Kodėl pasakose kalbama apie trečią brolį?
Tiesa, vyriausieji vaikai gyvenime pasiekia daugiausiai, mat tėvai juose mato save, daug reikalauja, nurodo kosminius tikslus. Dėl pirmo vaiko „nesėkmių“ – kad ir per vėlai prasikalusių dantų – tėvai eina iš proto. O pagrandukas gali su sauskelnėmis vaikščioti iki pirmos klasės, ir tėvai dėl to nesuka sau galvos. Kas auginant vyresnėlį gąsdino („jam jau 3 metukai, o dar neištaria „r“), tas auginant pagranduką džiugina („jis jau 7-erių, bet vis dar taip jaukiai švepluoja“). Augdamas geranoriškoje aplinkoje vėlyvas vaikas neturės nepilnavertiškumo kompleksų, bus drąsus, nebijos suklysti. Pagrandukams tėvai skiria daug daugiau laiko ir dėmesio nei vyresniesiems, daugiau su jais žaidžia, pakančiau skaito knygeles. Todėl etiketė „trečias brolis“ šiais laikais visai netinka.
Jei mama labai jauna (iki 25 metų):
Pliusai
* Jos ir vaiko amžiaus skirtumas minimalus, amžiaus intervalas tarp dviejų kartų ne toks didelis. Mamai lengviau suprasti jaunosios kartos poreikius, pomėgius ir vertybes. Visuomenė nuolatos vystosi, ir jos vertybės keičiasi. Kuo didesnis tarpas tarp kartų, tuo labiau spėja pasikeisti visuomenė.
* Jauniems tėvams tenka rūpintis ne tik mažyliu, bet ir kurti savo gyvenimą, tad daugiau šansų, kad vaikelis augs savarankiškesnis ir atsakingesnis, o tėvai mažiau kontroliuos ir kišis į jo gyvenimą.
* Jauni tėvai, dažniau yra lankstesni ir greičiau keičia nuomonę, jei jų metodas ar supratimas nepasitvirtino.
Minusai
* Jauni tėvai dar labai priklausomi nuo aplinkinių, jiems sunkiau atsispirti jų įtakai, nuomonei, vertinimams. Jauni tėvai labiau kenčia nuo nemalonių užuominų, pastabų ar kritikos.
* Jauniems tėvams dažniausiai reikia daugiau energijos skirti tam, kad įsikurtų gyvenime, ir tai kainuoja daugiau streso ir nervų, o tai tiesiogiai veikia ne tik vaiko, bet ir visos šeimos santykius.
* Jauniems tėvams labiau norisi aktyvaus gyvenimo, o kaip patenkinti aktyvumo poreikį kartu su vaiku labai sunku.
Jei mama vyresnė (virš 35 metų):
Pliusai
* Mamos ir visos šeimos vertybių sistema nusistovėjusi, ji mažiau blaškosi, daug ramesnė, o tai garantuoja didesnį vaiko emocinį stabilumą.
* Mama ir visa šeima dažniausiai yra pasiekusi ekonominį ir santykių stabilumą, tad mažiau nerimo dėl ateities.
* Mama mažiau įtakojama iš šalies, turi savo nuomonę ir nemažai gyvenimiškos patirties, o tai padeda jai jaustis stipresnei ir labiau pasitikėti savimi, vaikas jaučiasi saugesnis.
* Mama paprastai turi daugiau laiko ir noro atsiduoti vien motinystei ir užsiimti vaiku.
Minusai
* Vyresnio amžiaus mama labiau linkusi globoti vaiką ir gali jį pernelyg „užmyluoti“. Dažniau vyresnių mamų vaikai patiria perdėtą globą, kuri trukdo vystytis jų savarankiškumui.
* Vyresnio amžiaus mamoms sunku leisti vaikui augti ir dar sudėtingiau leisti jam atsiskirti, tad vaikai neretai linkę maištauti ir kartais nueina pernelyg toli, kad įrodytų mamai, jog yra nepriklausomi ir gali išgyventi be jos.
* Daugelis esame girdėję ir apie šiltnamio efektą, kuriame augdamas vaikas tarytum išmoksta patikėti, kad kiti jį apsaugos nuo visų negandų. Jis bijo išeiti iš „šiltnamio“ arba išėjęs labai sunkiai įgyja stiprybę atsispirti negandoms.
KĄ SAKO GYDYTOJAI
Anksčiau, kai ateidavo nuo nevaisingumo gydytis 39 metų moteris, medikai ją išsiųsdavo namo – „traukinukas nuvažiavo“. Dabar medicina padeda pastoti penkiasdešimtmetėms. Deja, ne viskas taip gražu.
* Vyresniame amžiuje gerokai sunkiau pastoti. Pusė 30 metų moterų, kurios reguliariai mylisi, pastoja po 3-4 mėnesių, 35 metų – po 7-8 mėnesių, 38 metų – po 13-14 mėnesių. Deja, dalis visai nebegali pastoti.
* Kur kas lengviau išnešios ir pagimdys ta keturiasdešimtmetė, kuri jau yra gimdžiusi. Negimdžiusiai dažniau prireikia cezario pjūvio (vienai iš keturių vyresnio amžiaus gimdyvių atliekamas cezario pjūvis, jei ji gimdo pirmą kartą).
* Vyresniame amžiuje labiau įsisenėjusio lėtinės ligos, savo „juodą“ darbą padaro uždegimai, infekcijos. Todėl prieš pastojant reikėtų nuosekliai išsitirti, o radus infekcijas jas išsigydyti.
* Pastojus virš 35 metų reikia tirtis dėl genetinių ligų. Pažeistų chromosomų moteriai senstant daugėja. 35 metų amžiuje jos sudaro 1 proc., 38 metų – 2 proc., o 45 metų – daugiau nei 10 proc. Manoma, kad metams bėgant prarandamas tikslus natūraliosios atrankos mechanizmas – organizmas vis sunkiau atskiria sveiką embrioną nuo nesveiko. Jaunos moters organizmas nesveiką organizmą atmeta (įvyksta ankstyvas persileidimas), o vyresnės moters organizmas atpažįsta sunkiau…
* Statistika rodo, kad vyresnė nėščioji gali tikėtis daugiau nėštumo problemų – labiau gresia toksikozė, priešlaikinis gimdymas arba pernešiojimas, vaisiaus hipoksija. Tačiau tai tikrai nėra taisyklė.
* Vyresniame amžiuje sulėtėja medžiagų apykaita, todėl besilaukdama vėlyva nėštukė turėtų labiau žiūrėti, ką valgo, kitaip gali likti +10 kg.
Prancūzų grožio lentelė
Geriausi grožio specialistai prancūzai yra sudarę „Amžino grožio“ lentelę, kurioje surašyti patarimai, ką turi daryti moteris, jei ilgai nori išlikti jauna. Patariama mažiau valgyti, gerti daug vandens, sportuoti, reguliariai mylėtis, rinktis kokybišką kosmetiką, nerūkyti ir t.t. Tryliktu lentelės punktu įrašytas patarimas – 40-ies pagimdyti dar vieną vaiką.
„Mamos žurnalas“