Kaip elgtis, kai vaikutis pasako ar parodo – man skauda, mama, padėk?
Kai vaikas dar nekalba, skausmą išduoda jo pakitęs elgesys – vaikas tampa neramus, dirglus, pasikeičia veido išraiška (veiduke kančia). Kiekvieno bet kurio amžiaus kūdikio, vaiko, suaugusiojo skausmo jutimas yra skirtingas, t.y. vieni stipresnį skausmą suvokia kaip silpną, o kiti – kaip labai stiprų. Skausmą malšina ne tik vaistai, bet ir švelnus suaugusiųjų elgesys, glamonės, žodis, šiluma, dėmesio nukreipimas į neįprastą žaidimą. Baimė skausmą sustiprina. Dažniausiai vaikams skauda pilvą.
SKAUDA AUSĮ
Ausis vaikams gali skaudėti dėl įvairių priežasčių, pvz., dėl:
vidurinės ausies uždegimo (dažniausia priežastis);
išorinio ausies kanalo uždegimo (plaukiko ausies);
įstrigusio svetimkūnio išoriniame ausies kanale;
ausies traumos (smūgio į ausį);
adenoidų (padidėjusių ryklinių migdolų);
kėlimosi liftu, kilimo lėktuvu;
intensyvaus, aktyvaus kramtomosios gumos kramtymo („žiaumojimo“);
griežimo dantimis, girdimo miego metu;
smarkaus nosies šnypštimo;
dantų skausmo, kuris gali išplisti į ausį.
Vidurinės ausies uždegimui būdinga:
Neramumo, skausmo atsiradimo ryšys su peršalimo liga, kuri pasireiškia sloga,
čiaudėjimu, temperatūros pakilimu, kosuliu.
Kūdikiai ir maži vaikai paveikti skausmo verkia (nepadeda įprastinės raminimo priemonės, bandymai užimti žaidimu, dėmesio nukreipimas į nematytus daiktus, pasiūlymas gerti, valgyti ir pan.), blaškosi, purto, sukinėja galvą, tarytum ieškodami jai išskirtinės padėties, rankomis plekšnoja per galvą, griebia už ausų.
Sutrinka miegas – tik labai pavargę užmiega ir vėl verkdami pabunda.
Kūdikis, mažas vaikas, pradėjęs žįsti, valgyti greitai nustoja, nes čiulpiant, ryjant skauda.
Pakyla temperatūra.
Iš ausies landos gali pasirodyti nemalonaus kvapo išskyrų.
Kūdikis, mažas vaikas tampa ramesnis, kai uždedama šilta kepuraitė.
Kaip padėti?
Laikykite ausį šiltai. Galima vaiką nesveikąja ausimi paguldyti ant šildytuvo, apdengto rankšluosčiu.
Galite ausį pašvitinti raudonos šviesos lempa arba „Bioptron“ lempa. Vaiką pasodinkite 30-50 cm atstumu nuo lempos, kuri įsukta į šviesą nukreipiantį reflektorių (tokio tipo yra dauguma stalinių lempų). Skaudamą ausį švitinkite 5-10 min. Švitinkite 3-4 kartus per dieną.
Duokite vaikui gydytojo skirtų vaistų, pvz., antibiotikų, ir nuo temperatūros bei skausmo, tik taip, kaip jo skirta.
Sulašinkite skirtų vaistų. Vaistų buteliuką pašildykite delne iki kūno temperatūros, vaiką paguldykite ant šono, ausį išvalykite vatos suktuku, ausies kaušelį patempkite į viršų ir atgal ir įlašinkite 3-4 lašus. Būtų gerai, kad įlašinus vaistų vaikas pagulėtų 2-3 min.
Vidurinės ausies uždegimu vaikas sirgs rečiau, jei sloguojant nuolat išsiurbinėsite gleives iš nosies specialia kriaušele ir po to įlašinsite gydytojo skirtų vaistų. Vaiką turite išmokyti stipriai nešnypšti nosies. Vieną pusę šnypiant, kita turi būti prispaudžiama pirštu.
Kūdikiai ir maži vaikai nemoka pasakyti, kad jiems skauda galvą. Jie verkia, trina akis, rankomis tapšnoja galvą, ausis.
