Vaikas perkaisti gali ir šaltuoju metų laiku. Taip būna dėl pernelyg didelio tėvų noro mažylį aptūloti.
Kokia turi būti kambario temperatūra, kad kūdikis neperkaistų?
Tinkama kambario temperatūra yra 18-20°C. Kūdikis, mažas vaikas nuolat juda, o judant raumenys gamina šilumą. Todėl, kai kambaryje yra 20°C temperatūros, kūdikis, mažas vaikas neturi būti prirengtas kaip svogūnas.
Kaip rengti į lauką, kad nesukaistų?
Tai priklauso nuo lauko oro temperatūros, vėjo, mažylio amžiaus, jo judrumo lauke, užsigrūdinimo. Nereikia mažylio taip apmuturiuoti, kad lauke būtų matyti tik blizgančios akys, ir vaikas negalėtų nė pajudėti. Nejudantys, greitai lauke užmiegantys kūdikiai, turi būti aprengti šilčiau už judančius. Lauko apranga neturi varžyti judesių. Geriausia tinka drabužiai iš švelnios vilnos, nes ji šildo ir puikiai sugeria prakaitą, bei medvilnės drabužėliai, neturintys sintetinio pluošto. Daug judantiems netinka kombinezonai, pasiūti iš drėgmės ir oro nepraleidžiančios sintetinės medžiagos.
Kaip patikrinti, ar vaikas neperkaito?
Sausą delną užkiškite už sprando. Jei jaučiate drėgmę, vadinasi, mažajam per karšta.
Kokie perkaitimo požymiai šaltuoju sezonu?
Kai kūdikiui per šilta, jis zirzia tai stipriau, tai silpniau, būna neramus, mosikuoja rankomis ir kojomis, jo kumščiai suglausti. Jeigu mažylis perkaito stipriai ir jo apranga nesugeria prakaito, ant kūnelio atsiranda raudonos spalvos spuogelių, gumbelių, o kartais pūslyčių – vadinamoji prakaitinė.
Kokiose kūno vietose atsiranda prakaitinė?
Prakaitinės bėrimui būdinga daugybė mažų pūslyčių, pripildytų skaidraus skysčio, jų dažniausiai atsiranda ant pilvo, krūtinės, liemens.
Prakaitinės priežastis – mažo vaiko perkaitinimas. Prakaitinė atsiranda, kai nepaisoma elementariausių higienos taisyklių: minkšti vatiniai, vilnoniai ar net pūkiniai apklotai labai sulaiko šilumą. Pastebėkite, kuo šilčiau apklojamas vaikas, juo jis miegodamas daugiau blaškosi norėdamas nusikloti, iš po apklotų iškiša rankas, kojas. Vaikų medžiagų apykaita net miegant yra greitesnė negu suaugusiųjų – gaminasi daugiau šilumos.
Kokia turėtų būti patalynė, čiužinys, pagalvė, kad vaikas nekaistų?
Čiužinys turėtų būti kietas, geriausia – jūros žolės.Patalynė –lygi, balta, medvilninė arba lininė, be sintetinio pluošto. Vaiko patalynė turi būti kokybiška, skalbiama su alergijos nesukeliančiais skalbimo milteliais. Kūdikiams vietoje pagalvės dedamas 4 sluoksnių sulankstytas medvilninis vystyklas. Dabar gaminamos plonytės pagalvės kūdikiams. Iš jų geriausios tokios, kurių plotis atitinka lovelės ar vežimėlio plotį (lovelei skiriama viena pagalvytė, vežimėliui – kita).Kūdikio pagalvės turi būti plonos, jų medžiaga tanki, gerai sugerianti prakaitą, lengvai skalbiama.Kūdikio, paguldyto ant pūkinės arba plunksnų pagalvės, galva prakaituoja. Pūkais, plunksnomis kimštose pagalvėse greitai prisiveisia namų dulkių erkučių, įvairių mikroorganizmų. Tai gali būti alergijos priežastis. Mažiausiai pavojingos žąsų plunksnų pagalvės. Jei vis dėlto nusipirkote plunksnų pagalvę, apvilkite ją dvigubu užvalkalu. Sintetinės pagalvės patogesnės ir labiau higieniškos. Pačios pigiausios pagalvės, kimštos vata, geros, kol naujos, bet greitai susidėvi. Perkant kūdikiui bei vaikui pagalvę kuo mažiau dera žiūrėti į jos kainą – svarbu yra įsigyti gerą, higienišką daiktą.
Kūdikio, mažo vaiko lovų negalima statyti prie radiatoriaus, krosnies ir ten kur traukia skersvėjis.
Ar dėl prakaitinės kūdikis gali pradėti šusti?
Taip. Tai dažniausia prakaitinės komplikacija, kuri atsiranda, kai nepaisoma nei rengimo nei aplinkos temperatūros palaikymo taisyklių.
Kaip gydyti prakaitinę?
Prakaituojantį mažylį nuolat perrenkite sausais natūralaus pluošto drabužėliais, saugokite nuo skersvėjų. Stipriai prakaituojančius vaikučius dažnai maudykite su vaikišku ar kitu neutralios reakcijos muilu, nes jų odelė labai greitai užsiteršia prakaito liaukų išskiriamu sekretu bei aplinkoje esančiomis dulkėmis. Gausiai prakaituojančius vaikus maudykite kasdien arba kas antrą dieną. Prakaituojančių mažylių oda labai jautri ir greičiausiai pradeda šusti odos klostėse. Šuntanti oda – tai pirmas žingsnis odos uždegimo link, todėl prakaituojančio kūdikio odą reikia prižiūrėti ypatingai, ypač sėdmenų ir kirkšnių srityje. Nerenkite kūdikio per šiltai, dažnai keiskite vystyklus, po kiekvieno vystymo apiplaukite, kruopščiai nusausinkite odos raukšles. Po to jas panaudokite cinko oksido priemonę. Prisiminkite, kad jokia priemonė negelbsti, kai ignoruojama higiena, mažylis blogai prižiūrimas.
Nusausinę raukšles, neskubėkite kūdikio aprengti – leiskite keletą minučių pabūti be kelnyčių. Jei nenaudojate sauskelnių, nevystykite į neskalbtus daugkartinius vystyklus. Juos ir kitus drabužius skalbkite tik skalbikliais, skirtais kūdikių ir alergiškų asmenų drabužiams skalbti, po to gerai išskalaukite, išlyginkite karšta laidyne.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“