
Pagrandukais vadiname jauniausius šeimoje vaikus, gimusius po ilgos pertraukos. Gražus žodis, apie kurio potekstę retai pagalvojame. Pagranduką iš visokių likučių sulipino bobutė ir diedukas. Kepinys vargu ar galėjo būti kokybiškas, bet krosnyje iškilo ypač apvalus ir paskrudęs. Greitumu ir apsukrumu jis „perspjovė“ visus kitus konditerinius gaminius. Gaila tik, kad vos prakutęs paliko bobutę su dieduku ir nuriedėjo savais keliais…
Tad pakalbėkime apie pagrandukus.
Potencialus Meilės jūros skenduolis
Tėvai tvirtins, kad visus vaikus myli vienodai. Vyresnieji vaikai sakys, kad su jaunėliu neranda bendros kalbos. Seneliai atostogoms kvies visus anūkus. Bet pagrandukas gaus daugiausiai bučinių, paslėptų saldainių, glamonių ir švelnių žodžių. Jei apšvietė mintis gimdyti pagranduką, žinokite – jis pasmerktas maudytis meilės jūroje.
Geriausias skirtumas – 5 metai
Optimaliausiu skirtumu tarp vaikų psichologai laiko 5 metus. Tuomet tėvai jau pailsėję po kūdikio auginimo, vėl paragavę laisvės, išsiilgę mažiuko.
O ir vyresnysis vaikas jau pakankamai protingas, todėl geranoriškai priima naują šeimos narį. 5 metų vaikas kūdikio jau nenuskriaus, be to, mokės pažaisti vienas, nereikės vaikais rūpintis it dvyniais. Kai tarp brolių ir seserų toks skirtumas, tarp jų vaikystėje susiklosto vyresnėlio ir jaunėlio santykiai, o vėliau – lygiavertė draugystė. Beje, iš mados nespėja išeiti vyresniųjų vaikų išaugtiniai drabužėliai. Šiais laikais tai irgi argumentas.
Nors trečias, bet vienturtis
Užsienio psichologai pataria vaiką nuo mamos sijono „atsegti“, kai jam 12 metų, nors paprastai tai įvyksta žymiai anksčiau. Tad jei laukiatės vaikelio, kai vyresniajam daugiau nei 10 metų, antrasis bus auginamas kaip vienturtis.
Vienintelis ir mylimiausias. Nepalyginamai laimingesnis už paprastus vienturčius. Vienturtėlis mėgaujasi tik tėvų ir 4 senelių dėmesiu, o pagranduko asmens sargyboje stovi dar vienas ar keli mūrai: vyresnieji broliai ir seserys. Jų jausmai mažyliui anaiptol ne broliški, o patys šilčiausi – tėviški. Kuris Jūsų netrokštų būti pagranduku?
Klausimai, kurie iškyla pagrandukų mamoms

Ar dar turiu teisę gimdyti? Juk mano amžiaus moterys jau tampa močiutėmis? Kaip į nėštumą sureaguos mano kūnas?
Ginekologai mano: Žinoma, nėštumas – tai stresas, išbandymas organizmui. Jei glūdėjo nepastebimos ligos, per nėštumą jos gali „išlįsti“, o senosios – paaštrėti. Gimdant virš 35-erių padaugėja visokių akušerinių sutrikimų, didėja chromosominių ligų rizika. Tačiau vyresnės nėščiosios yra atsargesnės, labiau domisi savo kūno pokyčiais ir moka save palepinti.
Jos domisi literatūra apie vaikelio auginimą, stropiai lankosi moterų konsultacijoje ir nuoširdžiai vykdo gydytojų nurodymus. Vyresnes ir ginekologai akyliau prižiūri, kiekvienai vyresnei nei 35 metų nėščiajai patariama išsitirti Genetikos centre.
Ar nebūsiu savo vaikui per sena? Juk po 15 metų mudviejų pažiūros visiškai skirsis. Aš būsiu konservatyvi bobutė, o jis – paauglys… Gal vaikas augs it mažas senis?
Psichologai mano: Vaiko būdas priklauso ne nuo tėvų amžiaus, o nuo to, kaip tėvai sugyvena, koks šeimos mikroklimatas ir koks tėvų polėkis. Daugybė jaunų šeimų gyvena kaip rauginti agurkai statinėje: pukši savo sultyse, nekeliauja, nesilinksmina, neturi hobių. Vienintelė jų pramoga – televizorius ir apkalbos. Tokioje šeimoje vaikas augs kaip senukas. Geriau pagalvokite iš kitos pusės: kaip pagrandukas pailgins Jūsų jaunystę. Privalėsite vikriu judesiu pagauti jam žiogą ir varlę, kartu su pliktelėjusiu tėčiu laidyti aitvarus, vėl važiuoti į zoologijos sodą, ropštis į Gedimino pilį, šokti su Kalėdų Seneliu darželio ir mokyklos šventėse. Ir taip – kokius 10 metų.