Galvos skausmą gali lydėti ir pilvo skausmas.
Galvos skausmo priežastys:
Peršalimo ligos, gripas, slogos.
Vaikų infekcinės ligos: kiaulytė, tymai. Šiomis ligomis dabar sergama ypač retai, nes vaikai nuo jų yra skiepijami.
Vidurinės ausies uždegimas.
Sinusų uždegimas – skauda po akimis, skruostus, kaktą.
Meningitas – kartu su galvos skausmu vaiką pykina, jis vemia, karščiuoja, sustandėja kaklas (smakro negali prilenkti prie krūtinės).
Inkstų uždegimas – vaikas irgi karščiuoja, atsiranda pykinimas, skausmas nugaroje, inkstų srityje, rausvas šlapimas.
Dilgėlinė – pykina, nižti išbertas vietas.
Cukrinis diabetas – skausmas atsiranda ilgai nieko nevalgius, būna šaltas prakaitas, svaigulys, pykinimas.
Galvos smegenų navikas – būna vėmimas, pusiausvyros neišlaikymas, įvairūs regos sutrikimai (blogas matymas, dvejinimasis akyse ir pan.).
Galvos trauma – pykina, atsiranda svaigulys, skausmas sustiprėja judinant galvą, riboti jos judesiai.
Dantų skausmas gali būti suvokiamas kaip ir galvos skausmas.
Migrena – skausmas priepuoliais, pulsuojantis, mergaitėms gali būti prieš menstruacijas ir jų pradžioje.
Migreninis skausmas neretai susijęs su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, nemiga, gali skaudėti „pusę galvos“.
Regėjimo defektai, žvairumas – skausmas atsiranda po užsiėmimų mokykloje ar ilgai žiūrėjus televizorių, žaidus kompiuterinius žaidimus, kai ilgesnį laiką būna įtemptas regėjimas ir neaptinkama jokių kitų ligų, minėtų kitose priežastyse, požymių.
Ilgas sėdėjimas (rečiau gulėjimas) vienoje padėtyje, pvz., prie televizoriaus, kompiuterio, mokykloje.
Buvimas šiltoje neišvėdintoje patalpoje.
Perkaitimas saulėje
Stresas, įspūdžių, nebūtinai neigiamų, gausa, nuovargis, išgyvenimai.
Kaip padėti?
Duokite atsigerti, pamatuokite temperatūrą. Jei ji aukštesnė kaip 38,6°C, duokite vaistų nuo temperatūros, pvz., paracetamolio.
Jeigu vaikui skauda galvą grįžus iš mokyklos, sudarykite sąlygas pailsėti, pamiegoti, vakare tegul nežiūri televizoriaus, gulasi miegoti ne vėliau kaip 21 val. Neverskite lankyti užklasinių užsiėmimų.
Jeigu pastebėjote, kad vaikas žiūri prisimerkęs, sėdasi arčiau televizoriaus, kreipkitės į akių ligų gydytoją. Jei gydytojas skyrė nešioti akinius, išreikalaukite, kad vaikas klausytų, nes kitaip nepašalinsite galvos skausmo priežasties.
Paprašykite vaiko, kad jis papasakotų, kas jį jaudina. Tai padeda jam atsipalaiduoti, veikia raminamai, pašalina stresą.
Vaikui duokite tik tų vaistų, kuriuos skyrė gydytojas. Ligos gydymas pašalina ir galvos skausmus.
Pabandykite atrasti galvos skausmo priežastis, prisiminkite, kada panašiomis aplinkybėmis vaikas skundėsi galvos skausmu, pvz., atsiradus temperatūrai arba stresui.
Nedelsiant dera kreiptis į gydytoją, kai pasiskundęs galvos skausmu vaikas yra mieguistas arba jo kalba tapo nerišli; kai yra aukšta temperatūra arba vėmė daugiau nei kartą; kai yra standus sprandas (negali smakro prilenkti prie krūtinės), guli neįprastoje padėtyje; kai pasiskundė, jog blogai mato, pvz., dvejinasi akyse arba mato lyg per rūką; kai galvos skausmas atsirado po jos sumušimo (traumos).
