Šildymo sezono metu daugelyje namų oras būna per sausas. Ar gali padėti ant radiatorių kabinami drėgni rankšluosčiai, kambariuose džiovinami skalbiniai?
Specialistai sako – vargu.
Ne per drėgnas, ne per sausas
Sveikiausias patalpų oras, kai jo drėgnumas – apie 40-60 proc. Drėgnesnėse patalpose susidaro sąlygos veistis pelėsiniams grybeliams. Jų sporos gali sukelti alergiją arba net plaučių ligas, tokias kaip mikozė. O štai šildymo sezonu gerokai didesnė problema – per sausas patalpų oras.
Manoma, kad tuo metu oro drėgnumas patalpose siekia vos 20 proc. – vos trečdalis žmogui reikalingos drėgmės! Tad vaikas, būdamas namuose, jaučiasi taip, it laiką leistų dykumoje.
Kai oras per sausas, sausėja oda, išdžiūsta gleivinės (nosies ir akių), jos tampa pažeidžiamesnės ir atviresnės virusams. Kenčia iš kambariniai augalai, ir net… baldai, muzikos instrumentai.
Kaip drėkinti orą
Senesnėse knygose rasite patarimų orą drėkinti šlapiais rankšluosčiais, paklotais ant radiatorių. Higienistai skeptiškai reaguoja į tokį oro drėkinimą, nes oras sudrėksta tik tuo momentu, kol garuoja vanduo. Be to, radiatorių zonoje drėgmė sudaro puikias sąlygas vystytis mikrobams (pavyzdžiui, sunkias patologijas sukeliančiam legionella), kurie tarpsta 25-60°C temperatūroje. Orą drėkinti rekomenduojama vėdinimu arba oro drėkintuvais.
Yra trys pagrindinės oro drėkintuvų rūšys – karštų garų drėkintuvai, šaltų garų drėkintuvai ir ultragarso drėkintuvai. Karštų garų drėkintuvai užvirina vandenį ir taip skleidžia garus. Kadangi vanduo užvirinamas, sumažėja galimybė į orą patekti bakterijoms, tačiau tokie drėkintuvai nepatartini auginantiems mažus vaikus, nes karštas garas gali nudeginti. Jie pigiausi, tačiau naudoja daugiau elektros. Šaltų garų drėkintuvai iš rezervuaro siurbia vandenį ir specialiu ventiliatoriumi smulkius lašelius paskleidžia į orą. Ultragarsiniai drėkintuvai dirba tyliai, gali leisti ir šaltus, ir šiltus garus. Aukšto dažnio vibracija vandenį suskaido į daleles ir ventiliatoriumi pučia į patalpą rūką. Didžiausias jų privalumas – tylus veikimas, todėl galima naudoti ir miego metu.
Kaip vėdinti vaiko kambarį
Vaikų kambarius, kaip ir miegamuosius, reikėtų vėdinti po 2-3 kartus per dieną po pusvalandį. Geriau vėdinti trumpesnį laiką atidarius langą negu ilgesnį laiką palikus orlaidę. Pagal higienos normas, patalpų oras turėtų per parą pasikeisti 2,5 karto. Deja, kai lauke minusinė temperatūra, taip ilgai atvirų langų nepalaikysi (čia į pagalbą gali ateiti drėkintuvai).
Jei vaikas serga virusinėmis ligomis, jo kambarį reikia vėdinti dar dažniau, net 5-6 kartus per parą. Jokie vaistai negydo organizmo taip gerai, kaip sveikas ir grynas oras. Kol kambarys vėdinamas, ligoniukas galėtų pabūti kitoje patalpoje. Išvėdinti orą būtina, kad jame sumažėtų mikrobų ir virusų.
Ilgiau ir dažniau patalpas vėdinti reikėtų tuo atveju, jei namuose laikomas gyvūnėlis. Jis sunaudoja gana daug oro ir blogina jo kokybę, į aplinką išmesdamas seiles, šlapimą, išmatas, kailio daleles. Net jei įėję į kambarį ir neužuodžiate specifinio gyvūnėlio kvapo, žinokite, kad kambario ore sklando didelė koncentracija cheminių medžiagų junginių, mikroorganizmų ir alergenų.
Kad šeima kvėpuotų sveiku oru, namų vėdinimas turėtų tapti kasdieniu įpročiu, ir ne vieną, o kelis kartus per dieną.
Oro drėkintuvų galite įsigyti čia – https://orodrekintuvas.lt/
US
„Mamos žurnalas“