Ar mano beribė meilė neslopins vaikučio? Ar neužaugs jis nesavarankiškas, lepus?
Psichologai mano: Nė vieno žmogaus tėvų meilė nepagadino. Įrodyta, kad jaunėliai vaikai auga daug ramesnio būdo, turi mažiau kompleksų.
Daug drovesnis augs baugščios jaunos nepatyrusios mamos vaikas.
Prisiminkite savo pirmąjį gimdymą. Laukiatės, todėl skubinamos vestuvės.
Naujagimį parsivežate į studentų bendrabučio kambariuką. Žindydama skaitote konspektus, nes rytoj egzaminas. Pinigų užtenka tik tyrelėms, niekada nelieka kavai. Vėlyvesnis gimdymas – daug malonesnė patirtis. Vaikas dar iki gimimo auga ramioje atmosferoje, nes gerovė jau sukurta, karjera – padaryta.
Ar rasiu jėgų keltis naktį, tupėti prie smėlio dėžės, stumdyti vežimėlį parke? Gal bus labai sunku atsisakyti malonių įpročių: kavinių, kelionių, vakarėlių…
Psichologai mano: Jėgų būti jauna mama Jūs turėsite daugiau nei pagimdžiusi pirmąjį. 20-metė mama tik ir galvoja, kaip ištrūkti į vakarėlį vaikelį palikus močiutei. 40-metė mama nuo vaiko nesprunka. Nesulyginamas jaunos ir vyresnės mamos pakantumas, tolerancija, ramybė.
Ar nebus gėda prieš vyresnįjį vaiką? Jis jau beveik suaugęs, tad neturės su pagranduku jokio dvasinio ryšio…
Psichologai mano: Jei amžiaus skirtumas tarp vaikų – ištisa amžinybė (net 20 metų!), vis tiek tai žymiai geriau, nei būti vienturčiu. Pagrandukas vyresniam vaikui prabudins nepatirtus jausmus: globėjiškumą, norą rūpintis. Vienturtis retai turi šiuos bruožus, todėl jam kuriant savo šeimą labai sunku. Egoizmas lenda kaip yla iš maišo.
Didelis amžiaus skirtumas tarp vaikų turi ir savo privalumų: vyresnėlio nekamuos pavydas, nekils karo dėl žaislų, nebus konkurencijos dėl tėvų meilės.
Ar mudviejų su vyru jau nebe pirmos jaunystės syvai galės laiduoti, kad vaikas augs toks pat protingas, kaip ir vyresnieji? Neveltui pasakose kalbama apie trečią brolį…

Psichologai mano: Tiesa, vyriausieji vaikai gyvenime pasiekia daugiausiai, mat tėvai juose mato save, daug reikalauja, nurodo kosminius tikslus. Dėl pirmo vaiko „nesėkmių” – kad ir per vėlai prasikalusių dantų – tėvai eina iš proto. O pagrandukas gali su sauskelnėmis vaikščioti iki pirmos klasės, ir tėvai dėl to nesuka sau galvos. Kas auginant vyresnėlį gąsdino („jam jau 3 metukai, o dar neištaria „r“), tas auginant pagranduką džiugina („jis toks mielas, kai eidamas šleivoja“). Augdamas tokioje geranoriškoje aplinkoje pagrandukas niekada neįsivarys nepilnavertiškumo kompleksų.
Todėl bus drąsus ieškotojas, lengviau ištvers permainas ir naujoves, nebijos suklysti. Pagrandukai dažnai tampa menininkais. Pagrandukams tėvai skiria daug daugiau laiko ir dėmesio nei vyresniesiems, daugiau su jais žaidžia, pakančiau skaito knygeles. Todėl etiketė „trečias brolis“ šiais laikais visai netinka.
„Mamos žurnalas“