Galvos skausmas yra įvairių ligų požymis. Todėl kol vaiko nepažiūrės gydytojas, neskubėkite skausmo malšinti įvairiomis tabletėmis. Neretai galvos skausmas būna trumpalaikis ir praeina be gydymo.
Gydytojui padėkite įminti galvos skausmų priežastį. Jam tiksliai papasakokite, kada vaikas pajuto skausmą (ryte prieš eidamas į mokyklą; grįžę iš mokyklos; vakare; ar skauda galvą, kai nelankoma mokykla; ar po fizinio krūvio. Gal skausmai prasidėjo, kai vaikas pradėjo lankyti užklasinio lavinimo užsiėmimus. Kiek įmanoma nusakykite skausmo pobūdį ir lokalizaciją – aštrus, ūmus, bukas, pastovus, pulsuojantis ir pan., kaktos srityje, stiprus iki pykinimo, vėmimo, ar po vėmimo palengvėja ir pan.
Dėl greito augimo 4-12 m. vaikams po didesnio fizinio krūvio atsiranda blauzdikaulio, šeivikaulio skausmai.
Terminas „augimo skausmai“ nėra tikslus, nes neturi nieko bendro su ūgio didėjimu vaikystėje.
Teisingiausia būtų pavadinti kojų skausmais vaikystėje.
Vaikai negali tiksliai nurodyti, kur skauda, ar skauda raumenis, ar sąnarius, skundžiasi ir rodo, jog skauda kojas.
Manoma, kad skausmai atsiranda dėl neužsidariusių kauluose jų augimo zonų, kai jos yra varginamos bėgiojimo, šokinėjimo.
„Augimo skausmams“ būdinga:
Kojas skaudėti, mausti pradeda vakare arba nuo skausmo vaikas atsibunda paryčiais.
Skausmai nevienodo intensyvumo, pasikartojantys.
Vaikas neparodo, kurią kojos vietą skauda labiausiai.
Dažniau skundžiasi judrūs, jautrūs, nervingi vaikai.
Temperatūra normali, sąnariai nepatinę, jų judesiai neapriboti, nėra kojos sužalojimo požymių.
Kaip padėti?
Pamasažuoti kojas glostomaisiais judesiais nuo apačios į viršų.
Ant kelių uždėkite šiltus kompresus. Tinka šildyklė, elektrinė pagalvėlė, šilta vonia su raminančiais, atpalaiduojančiais augalų ekstraktais, pvz., pušų, levandos ir pan.
Tik tuomet, kai vaikui nepadeda nuraminimas, masažas, šiluma, duokite paracetamolio.
Jei kojų skausmais vaikas pasiskundžia 3-4 paras iš eilės, dera pasikonsultuoti su gydytoju.
SKAUDA KRŪTINĘ
Krūtinės skausmu vaikai skundžiasi rečiau nei pilvo ar galvos skausmais. Jo priežastys:
Psichologinės – bene dažniausios. Priešmokyklinio amžiaus vaikas, norėdamas atkreipti į save dėmesį, sako tai, ką girdėjo iš jam artimų žmonių, kurie skundžiasi širdies, krūtinės skausmu. Moksleiviai pasiskundžia krūtinės skausmu, kai jaučia nerimą, baimę, pavyzdžiui, bijo, kad teks atsakinėti pamoką ar atlikti kitą užduotį.
Sunkus darbas, fiziniai pratimai (treniruotė, varžybos).
Traumos, krūtinės raumenų uždegimas.
Kvėpavimo organų ligos. Vaikas rodo, kad skauda priekinę krūtinės ląstos dalį ir po šonkauliais. Kai pleura (plautį dengiantis apvalkalas) yra uždegimo paliesta, skausmas būna aštrus, lokalizuotas vienoje iš krūtinės ląstos pusių, sustiprėja kosint, giliau įkvepiant.
Stemplės dirginimas rūgščiu skrandžio turiniu, tuomet, kai dėl stemplės-skrandžio rauko mažo tonuso jo turinys pakliūna į stemplę arba į ją patekus svetimkūniui.
Kaip padėti?
Su vaiku išsiaiškinkite, kada, kokioms aplinkybėms esant krūtinės skausmas prasidėjo, kokie dar pastebimi kartu su skausmu ligos požymiai, pvz., temperatūros pakilimas, kosulys, dusulys.
Pasitarkite su gydytoju, kai skausmas yra susijęs su kosuliu, neaukšta temperatūra, nestipria krūtinės trauma. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kai krūtinės skausmas yra susijęs su temperatūra, aukštesne nei 38,5°C; kai dėl skausmo vaikas negali giliai įkvėpti, kai skausmas sustiprėja keičiant kūno padėtį ar kosint; vaikas kvėpuoja dažnai, dūsta, sako, jog trūksta oro; stiprus skausmas atsirado po krūtinės ląstos traumos – pavyzdžiui, smūgio kamuoliu; jei skausmas stiprus, užtrukęs ilgiau kaip 1 val.
Kol atvyks iškviestas gydytojas, padėkite vaikui surasti padėtį, kurioje jam lengviau kvėpuoti; duokite atsigerti dažnai ir po truputį; išvėdinkite kambarį, kuriame yra vaikas.
Galite duoti nuskausminamųjų vaistų, pvz., paracetamolio.
Nugaros skausmu maži vaikai skundžiasi rečiau nei vyresni. Priežastys:
Raumenų patempimas intensyviai judant, pvz., žaidžiant su kamuoliu, mokykliniame amžiuje įvairių rūšių imtynių treniruotėse, fiziniai pratimai netaisyklingos laikysenos korekcijai, kai vaikas yra nepratęs intensyviai judėti.
Trauma (smūgis į nugarą), pvz., žaidžiant futbolą, krentant nuo dviračio ir pan.
Netaisyklinga laikysena, stuburo iškrypimas.
Šlapimo organų infekcija. Dažniausiai tokį skausmą lydi temperatūros pakilimas, šlapinimosi sutrikimai, skausmas lokalizuojasi juosmens srityje.
Apendicitas ir pilvaplėvės uždegimas. Skausmas gali persiduoti į nugarą, juosmens sritį. Dažniausiai toks skausmas esti susijęs su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmu ir temperatūros pakilimu.
Peties sąnario uždegimas. Skausmas gali persiduoti į kaklą ir viršutinę nugaros dalį. Paprastai toks skausmas yra susijęs su judesių peties sąnaryje ribotumu ir skausmingumu, kuris sustiprėja po nebudrumo būsenos, pvz., ryte būna aštrus, o sąnario sritis yra „karštesnė“ lyginant su odos temperatūra, pvz., stuburo srityje.
Plaučių uždegimas, ypač kai yra paliesta pleura. Skausmas kosint gali persiduoti į nugarą. Toks skausmas yra susijęs su skausmu krūtinės ląstoje, kuris sustiprėja kosint, giliau kvėpuojant, mažiau ar labiau išreikštu karščiavimu.
Meningitas – skauda nugarą, kai lankstomos kojos. Toks skausmas yra susijęs su galvos skausmu, aukšta temperatūra, kaklo stangrumu (vaikas smakru negali prisiliesti prie krūtinės).
Emocinės reakcijos – tada skauda visur, taip pat ir nugarą, apėmusi bloga nuotaika, dirglumas, neaptinkama aukščiau minėtų ligų požymių.
Kaip padėti?
Pasitarkite su gydytoju, kai nepraeinančiu nugaros skausmu kelias dienas iš eilės pasiskundė priešmokyklinio amžiaus vaikas; kai stuburo srityje aptikote patinimą, nepriklausomai nuo traumos buvimo/nebuvimo; kai kartu su skausmu sumažėja vaiko judrumas, eisena pasidarė šlubuojanti; kai bet kurio amžiaus vaiko stuburo ar nugaros skausmu skundai dažnėja, nežinoma jų priežastis.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, kai įtariate apendicitą, peritonitą (pilvaplėvės uždegimą), meningitą, šlapimo organų infekciją. Kai dėl neaiškios priežasties arba traumos vaikas atsisako vaikščioti arba einant skausmas sustiprėja.
Švelnus masažas, šiluma padeda, kai nugaros raumenis skauda dėl jų pavargimo, netolygaus patempimo padarius staigius judesius arba dėl netaisyklingos laikysenos.
Reguliari mankšta, fiziniai pratimai, stiprinantys nugaros ir pilvo raumenis padeda išvengti nugaros skausmų esant netaisyklingai laikysena ar stuburo iškrypimui, didesniam fiziniam krūviui namų ūkyje.
Taip pat tinka aerobika, greitas ėjimas, bėgimas ristele, plaukiojimas, slidinėjimas.
Kai vaikas išmoksta nugaros raumenis stiprinančių pratimų, stebėkite, kad tai taptų kasdieniu įpročiu.
Pratimai naudingi, kai atliekami kelerius metus iš eilės. Geriau, kai pratimai yra atliekami 2-3 kartus per dieną. Užsiėmimo trukmė 10-20 min.
SKAUDA PILVĄ
Pilvo skausmu įvairaus amžiaus vaikai skundžiasi dažniausiai. Jis yra vienas iš įvairių ligų ir būklių požymių, dažnai susijęs su kitomis negalavimo išraiškomis. Pilvo skausmas būna ūminis (staiga užėjęs ir neilgai trunkantis) ir lėtinis, pasikartojantis (pilvą skauda tam tikromis aplinkybėmis – tarp jų vaiko savijauta gera) Lėtinio pasikartojančio skausmo priežastys neretai būna emocinės-psichologinės.
Lėtinis skausmas gali būti susijęs ir su kitais požymiais, pvz., vidurių užkietėjimu.
Dažniausios, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus, pilvo skausmo priežastys:
Persivalgymas, greitas valgymas, valgant oro prisirijimas.
Suvalgyto maisto nesuvirškinimas ir dėl to atsirandantis skausmas, pykinimas, vėmimas.
Dujų susikaupimas, vidurių pūtimas.
Emocinės-psichologinės priežastys (pilvą pradeda skaudėti prieš užduoties atlikimą, atsakinėjimą mokykloje, vizitą pas dantų ligų gydytoją).
Pilvo organų traumos.
Apsinuodijimai maistu, augalais, cheminėmis medžiagomis. Toks skausmas susijęs su pakartotiniu pykinimu, vėmimu, temperatūros pakilimu, bendro negalavimo požymiais.
Uždegiminės žarnyno ligos: apendicitas, gastroenteritas (skrandžio ir žarnų uždegimas). Toks skausmas susijęs su pykinimu, vėmimu, temperatūros pakilimu, viduriavimu. Svarbu „pagauti“ simptomų atsiradimo eiliškumą ir apie tai pasakyti gydytojui, pvz., susirgus gastroenteritu pirma atsiranda vėmimas ir tik po to pilvo skausmai, o esant apendicitui – atvirkščiai, pirma pilvo skausmas ir tik po to vėmimas.
Naujagimių ir kūdikių iki 3 mėn. pilvo skausmas gali atsirasti dėl virškinamajame trakte sustojusio maisto. Skausmą lydi vėmimas ir pilvo pūtimas. Mažyliai labai neramūs, blaškosi, atsisako gerti ir valgyti, t.y. nepadeda įprastos jų raminimo priemonės.
Diegliai (kolika) – tai stiprūs, ūmiai prasidedantys, priepuoliniai pilvo skausmai kūdikiams iki 6 mėn.
Vyresniems nei 6 mėn. kūdikiams dažniausia ūminio pilvo skausmo priežastis – skrandžio ir žarnyno virusų ir bakterijų sukeltas uždegimas. Taip pat būdinga vėmimas, viduriavimas, aukšta temperatūra, dirglumas, nervinis sujaudinimas, apetito sumažėjimas.
1-3 m. vaikai skundžiasi pilvo skausmai susirgę gripu, ūminiu tonzilitu (angina), ūmine kvėpavimo organų liga. Kartu gali būti sloga, aukšta temperatūra, vėmimas ir galvos skausmas.
Pilvą skauda įstrigus kirkšninei išvaržai (jos gali būti nebuvę – ji gali atsirasti po didesnio fizinio krūvio).
Būdinga skausmas apatinėje pilvo dalyje, vėmimas.
Pilvą skauda dėl kiaušelio uždegimo. Pastebimas patinęs, paraudęs kiaušelis, skausmingas liečiant.
Mažylis neramus, gali būti vėmimas.
Priešmokyklinio amžiaus vaikų pilvo skausmą dažniau sukelia: vidurių užkietėjimas (skausmai išnyksta po pasituštinimo), pneumonija (kartu būna kosulys, aukšta temperatūra, krūtinės skausmas), šlapimo organų infekcija (kartu būna pakilusi temperatūra, diskomfortas šlapinantis), apsinuodijimai maistu (stiprūs, pulsuojantys skausmai, labai skystos išmatos, vėmimas).
Mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių dažniausios pilvo skausmo priežastys – uždegiminės skrandžio ir žarnyno ligos (sukeltos įvairių virusų ir bakterijų); gastritas (skrandžio gleivinės uždegimas), skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa (opinė liga); kitos priežastys: pilvo sumušimai, pneumonija (plaučių uždegimas), šlapimo organų infekcija, skausmingos menstruacijos, uždegiminės mergaičių lytinių organų ligos.
Lėtinių, pasikartojančių kas 3 mėnesius per vienerius metus skausmų priežastys: 50 proc. emocinės, aptinkamos mokslo metais, susijusios su stresu namuose, mokykloje, konfliktai su kiemo draugais.
Dažniau pasitaiko labilios nervų sistemos vaikams, kurie dėl visko jaudinasi. Gali skaudėti dėl įvairių medžiagų, pvz., laktozės (pieno cukraus), augalinio baltymo, riebalų, netoleravimo.
Krono liga (apatinės dalies plonojo žarnyno uždegimas).
Opinis kolitas (storųjų žarnų uždegimas). Būdinga kraujingos išmatos, svorio kritimas, mažakraujystė.
Kaip padėti?
Skubiai kreipkitės į gydytoją, kai skausmas susijęs su vėmimu, viduriavimu, pilvo pūtimu, darinio „guzo, gumbo, sukietėjimo“ atsiradimas pilve; kai vaikui skauda prisiliečiant prie pilvo; kai stiprus pilvo skausmas, susijęs su temperatūra, vėmimu; kai aštrus, stiprus skausmas, susijęs su dujų ir išmatų turinio neišėjimu; kai vaikas susimušė pilvą, pajuto stiprų skausmą, vemia.
Jei vaikas prašo arba jis vėmė, viduriavo, duokite dažnai (kas 20-30 min.) po truputį 30-50 ml atsigerti natūralaus mineralinio vandens.
Vaikui, kuriam pilvą ėmė skaudėti dėl emocinio streso, labiausiai reikia meilės ir švelnumo.
Pabučiuokite, priglauskite, paglamonėkite ir praeis įtampa, skausmas išnyks.
Pasiūlykite vaikui nueiti į tualetą.
Neduokite vaistų nuo skausmo, nes jie gali iškreipti ligos eigą ir apsunkinti ligonio būklės įvertinimą.
Neduokite laisvinančių ar kitaip vidurius veikiančių vaistų. Nestatykite jokių žvakučių ir klizmų.
Nedėkite ant pilvo jokios šildyklės.
Pamasažuokite pilvuką, kai pilvukas yra papūstas arba užkietėję viduriai, arba yra diegliai. Vaikui, kuris jau supranta tai, ką sakote, paaiškinkite, kad ,,patrinsite“ pilvuką tam, kad jis pasijustų geriau. Kai vaikas žino, kas jam bus daroma, mažiau priešinsis, masažą supras kaip žaidimą. Paguldykite vaiką ant nugaros. Pašildykite delną ant šildyklės arba tarp delnų patrinkite truputį augalinio aliejaus, kad delnus sušildytumėte. Delnu švelniais, atsargiais judesiais, pradėdami nuo krūtinės – apvaliai pagal laikrodžio rodyklę pamasažuokite. Padėkite delną lygiagrečiai šonkauliams prie pat jų ir braukite juo per pilvuką žemyn, tarsi kažką nuo jo valydamos. Ritmiškai masažuokite pilvą braukiamaisiais judesiais, pakartokite tai keletą kartų, paskui vėl masažuokite pilvuką švelniai apvaliais delnų judesiais. Kad vaikui būtų įdomiau, tuo pačiu metu padarykite ir situaciją palengvinančią mankštą. Sulenkite per kelius kojas, paskui pakaitomis po vieną koją pakelkite, lėtai sulenkite ją per kelį, priglauskite prie pilvuko ir greitai paleiskite. Tą patį padarykite ir su kita koja. Dar vėliau sulenkite ir paleiskite abi kojas kartu. Pakartokite šį pratimą kelis kartus, po to vėl pamasažuokite pilvą. Procedūros trukmė 5-10 min. Procedūrą galite kartoti kas 30-60 min. Svarbu, kad vaikui procedūra neįkyrėtų ir nesukeltų nemalonių pojūčių.
Procedūros metu vaikui ką nors papasakokite. Kai vaikas tampa neramus, pradeda vartytis, procedūrą nutraukite. Kartą pajutęs nemalonius jutimus, kitą kartą jis nesileis masažuojamas.
SKAUDA SĄNARIUS
Sąnarių skausmu dažniau pasiskundžia 5 m. ir vyresni vaikai. Tuo pačiu metu gali skaudėti vieną bet kurį sąnarį ir kelis, skausmas gali „mėtytis“ iš vieno sąnario į kitą.
Priežastys – uždegiminės sąnarių ligos (artritai). Jais susirgus gali būti pakenkti bet kurie sąnariai. Jie gali būti ūminiai ir lėtiniai. Sąnarių skausmo priežastimi gali būti traumos. Būdinga įvairaus stiprumo skausmas darant judesį pakenktame sąnaryje, judesio ribotumas – ne iki galo ištiesiama ranka ar koja. Pakenkto sąnario patinimas, jo karštesnė oda lyginant su aplinkine, kartais paraudimas.
Kai sąnario pakenkimas uždegiminės kilmės, gali būti labiau arba mažiau pakilusi temperatūra. Gali būti rytinis rankų, kojų „sustingimas“ – nors sąnarį ir nelabai skauda, tačiau daryti judesius yra sunku. Sustingimas dieną paprastai sumažėja.
Kaip padėti?
Jei vaikas pasiskundė rankų ir kojų skausmais, gydytojui pasakykite, kada skauda – ilgai stovint, vaikščiojant, šokinėjant, peršokus tvorą, po ligos, kuria neseniai vaikas sirgo, ar naktimis. Ar sąnarius vaikui skaudėdavo anksčiau ir su kuo tie skausmai susiję, pvz., su oro permainomis ar fiziniu krūviu.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kai patino nors vienas iš sąnarių, jį pradėjo skaudėti ir pakilo temperatūra arba po traumos vaikas per sąnarį negali padaryti judesių arba juos darant labai skauda.
Kai sergant ūmine liga, pvz., vaikui be aiškios priežasties karščiuojant, kažkurią ligos dieną atsirado nors vienas sąnarių pakenkimo požymis.
Nepriklausomai nuo sąnarių pakenkimo priežasties vaikui padėkite pasirinkti padėtį, kurioje mažiausiai skauda.
Traumos pažeisto sąnario nejudinkite, nes galite pakenkti. Jeigu matote, kad jis didėja (tinsta) ir oda apie nėra pažeista, uždėkite šaltą kompresą.
Kol atvyks iškviestas gydytojas, duokite vaistų nuo skausmo, pvz., paracetamolio.
Sąnarių netrinkite jokiais tepalais, kol jų neskyrė gydytojas.
Esant lėtiniam sąnarių uždegimui, gydytojas skiria vaistų, kuriuos būtina vartoti tam, kad liga nepaūmėtų, dažnai lankytis pas gydytoją.
SKAUDA ŠLAPINANTIS
Skausmingas šlapinimasis dažniau pastebimas mergaitėms. Priežastys:
Šlapimo organų infekcija. Gali pakilti temperatūra, skaudėti pilvo apačią, šonus.
Uždegimas (paraudimas, patinimas, perštėjimas, niežėjimas) apie lytinius organus bei makšties gleivinėje.
Iššutimas (vystyklų dermatitas) – skauda, kai ant pakenktos odos patenka šlapimas.
Muilo, šampūno likučiai tarp didžiųjų lytinių lūpų, blogai išskalbtos kelnaitės, ilgas nešiojimas aptempto maudymosi kostiumo.
Bloga asmens higiena.
Kaip padėti?
Apžiūrėkite kūdikio, mažo vaiko (ypač mergaitės) tarpvietę, praskėskite didžiąsias lytines lūpas – patikrinkite ar ten nėra susikaupę nešvarumų, svetimkūnio, paraudimo.
Išsiaiškinkite, ar mergaitė, ypač lankti darželį ar pradinukė, neturi spalinukių.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kai yra nors vienas iš šių požymių: temperatūra, dažnas skausmingas šlapinimasis, pilvo apačios ar šonų skausmas. Kai skausmingas šlapinimasis pasikartoja be aiškios priežasties.
Jei vaikas, ypač mergaitės, pradėjo skųstis skausmais lytinių organų srityje ir šlapinantis, gydytojui pasakykite, kada pajuto skausmą (maudėsi nešvariame vandenyje, sėdėjo ant šaltos žemės, cementinių ar geležinių laiptų, susimušė ar nutrynė lytinių organų sritį).
Kūdikiui, mažam vaikui, kad neatsirastų iššutimų, dažnai keiskite vystyklus. Po vystyklų keitimo apiplaukite kūno temperatūros vandeniu, nusausinkite (šiukštu – netrinkite!), odelę sutepkite regeneraciją skatinančiu kremu.
Jei mergaitei yra paraudimas apie lytinius organus, 2-3 kartus per dieną pasodinkite išskėstomis kojomis į šiltą ramunėlių ar medetkų tirpalo vonelę 5-10 min., po to nusausinkite ir patepkite kremu.
Tegul mergaitė nešioja natūralaus pluošto trikotažines kelnaites (netinka pūkuotos kelnaitės – flanelės tipo medžiagos).
Jei mergaitė turi spalinukių, išsiaiškinkite jomis užsikrėtimo šaltinį, jį pašalinkite ir gydykite.
SKAUDA ŠONĄ
Šono skausmai dažniausiai atsiranda staiga. Priežastys:
Raumenų patempimas, netreniruotumas (silpnas fizinis pasirengimas), didelis, vaikui neįprastas fizinis krūvis.
Raumenų spazmai (susitraukimai), įvykstantys dėl sutrikusio jų aprūpinimo reikalingu jų funkcionavimui deguonies kiekiu.
Uždegiminės žarnyno ligos, pvz., apendicitas, užkrečiamosios žarnyno ligos, įstrigęs akmenukas šlapimtakyje.
Kaip padėti?
Pamokykite vaiką prieš daug jėgų reikalaujančius fizinius užsiėmimus apšilti, pvz., padaryti pratimus – rankų pirštais paliesti kojų pirštus, daug sykių pritūpti; ištiestas rankas pakelti virš galvos ir lėtai lenktis į šonus. Po to nuleisti rankas, paskui ištiesti jas pirmyn, sulenkiant nugarą ir pečius. Vėliau atsipalaiduoti, giliai lėtai įkvėpti. Kiekvieną pratimą padaryti po keletą kartų.
Skatinkite vaiką nuolat žaisti judrius žaidimus. Vaikui judėjimas yra gyvybinis poreikis.
Prieš fizines pratybas, fizinį darbą namuose neleiskite per daug persivalgyti, tačiau užkąsti patarkite, nes judant reikės daug energijos.
Kai fizinių pratimų ar darbo metu pradėjo mausti ar skaudėti šoną, patarkite vaikui sumažinti žaidimo tempą ir atsipalaiduoti, susilenkti atsirėmus rankomis į kelius ir po to masažuoti skaudamą vietą.
Jeigu vaikas šono skausmais skundžiasi po treniruočių, pakalbėkite su treneriu, kad laikinai, kol vaikas pripras prie jo duodamo fizinio krūvio, jam parinktų mažesnį fizinį krūvį. Kai po treniruotės vaikas skundžiasi šono skausmu namuose galite pamasažuoti skaudamą vietą.
Kreipkitės į gydytoją, kai truputį pakilusi temperatūra, pykina, vaikas jaučiasi silpnai, blogos nuotaikos; kai skausmas tęsiasi ilgiau nei 2-3 val., stiprėja; kai skausmas šone pasikartoja po kelių treniruočių savaičių.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Manau, kad tokiu atveju šviesos terapijos lempos tikrai geriausias sprendimas. Pati žinau kaip negerą, kai skauda ausį. O vaikų tai ištverti daug sunkiau. Nesistebiu, kad vaikai būna labai irzlūs ir liūdni.