Perpūtus vėjui ar nuo staigios temperatūrų kaitos gali atsirasti trejopų negalavimų.
1. Gali prasidėti virusinės ligos ar sukilti organizme snaudusi lėtinė infekcija. Sveikas vaikas sušilęs pabėgioja skersvėjyje ir pradeda sloguoti, o po kurio laiko sloga komplikuojasi į ausų uždegimą.
2. Staiga gali prasidėti periferinių nervų uždegimas: skaudėti veidą (dėl veido nervo uždegimo), šoną (dėl tarpšonkaulinio nervo uždegimo).
3. Gali atsirasti raumenų skausmų. Dažniausiai perpučia tas kūno vietas, kurios yra atviros. Gali perpūsti kaklą, pečius, juosmenį, nugarą.
Stiprus, užsigrūdinęs, atsparus organizmas gali ištverti bet kokius skersvėjus be pasekmių. Kitiems menkas perpūtimas pasibaigia ūmiu slogos priepuoliu, prasta savijauta, nedideliu kūno temperatūros pakilimu, ryklės perštėjimu, ypač ryjant maistą ar seiles, atsiranda noras kosėti.
Kad apsaugotumėte vaiką, pasinaudokite šiais patarimais:
Automobilyje atverkite tik vieną langelį. Kai langus atplėšia ir tėtis, ir mama, staiga atsiranda skersvėjis. Paprastai tuomet visi automobilyje jau būna gerokai sušilę, o vaikas – net išpiltas prakaito.
Skersvėjis geriausiai išjudina stovintį kambario orą, todėl skersvėju ir patariama vėdinti kambarius. Tačiau tik trumpai, vos kelias minutes ir geriau, kad tuo metu vaikas būtų kieme. Namie, jei šilta, laikykite atidarytą tik vieną buto langą.
Pavasarį rengimas kopūsto principu ypač svarbus, nes temperatūra gali greitai keistis.
Su vėsiu oru atsisveikinkite pamažu. Geriau, kai vaikas turi kelias įvairaus storio pirštinaites, šalikėlius, kepures, tada šylant orams galima kaskart rengti vis plonesniais drabužėliais.
Neleiskite vaikui stipriai prakaituoti. Derinys „prakaitas plius vėjas“ pats pavojingiausias. Užkiškite pirštus vaikui už apykaklės ir patikrinkite nugarą. Jei nugara šlapia – vaikui per šilta.
Stebėkite, kad vaikas nežaistų tarp daugiaaukščių namų, nes tarpunamėse skersvėjis traukte traukia.
Greičiau susirgs pervargęs, nusilpęs nuo ligos ar nuo nervinės įtampos, neišsimiegojęs vaikas. Todėl stebėkite, kad pavasarį vaiko mityba būtų pilnavertė, pakaktų poilsio.
Venkite didelės temperatūrų kaitos. Jei namuose bus vėsoka ir gaivu, vaikas patirs mažesnį temperatūrų skirtumą eidamas į lauką.
Stenkitės mažylį grūdinti visus metus, pratinti prie šalto vandens, vėsesnio oro. Skersvėjis dažniausiai nuskriaudžia vaikus iš labai rūpestingų šeimų, kuriose mažylis labai saugojamas nuo šalčio.
„Mamos žurnalas“