Vaikui skauda pilvą: saviveikla pavojinga

laringitas

Nuotrauka Easyfoto.lt

Pilvo skausmas – vienas dažniausių vaikų skundų. Priežasčių yra daugybė, ir jos – pačios įvairiausios. Pilve yra daug organų: kepenys, kasa, skrandis, žarnynas, prie jų glaudžiasi inkstai, šlapimtakiai, lyties organai. Sutrikimai bet kuriame iš šių organų gali pasireikšti skausmu. Ir ne tik jie. Vaikams būdinga, jog pilvą gali skaudėti ir kitų, atrodytų, visiškai su pilvu nesusijusių ligų metu – pavyzdžiui, sergant plaučių uždegimu, angina.

Ūmus pilvo skausmas

Ūmus pilvo skausmas – tai staiga atsiradęs negalavimas. Jis gali reikšti ūmų apendicitą, išvaržos įstrigimą, žarnų nepraeinamumą, invaginaciją (žarnų įstrigimą viena į kitą). Ūmiu pilvo skausmu gali pasireikšti virusinės ir bakterinės žarnyno infekcijos, ūmus kepenų ar kasos uždegimas, šlapimo takų infekcija, inkstų akmenligė, angina, plaučių uždegimas, meningitas. Prasidėjus ūmiems pilvo skausmams, visada reikalinga neatidėliotina gydytojo pagalba – reikia skubiai nustatyti diagnozę ir pradėti gydyti. Todėl, jei vaikui staiga ėmė stipriai skaudėti pilvą, ir skausmas nepraeina per 2 valandas, būtinai skubiai kreipkitės į gydytoją.

Pasikartojantis pilvo skausmas

Pasikartojančio pilvo skausmo priežastisi gali būti skrandžio, žarnyno, kepenų, kasos, inkstų, šlapimo takų ligos, kirmėlių ar parazitų invazija. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikius neretai kamuoja pilvo diegliai. Pasikartojančio kūdikio pilvo skausmo priežastis gali kai kurių maisto medžiagų netoleravimas, alergija maistui. Jei kūdikį ar vaiką kamuoja vidurių kietėjimas, jam taip pat gali skaudėti pilvuką. Daliai vaikų, besiskundžiančių pasikartojančiu pilvo skausmu, nerandama jokios organinės šio skausmo priežasties. Tai vadinamas funkcinis pilvo skausmas. Funkcinis pilvo skausmas nesusijęs su valgymu, menstruacijomis, tuštinimusi. Dažniausiai skauda apie bambą. Šiam skausmui įtakos gali turėti psichologinės vaiko problemos, įtampa, stresas.

Saviveikla – pavojinga

Kadangi pilvo skausmo priežasčių yra labai daug, tėvams nederėtų užsiimti saviveikla – nustatinėti diagnozę ir bandyti gydyti. Bet kuriuo atveju reikėtų kreiptis į gydytoją. Geriausia, ką tėvai gali padaryti – kuo tiksliau apibūdinti vaiko pilvo skausmą ir su juo susijusius negalavimus.

Reikėtų atkreipti dėmesį:

1. kada vaikui skauda – skausmas atsiranda valgant ar tuoj pavalgius, praėjus kelioms valandoms po valgymo, ar nevalgius, naktį;

2. kurią pilvo vietą skauda – skausmas pakrūtinyje, po duobute, būdingas skrandžio ligoms; po dešiniu šonkaulių lanku – tulžies latakų ligoms; juosiantis skausmas pilvo viršuje būdingas kasos uždegimui.

Skausmas dešiniajame pilvo šone būdingas apendicitui, kirkšnyje – įstrigus kirkšnies išvaržai. Kūdikiai ir maži vaikai nemoka pasakyti, ką jiems skauda. Kūdikių pilvo skausmas pasireiškia bendru neramumu, verksmu, mažylis traukia kojytes prie pilvuko, pilvukas būna papūstas. Maži vaikai taip pat nesugeba nurodyti skaudamos vietos. Požymiai, rodantys, jog vaikui skauda, yra jo nenoras valgyti, irzlumas. Vaikas gulinėja, nenori žaisti, kartais pablykšta, griebiasi už pilvelio.

3. pilvą skauda priepuoliais ar nuolat;

4. skausmas bukas, spaudžiantis ar aštrus, duriantis;

5. ar vaiką kamuoja rėmuo – deginimo jutimas už krūtinkaulio;

6. ar pilvo skausmas susijęs su pykinimu, vėmimu. Jei vaikas vemia, ką išvemia;

7. kaip dažnai vaikas tuštinasi, kokie vaiko viduriai. Tuo atveju, jei vaikas viduriuoja, ar nematyti išmatų gleivių, kraujo;

8. ar skausmas susijęs su pilvo pūtimu, ar išeina dujos.

Nežinant pilvo skausmo priežasties, negalima savavališkai duoti nuskausminamųjų, vidurius laisvinančių vaistų, daryti klizmą, pilvą šildyti.

Tik išsiaiškinus pilvo skausmo priežastį, galima gydyti namuose. Jeigu nėra organinės ligos, gydytojas gali rekomenduoti žarnyno spazmus atpalaiduojančius, virškinimą gerinančius vaistus. Būtina sureguliuoti mitybos režimą. Jei vaiką kamuoja funkcinis pilvo skausmas, gali būti naudinga ir psichologo konsultacija. Kūdikių pilvuko spazmus gydyti gali padėti pilvo masažas, vaistai nuo pilvo pūtimo.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Vaikui skauda pilvą: saviveikla pavojinga”

  1. Laura
    2017/03/16 at 05:03 #

    Sveikos… turiu Problema: man tik 12 metu ir is niekur nieko atsibudau 4 valanda nakties ir man ziauriai pradejo skaudeti pilva,as noriu vemti (Mėnesinės dar neprasidejusios).

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 7 =

Kitos temos: