Vasara ir kūno svoris. Ar tikrai žiemą storėjame, o vasarą plonėjame

IMG_8851

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Pavasaris ir vasara yra tas metas, kai žmonės ypač susirūpina savo svoriu. Nuo kovo dietologų kabinetuos kur kas padaugėja pacientų, norinčių sumažinti svorį.

Ne tik pasikeitusi apranga atšilus orams ar sustiprėjęs noras keistis pavasarį skatina susirūpinti svoriu. Daugelis pacientų sako, kad pavasarį ar vasarą yra tiesiog lengviau mažiau valgyti, atsisakyti riebių patiekalų.

Ar žiemą tikrai visi sustorėjame?

Dažnai tenka išgirsti nuomonę, kad žiemą svoris natūraliai padidėja dėl šaltojo sezono.

Tačiau moksliškai neįrodyta, kad vasarą to paties žmogaus svoris būna mažesnis, o žiemą didesnis.

Taip pat nepastebėta, kad pietuose, kur šilčiau, būtų mažiau nutukusių žmonių, o šiaurinėse šalyse būtų jų daugiau. Naujausios statistikos duomenimis, Europoje nutukusių žmonių daugiausiai yra Graikijoje ir Kipre – taigi pietuose. Šiaurinės šalys – Olandija, Norvegija, Danija, pagal statistiką, turi mažiausiai nutukusių žmonių. Ispanija irgi priklauso šalims, kuriose nutukimas mažiau paplitęs.

Apibendrinant galima pasakyti, kad nėra tiesioginio ryšio tarp šilto klimato ir mažesnio nutukimo paplitimo, taigi vien šiltas oras svorio mažėjimui niekuo dėtas.

Kūnas reguliuoja pats

Taip jau yra, kad mūsų valgymas yra daugiau „automatinis“ ir nėra visiškai sąmoningai paties žmogaus valios kontroliuojamas. Energijos eikvojimas irgi yra „automatinis“. Tiek žmonių, tiek gyvūnų organizmai turi ypatingą gebėjimą palaikyti nuolatinę kūno masę jei – valgoma daugiau, daugiau judama, pagreitėja medžiagų apykaita, sumažėja apetitas. Jei valgoma mažiau – judesiai lėtėja, judama mažiau, padidėja apetitas.

Jei organizmai nemokėtų taip puikiai reguliuoti svorio, šio kitimai būtų labai dideli. Pavyzdžiui, vos 1 procentu gaunant daugiau energijos nei sunaudojant (o tai tik papildomų 17-25 kcal per dieną – papildomi 1-2 šaukšteliai cukraus) vidutiniškai per 30 metų svoris padidėtų 30 kg. Dėl svorio reguliavimo sistemos net ir papildomos 300 kcal per dieną dar nesukelia svorio didėjimo. Ir nors Lietuvoje ir visame pasaulyje nutukimas labai sparčiai plinta, ir svoris kai kuriems žmonėms didėja daugiau nei 1 kg per metus, tai vyksta tik dėl to, kad dėl įvairių priežasčių žmonės kasdien viršija tą papildomų 300 kcal ribą.

Lieknėti reikia ne pavasarį, o vasarą

Pixabay.com

Pavasaris tikrai nėra tinkamas metas mažinti svorį. Dėl saulės ir vitaminų stokos išsekintas organizmas pavasarį dietomis bus tik dar labiau sekinamas. Vasarą – kitaip. Saulės daugiau, vitaminų maiste daugiau, taigi lengviau patenkinti organizmo poreikius, mažiau alinamas kūnas.

Maitinimosi rekomendacijos nesiskiria skirtingais sezonais. Nors vasarą ir lengviau mažiau valgyti, vis vien prireiks laiko ir kantrybės, kad svoris mažėtų. Ir vasarą staigiai svorį mažinančios dietos labai kenkia organizmui, o visokių papildų, kurie skatina skysčių pašalinimą, ir šiaip vartoti nerekomenduojama, o vasarą tai ypač pavojinga – dehidratacija (skysčių stoka) išsivysto kur kas greičiau.

Vaisių ir daržovių valgome ištisus metus, vasarą jų turime daugiau ir įvairesnių, tačiau net ir laikantis dietos vien vaisiais ir daržovėmis maitintis tikrai nereikia. Maistas ir vasarą turi būti įvairus. Gal kiek mažiau norisi riebaus maisto nei žiemą, bet riebalų šiuo metu mums irgi reikia, todėl nepamirškite „gerųjų“ riebalų – aliejaus, riebios jūrinės žuvies, riešutų, sėklų.

Vasaros pagundos

Iškylos su kepsniais gamtoje neatsiejama vasaros dalis, ir sietologų dažnai klausia, ką tuo metu daryti – atsisakyti iškylų, kad nekiltų pagundų, nevalgyti, atsinešti savo pasiruošto maisto ar valgyti? Atsakymas paprastas – net ir norint sumažinti svorį, nereikia atsisakyti bendravimo su draugais, buvimo kartu. Valgymas kartu yra ir bendravimas. Galima juk ir kepti kitokį maistą – ne kiaulienos kepsnius ar šašlykus, o paukštieną, paukštienos šašlykus ar žuvį. Ir skanu, ir mažiau kalorijų.

Vasara turi ir kitų pagundų. Ledai, alkoholio gurkšnojimas, užkandžiai (sūriai, kepta duona) – tai gana kaloringas maistas. Ypač apgaulingi yra užkandžiavimai – sotumo jausmo beveik nebūna, nejuntama riba, kiek suvalgiau, be to, kadangi valgoma iš bendros lėkštės – neretai ir nematoma, kiek suvalgyta.

Be abejo, šiluma ir ilgesnė diena įtakoja mūsų apetitą ir pasirenkamą maistą, bet, manau, kad labiausiai vasarą mažėjantį svorį lemia stipresnė motyvacija.

Konsultavo gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − vienas =

Kitos temos: